PDA

Zobacz pełną wersję : Magistrala wodna-odległość od budynku



Rycho T
04-03-2005, 11:40
Może ktoś wie co mówią przepisy na temat minimalnej odległości budowanej magistrali wodnej w wykopie ( średnica rur około 40 cm.) od budynku.
Urząd Miasta planuje budowę i chce wcisnąć się z tą magistralą między mój budynek i dom sąsiadą.
Odległość między tymi budynkami wynosi około 4 metry.
Budynki są piętrowe.
Wydaje mi się że to jest nie zgodne z przepisami.
Urzędnik, który wyznaczał trasę zapytany o wymagane odległości, stwierdził że nie wie jakie powinny być.
Proszę o odpowiedź kogoś kto jest zorientowany w tych przepisach.
Pzdr. Rysiek

Jerzysio
04-03-2005, 13:05
Magistrala ma biec po prywatnym terenie ?
Czy to jest moze ulica miejska ?
Generalnie ta odleglosc nie powinna byc mniejsza niz 2 m.
Pozdro
J

Rycho T
04-03-2005, 14:44
Budowana ma być na mojej działce, między budynkami.
Mój budynek ma dwa piętra i nie mogę sobie wyobrazić kopania tak głębokiego rowu przy samych fundamentach.
W razie awarii, jeżeli pęknie tak gruba rura to nim zakręcą wodę dom z piętrowego stanie się parterowym.

Gdzie mogę znaleźć jakieś przepisy określające warunki jakie musi spełniać budowa takiej magistrali.

Jerzysio
04-03-2005, 17:05
A czy zgodziles sie na budowe po swojej dzialce?
To jakas paranoja coby taka magistrale ciagnac miedzy domami po prywatnym terenie !
2 m od budynku to leca male przylacza do budynków :-?
Wiecej danych prosze
Pozdro
J

Rycho T
04-03-2005, 19:42
Opiszę dokładnie sprawę.
W latach 80-tych zbudowano magistralę wodną. Przeprowadzono ją za zgodą sąsiada przez jego działkę, między jego budynkiem a moim.
Odległość od mojego domu około 5m.
Teraz postanowiono położyć nowe rury.
Opisana magistrala przechodzi też przez środek działki osoby, która teraz jest w Urzędzie Miasta na stanowisku architekta, (tak to się chyba teraz nazywa)
On też wyznaczył nową trasę tego rurociągu. Wymyślił sobie ze przesunie rurę na swojej działce do granicy.
Aby to było możliwe to rura musi iść z przeciwnej strony mojego domu. Między budynkiem drugiego sąsiada a miom. Dokładnie przez bramę wjazdową na moją posesję.
W piśmie do burmistrza nie wyraziłem zgody na jej budowę.
Cała trasa wymiany będzie przebiegać w miejscu starej magistrali, za wyjątkiem tego odcinka.

Pikuś
04-03-2005, 19:53
Cytuję za" Poradnikiem majstra budowlanego".
Jeżeli projekt nie podaje minimalnych odległości jakie należy zachować przyprowadzeniu robót w pobliżu istniejących budynków, przyjmuje się, że odległości bezpieczne przy wykonywaniu wykopów bez specjalnych zabezpieczeń wynoszą: 3,0m jeżeli poziom dna wykopu jest połóżony ponad 1,0 m w stosunku do poziomu spodu fundamentu, 4,o m jeżeli poziomy są jednakowe, 6,o m jeżeli dno wykopu jest poniżej fundamentu lecz nie więcej niż 1,0m. Tyle cytat. Pracuję w branży i nie zgodziłbym się na takie zbliżenie wodociągu fi 400 do budynku. Głebokość ułożenia takiej rury to min 1,o m krycia + 0,4 m rury + podsypki ok 0,2 m - czyli praktycznie ok 1,6-1,8 m minimum. Fundamenty są na głębokości ok 1,2 m- chyba że w Twoim przypadku jest inaczej. W przypadku wystąpienia dużej awarii budynek może być zagrożony zalaniem, co do zachowania się fundamentu, to zależy od wielu czynników np jakości fundamentów, rodzaju gruntu itp. Pozdrawiam Pikuś

Rycho T
04-03-2005, 20:01
Nie ma mowy o zgodzie z mojej strony na budowę tego rurociągu. Szukam przepisów, aby pokazać burmistrzowi jakich zatrudnia "fachowców"

Pikuś
04-03-2005, 20:22
Postaraj się o normę PN-B-06050 z 1999r. "Geotechnika. Roboty ziemne. Wymagania ogólne. Jeżeli jest nowsza, to w poniedziałek odpiszę, mam to to w pracy. Pozdrawiam Pikuś

Rycho T
04-03-2005, 20:26
Dzięki.
Pozdr.
Rysiek