PDA

Zobacz pełną wersję : OC i CWU na prąd, co dobrać?



baltazar
15-10-2016, 09:55
W planach mam ogrzewanie za pomocą pompy ciepła (11kW) ale to dość drogi interes więc muszę to odsunąć o rok (liczę też na dotacje). Do tej pory pozostaje mi korzystać z prądu, mój plan to przygotowanie kotłowni pod instalację do pompy ciepła by wystawić teraz kocioł elektryczny a potem zamienić go na pompę tak by reszta była już gotowa. W domu 140 m.kw. mam podłogówkę na parterze i grzejniki na poddaszu. Myślałem o zbiorniku kumulującym ciepło i korzystaniu z taryfy nocnej prądu. Jak to rozwiązać? W co wyposażyć kotłownię biorąc pod uwagę: woda użytkowa, podłogówka (niższa temp) grzejniki (wyższa temp.) tak by nie zbankrutować na zakup sprzętu jak i rachunki?

Arturo72
15-10-2016, 10:57
W planach mam ogrzewanie za pomocą pompy ciepła (11kW) ale to dość drogi interes więc muszę to odsunąć o rok (liczę też na dotacje). Do tej pory pozostaje mi korzystać z prądu, mój plan to przygotowanie kotłowni pod instalację do pompy ciepła by wystawić teraz kocioł elektryczny a potem zamienić go na pompę tak by reszta była już gotowa. W domu 140 m.kw. mam podłogówkę na parterze i grzejniki na poddaszu. Myślałem o zbiorniku kumulującym ciepło i korzystaniu z taryfy nocnej prądu. Jak to rozwiązać? W co wyposażyć kotłownię biorąc pod uwagę: woda użytkowa, podłogówka (niższa temp) grzejniki (wyższa temp.) tak by nie zbankrutować na zakup sprzętu jak i rachunki?
Od samego początku dałeś d... z grzejnikami na górze i podrozyles sobie już na starcie instalacje z własnej głupoty bo nijak grzejniki ścienne sa uzasadnione gdziekolwiek.
Bufor ciepła do grzejników jest potrzebny ale do pompy ciepła szkodliwy czyli kolejne wywalenie kasy w błoto z myślą o przyszłej pompie ciepła.

asolt
15-10-2016, 11:24
O
Bufor ciepła do grzejników jest potrzebny ale do pompy ciepła szkodliwy czyli kolejne wywalenie kasy w błoto z myślą o przyszłej pompie ciepła.

Co prawda bufor przy pompie nie potrzebny ale jezeli ma to byc bufor z wezownicą cwu to po podłaczeniu pompy ten bufor stanie stanie sie zasobnikiem cwu i to duzo lepszym choc nieco drozszym niz typowy zasobnik cwu.
Lepszym bo:
- duza pojemnosc to nizsza temp. a tym samym wyzszy COP
- brak koniecznosci wygrzewania legionelli
- nieporownywalnie wieksza trwałosc, a praktycznie zasobnik bez koniecznosci wymiany
- mozliwosc wykorzystania jako rezerwowe zródło ciepła i cwu w przypadku awarii pompy.

Jezeli jest taka mozliwosc to najpierw instalacja bufora z grzałkami i całym sterowaniem aby wykorzystac 100% taryfy, po instalacji pompy zamiena roli bufora na zasobnik cwu. Proste i niekomplikowane i najlepsze rozwiązanie.

baltazar
15-10-2016, 15:46
Od samego początku dałeś d... z grzejnikami na górze i podrozyles sobie już na starcie instalacje z własnej głupoty bo nijak grzejniki ścienne sa uzasadnione gdziekolwiek.
Bufor ciepła do grzejników jest potrzebny ale do pompy ciepła szkodliwy czyli kolejne wywalenie kasy w błoto z myślą o przyszłej pompie ciepła.

Uzasadnione dlatego że dom jest drewniany, na dole jest wylewka i tam podłogówka a strop juz jest drewniany na legarach. Tak też było zresztą w projekcie, nie ja to wymyśliłem. Teraz albo dwie pompy obiegowe albo grzejniki które pracują w temperaturach podobnych do pogłogowych.

Jak kolega powyżej wspomniał, myślałem o zbiorniku z wężownicą, a może nawet podwójną jeśli kiedyś zamontuję panele słoneczne (ale mało prawdopodobne więc raczej nie będę kombinował z dwoma wężownicami, chyba że koszt będzie zbliżony)

baltazar
26-10-2016, 20:57
Co prawda bufor przy pompie nie potrzebny ale jezeli ma to byc bufor z wezownicą cwu to po podłaczeniu pompy ten bufor stanie stanie sie zasobnikiem cwu i to duzo lepszym choc nieco drozszym niz typowy zasobnik cwu.
Lepszym bo:
- duza pojemnosc to nizsza temp. a tym samym wyzszy COP
- brak koniecznosci wygrzewania legionelli
- nieporownywalnie wieksza trwałosc, a praktycznie zasobnik bez koniecznosci wymiany
- mozliwosc wykorzystania jako rezerwowe zródło ciepła i cwu w przypadku awarii pompy.

Jezeli jest taka mozliwosc to najpierw instalacja bufora z grzałkami i całym sterowaniem aby wykorzystac 100% taryfy, po instalacji pompy zamiena roli bufora na zasobnik cwu. Proste i niekomplikowane i najlepsze rozwiązanie.

Jaką pojemność musiałby mieć taki bufor, żeby był optymalny najpierw pod podłogówkę i grzejniki idąc na G12W a potem samo CWU (grzane z pompy ciepła)?

asolt
26-10-2016, 21:25
Jaką pojemność musiałby mieć taki bufor, żeby był optymalny najpierw pod podłogówkę i grzejniki idąc na G12W a potem samo CWU (grzane z pompy ciepła)?

Jest to uzaleznione od projektowego obciązenia cieplnego i ilosci osób (cwu)

baltazar
26-10-2016, 21:55
zapotrzebowanie grzewcze 55W/m2 i 4 osoby

asolt
26-10-2016, 22:51
zapotrzebowanie grzewcze 55W/m2 i 4 osoby

Pewne te 55 W/m2? (z projektu czy liczone na aktualnych danych), w takim razie po co pompa o mocy 11 kW

baltazar
27-10-2016, 18:17
Ok, zrobiłem kalkulację zapotrzebowania wg stanu faktycznego, po zmianach względem projektu. Teraz potrzebuję 61W/m2 czyli 9,8 kW mocy grzewczej + 4kW na CWU.
Wygląda na dość dużo ale po pierwsze primo ogrzewam część piwnicy (nie było w proj), po drugie primo mam dom z bali i nie będę ocieplał ścian, chcę je zostawić naturalnie licząc się ze stratami ciepła jakie to niesie. Chcę to zrekompensować rekuperacją, mocną pompą, dodatkowym źródłem jakim jest kominek z grawitacyjnym rozprowadzeniem.

asolt
27-10-2016, 19:44
Ok, zrobiłem kalkulację zapotrzebowania wg stanu faktycznego, po zmianach względem projektu. Teraz potrzebuję 61W/m2 czyli 9,8 kW mocy grzewczej + 4kW na CWU.
Wygląda na dość dużo ale po pierwsze primo ogrzewam część piwnicy (nie było w proj), po drugie primo mam dom z bali i nie będę ocieplał ścian, chcę je zostawić naturalnie licząc się ze stratami ciepła jakie to niesie. Chcę to zrekompensować rekuperacją, mocną pompą, dodatkowym źródłem jakim jest kominek z grawitacyjnym rozprowadzeniem.

Po co 4 kW na cwu, to hotel czy bardzo liczna rodzina?, przyjmuje sie ok 0,25 kW na osobę przy duzym zasobniku. Pytam, bo to ma wpływ na pojemnosc bufora

baltazar
27-10-2016, 21:16
Tak gdzieś zasłyszałem, przyjmując że będą 2 łazienki (w jednej prysznic, w drugiej wanna) i 4 osoby. Ale jeśli nie trzeba aż tyle to tylko lepiej, nie chciałbym przewymiarować urządzeń.

asolt
27-10-2016, 21:36
Tak gdzieś zasłyszałem, przyjmując że będą 2 łazienki (w jednej prysznic, w drugiej wanna) i 4 osoby. Ale jeśli nie trzeba aż tyle to tylko lepiej, nie chciałbym przewymiarować urządzeń.

Nie wazne ile łazienek a ile jest osób, przeciez wszyscy i tak nie będą sie kąpac w jednym czasie.

baltazar
27-10-2016, 21:42
W jednym czasie nie ale jak przyjąć, że ktoś się wykąpie w wannie a za chwilę reszta będzie chciała wziąć prysznic to komuś może polecieć zimna woda na namydlone włosy :)

asolt
27-10-2016, 21:49
W jednym czasie nie ale jak przyjąć, że ktoś się wykąpie w wannie a za chwilę reszta będzie chciała wziąć prysznic to komuś może polecieć zimna woda na namydlone włosy :)

Mając bufor z wezownicą cwu raczej nieprawdopodobne, chyba ze tak z 10 pryszniców pod rząd to moze tak

baltazar
27-10-2016, 22:15
No właśnie jaki dobrać dla podłogówki na grzałce teraz a docelowo pod CWU?

baltazar
01-11-2016, 09:33
Nikt nie jest w stanie doradzić? ...zima idzie ;-)

asolt
01-11-2016, 10:20
Nikt nie jest w stanie doradzić? ...zima idzie ;-)

Załóz taką:
http://www.selfa.pl/katalog/produkt/podgrzewacze-wody/zespol-grzejny-3x4kw-a2368/231
i pomysl do opdpowiednim sterowaniu czyli:
zegar sterujacy II taryfa
podwójny stycznik
regulator i termostat z kapilarą
zawór bezpieczenstwa

To jest duza moc i zabezpieczen nigdy za duzo.

baltazar
01-11-2016, 12:47
Ok, a pojemność zbiornika i długość wężownicy pod pompę ciepła tak że teraz CO prąd G12 a potem CWU?

asolt
01-11-2016, 19:13
Ok, a pojemność zbiornika i długość wężownicy pod pompę ciepła tak że teraz CO prąd G12 a potem CWU?

Dla twojego domu to minimum 1000l, w przyszłosci gdy bedzie pompa mozna wykorzystac tylko czesc tej pojemnosci jako zasobnik cwu (tak z 500l)
Po co długosc wezownicy? zamierzasz sam wykonac ten bufor?, ja stosuje bufory o pow. wezownicy co najmniej 4 m2. Taryfa nie G12 a G12w, jest pomiedzy nimi znacząca róznica.

baltazar
01-11-2016, 21:37
1000 L sporo, za duże gabaryty jak na moje możliwości.... Aż tyle będzie pochłaniała podłogówka 80 m.kw?
Tak, G12W mam na myśli, a wężownica to jedynie opcja, bo ponoć wydajniejsze są zbiornik warstwowe lub płaszczowe ale tutaj musiałbym się dobrze poinformować

asolt
01-11-2016, 21:56
1000 L sporo, za duże gabaryty jak na moje możliwości.... Aż tyle będzie pochłaniała podłogówka 80 m.kw?
Tak, G12W mam na myśli, a wężownica to jedynie opcja, bo ponoć wydajniejsze są zbiornik warstwowe lub płaszczowe ale tutaj musiałbym się dobrze poinformować
Jakie 80 m2, przeciez dom ma 140 m2 powierzchni grzanej?, wydajniejsze od wezownicy?, masz racje dobrze sie doinformuj bo na razie tak nie za bardzo wiesz o czym piszesz.

baltazar
01-11-2016, 22:27
Faktycznie, mój błąd. Nie napisałem, że tymczasowo skupię się na parterze czyli podłogówce, sprawę grzejników zostawiając otwartą (nie wiem czy będę rozbudowywał instalację grzejników na wodę bo pod pompę ciepła to mniej udany pomysł) tym bardziej, że poddasze dopiero płytuję regipsami więc do zamieszkania będzie dopiero pewnie przed kolejnym sezonem grzewczym. W razie czego mam jeszcze kominek z DGP, który fajnie dogrzewa górę.
Odnośnie wężownicy czytałem nawet tu na forum, że są lepsze sposoby przekazywania ciepła. No ale to już inna sprawa, pierwsza to wielkość zbiornika (ograniczone możliwości instalacji wielkiego)

asolt
02-11-2016, 07:06
Faktycznie, mój błąd. Nie napisałem, że tymczasowo skupię się na parterze czyli podłogówce, sprawę grzejników zostawiając otwartą (nie wiem czy będę rozbudowywał instalację grzejników na wodę bo pod pompę ciepła to mniej udany pomysł) tym bardziej, że poddasze dopiero płytuję regipsami więc do zamieszkania będzie dopiero pewnie przed kolejnym sezonem grzewczym. W razie czego mam jeszcze kominek z DGP, który fajnie dogrzewa górę.
Odnośnie wężownicy czytałem nawet tu na forum, że są lepsze sposoby przekazywania ciepła. No ale to już inna sprawa, pierwsza to wielkość zbiornika (ograniczone możliwości instalacji wielkiego)

Bufor czy ma 600 czy 1000l to ma taką samą srednicę a zmienia sie jedynie wyskosc, skoro ma byc grzany parter zastosuj 600l, wracajac do wezownicy cwu bo o takiej jest mowa to podaj lepszy sposób przygotowania cwu.

baltazar
02-11-2016, 20:23
, wracajac do wezownicy cwu bo o takiej jest mowa to podaj lepszy sposób przygotowania cwu.
Oto co wyczytałem o warstwowych w porównaniu do wężownicowych:
"Jak widać zasobnik warstwowy jest w stanie zapewnić znacznie wyższy komfort wydajności ciepłej wody (więcej o +50% do +108%) niż zasobnik wężownicowy o tej samej pojemności" http://www.e-instalacje.pl/a/zasobnik-z-wezownica-czy-warstwowy-4219.html
"Odmienna budowa i zasada działanie obu rodzajów urządzenia powoduje, że zasobnik warstwowy ma wyższą wydajność niż zasobnik z wężownicą. Czas ogrzania tej samej ilości wody w obu typach urządzenia jest porównywalny. Zasobnik warstwowy zyskuje jednak przewagę, dzięki ogrzewaniu wody małymi partiami. Jej braki są praktycznie na bieżąco uzupełniane." http://tuznajdziesz.pl/produkty/artykuly/zasobnik-warstwowy-czy-z-wezownica-co-wybrac-910/
"Jednak jedną z najważniejszych zalet zasobników warstwowych jest o wiele krótszy czas oczekiwania na ciepłą wodę po całkowitym schłodzeniu zasobnika. W przeciwieństwie bowiem do zasobników z wężownicą, zasobniki warstwowe nie ogrzewają jej równomiernie w całej objętości, a małymi partiami, od razu do zadanej temperatury. Dzięki temu, nawet jeśli zużyjemy całą wodę do napełnienia dużej wanny, już po kilku minutach mamy znów do dyspozycji ciepłą wodę." http://ladnydom.pl/budowa/1,125387,11245424,Zasobnik_cieplej_wody.html

asolt
02-11-2016, 20:38
Oto co wyczytałem o warstwowych w porównaniu do wężownicowych:
"Jak widać zasobnik warstwowy jest w stanie zapewnić znacznie wyższy komfort wydajności ciepłej wody (więcej o +50% do +108%) niż zasobnik wężownicowy o tej samej pojemności" http://www.e-instalacje.pl/a/zasobnik-z-wezownica-czy-warstwowy-4219.html
"Odmienna budowa i zasada działanie obu rodzajów urządzenia powoduje, że zasobnik warstwowy ma wyższą wydajność niż zasobnik z wężownicą. Czas ogrzania tej samej ilości wody w obu typach urządzenia jest porównywalny. Zasobnik warstwowy zyskuje jednak przewagę, dzięki ogrzewaniu wody małymi partiami. Jej braki są praktycznie na bieżąco uzupełniane." http://tuznajdziesz.pl/produkty/artykuly/zasobnik-warstwowy-czy-z-wezownica-co-wybrac-910/
"Jednak jedną z najważniejszych zalet zasobników warstwowych jest o wiele krótszy czas oczekiwania na ciepłą wodę po całkowitym schłodzeniu zasobnika. W przeciwieństwie bowiem do zasobników z wężownicą, zasobniki warstwowe nie ogrzewają jej równomiernie w całej objętości, a małymi partiami, od razu do zadanej temperatury. Dzięki temu, nawet jeśli zużyjemy całą wodę do napełnienia dużej wanny, już po kilku minutach mamy znów do dyspozycji ciepłą wodę." http://ladnydom.pl/budowa/1,125387,11245424,Zasobnik_cieplej_wody.html

Rozmawiamy o calkiem innych urzadzeniach, zasobnik wezownicowy to calkiem co innego niz bufor z wezownicą przepływową cwu. Jednego z drugim nie ma co porównywac. Musisz sie dokształcic co to bufor z wezownicą przepływową cwu, a co to zasobnik cwu wezownicowy. Jak chcesz wykorzystwac zasobnik cwu wezownicowy do podłogówki, gdzie wkrecisz grzałkę 12 kW, co zrobisz gdy grzałka zarosnie kamieniem w tym zasobniku bo woda pitna jest niestety zakamieniona, a woda kotłowa w buforze po pewnym czasie juz nie.

baltazar
02-11-2016, 20:51
Coś muszę wykombinować by najpierw korzystać z tego zbiornika/bufora na grzałce by ogrzewać podłogówkę a później, po zakupie pompy ciepła wykorzystać ten zbiornik/bufor do CWU. Grzałkę można chyba zawsze wykręcić jak coś. No i jak już będzie praca na pompie ciepła to grzałka w zasadzie zostanie elementem czysto rezerwowym, jakby pc padła.

baltazar
04-11-2016, 21:33
Grzałka w zbiorniku czy podpięty elektryczny kocioł przepływowy - co będzie lepsze?

_olo_
06-11-2016, 10:18
Kocił elektryczny prościej, szybciej, ma pompę, czasem naczynie przeponowe, sterowanie temperaturą wody, jeżeli czasowo tylko podłogówkę chcesz grzać nie potrzebujesz zaworu mieszającego, jeżeli wszystko - potrzebny jeszcze mieszacz na podłogówkę, wieszasz na ścianie, podłączasz rurkami i działa.

Ja mam grzałkę w zwykłym bojlerze 140l płaszczowym, resztę klamorów jak pisał asolt - grzałka 12kW, mieszacz trójdrogowy termostatyczny, pompa, 2 x stycznik 4 polowy w szereg, czasówka załączająca styczniki tylko w II taryfie, termostat gazowy, podwójny termik zabezpieczający na 85st, wszystko sterowane pokojówką z czujnikiem temp. powietrza i podłogi. Woda CO przepływa przez płaszcz bojlera, grzałka grzeje CWU.