PDA

Zobacz pełną wersję : Otwory pod słupki ogrodzeniowe



P.e.t.e.
05-03-2005, 15:10
Mam zamiar w tym roku ogrodzić działkę: 50 słupków + siatka. Fundament pod słupki chciałbym wykonac poniżej strefy przemarzania (ok. 1 m).
Jak wykonać otwory pod słupki? Jeśli będę "kopać je łopatą" to (biorąc pod uwagę głębokość ok. 1 m) wejdzie mi tam strasznie dużo betonu...

Najlepiej byłoby chyba otwory wywiercić.
Tylko jak znaleźć firmę, która wywierci mi 50 otworów w rozsądnej cenie? (działka jest w okolicach Warszawy)

Boowa
05-03-2005, 16:13
pomysł z wierceniem jest świetny, tak samo teraz będę to robił u siebie.. słupki nawet już mam przygotowane i pomalowane.. tylko pomysł z głębokością 1m nie wydaje mi się dobry.. 40-50 cm w zupełności wystarczy..

jacekska
05-03-2005, 16:33
Popieram w pełni Boowa. Metr pod słupki? :o .
A tu macie link do "urządzonka" którym bez problemu to można zrobić.

http://www.fotodom.xon.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=45&Itemid=2
Pozdrawiam

P.e.t.e.
05-03-2005, 19:17
Popieram w pełni Boowa. Metr pod słupki? :o .
A tu macie link do "urządzonka" którym bez problemu to można zrobić.

http://www.fotodom.xon.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=45&Itemid=2
Pozdrawiam

No cóż, po wnikliwym przestudiowaniu postów na forum doszedłem do wniosku, że chyba powinno się zrobić fundament ogrodzenia poniżej strefy przemarzania, tym bardziej, że zamierzam to ogrodzenie zostawić jako docelowe na ładnych kilka lat...

Dzięki za link do "urządzenia". Spotkałem się już kiedyś z takim urządzeniem, ale z tego co pamiętam, to jego użycie jest uzależnione od gruntu, w którym się wierci. Jesli grunt jest bardzo "zbity" lub zawiera kamienie - to wywiercenie 50 otworów nie jest takie proste...
Wolałbym znaleźć kontakt do firmy, która wierci otwory np. pod słupy telefoniczne lub latarnie - taka "wiertarka" byłaby chyba w sam raz :D

rafałek
05-03-2005, 19:42
Na jakiej podstawie doszedłeś do wniosku, że pod ogrodzenie trzeba robić tak głeboki fundamencik? Poniżej strefy przemarzania dla domu to i owszem, ale dla ogrodzenia? To rozrzutność. Przecież taki słupek ani nie jest obciążony, ani niczym innym zagrożony :o
Co do wiercenia - dą specjalne świdry do np. sadzenia drzewek - popytaj o to kogoś kto się zajmuje zakłądaniem ogrodów lub czymś zbliżonym.

Ryszard1
05-03-2005, 19:57
Do wiercenia otworow widzialem takie reczne swidry. Ja takiego nie mialem, kopalem wiec waska lopatka, ale tylko na ok. 50 cm. Potem, po wstawieniu slupka wsypywalem gruz betonowy (raczej bez cegiel) i zalewalem betonem. Murek najlepiej dac plytko, mozna wykorzystac plytko wkopane gotowe krawezniki,

P.e.t.e.
06-03-2005, 06:01
Na jakiej podstawie doszedłeś do wniosku, że pod ogrodzenie trzeba robić tak głeboki fundamencik? Poniżej strefy przemarzania dla domu to i owszem, ale dla ogrodzenia? To rozrzutność.
Na temat głębokości fundamentów pod ogrodzenie było kilka wątków, przykładowo
http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=38156
albo
http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=13658

mh
06-03-2005, 06:57
Z tym fumdamentem to się zastanów. Ja 5 lat temu robiłem ogrodzenie. Otwory wierciłem świderkiem na głębokość 70 cm i nie zalewałem betonem tylko zasypywałem żwirem z piaskiem, lałem wodę i co 20 cm dobrze ubijałem. Co roku sprawdzam ogrodzenie i jeszcze ani drgnęło.

thalex
06-03-2005, 08:09
Słupek jest zalany w otworze wywierconym świdrem i dodatkowo nad ziemią wokół słupka jest nadlana kilkudziesięciocentymetrowa kształtka w którą umieszcza się przęsło "podmurówki".
Takie przęsła można kupić, podobno w rozsądnej cenie.

P.e.t.e.
06-03-2005, 08:32
Otwory wierciłem świderkiem na głębokość 70 cm
Jak długo wierci się taki otwór świdrem? Zastanawiam się, czy nie odpadną mi ręce przy 50 otworach :D
Na pewno zależy to od rodzaju gruntu, ale ile trwało to w Twoim przypadku?

P.e.t.e.
06-03-2005, 08:36
Słupek jest zalany w otworze wywierconym świdrem i dodatkowo nad ziemią wokół słupka jest nadlana kilkudziesięciocentymetrowa kształtka w którą umieszcza się przęsło "podmurówki".
Takie przęsła można kupić, podobno w rozsądnej cenie.
Dokładnie tak mam zamiar zrobić - zalać fundament, a w następnym etapie nadlać kształtkę.

Przęsło podmurówki zrobię sobie sam - to akurat dość proste - będę ją wylewać po prostu w szalunku z dwóch desek pomiędzy słupkami.
Podmurówkę mam zamiar zrobić na głębokość tylko 1 sztycha i zrobić ją pływającą - tzn. pomiędzy każdym połączeniem podmurówki z kształtką słupka pozostawiać dylatację...

mh
06-03-2005, 08:55
wierciłem 75 otworów zajęło mi to razem ze słupkami 2 tygodnie ale ja wiertałem w piasku :lol:

Zbigniew Rudnicki
06-03-2005, 09:37
Z moich doswiadczeń wynika, że wystarczy średnica dołu 25cm (tak wierciłem pożyczonym przyrządem).
Trudności były dwie :
- samo wiercenie w dziewiczym gruncie wymaga dużego wysiłku.
Dużo lżej jesli wpierw wzruszymy w kilku miejscach ziemię. Wieciłem otwory fi=20mm elektryczną wiertarką.
- wyciąganie zabójcze na kręgosłup. Najlepiej wyciągać w dwie osoby, lub zrobić sobie trójnóg z bloczkiem i linką.
Jeśli w gruncie są kamienie - to niewykonalne tym sposobem.
Jeśli sucha glina to trzeba lać do dołów wodę i wiercić następnego dnia po 20cm.
Było to w czasach gdy cement był tylko za bony PKO.
Teraz chyba lepiej łopatą, bo cement tani.

rafałek
06-03-2005, 09:49
Na jakiej podstawie doszedłeś do wniosku, że pod ogrodzenie trzeba robić tak głeboki fundamencik? Poniżej strefy przemarzania dla domu to i owszem, ale dla ogrodzenia? To rozrzutność.
Na temat głębokości fundamentów pod ogrodzenie było kilka wątków, przykładowo
http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=38156
albo
http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=13658

Przeczytałem oba i... w większości wypadków ludzie piszą, że pod słupek do siatki (rura) wystarczy 50 cm. Pod murowany więcej.

P.e.t.e.
06-03-2005, 10:44
- wyciąganie zabójcze na kręgosłup. Najlepiej wyciągać w dwie osoby, lub zrobić sobie trójnóg z bloczkiem i linką.
Jeśli w gruncie są kamienie - to niewykonalne tym sposobem.
Jeśli sucha glina to trzeba lać do dołów wodę i wiercić następnego dnia po 20cm.
Tak myślałm.
W takim azie dalej szukam ekipy ze świdrem na samochodzie. Może dałoby się dogadać z ZE - oni na pewno mają taki sprzęt...

thalex
06-03-2005, 10:55
Lepiej kup świder zrób jeden otwór i zmierz czas ile wierciłeś.
Zaproponuj komuś z młodych ludzi np uczniowi wywiercenie otworów za określoną kwotę. Spodziewam się, że wyjdziesz na tym lepiej a i jeszcze pozostanie Tobie świder na ewentualne późniejsze prace.

Zlecenie wywiercenia otworu takiej średnicy jak pod słupy elektryczne pociągnie za sobą b duże zużycie betonu a w dodatku co zrobić z ziemią z otworu???

RomanP
06-03-2005, 11:15
Działający świder to kawałek rury z naciętymi od spodu zębami. Potem jeden ząb wygina sie nieco do środka drugi na zewnątrz. Od strony atakującej grunt ostrzy. Na górze rury spawa się płaskownik lub coś podobnego na krzyż, do tego trzonek i jak najdłuższe pokrętło (wychodzi coś na kształ T. tylko góra ma być długa, żeby była dobra siła. Średnica wiercenia zależy od średnicy rury. Ja mam ok. 11 cm. Sprawdzone na glinie i na średniej ziemi. Znajomy urządzenie oddał po tygodniu, pożyczył do wywiercenia pod ogrodzenie 30 arów sad leszczynowy w prostokącie. Zużycie betonu śmieszne. Robota przyjemna, wiercisz wyciągasz wytrząsasz i znów wiercisz. Dobrze jest mieć dwóch ludzi.

P.e.t.e.
06-03-2005, 11:42
Działający świder to kawałek rury z naciętymi od spodu zębami. Potem jeden ząb wygina sie nieco do środka drugi na zewnątrz.
Hmm... Faktycznie - bardzo dobry pomysł z tą rurą.
Przy odpowiednio długiej dźwigni i dwóch ludziach te 50 otworów może okazać się całkiem wykonalne :)
Dzięki za pomysł!

P.S.
"Ostrza" wycinałeś po prostu w prostokąt czy modelowałeś je w trójkątne zęby?

RomanP
06-03-2005, 15:54
W trujkąty, tyle tylko że nie myślałem jak lepiej. Tak było mi wygodniej boszką.

michas300
19-04-2014, 20:38
ja wierciłem otwory pod słupki siatki ogrodzeniowej urządzeniem z wypożyczalni sprzętu budowlanego koszt to 120zł na dobę;
80 słupków wierciłem wiertłem o średnicy około 100mm na głębokość około 0,5m. wiertnica wchodziła w ziemię bez problemu trzeba tylko w odpowiednim momencie wyrwać urobek bo jak wejdzie za głęboko to konieczne jest zatrzymanie i odkopanie wiertła;

grunt u mnie to czarna ziemia ok 0,3m później twarda glina; w glinie trochę trudniej się wierci i częściej trzeba wyrywać urobek, maszynę obsługują dwie osoby, posiada ona silnik spalinowy jak kosiarka i rączki do trzymania po obu stronach, a 80 otworów wierciliśmy ok 5 godzin. kopać szpadlem sobie nie wyobrażam

daniel.w
08-04-2018, 15:46
Witam, a czy w twardej ginie wystarczy otwór fi17cm na głębokośc 80cm?
Mam świder fi 7 i fi17, spróbuję wiercić 2-stopniowo pod ogrodzenie panelowe, słupki 4x6cm.

motomaniak111
08-04-2018, 18:00
Ręczny świder?

daniel.w
08-04-2018, 20:03
Tak ręczny -wystarczy fi17cm? Jak za mały to ew. wypożyczę spalinowy fi20cm...

Slawko123
08-04-2018, 20:51
ja wierciłem fi17 na głębokość ok 1-1.2m(tyle co swider ma długosci) ręcznie , spokojnie na szerokość wystarczy, fi20 to wiecej betonu, a nie wiele da.
wierciłem w glinie jednym swidrem, dwustopniowo nie ma sensu, dwa razy ta sama robota.

motomaniak111
08-04-2018, 21:26
Dla mnie to daremny trud. Ostatnio robiłem ok 25 otworów pod ogrodzenie budowlane, wypozyczylem za 70zl/24h wiertnice spalinowa i zrobienie tych 25 otworów zajęło mi ok 1 godziny. A grunt paskudny, glina z kamienami. Momentami wiertnica nie mogła uciagnac więc nie chce myśleć jakbym to ręcznie robił.

Nurek_
08-04-2018, 22:04
Pod tymczasowe ogrodzenie, robiłem otwory ręcznym świdrem z Castoramy. Około 20 szt. zajęło mi ze 2h łączenie ze wstawieniem palików. Gleba piaszczysta, ale trochę się naszarpałem z trawą u góry. Gdyby nie to, to robota bajka.

daniel.w
09-04-2018, 22:41
Dzięki Panowie! Co radzicie? dospawać do słupków profilowych 40x60mm wąsy (2 druty)? Zostało trochę drutu z budowy, a słupki 230cm, nad gruntem ok 170cm (153+17), czyli w ziemi ok. 50cm + 2 wąsy 50cm =1m.
I jeszcze jedno czy narożne słupki dawać kwadratowe 60x60mm? ogrodzenie panelowe 153cm + deska betonowa 25cm, częściowo w ziemi.

daniel.w
10-04-2018, 19:42
ja wierciłem fi17 na głębokość ok 1-1.2m...... Wkładałeś jakieś druty, itp?

Slawko123
10-04-2018, 20:16
nie, słupki miałem 2,5m, wystają na jakieś 1,7m. Około 80cm jest w dole i zalane betonem.

daniel.w
11-04-2018, 22:00
Dzięki Slawko123 :) Ponoć nie daje się żadnych drutów, ale zapewne 1 drut by trochę związał cały beton.
No i może infatylne pytanie, ale nie siedzę w temacie - jaki skład/udziały dla betonu z betoniarki? :yes:

dwiecegly
12-04-2018, 06:29
Na slupki spokojnie starczy 1 lopata cementru / 3 piachu ( a nawet 4). Jak masz zwir to bedzie mocniej i 1 lopata piachu, dwie piachu i dwie zwiru.

daniel.w
16-04-2018, 20:53
Dzięki Wszystkim, pomóżcie jeszcze bo:
1. pomimo dobrego oznakowania świder spalinowy fi20 w kilku miejscach zszedł i oś ogrodzenia wychodzi na brzegu otworu -czy muszę korygować rydlem do samego dołu, czy wystarczy np. do połowy? Dołki mają ok. 100cm
2. sprzedawca zapewnia, że 50 cm słupka w betonie wystarcza, a co z pozostałą połową betonu? nie pęknie w połowie? Może dać zbrojenie, np. 1 drut?