PDA

Zobacz pełną wersję : Wodne ogrzewanie podłogowe w kamienicy na stropie drewnianym



JusMarBytom
15-10-2016, 11:52
Witam,
w starej kamienicy zamontowałem ogrzewanie podłogowe :) około 60m2, najdłuższy obieg to 90 metrów.
Piec to Beretta quadre green 25 c.s.i z zamkniętą komorą
Podłogówka to http://sandersystem.pl/#front-page
Czyli styropianowe formy na rurki, zamiast wylewki.

Mam pytania odnośnie pieca i rozdzielacza.
Temperatura na piecu ustawiona na 30C, piec włącza się na 10 sek, podgrzewa wodę i 2 minuty przerwy. Czy tak powinno być?
Na wskaźniku temperatury na rozdzielaczu po takim podgrzaniu jest wzrost do 40C i ponownie spadek to około 30C

Nie powinno to wyglądać tak że ustalam temp wody na 30C i grzeje tak długo aż w całym obiegu będzie 30C i dopiero się wyłącza?

Drugie pytanie odnośnie pompy na rozdzielaczu ( trochę poczytałem i już wiem że jest zbędna ;/ ) ale jak już jest to niech będzie. Jak piec się wyłączy to pomimo że ona pracuje to na rotametrach i tak nie ma przepływu, dopiero po odpaleniu pieca, obieg wraca.

Trzecie pytanie. Ten mieszacz Esbe, jak go odkręcę w lewo czyli wydaje mi się że pełne mieszanie to jest obieg, a jak go zakręcę to podłogówka w ogóle staje, ciepła woda z pieca nie dochodzi, a wydaje mi się że po zakręceniu esbe powinnien po prostu mieszacz się odłączyć i zimna woda powinna leciec do pieca zamiast mieszać się z ciepłą.

Czwarte pytanie. Po użyciu c.w.u ( ustawione na 50C ) jak zamknę kran to na piecu pojawia się 70C i leci to na podłogówkę przez parę sekund dopóki aż temperatura na piecu spadnie do 30C i wraca do normy.

Czujniki bo tego już w ogóle nie ogarniam i nie wiem jaka jest temperatura w domu :)
Na sterowniku z pieca 22C, 5 cm dalej sterownik z podłogi i 24C

http://images82.fotosik.pl/87/f2ccff111cfdc8e3.jpg
http://images83.fotosik.pl/87/056c490b41903048.jpg
http://images83.fotosik.pl/87/b19a0ed8f899e466.jpg

JusMarBytom
16-10-2016, 01:52
Nikt nie pomoże ;/

JusMarBytom
16-11-2016, 23:27
Witam,
ponawiam temat i prosiłbym o odpowiedz.

Pojawił się nowy problem ;/ odkąd temperatura na zewnątrz spadła.

Aktualnie mam na piecu ustawioną temperaturę wody 40C, a na sterowniku powietrza 23C, problem polega na tym że temperatura w domu to około 19C i nie chce się podnieść. Dla pewności odpowietrzyłem jeszcze raz podłogówkę, wszystkie pętle rozgrzewają się równomiernie. Bardzo proszę o wskazówki.

gersik
17-11-2016, 06:18
Po pierwsze; kocioł tak nie powinien chodzić. Ma się włączyć i grzać długo. Pokrętło na zaworze 3d otwórz na max. Ściągnij siłowniki z zaworów i wtedy spróbuj grzać.

Adam626
17-11-2016, 19:07
być moze przy podłogowym - jak rozumiem powietrznym (rury są otulone powietrzem) nie ma odbioru ciepła z rur takiego które zapewniłoby grzanie. Pytaj producenta systemu jaką temperaturą zasilać ten układ

JusMarBytom
18-11-2016, 07:32
Po pierwsze; kocioł tak nie powinien chodzić. Ma się włączyć i grzać długo. Pokrętło na zaworze 3d otwórz na max. Ściągnij siłowniki z zaworów i wtedy spróbuj grzać.

No właśnie, też mi się tak wydaje, ale jak to zmienić ;/ 3d cały czas otwarty na max, siłowniki w pełnym otwarciu w sterowaniu maualnym

JusMarBytom
18-11-2016, 07:37
być moze przy podłogowym - jak rozumiem powietrznym (rury są otulone powietrzem) nie ma odbioru ciepła z rur takiego które zapewniłoby grzanie. Pytaj producenta systemu jaką temperaturą zasilać ten układ

Tzn rury są otulone styropianem z sreberkiem i to oddaje ciepło. http://www.wundatrade.co.uk/1581-thickbox_default/eps-400-overfloor-board.jpg

Dodam że gdy mam na piecu ustawioną wodę na 40C to z ma około 28C i podgrzewa się co parę minut do tych 40, a później spada

gersik
18-11-2016, 08:14
Moja rada. Jeśli masz tylko podłogówkę to wywal pompę i zawór 3d z szafki i podłącz podłogówkę bezpośrednio.

Adam626
18-11-2016, 08:32
Rada z wywaleniem mieszacza dobra. Tym bardziej ze ta podlogowka nie ma odbioru ciepla jak ta zalana betonem. Byc moze trzeba ja zasilac 50c aby byl efekt grzania. Styropian nie odbiera ciepla

מרכבה
18-11-2016, 08:52
Niebezpieczna moda na podłogówki, w starych nie gaconych domach- to nie może się udać. Liczył ktoś tą podłogówkę jaką moc przekaże do pomieszczenia?
jaką będzie mieć temperaturę podłoga wtedy ? nie sądzę aby przy -20 podłoga miała np 25 st:( żeby nie było że temp podłogi wynosi ponad 30st..
To jest dobre rozwiązanie na ciepłe domy. Owszem podłogę można zagrzać do +40 st .. ale powodzenia z krążeniem w nogach.

xmsg
18-11-2016, 09:10
Po symptomach (ustanie przepływów po odkręcenie 3D term ma maxa) wnioskuję, że zawór regulacyjny powrotu jest za bardzo skręcony.

373424

Pogadaj z hydraulikiem aby go trochę bardziej odkręcił (albo możesz sam).

Brakuje Ci zabezpieczenie przed pojawieniem się zbyt wysokiej temperatury w obiegu mieszacza (np. uszkodzenie zaworu termostatycznego).

Jeśli masz samą podłogówkę, to można zrezygnować z tego mieszacza (zawór 3D i pompa), ale trzeba pomyśleć o dodaniu zabezpieczenia termicznego przed pojawieniem się zbyt dużej temperatury w obiegu.

Co do taktowania, to niestety będzie. Twój kocioł moduluje od 5kW.
Jak chcesz aby przestał taktować, podepnij jeszcze kilku lokatorów ;)

Pozdrawiam
GREGOR

JusMarBytom
18-11-2016, 09:25
Niebezpieczna moda na podłogówki, w starych nie gaconych domach- to nie może się udać. Liczył ktoś tą podłogówkę jaką moc przekaże do pomieszczenia?
jaką będzie mieć temperaturę podłoga wtedy ? nie sądzę aby przy -20 podłoga miała np 25 st:( żeby nie było że temp podłogi wynosi ponad 30st..
To jest dobre rozwiązanie na ciepłe domy. Owszem podłogę można zagrzać do +40 st .. ale powodzenia z krążeniem w nogach.

Przesyłam plik który dostałem od producenta:
www.filedropper.com/instal-thermhcr-marcinkowalisb


Co do podłogówki:
Najpierw zrobiłem elektryczną podłogówkę w kuchni i przerosła moje oczekiwania. Po ustawieniu na 25 stopni czuć ze podłoga jest ciepła, a w pomieszczeniu jest wręcz za gorąco. Dlatego w reszcie mieszkania też zamontowałem podłogówkę tylko już wodno-gazową.

Jak dotknę ręka powierzchni grzanych i nie grzanych to czuć wyraźną różnicę, czyli ciepło oddawane jest poprawie. Wg mnie problemem jest że nie jest oddawane stale.

Co do taktowania, to niestety będzie. Twój kocioł moduluje od 5kW.
Jak chcesz aby przestał taktować, podepnij jeszcze kilku lokatorów


Ostatnio był gazownik i zmniejszył moc kotła do około 12kw, mówił że nie ma sensu żeby leciał cały czas pełną parą.
Nic jakby to nie wniosło to działania.
Co do tego taktowania:
Mam drabinkę ręcznikową która jest zimna ;/ może podepnę ją najpierw na temperaturze 50 i zmienię zworki na piecu z podłogówki na grzejniki, a temperaturę będę dławił do 30C na 3D??? Ma prawo to zadziałać?

gersik
18-11-2016, 10:27
O co chodzi w tym ostatnim zdaniu? możesz podać jakieś zdjęcia jak to masz podpięte do kotła?

JusMarBytom
02-12-2016, 22:16
O co chodzi w tym ostatnim zdaniu? możesz podać jakieś zdjęcia jak to masz podpięte do kotła?

Faktycznie trochę chaotycznie napisałem:
Drabinka podpięta jest pod rozdzielacz z podłogówki jako jeden z obiegów.

Zauważyłem pewną rzecz. Na sterowniku mam ustawione żądanie na np 25C, ale nie jest osiągane, piec przez to całe taktowanie włącza się wyłącza.
Jeżeli zrobię taki myk:
Ustawiam temperaturę wody na piecu na podłogówkę na max czyli 45C, wyłączam ogrzewanie z sterownika, włączam ponownie i piec grzeje wodę cały czas do tych 45C, momentalnie temperatura w domu rośnie, a gdy zbliży się do około żądanych np. 25C to piec z powrotem przechodzi w to skokowe działanie. Dodam że działa to tylko w ustawieniu na max czyli 45C, na 44C już nie. Wg mnie gdyby piec grzał cały czas wodę do poziomu np30C to w końcu osiągnąłby żądaną temperaturę, a przez te jego skoki 25C stała, podgrzanie do 40C, wyłączenie i znowu wraca do około 25C.
Bardzo proszę o porady.

JusMarBytom
05-12-2016, 08:15
up

JusMarBytom
15-12-2016, 22:45
Up, bardzo proszę o pomoc.

Adam626
15-12-2016, 22:47
nie do ogarnięcia jest to co opisujesz.

UStaw kocioł by pracował na minimalnej mocy. jak wpuścisz to w podłoge to raczej nie wyjdzie 40 na kotle bo nie bedzie miał mocy aby do tylu ogrzać

KAN-therm
16-12-2016, 00:02
Moim zdaniem w układzie mieszającym zastosowano zawór mieszający trójdrogowy a lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie trójdrogowego termostatycznego, który po ustawieniu żadanej temp. zasilania OP będzie sam jej pilnował, tj. robił podmieszanie lub nie w zależności od temp. wody z pieca.

Zagadką jest sytuacja, jak piszesz, że gdy pompa kotłowa nie chodzi to nie masz przepływu na pętlach OP (przepływomierze stoją) pomimo pracy pompy w układzie mieszającym.
Pompa układu mieszającego jest odpowiedzialna w tym przypadku za wymuszenie obiegu w podłogówce, dlaczego zatem nie widzisz przepływów mimo jej pracy? Czy aby na pewno taka sytuacja ma miejsce?
Być może siłowniki są podpięte po jakiś sterownik kotła który każe im pozamykać pętle i tym samym wyłączyć kocioł? Co z pompą układu mieszającego - w tej sytuacji próbuje przepchać wodę do pozamykanych pętli grzewczych a to może skutkować jej awarią.

Taka praca kotła może być poniekąd wynikiem tej całej sytuacji.
Chyba najlepiej zwrócić się w tej sytuacji do autora instalacji.

JusMarBytom
03-01-2017, 23:15
Zagadką jest sytuacja, jak piszesz, że gdy pompa kotłowa nie chodzi to nie masz przepływu na pętlach OP (przepływomierze stoją) pomimo pracy pompy w układzie mieszającym.
Pompa układu mieszającego jest odpowiedzialna w tym przypadku za wymuszenie obiegu w podłogówce, dlaczego zatem nie widzisz przepływów mimo jej pracy? Czy aby na pewno taka sytuacja ma miejsce?

Na 100%

Być może siłowniki są podpięte po jakiś sterownik kotła który każe im pozamykać pętle i tym samym wyłączyć kocioł?
Sterownik podłogówki nie jest podpięty do kotła


Ogólnie masakra, czy na forum jest jakiś majster z Śląska który pomógł by mi doprowadzić tą instalację do porządku?

JusMarBytom
03-01-2017, 23:35
Zagadką jest sytuacja, jak piszesz, że gdy pompa kotłowa nie chodzi to nie masz przepływu na pętlach OP (przepływomierze stoją) pomimo pracy pompy w układzie mieszającym.
Pompa układu mieszającego jest odpowiedzialna w tym przypadku za wymuszenie obiegu w podłogówce, dlaczego zatem nie widzisz przepływów mimo jej pracy? Czy aby na pewno taka sytuacja ma miejsce?

Właśnie przeprowadziłem taki test, wyłączyłem piec i przepływy stanęły.
Zacząłem zmieniać położenie zaworu 3D z zamknięcia na mieszanie i mniej więcej w połowie otwarcia pojawił się przepływ na rotametrach.

Z tego wynika że podczas wyłączenia kotła, nie może przepływać przez niego woda

JusMarBytom
03-01-2017, 23:48
Myślę jeszcze nad jedną rzeczą odnośnie taktowania.
Piec sobie moduluje od tych 5Kw - ok
Temperatura na piecu do co ustawiona na 40C, i tu pytanie co ma taktowanie do tego jeżeli pomimo ustawienia 40C temperatura wody w układzie to 30C i tylko czasowe skoki to tych żądanych 40C ( na kilka sekund pracy kotła )

Sterownik pieca, ustawiony na 22C, temperatura pokazywana to 20C a mimo to rozłącza mimo że nie osiąga wymaganej temperatury .
Taktowanie miało by miejsce gdyby ogrzał wodę aż na powrocie pojawi się 40C, a w domu będzie 22C. Wtedy niech rozłącza, ale przy niedogrzaniu to trochę bez sensu :)