PDA

Zobacz pełną wersję : Piec kaflowy czy koza w małym pokoju ?



eRaf
06-03-2005, 07:18
Witam
Jakie ogrzewanie kominkowe zastosować do ogrzania:
1. tylko sypialni 14m2 (38m3) na parterze
2. sypialni jak wyżej + dodatkowo pokoju 9,4m2 użytk (13,2m2 po podłodze) (ok.25m3) bezpośrednio nad tą sypialnią piętro wyżej.

Dom będzie miał grawitacyjne DGP (innego nie zakładam), jednak w tych pomieszczeniach nie ma szans na jego wyprowadzenie.

Nadmienię iż wkład/koza/piec kaflowy chciałbym umieścić w sypialni na parterze. Czy jest to w ogóle możliwe ? Wkład kominkowy pewnie w ogóle nie wchodzi w rachubę (zbyt duże moce).

3. czy do pieca kaflowego podprowadza się/można podprowadzić również osobny przewód z powietrzem z zewnątrz ?
4. w przypadku pieca kaflowego czy jest jakaś specjalna technika palenia aby wyeliminować niebezpieczeństwo zaczadzenia, zakładam opalanie tylko drewnem, w tej sypialni mają mieszkać teściowie (zresztą bardzo fajni) i nie chciałbym być posądzony wiecie o co :lol:

Z góry dzięki za wszelkie rady
Pzdr

eRaf
07-03-2005, 19:09
No może chociaż pan Darek B. lub Forest-Natura się wypowie bo Alterm to chyba na dobre się "zmył" z tego forum.
Pzdr

Forest-Natura
07-03-2005, 19:33
Witam.
Może warto żebyś się zastanowił nad kominkiem z płaszczem wodnym zamiast DGP?
Wtedy nie będzie potrzeby kombinowania z drugim źródłem ciepła no i oczywiście także z drugim kominem.
pozdrawiam.

eRaf
07-03-2005, 20:52
Witam.
Może warto żebyś się zastanowił nad kominkiem z płaszczem wodnym zamiast DGP?
Wtedy nie będzie potrzeby kombinowania z drugim źródłem ciepła no i oczywiście także z drugim kominem.
pozdrawiam.
Odpada. Nie przewiduję instalacji grzejnikowych ani innych tego typu instalacji chociażby do CWU.
Na dzień dzisiejszy w pokoju 14m2 przewiduję piec kaflowy ale nie wiem o jakiej mocy byłby odpowiedni. Ciekawi mnie także czy można tam alternatywnie umieścić kozę, tzn. czy są takie kozy (moc) na tak mały metraż ? Dodatkowo w drugiej wersji czy istniałoby rozwiązanie umożliwiające mi jeszcze ogrzanie pokoju/sypialni na piętrze znajdującą się bezpośrednio nad sypialnią z piecem/kozą ? Plus inne pytania umieszczone na początku wątku.
Pzdr

eRaf
09-03-2005, 05:57
Czy nikt nie spotkał się z podobną sytuacją - mały pokój/sypialnia i ogrzewanie "kominkowe" ?
Czy nikt nie ma dwóch oddzielnych instalacji kominkowych - jeden główny/centralny kominek z dgp i np osobny piec kaflowy/koza ogrzewający osobne pomieszczenie w dali domu ?
Pls help :cry:
Pzdr

Przekorek
09-03-2005, 16:56
Moim zdaniem odpada zarowno koza jak i piec kaflowy - obydwa te sposoby są zbyt mocne na takie male powierzchnie. Najlepszy będzie elektryczny piec akumulacyjny, lub elektryczne grzejniki nascienne, lub elektryczne elektryczne stojące "kaloryferki"

pattaya
09-03-2005, 17:54
Są piece wolnostojące o mocach 5-8kW.Ma je np.Koperfam.Bardzo ładne.

10-03-2005, 07:42
Rafał

jesli mam Ci doradzić to

piec bedzie lepszy od "kozy" bo zakumuluje Ci ciepło w szamocie ...
jego obudowa nie powinna parzyć ...

aby "dogrzać" sypialnie wyżej - nie wpuszczasz spalin z pieca bezposrednio do komina - a stalową rurą doprowadzasz do piętra i tam dopiero po schłodzeniu spalin - lądują w kominie
ogrzewanie piętra bedzie jednak mało komfortowe w tym rozwiązaniu ...

o ile dom masz bardzo szczelny - mozesz doprowadzić osobny przewód dostarczający tlen do spalania ...

technika spalania aby sie nie zaczadzic
to
nie zamykac dopływu tlenu do paleniska - dopuki trwa proces odgazowania paliwa ...

pzdr

eRaf
11-03-2005, 06:25
brzoza wielkie dzięki za odpowiedź
jeżeli jeszcze znalazłby się ktoś kto użytkuje taki piec w małym pokoju/sypialni i zechciałby się podzielić swoimi doświadczeniami byłoby cudnie
Pzdr

Zdun Darek B
12-03-2005, 19:23
Takie rozwiazanie jest mozliwe jesli piec kaflowy mogłby przechodzic przez strop . Generalnie piec kaflowy jest lepszym rozwiazaniem w tym przypadku , kozy mają spora moc jak na te 14 m + naście nad parterem. Piece kumulując energie zapewniaja równomierna emisje ciepła czego brak w kozach. Zaczadzenie nie wystepuje gdy palimy drewnem , oczywiście dopływ tlenu do spalania "skrecamy" dopiero gdy w srodku jest tylko żar. Zła sławe piecy zrobiły przypadki z domów komunalnych gdzie palono weglem albo byle czym np odpadami a same piece były bez konsrewacji - brak czyszczenia kominów i samych piecy. Zobacz jak waski jest piec Secesja na naszej stronie , bok tego pieca odstajacego od ściany to tylko dwa kafle czyli 40 cm. Front szeroki na 60 cm , bok 40 cm , wysokość 240 i moc 3-4 kW na godzine. Jest to replika pieca popularnego w Wiedniu przeznaczonego do ogrzewania małych salonów. Za dwa miesiace własnie taki piec bedzie stał na naszej nowej wystawie , narazie mam go w paczkach. pozdrawiam Darek B

Zdun Darek B
12-03-2005, 19:25
Jeszcze jedno : piec może być wybudowany w ścianie wtedy masz ciepło w dwu pomieszczeniach .

eRaf
12-03-2005, 20:38
Darek B - i o taką odpowiedź mi chodziło. Wielki dzięki. Pzdr