PDA

Zobacz pełną wersję : Jak samemu kłaść tynki wewnętrzne - porady dla laika



Pieczara
07-03-2005, 10:56
Witam,

Większość tynków gipsowych zrobiła mi już miła ekipa. Z powodu zmiany koncepcji kuchni muszę jeszcze dotynkować ze 2-3 m2 ściany. A ekipa pojechała w świat. Jak patrzę na tę ścianę, to wydaje mi się, że samemu bym sobie poradził. Tym bardziej, że ściana nie jest bardzo reprezentacyjna - i tak będzie zastawiona szafkami kuchennymi.

ALE JA NIE UMIEM TYNKOWAĆ!

No więc proszę o porady - jak to można zrobić samemu? Może w którymś Muratorze było tak krok po kroku?

Ściana - Ytong. Ekipa najpierw go czymś zagruntowała, potem wyczarowała tynki gipsowe, a potem je magicznie zeszlifowała. Tyle wiem :)

Czy mógłby ktoś, tak dla zupełnego laika, napisać jak samemu, bez agregatu położyć takie tynki? Jak się nazywa to magiczne coś do gruntowania, ile toto schnie, co sie na to kładzie i czym, jak się to wyrównuje i jak potem toto zeszlifować, żeby gładkie (w miarę) było. I białe.

Wyobraźcie sobie, że przed surową ścianą stoi nie Pieczara, ale blondynka i Wy musicie jej wyjaśnić jak to się robi...

Pieczara (chwilowo blond).

Waldon
07-03-2005, 11:17
pewnie ze dasz rade
na pocztek zgromadz takie narzedzia:
lata do scigania - 40PLN
lata trapezowa - 40PLN
paca do nakladania i kielnia 30PLN
paca gabkowa i paca do wygladzania ok 50PLN
i materialy:
tynk gipsowy reczny 30kg (przy grubosci 1 cm wychodzi 3m2 z worka) ok 30 PLN lub maszynowy ok 20PLN
i 250 ml gruntu prowadnice ewentualne narozniki .
i uzbieralo sie 200 za 3m2 tynku bez robocizny :D

ale jak to cie nie przeraza to kroki nastepne:
1.gruntowanie przy pomocy pedzla
2. osadzenie prowadnic (wskazane dla pocztkujcych) i wypionowanie, osadzenie ktowników i wypionowanie- wszystko ustawiasz tak aby otzrzymac ok 1 cm grubosci tynku
3. nakladanie za pomoca pacy i kielni
4. sciganie lata typu h do utrzymania równej powierzchni, braki uzupelniamy i ponownie sciagamy
5.sciaganie do równej powierzcni lata trapezowa
6. dajemy czas ok 1-2godzin na zwizanie
7.gabkujemy do uzyskania matowej powierzchni (mleczka)
8. wyrównujemy paca do wygladzania
tak w skrócie jak masz wicej pytan to pisz
pozdro

Pieczara
07-03-2005, 11:50
Super, Waldon o to właśnie chodziło!

Bardzo pięknie Ci dziękuję!

Pewnie, że będę miał pytania, ale najpierw spróbuję na podstawie tego, co napisałeś. Na szczęście żadnych narożników nie będzie. Prowadnice robi się samemu? (dociąć deszczółkę 1 cm?)

Z chęcią bym się za to zabrał już dziś wieczór, ale nie wiem, czy dojadę na budowę - u mnie chyba żadne pługi śnieżne dzis nie jeździły :(

Może jeszcze jak się ma nazywać grunt pod te tynki? I same tynki? Cekol? Atlas Pazura?

Pozdrawiam
Pieczara (mniej blond).

Waldon
07-03-2005, 14:16
nie mecz sie z prowadnica 1szt 3m 6mm to ok 3,5 PLN

Patos
07-03-2005, 14:26
Czy można gruntować ściany natryskowo?

JacekS
07-03-2005, 18:39
pewnie ze mozna tylko na tak malej powierzchni to pewnie zwyklła bytelką po płynie do mycia szyb :lol:

lamcpp
07-05-2014, 15:24
Dołącze się do pytania: jaki grunt używać do nakładania pod tynki gipsowe?

fighter1983
07-05-2014, 15:54
Dołącze się do pytania: jaki grunt używać do nakładania pod tynki gipsowe?
Betonkontakt lub Grundiermittel
w zaleznosci od podloza