PDA

Zobacz pełną wersję : Konfiguracja na piecu i sterowniku - prośba o wsparcie



michu44
16-10-2016, 09:42
Dzień dobry,
Od 1,5 roku mieszkam w połówce bliźniaka... i walczę z ustawieniami CO :). Przeczytałem już całe internety, ale informacje są tak skrajne a schematy CO tak różne, że do dzisiaj walka trwa :)

Dom: pustak ceramiczny 25 cm + styropian 12 cm. Bardzo dużo dużych okien (przenikanie 1.0, Argon, szyby termoizolacyjne). Piwnica 71 m2 (kaloryfery, skręcone na 1). Parter 68 m2 100% podłogówka, piętro 62 m2 (w pokojach kaloryfery w łazienkach podłogówka).
Piec Vaillant turboTEC Plus VU 241/3-5, zasobnik CWU 150l (sterowany przez piec), do tego sterownik Euroster Uni2. Instalacja bardzo prosta: wyjście z pieca idzie na kaloryfery na górze i do mieszacza a z niego na podłogówkę. W salonie jeden programator on/off podpięty do pieca (nie do Uni2).
Działanie: woda z pieca idzie na kaloryfery i do mieszacza (do którego podpięty jest powrót z podłogówki) na podłogówkę.
Przy aktualnej pogodzie (w dzień od 9 do 11 w nocy około 4) zużycie gazu CO i CWU (4 osoby) to około 5,5 m3 na dobę (zasilanie 35 stopni, na mieszaczu 30 stopni na podłogówkę). W zeszłym sezonie w styczniu (był najzimniejszy) zużycie gazu wynosiło średnio około 11 m3 na dobę. W lutym średnia około 7 m3.

Mam świadomość, że dom nie jest EKO, ale taki kupiłem i póki co tego nie zmienię :)
Proszę o porady - jaką temperaturę zasilania ustawić na piecu? ile puścić na podłogę? Może jeszcze jakieś porady, które nie angażują licznych grup fachowców i tysięcy złotych :)

Z góry dzięki!

Mareks77
16-10-2016, 10:48
Piszesz że programator ON - OFF z salonu jest podpięty do pieca.
Po co on tam jest , czym steruje i czy pilnuje temperatury w salonie.?
Uni2 jest sterownikiem pogodowym ....... czym on steruje..... tylko mieszaczem i pompami ?.
Czy jest podłączony czujnik temperatury zewnętrznej ?
Czy powrót z kaloryferów jest podłączony do mieszacza i wykorzystywany jako zasilanie podłogówki ?
Czy mieszacz ma zawór sterowany poprzez Uni 2 ?

Dom i jego ściany może nie są Energooszczędne ale napisz jaka warstwa jest wełny w dachu.
Moze warto zainwestować w jakiś dedykowany regulator Vaillanta np: VR 470 itp. umieścić go w salonie podłączyć czujnik na zewnątrz i nie bawić się w ustawianie zasilania bo ustawisz krzywe grzewcze i resztę on za ciebie załatwi.

michu44
16-10-2016, 11:23
Piszesz że programator ON - OFF z salonu jest podpięty do pieca.
Po co on tam jest , czym steruje i czy pilnuje temperatury w salonie.?
Uni2 jest sterownikiem pogodowym ....... czym on steruje..... tylko mieszaczem i pompami ?.
Czy jest podłączony czujnik temperatury zewnętrznej ?
Czy powrót z kaloryferów jest podłączony do mieszacza i wykorzystywany jako zasilanie podłogówki ?
Czy mieszacz ma zawór sterowany poprzez Uni 2 ?

Dom i jego ściany może nie są Energooszczędne ale napisz jaka warstwa jest wełny w dachu.
Moze warto zainwestować w jakiś dedykowany regulator Vaillanta np: VR 470 itp. umieścić go w salonie podłączyć czujnik na zewnątrz i nie bawić się w ustawianie zasilania bo ustawisz krzywe grzewcze i resztę on za ciebie załatwi.

Dzięki za odpowiedź!

1. ON-OFF jest w salonie i włącza piec, gdy temperatura w salonie spadnie poniżej ustawionej,
2. Uni2 steruje mieszaczem 3 drogowym z siłownikiem i 2 pompami (jedna na podłogówkę, druga na kaloryfery) (czujnik temperatury jest przyłożony do rury zasilania z pieca).
3. Do Uni2 nie jest podłączony czujnik temperatury zewnętrznej. Uznałem, ze skoro nie ma automatycznej regulacji temperatury zasilania to nie ma sensu.
4. Faktycznie, pomyliłem się - powrót z podłogówki wraca do pieca a powrót z kaloryferów jest podzielony: jedna rura idzie do mieszacza a druga łączy się z powrotem z podłogówki i wraca do pieca.
5. Wełna (20cm) jest na stropie łączącym piętro z niewielkim (nieużytkowym) poddaszem (sam dach nie jest ocieplony).

Biorę pod uwagę możliwość zakupu VR470 (i chyba trzeba jeszcze dokupić sterownik do mieszacza?), lecz jest to nie mały wydatek i chciałem wpierw spróbować wycisnąć ile się da z tego co już mam.

brunet wieczorową
16-10-2016, 12:23
Ile gazu zużywasz na samą CWU? Jakie temperatury powietrza są w domu?

michu44
16-10-2016, 12:33
Średnio około 1,3 m3 na dobę.
Temperatura na dole (podłogówka) około 21 na górze (kaloryfery) około 20.

Mareks77
16-10-2016, 14:55
20 cm to nie najgorzej ale........ w tym stanie jaki jest opisany pogodówka chyba tylko siłownikiem dobiera temperaturę dla podłogowego a kocioł nadal pracuje ON - OFF regulując i utrzymując temperaturę zasilania, natomiast w komunikację pogodówki bawisz się sam zmieniając zasilanie w miarę narastania mrozów.

Próbowałeś podłączyć regulator z salonu do wejścia UNI 2
Sam regulator pogodowy z zamontowanym czujnikiem zewnętrznym i czujnikiem w pomieszczeniu zrobi to lepiej niż zwykły pokojowy który nie ma informacjio parametrach systemu.
W ten sposób będziesz miał chociaż namiastkę pogodówki i będziesz mógł obnizyć temperaturę zasilania gdyż regulator zareaguje wcześniej na obniżenie temperatury zewnętrznej anizeli regulator pokojowy.

Niestety Vaillant może być sterowany tylko jako ON - OFF lub przez interfeis eBUS złącza 7, 8, 9 w piecu i wtedy to regulator przejmuje całość sterowania doboru temperatur zasilania itp.

Stosując rozwiązanie ON - OFF i sztywne ustawienie zasilania nie zapewnisz pełnego wykorzystania modulacji palnika w piecu i możliwości pieca przez co zjechanie ze spalaniem o 1 - 2m3 na dobę będzie nie lada wyczynem.

Regulator CM470 lub inny pogodowy i moduł mieszacza VR61/4 jeśli mieszacz ma siłownik.

brunet wieczorową
16-10-2016, 16:35
Średnio około 1,3 m3 na dobę.
Temperatura na dole (podłogówka) około 21 na górze (kaloryfery) około 20.

Zużycie gazu na CWU masz zbliżone do mojego (5 osób i raczej bez oszczędzania wody). U mnie jest to ok. 10-12 m3 gazu na tydzień.

Obecnie na CWU i CO idzie ok. 20-25 m3 na tydzień czyli 3,0 - 3,5m3/dobę. Temperatura w środku podobna, czyli ok. 21 stopni.

Sądzę, że u Ciebie głównym powodem dużego zużycia jest izolacyjność termiczna budynku.

Czy bez czujnika temperatury zewnętrznej udaje się precyzyjnie (+- 0,5 stopnia) utrzymać stałą temperaturę w środku?

michu44
16-10-2016, 19:52
W wolnej chwili postaram się podpiąć regulator do Uni2 i czujnik temperatury zewnętrznej. Bardzo jestem ciekawy jaki to przyniesie efekt.

Przy takiej konfiguracji jak teraz bez problemu udaje się utrzymać stałą temperaturę (a przynajmniej takie są moje odczucia :))
Po prostu raz piec działa dłużej, raz krócej

Faktycznie termoizolacja jest mocno średnia a do tego w salonie mam okien niewiele mniej niż ścian :), ale jeśli miałbym budować dom od początku zrobiłbym tak samo :)

A wracając do pytanie z pierwszego posta - jak mam teraz ustawić zasilanie na piecu? lepiej niższą temperaturę (np. 35 jak teraz) czy 45?

Mareks77
17-10-2016, 08:23
Na razie zostaw zasilanie na poziomie 45*C, natomiast spróbuj ustawić na regulatorze krzywą grzewczą.
Jeśli zawór mieszacza ma siłownik i jest on sterowany z regulatora to ustaw dwie krzywe grzewcze odrębnie dla obiegu podłogówki i odrębnie dla grzejników.
Krzywe wartością odrębne a ich wartość powiedzmy na poziomie 0,4 dla podłogówki i 0,8 dla grzejników.
W Uni 2 krzywe ustawia się poprzez dobranie 3 wartości temperatur zasilania dla 3 wartości temperatur zewnętrznych czyli np: dla (-15*C) 0*C i dla +15*C
Temperatury zasilania dla trzech wartości dobierz na podstawie własnego doświadczenia a ich wartości muszą być takie aby wystarczyły do osiągnięcia zadanych temperatur w pomieszczeniu.
Napisałeś że teraz wystarcza Ci temperatura zasilania na poziomie 35 dla grzejników i 30 dla podłogówki, ale moim zdaniem wartości te są trochę zawyzone no chyba ze na podłogówce masz parkiet lub pod podłogówką jest tylko 5 cm styropianu tak więc moim zdaniem wartości powinny wyglądać mniej więcej tak:
Grzejniki:
-15*C = 50*C
0*C = 40*C
15*C = 30*C

Podłogówka:
-15*C = 35*C
0*C = 30*C
+15*C = 23*C
Dla obiegu grzejników nie masz podłączonego mieszacza więc w regulatorze może nie być możliwości ustawienia krzywej.
Jeśli masz podłączone wszystkie czujniki od temperatur zasilania obiegów w UNI 2 to on powinien zadbać o prawidłową temperaturę w obiegach zgodną z krzywymi.
Poprzez podłączenie czujnika temperatury zewnętrznej i ustawienie krzywych powinieneś uzyskać w miarę automatyczną regulację poprzez dłuższe lub krótsze okresy pracy kotła.
Po podłączeniu i ustawieniu wszystkiego odczekaj dobę bez rejestracji zużycia gazu aż system się ustabilizuje.
Jeżeli z jakiś względów nie uzyskasz temperatury zadanej w pomieszczeniu z podłogówką to oznacza że musisz dobrać inną wyższą krzywą grzewczą.
Jeżeli nie wymagasz różnych temperatur w pomieszczeniach w grzejnikami to głowice odkręć na full, natomiast w regulatorze ustaw niższą krzywą grzewczą, nawet taką która będzie równa tej z podłogówki.
Pamiętaj aby po każdej zmianie parametrów w regulatorze odczekać dobę bez rejestracji zużycia gazu gdyż regulator musi przeliczyć wartości i dostosować algorytm do nowych nastaw.
Nie zniechęcaj się i pamiętaj że jest to pierwsza próba nastaw z pominięciem modulacji palnika kotła i zastąpieniu jej poprzez zmianę i regulację czasów pracy i przerwy kotła

michu44
18-10-2016, 07:14
Dziękuję za wyczerpujący tutorial!
Będziemy działać :)