PDA

Zobacz pełną wersję : tynk cem.wap na gips karton?



laskim
16-10-2016, 11:36
W domu mam ściany wykończone tynkiem cementowo wapiennym. W międzyczasie troche zmieniła się koncepcja i w kuchni postawiłem sciankę z gk. Czy da sie uzyskać na płycie gk podobną fakturę jak tynk cementowo wapienny? Jak tak to czego uzyć?

Balto
16-10-2016, 20:40
A co to jest faktura tynku c/w? Na plytę k/g? Ja bym nie polecał - cała wilgoć będzie właziła do środka...

JarekKRK45
17-10-2016, 12:40
Tynkowanie płyt gipsowo-kartonowych
W ostatnich latach tynki gipsowe są w budownictwie stosowane coraz częściej. Taki tynk, podobnie jak płyty gipsowo-kartonowe są materiałem silnie higroskopijnym, co oznacza, że pochłaniają wilgoć, magazynują ją i w razie konieczności oddają do otoczenia, tworząc we wnętrzach komfortowy dla człowieka klimat. Tynkowanie również wymaga pofesjonal;izmu. Absolutnym priorytetem jest odpowiednie przygotowanie podłoża, bowiem ma ono bezpośredni wpływ na przyczepność tynku oraz jakość jego powierzchni. W przypadku podłoża o dużej oraz zróżnicowanej chłonności jak beton komórkowy, silikat czy mur mieszany należy użyć odpowiedniego środka gruntującego (np. Knauf Grundiermittel). Podobnie należy postąpić z podłożem szczelnym jak beton lub styropian (odpowiednim środkiem będzie przykładowo Knauf Betokontakt). Aby zapobiec powstawaniu rys na styku dwóch różnych materiałów budowlanych występujących na jednej płaszczyźnie należy zastosować siatkę podtynkową. Tynki gipsowe są jednowarstwowe i należy pamiętać, by nie nakładać ich dwuwarstwowo oraz na zawilgocone powierzchnie. Niewskazane są również prace przy temperaturach poniżej +5°C

SPW
03-11-2016, 09:47
Stanowczo odradzam tynk cem-wap na płytę gk. Jak ściany mają mieć podobne faktury to rozwiązaniem jest położenie gładzi wapiennej na tynk cem - wap. Można też iść w stronę zdecydowanej różnicy faktur i np. na płytę gk położyć tapetę.