PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki podatek płacicie za garaż?



satina
08-03-2005, 12:51
Pytanie jak w temacie. Ostatnio dostałam pismo z urzędu miasta gdzie wyliczono mi jaki mam płacić podatek od nieruchomości za działkę, dom i garaż. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie to że całkiem przypadkowo dowiedziałam się że są różnice w opłacie za garaż. Niby taki sam garaż a inaczej liczą. np garaż w piwnicy - jak powierzchnia mieszkalna, garaż połączony z domem jedną ścianą i nad garażem 1 pokój - jak powierzchnia mieszkalna. Ja natomiast mam garaż również połączony jedną ścianą z domem + wspólny dach i już mam inaczej liczone czyli 10 x więcej niż powierzchnia mieszkalna. Wiedziałam że inaczej jest liczony garaż który jest osobnym budynkiem natomiast myślę że w moim przypadku trudno nazwać to osobnym budynkiem pomimo że nad garażem nie ma pomieszczeń mieszkalnych. Jak to jest w waszym przypadku?

Griszka
08-03-2005, 14:07
podatek 4,5 pln za m2. Garaż w domu (wg projektu).

Budynek gospodarczy - 4 pln/m2 wolnostojący.

satina
09-03-2005, 07:02
Dzięki za 1 odpowiedź i jeżeli mogę ponawiam pytanie. Hej.

Widlak
09-03-2005, 07:56
Na etapie decyzji jak zrobic garaz doczytalam sie, ze garaz osobny to duzo wiekszy podatek. Ale juz drzwi z garazu do domu czynia go czescia domu. Ten sam garaz bez drzwi generuje wiekszy podatek. Dlatego zmienilismy projekt robiac przejscie z kotlowni do garazu. Niestety dom ciagle w budowie i nie place podatku, ale licze na to, ze zaplacimy za garaz jak za pomieszczenia w domu.

goga
11-03-2005, 14:39
Prawie 6 PLN za metr i najlepsze jest to że za dom i działkę płacę mniej podatku niż na garaż, bo to chyba jakiś luksus jest.

Gosia i Krzyś
11-03-2005, 15:22
Jeżeli jest to osobny budynek to traktuje się to jako budynek gospodarczy i podatek jest ok. 15 zł za m2 na rok, a jeżeli jest połączony fundamentem czyli razem z domem to jest traktowany jako budynek mieszkalny czyli ok. 20 gr za m2. Przynajmniej ja znam takie stawki z tabeli podanej w decyzji od gminy.

nguyen
12-03-2005, 19:43
Nie mam garażu tylko wiatę, a część tejże wiaty murowałem komórkę zamykaną na narzędzie. Ciekaw jestem jaki będzie podatek?( dopiero zgłoszę wiatę do starostwa)

markus_gdynia
12-03-2005, 20:35
Kluczem jest przejście między garażem a częścią mieszkalną. Nie wystarczy wspólna ściana.