PDA

Zobacz pełną wersję : Pomoc w wyborze ogrzewania



slon2005
17-10-2016, 22:59
Witam Szanowne Grono. Sytuacja zmusiła mnie do zaczerpnięcia waszej opinii. Jestem w trakcie przygotowywania lokalu do drobnych usług kosmetycznych, szkic obiektu przedstawię na obrazku poniżej. Lokal mój składa się z pomieszczeń 1, 2 i 3 małej łazienki, pomieszczenie nr 4 jest przyszłościowo do zaadoptowania, jednak jeszcze tam nie było żadnych remontów, okna wszędzie to plastiki, wejście główne z zewnątrz jest do pomieszczenia nr 2 przez nowe plastikowe drzwi z dwoma bocznymi oknami, do pomieszczenia nr 4 z zewnątrz prowadzą stare drzwi drewniane które niedługo będą wymienione. Cały budynek jest nieogrzewany, jest podpiwniczony, za ściana pomieszczenia nr 1 jest klatka schodowa, za ścianą pomieszczenia nr 4 jest budynek cukierni, od tyłu budynku nic do niego nie przylega ani nie jest ocieplone. Budynek to jakieś powojenne dzieło bardzo grube ściany i latem przy upałach jest jak w klimatyzowanym pomieszczeniu ale to chyba nie oznacza dobrej izolacji wysokość pomieszczeń to niecałe 2,6m. Jedyne ocieplenie jakie zostało wykonane to przy remoncie od wewnątrz pod karton gipsem jest wełna 10 na całej tylnej ścianie oraz dla wyrównania wnęk przy kominach wentylacyjnych( zaznaczone zielonkawym kolorem na rysunku). Nad lokalem jest niezamieszkiwane, nieogrzewane mieszkanie a nad tym poddasze nieocieplone. Budynek należy do dziadków więc jest duża możliwość w ingerencję, piwnicą można poprowadzić instalacje do grzejników, są kominy więc jakieś piece też wchodzą w grę.
No i teraz cały problem polega w wyborze ogrzewania, myślałem, że pierwszą zimę przeczekam na farelkach jednak mały olejak w łazience, farelek i duży olejak w pomieszczeniach 1 i 2 i powoli zaczyna licznik ze skrzynki wyrywać. No i teraz zamiast grzać i liczyć ile wyjdzie, to chciałbym coś zmienić póki jeszcze jakieś rurki do grzejników można przekuć.
No i teraz tak, pierwszy plan to była używana klima za ok 3500 zł z 3 jednostkami w każdym pomieszczeniu a łazienka by się sama nagrzała, pomysł fajny z teorii bo więcej oddaje energii niż pobiera ale nie wiem jak w praktyce bo podobno im większy mróz tym wydajność grzania spada.
Drugi pomysł to tak doraźnie na szybko chciałem grzejnik ścienny na butle z zamkniętą komorą spalania ale znowu 3 pomieszczenia to 3 grzejniki gdzie w 2 pomieszczeniu nie mam go za bardzo gdzie umiejscowić żeby wylot był na zewnątrz i tu pytanie czy taki jeden grzejnik utrzyma temperaturę w pomieszczeniu 1 i 2 jak będzie wisiał w 1 pod oknami a drzwi będą otwarte? Jakie jest zużycie takiego grzejnika bo w znajomym sklepie mają fakt nie za ciepło ale mówią butla na 2 tyg, a ktoś w necie opisuje ze kawalerka to co drugi dzień butla do wymiany :jawdrop:
Trzeci pomysł to piec do piwnicy na drewno albo groszek, po grzejniku do pomieszczenia a jeszcze by można było piętro podłączyć i piwnica by się od pieca nagrzała i to by chyba było idealne, jednak trochę więcej wymaga bo i zezwolenia na pewno i kominiarze, a może cug słaby w kominie się okaże i się dużo obsługi zrobi przy tym.
No to pomysł 4 piec gazowy do pomieszczenia 4 i piwnicą podłączyć grzejniki, mniejsze oszczędności ale i mniej obsługi. No głupieje już bo z gazem to też z ludźmi rozmawiam i jeden przychodzi i mówi że chatę 140m 300zł na miesiąc za gaz płaci a z rodziny znam takich co i 1000 zł było mało na gaz Wiec może spytam najpierw jakie widzicie zapotrzebowanie na energie do ogrzania tych czterech pomieszczeń i jakie racjonalne rachunki powinny być w miesiącu za ogrzewanie tego
Jeszcze tak myślę, bo przecież tam dużo metrów nie ma, wszystko szczelne może grzejniki do każdego pomieszczenia i coś co niedawno wyczytałem kocioł elektryczny z jakimś buforem i mądrym sterowaniem. Ale jednak gaz chyba wyjdzie taniej. Chciało by się, żeby tak więcej niż 300 zł na miesiąc nie wyszło grzania, ale, że w domu mamy miejskie no to na tanim ogrzewaniu to ja się nie znam;)
Pomóżcie coś bo już głupieje i prosiłbym, żeby ktoś opowiedział mi o tej klimie jak ona wychodzi w praktyce przy mrozach czy to tylko dodatek do ogrzewania czy może być jako jedynie źródło ciepła.
370454(te kółeczka w ścianie to kominy)

Pozdrawiam i miłej nocy:rolleyes:

Konsultant Viessmann
18-10-2016, 12:18
A może warto zaprosić do obiektu profesjonalistę?

Z pewnością coś poleci. Ja osobiście polecam skorzystać z naszych partnerów branżowych - lista firm z Kalisza i okolic TUTAJ (http://www.viessmann.com.pl/ss/ss.php?bh-sl-address=kalisz)

Zobacz co oferują:


Bezpłatne, niezobowiązujące i indywidualne doradztwo, także bezpośrednio w miejscu instalacji
Określenie zapotrzebowania na ciepło/wodę użytkową w gospodarstwie domowym/nieruchomości klienta
Konkretne zalecenie, który nośnik energii – olej, gaz, energia słoneczna, drewno, ciepło z powietrza i gruntu – najlepiej odpowiada danemu zamierzeniu budowlanemu lub modernizacyjnemu
Informacje o możliwości połączenia różnych nośników energii w celu osiągnięcia maksymalnych oszczędności
Kontrola komina w porozumieniu z kominiarzem pod kątem przystosowania do nowego kotła grzewczego oraz spełnienia wymogów ustawowych
Poglądowa kalkulacja potencjału oszczędności kosztów ogrzewania dzięki modernizacji
Informacje dotyczące publicznego dofinansowania oraz wsparcia na etapie składania wniosków
Kalkulacja okresu zwrotu nakładów inwestycyjnych nowej instalacji grzewczej


Może warto profesjonalnie się poradzić?

SUSPENSER
18-10-2016, 14:44
Fryzjer do którego uczęszczam za moją namową zaczął grzać klimatyzatorem [wcześniej promiennik gazowy na butlę] i jest z tego bardzo zadowolony.

Mówi, że wychodzi taniej i wygodniej.

Dopytam przy okazji czy przy największych mrozach sama klima dawała radę czy dogrzewał tym gazowym [w zeszłym sezonie odkąd grzał klimą nie widziałem tego gazowego, ale może nie chodziłem w największe mrozy - nie pamiętam].

slon2005
18-10-2016, 19:28
Konsultant Viessmann, dziękuję za podpowiedź, faktycznie chciałem kogoś takiego zaprosić ale nie wiedziałem gdzie a w Viessmana ma sąsiad to pewnie się dogadam i na pewno skorzystam:)

SUSPENSER No właśnie zmierzam chyba najbardziej ku klimie, ale fajnie jak byś się coś dowiedział o tych mrozach

Konsultant Viessmann
19-10-2016, 08:38
Konsultant Viessmann, dziękuję za podpowiedź, faktycznie chciałem kogoś takiego zaprosić ale nie wiedziałem gdzie a w Viessmana ma sąsiad to pewnie się dogadam i na pewno skorzystam:)


Jak zdecydujesz się wezwać specjalistę, daj znać co ci doradził i jak wygląda sytuacja :)

W razie problemów pisz, spróbuję pomóc.

slon2005
23-10-2016, 21:42
Konsultant Viessmann No to byłem i pytałem, co by sąsiadowi nie robić zakłopotania to udałem się najpierw do waszego salonu firmowego, nikt nie wykazał chęci do podjechania i obejrzenia obiektu na żywo ale przy pomocy rysunku coś tam zaproponowano i głównie to się dowiedziałem, gaz to: projekt jakieś 5 tys, piec czy kocioł to jakieś 4 z hakiem grzejniki i robocizna tez z 5. No i po tych informacjach już wiedziałem, że tam więcej informacji nie uzyskam, ale z okazji wolnego czasu Pana jeszcze pomaglowałem ;) ogólnie to żadnych konkretów co do mocy i spodziewanego zużycia różnych źródeł to się nic nie dowiedziałem.
Tak że dziękuję za zainteresowanie ale nie pomogło.

Po różnych przemyśleniach już prawie kupiłem piec zasypowy na wszystko, jednak w ostatniej chwili przemyślałem temat co ja zrobię jak będę chciał wyjechać na weekend a będą mrozy, będę wodę spuszczał na dwa dni żeby nie zamarzło...
Konkretne rozwiązanie, którym się teraz interesuje tak tymczasowo na jakieś 2 sezony to piec gazowy jednofunkcyjny na butle i jakieś większe grzejniki, teraz moje pytanie brzmi, jakie grzejniki na takie pomieszczenia by się nadały, żeby temperatura na piecu mogła być optymalnie niska, patrzeć jedynie na waty żeby minimum miał te 1500 Wat czy na coś innego? i Jak piec dobrać watowo do grzejników czy do pomieszczeń? to będzie duża strata jak piec będzie miał więcej Wat niż powinien? Nie ukrywam, że ze względu na tymczasowość rozwiązania to prawdopodobnie będę szukał używanego pieca, więc wybór watów raczej będzie losowy w tym przypadku.

asaselllo
23-10-2016, 22:16
Moja znajoma ma sporą kwiaciarnię w kamienicy. 3 pomieszczenia. Kupiła 2 klimatyzatory (3 pomieszczenie połączone kanałem z wentylatorem). Jest w szoku, że to się sprawdza a rachunki niższe od oleju (miała go wczesniej) 3razy. No i z klimy korzysta latem.

מרכבה
23-10-2016, 22:31
asaselllo i tak będzie .. ważne aby klimatyzator działał w jak najniższej temp.
Miałem podobny układ - tylko na jednym klimatyzatorze, przez 90% sezonu dawał radę.
Później czysty prąd . ale tylko przez to że klima tylko do -7 działała.

Konsultant Viessmann
24-10-2016, 09:55
Konsultant Viessmann No to byłem i pytałem, co by sąsiadowi nie robić zakłopotania to udałem się najpierw do waszego salonu firmowego, nikt nie wykazał chęci do podjechania i obejrzenia obiektu na żywo ale przy pomocy rysunku coś tam zaproponowano i głównie to się dowiedziałem, gaz to: projekt jakieś 5 tys, piec czy kocioł to jakieś 4 z hakiem grzejniki i robocizna tez z 5. No i po tych informacjach już wiedziałem, że tam więcej informacji nie uzyskam, ale z okazji wolnego czasu Pana jeszcze pomaglowałem ;) ogólnie to żadnych konkretów co do mocy i spodziewanego zużycia różnych źródeł to się nic nie dowiedziałem.
Tak że dziękuję za zainteresowanie ale nie pomogło.


Dzień dobry!

Dziękuję za relację. Przykro mi, że nie udało się pomóc. Czy jest Pan nadal zainteresowany ofertą firmy Viessmann na kocioł gazowy kondensacyjny?

Nasze kotły mają szeroką modulację mocy co w Pana przypadku będzie chyba potrzebne.
Mamy też ofertę grzejników do której zapraszam: TUTAJ (http://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/technika-systemowa/grzejniki.html)