PDA

Zobacz pełną wersję : badanie geotechniczne, rownanie dzialki, adaptacja, surowy otwarty



PanGarnek
18-10-2016, 10:34
Witam

Mam dzialke z skarpa + pod pewnym kątem. Dzialke jest duza ale mimo wszytko wieksza ja czesc chce rownac + lekko sciac skarpe.
Mam juz wybrany projekt i jestem przed malymi zmianami + adaptacja.

W polowie przyszlego roku planuje rozpoczac budowe i zakonczyc ja na stanie surowym otwartym.

Zastanawiam sie czy kolejnosc jaka sobie wymyslilem jest najlepsza. Jesli nie prosze o rade.

- w tym miesiacu mapka do celow projektowych + badanie geotechniczne ( 2 odwierty w miejscu budowy domu)
- do konca roku adaptacja projektu
- chwile przed rozpoczeciem budowy - rownanie dzialki, dosc duzo ziemi bedzie przerzuconej + od razu niech zrobia wykop pod fundamenty - czy tego sie nie laczy?
- rozpoczecie budowy

Zastanawiam sie czy po rownaniu dzialki mozna od razu przystapic do budowy. Czy moze ziemia powinna kilka miesiecy postac? Moze lepiej rownac teraz przed zima?
Plus rownania przed sama budowa to to, ze przy okazji humus mi sciagna z dzialki(chce siatke na krety rozkladac) i zrobia wykop pod fundament.

Nastepny temat to czy adaptacja i mapka do celow projektowych przed rownaniem dzialki bedzie ok? Skarpa bedzie lekko zmieniona ale dom nie bedzie budowany zaraz obok tej zmiany tylko na rownanym terenie kawalek dalej.

Na koniec - przy planach:
- siatka na krety
- studnia do zrodla wody
- oczyszczalnia ekologiczna
Jak moge zoptymalizowac wizyty dla ekipy geotechnicznej/kopiacej i geodety?

Pozdrawiam

Elfir
18-10-2016, 22:07
chcesz siatkę na krety pod całym ogrodem? po co?
Robi się tylko pod trawnikiem.

Jak osadzać fundamenty chcesz w ziemi nasypowej, to trzeba ją zagęszczać warstwami a potem zrobić badanie zagęszczenia.

semcio
19-10-2016, 08:09
Elfir ma rację - nie możesz sobie wyrównać działki i za nasypie postawić domu - grunt nasypowy jest gruntem niestabilnym. Zupełnie inny przypadek - dopuszczalny - jeśli w miejscu domu ziemię akurat ściągałeś i nie naruszyłeś jej struktury. I plan zmień:
- mapka, równanie działki
- badanie geotechniczne (ujawni ew błędy przy zagęszczaniu ziemi nasypowej)
- adaptacja
- budowa

Co do wizyty geodetów - wszystkie rzeczy. które wymianiłeś mogą Ci wyznaczyć podczas wyznaczania osi budynków. Pilnuj tylko potem ekipy, żeby tych oznaczeń nie zniszczyły.

Co do siatki na krety, to słuchaj Elfir - przy zakładaniu trawnika położysz, bo nawet jeśli chcesz po całości (po co? będzie przeszkadzać) to Ci maszyny budowlane i budowlańcy zrobią z niej sieczkę...

Powodzenia!

PanGarnek
19-10-2016, 10:09
chcesz siatkę na krety pod całym ogrodem? po co?
Robi się tylko pod trawnikiem.

Jak osadzać fundamenty chcesz w ziemi nasypowej, to trzeba ją zagęszczać warstwami a potem zrobić badanie zagęszczenia.


Mozesz rozwinac temat z osadzaniem fundamentu?
Tak wyglada dzialka: https://www.dropbox.com/sh/qcrqnofvee33c2b/AAD0L4wRsX8eaRu3Lu0k-Oa5a?dl=0
Chce wyrównać ziemie na skarpie by bylo poziomo. Bez grubych zmian skarpy.
Czy najpierw powinienem rownac i dopiero geoteczniczne, czy moze najpierw geotechniczne a rownac przed sama budowa?

PanGarnek
19-10-2016, 10:18
Elfir ma rację - nie możesz sobie wyrównać działki i za nasypie postawić domu - grunt nasypowy jest gruntem niestabilnym. Zupełnie inny przypadek - dopuszczalny - jeśli w miejscu domu ziemię akurat ściągałeś i nie naruszyłeś jej struktury. I plan zmień:
- mapka, równanie działki
- badanie geotechniczne (ujawni ew błędy przy zagęszczaniu ziemi nasypowej)
- adaptacja
- budowa

Co do wizyty geodetów - wszystkie rzeczy. które wymianiłeś mogą Ci wyznaczyć podczas wyznaczania osi budynków. Pilnuj tylko potem ekipy, żeby tych oznaczeń nie zniszczyły.

Co do siatki na krety, to słuchaj Elfir - przy zakładaniu trawnika położysz, bo nawet jeśli chcesz po całości (po co? będzie przeszkadzać) to Ci maszyny budowlane i budowlańcy zrobią z niej sieczkę...

Powodzenia!

Dzieki za odpowiedz.
Mozesz zerknac na te zdjecia? https://www.dropbox.com/sh/qcrqnofvee33c2b/AAD0L4wRsX8eaRu3Lu0k-Oa5a?dl=0
Chce na skarpie zrobic plaszczyzne plaska. Tak zeby dom nie byl na górce. Nie chce niwelować skarpby. Czy nadal zalecana kolejnosc to:
- rownanie dzialki
- mapka
- badanie geo
-adaptacja?

Czy moze zmiany beda na tyle male, ze nie ma znaczenia?

Elfir
19-10-2016, 10:36
http://images84.fotosik.pl/97/333aa321dde36d2egen.jpg

PanGarnek
19-10-2016, 10:40
http://images84.fotosik.pl/97/333aa321dde36d2egen.jpg

Dzieki, ten rysynek dobrze obrazuje temat.
Teraz musze sie upewnic ( bo zgaduje), czy napewno mam do czynienia z sytuacja z 2giego rysunku.
U mnie dokladana ziemia raczej bedzie przed domem. Tam bedzie tylko trawnik a sam dom raczej bedzie w miejscu gdzie ziemia bedzie wybierana.

semcio
19-10-2016, 11:59
problem z równaniem gruntu doskonale obrazuje grafika Elfir. Niezastosowanie się do tego grozi osiadaniem gruntu pod częścia budynku.

Co do kolejności, to uważam, że nie ma sensu badać terenu, jeśli jego część potem wykopiesz. Zbadaj przygotowane pod budowę miejsce.

Jedna sprawa - na mapce nie bedziesz miał tych przesunięć naniesionych, więc trzeba je uwzględnić potem w projekcie.