PDA

Zobacz pełną wersję : kocioł kto taki już ma ????



jacekkkk
09-03-2005, 19:41
mam problem chcę kupić kocioł na ekogroszek z dozownikiem oglądałem firmy "hef" i jestem pod wrażeniem ale chciałbym dowiedzieć się od kogoś kto taki ma jakie są wady i zalety tego kotła ile wydaje sie na ogrzewanie rocznie . ja mam dom 113 m nowo wybudowany i błagam o opinie :-?

krispl
09-03-2005, 19:59
Nie mam takiego pieca ale interesuję się tego rodzaju kotłami. Z moich osobistych szacunków wynika że cena 1 KWh energi z groszku to ok 5,5 gr natomiast z gazu ok 11 gr. Przy tak małej poierzchni i nowym domu (niskie zapotrzebowanie na ciepło) powinieneś spalić prz średniej zimie może ok 3 t groszku (za ok. 900-1000 zł). W stosunku do gazu zaoszczędzisz jakieś 500-600 zł na sezon. Niestety cena kotła na groszek z podajnikiem to minimum 6000 zł a lepszych nawet do 8000 zł. Natomiast standardowy kocioł gazowy kosztuje od 2500 do 4000 zł Zwrot nakładów nastąpi według moich szacunków po 5-8 latach. Zależy też od ceny groszku w twoim regionie. Groszek bywa też po 400 zł. Na śląsku kosztuje np. 290 zl za tonę. Kalkulacja znacznie się polepsza przy większych powierzchniach ogrzewanych.

jacekkkk
09-03-2005, 20:27
dzięki za odpowiedź u mnie nie ma nitki gazowej także nie mam wyjscia albo olej albo propan albo drewno albo węgiel w jakiejś postaci tutaj podoba mi się obsługa sprowadzona do minimum . mieszkam teraz w domu z kotlem na miał i rozbraja mnie codzienne czyszczenie i zasypywanie tego pieca teraz robię to bez problemów ale za 5 lat miałbym tego chyba dosyć. lubię mieć urządzenia które ułatwiaja zycie a zarazem są ekonomiczne w użytkowaniu

1950
09-03-2005, 21:27
hef Olesno to firma z tradycjami, produkują kotły z podajnikiem od samego początku, byli prekursorami w tym asortymencie. niestety drogi

krispl
09-03-2005, 21:55
Swoją drogą tak w ogóle nasze Państwo nie dba o ekologię i zmniejszenie w zwiażku z tym emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Gdyby zaproponowano np 50 % dotację do zmiany pieców węglowych standardowych na ekologiczne to byłaby niezła zachęta. Wszyscy byliby zadowoleni tak użytkownicy jak i producenci pieców. Słyszałem że są nieliczne gminy które stosują taką politykę. Do tego dodajmy jeszcze premie za termodernizację i wszyscy byliby zadowoleni. Niestety do tego jeszcze nie doszliśmy w naszym kraju.

jacekkkk
10-03-2005, 20:14
jest wiele dziedzin w budownictwie i nie tylko którymi powinni się zająć ale nie mają czasu przy tylu aferach