PDA

Zobacz pełną wersję : Sufit i strop drewniany a paroizolacja



Emil
10-03-2005, 12:40
Witam. Mam taka watpliwosc.
Mam strop drewniany,poddasze NIEuzytkowe, belki 4 x 24 co okolo 40-60 cm., oparte na murlacie. Chce w salonie do spodu tych belek zamiast GK na ruszcie, przybic deski sosnowe na pioro-wpust. Miedzy belki chce wlozyc 25cm welny.
Mam pytanie czy w takim przypadku bedzie potrzebna paroizolacja? (miedzy belki chce wlozyc 25cm welny)
Dodam ze chodzi tylko o sufit nad salonem , w domu bedzie reku i w salonie kominek, dlatego mam watpliwosci skad ma sie wziac ta wilgoc, ktora ma zaszkodzic welnie?
Jesli paroizolacja jest potrzebna, to czy moze byc po prostu polozona na plasko pod belkami stropowymi i do nich przybita ?
Pozdrawiam
EMIl

Willie
10-03-2005, 14:33
Wg mnie powinieneś położyć tak aby wełna była chroniona. Kominek i reku bedfzie wpływał na dobry obieg powietrza ale w części mieszkalnej. Jeśli nie odizolujesz wełny w stropie to wilgoc będzie powstawać w wełnie na styku ciepła z dołu i zimna z góry....
Nie jestem fachowcem z dyplomem, ale tu bym się upierał :wink:

pozdrawiam i powodzenia

rafallogi
10-03-2005, 14:47
Willie ma rację- powinieneś dać paroizolację od strony "ciepłej", czyli spokojnie możesz ją przykleić do belek a na to już panele sosnowe (koniecznie zaimpregnowane) :wink:

invx
10-03-2005, 19:00
wilgoc, jest wszedzie, nawet w ogrzewanym salonie :wink: dla wely wilgoc jako taka nie jest szkodliwa. Jest ona szkodliwa dopiero wtedy gdy gwaltownie przechodzi przez welne, i sie skrapla przy jej chlodnej czesci, co powoduje trwale zawilgocenie ocieplenia, i zmniejszenie izolacyjnosci. Dlatego tez folie paroizolacyjna tzwn (spowalniacz przeikania) dje se wszedze tam gdzie po drugiej stronie ocieplenia, jest temparatura nizsza niz po pierwszej. :wink: Z tego tez powodu powinienes zastosowac paroizolacje. Tak jak mowisz, przybij ja zszwywkami, do belek i na to te deski. :)

Emil
11-03-2005, 13:44
Dzieki,
Napisaliscie, ze deski zaimpregnowane. Rozumiem, ze na paroizolacji moze sie pojawic troche wody
Tu jest problem, bo te deski z jednej strony ma byc widac i chcialem to pomalowac jakas farba typu "flugger" ( daje kolor ale widac słoje)
Pytanie co zrobic z druga strona desek
emil

rafallogi
11-03-2005, 14:30
Emilu - no i w czym problem, przecież masz też impregnaty bezbarwne lub z lekkim zabarwieniem na czerwono (zdaje się drewnochron- granulki)? Ja bym zaimpregnował, Ty nie musisz przecież tego robić, ale nie wiadomo co w drewnie piszczy :wink: Wykraplaniem bym się zbytnio nie przejmował w salonie, natomiast w łazience owszem może być problem przy nieogrzewanym poddaszu.