PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki piec na pellet 14 KW kupić? Może jednak gaz.....?



Paulo99
19-10-2016, 08:06
Witam, zakupiłem dom bez pieca. Dom jest nieocieplony, ale możliwe, ze go ocieplę, jeżeli ogrzewanie okaże się drogie. Opisałem to tutaj:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?315474-Kupi%C5%82em-dom-bez-pieca-i-bez-kaloryfer%C3%B3w

Miły Pan z tego forum zrobił mi OZC. Zapotrzebowanie na energię w moim ponad 140 metrowym domu określił na ok. 12-14KW.
Skłaniam się ku następującemu rozwiązaniu: piec na pellet do centralnego oraz junkers gazowy w łazience na pierwszym piętrze do wody.
Jaki piec zatem kupić? Dzwoniłem do Ciechewicza i polecono mi model compact na pellet, moc 8-18 kW za cenę około 6,5 tys + VAT.
Proszę o sugestie, czy dobrze konkluduję z tym pelletem, czy może jednak gaz. I jaki piec kupić?

Konsultant Viessmann
19-10-2016, 08:56
Witam, chyba rzeczywiście powinieneś ocieplić budynek - jak na taką powierzchnię to zapotrzebowanie masz spore.... To po pierwsze.
Po drugie, ja bym był skierowany w stronę gazu - wygodniej i czyściej. Masz doprowadzony gaz do budynku?

Przegląd naszych kotłów gazowych kondensacyjnych znajdziesz tutaj. (http://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/kotly-gazowe/gazowe-kotly-kondensacyjne.html)
Pamiętaj jednak, że moc kotła dobierz do zapotrzebowania już po termomodernizacji obiektu.

Jak masz jakieś konkretne pytania - służę pomocą!

Elfir
19-10-2016, 11:47
nie rozumiem idei ciągnięcia instalacji gazowej do domu, by potem bawić się w robienie kotłowni na paliwo stałe.

Paulo99
19-10-2016, 14:24
Gaz jest w domu. Zostawmy, proszę, kwestie poboczne. Proszę o porady w kwestii pieca zgodnie z pierwszym postem. Dzięki :-)

Greengaz
19-10-2016, 14:55
Zapytaj już mieszkającego sąsiada jakie ma zużycie gazu. Od tego co poda odejmij z 15%, o ok. tyle zmniejszą się jego straty przez ścianę bliźniaka, jak Ty zaczniesz ogrzewać. Będziesz miał obraz kosztów ogrzewania gazem.
Każdy kocioł na paliwo stałe wymaga obsługi, składowania i targania paliwa. Gaz praktycznie bezobsługowy.
Grzejniki tylko przewymiarowane i będzie kondensacja.
Rozważ np. Immergas VICTRIX 20 X TT 2 ERP 3.0 - 20 kW lub VICTRIX 20 X TT 2 ERP 1,9 - 12 kW.
kocioł z zasobnikiem powinieneś opędzić kosztem do 6 000 zł
Przy wyborze kieruj się też dostępnością serwisu. Najlepiej jak w okolicy 30 - 40 km jest 2 - 3 firmy autoryzowane.
Rozwiązanie gaz i pellet pozbawione ekonomicznego sensu.

Paulo99
19-10-2016, 18:43
Witam, od sąsiada się nie więcej nie dowiem. Twierdzi, ze tragedii nie ma, ale będzie robił piec na węgiel.
Pellet jest prawie bez popiołu. Raz, czy dwa razy w roku kupić i wnieść, to jeszcze nie problem. Miejsca na składowanie mam dużo. Piec ma stać w piwnicy, a są do ogrzania dwa poziomy, więc byłyby duże straty wody przy grzaniu z pieca co. Dlatego chce junkers gazowy na górze ( instalacja gazowa jest w domu), a piec na pellet w piwnicy bo taniej , dosyć ekologicznie i względnie mało obsługowo. Oczekuję, że na pellecie zaoszczędzę z. 1500 zł. Jeżeli koszt ogrzania pelletem byłby niższy od gazu tylko o kilkaset złotych , to raczej wolałbym gaz.. Jeżeli sie mylę, proszę mnie poprawić.

brunet wieczorową
19-10-2016, 19:35
Jeśli masz dociągnięty gaz, to zdecydowanie rób ogrzewanie na gaz. Gaz jest bezobsługowy, a oszczędności w przypadku pieca na węgiel czy pellet będą niewielkie (dobrze byłoby to policzyć). Jeśli zapotrzebowanie masz ok. 12-14kW, to jest bardzo dużo i rachunki będą spore. Ale wszystko okaże się w praktyce.

U mnie za gaz na samo ogrzewanie (odliczając gotowanie i CWU) wychodzi ok. 2500zł na rok. Ile musiałby kosztować pellet aby zejść z kosztami o 1500zł czyli do 1000zł? Nierealne.

Jednak przemyśl Junkersa. Jest tani, ale ja drugi raz bym się nie zdecydował na niego. Kocioł ma niecałe 4 lata i właśnie ma drugą awarię. Niestety już po gwarancji...

Greengaz
19-10-2016, 21:00
Gaz ok. 23 gr/kWh
Pellet ok. 18 gr/kWh /Lava/

Wejdź na wątki o pelletach i poczytaj.

Konsultant Viessmann
20-10-2016, 08:43
Jak w domu jest instalacja gazowa, to ja podtrzymuje - kocioł kondensacyjny, gazowy.
Przemyśl jednak kwestie docieplenia budynku - może przynieść realne oszczędności na rachunkach za gaz.
Co do serwisu - zobacz co oferuje Viessmann w ramach swojej usługi serwis 24! TUTAJ (http://www.viessmann.pl/pl/serwis-24h.html)

Mamy też bardzo dobrze rozbudowaną sieć partnerów serwisowych i autoryzowanych serwisantów. ZOBACZ (https://www.viessmann-serwis.pl/)

W razie pytań - służę pomocą!

Paulo99
20-10-2016, 10:07
Gaz ok. 23 gr/kWh
Pellet ok. 18 gr/kWh /Lava/

Wejdź na wątki o pelletach i poczytaj.

Wygląda więc na to, że gaz jest ponad 20% droższy w eksploatacji od pelletu. Innymi słowy, zamiast 5 tys. rachunku, 4 tys.
Docieplenie przemyślę po zimie. Dom jest na wynajem. Jeżeli najemcy będą narzekać na koszt, to ocieplę. Jak będzie w miarę OK, to po co mi ponosić koszty ocieplenia? Dom stoi w małym mieście, czynsze są niskie i nijak się mają do wysokości nakładów i wartości nieruchomości.

Konsultant Viessmann
21-10-2016, 09:10
Dom stoi w małym mieście, czynsze są niskie i nijak się mają do wysokości nakładów i wartości nieruchomości.

A mogę zapytać w jakim to województwie? Może są jakieś dotacje na wymianę ogrzewania i termomodernizację?

Paulo99
21-10-2016, 09:29
Krosno, woj. podkarpackie

Konsultant Viessmann
21-10-2016, 10:00
Krosno, woj. podkarpackie

Przeglądnąłem RPO dla podkarpackiego i rzeczywiście nie za bardzo dla indywidualnych inwestorów są dotacje, ale zobacz cały RAPORT (http://www.me.gov.pl/files/upload/26316/Analiza%20dotacji%20dla%20sektora%20OZE%20-%20sierpie%C5%84%202016.pdf) dla Ministerstwa Energii - może któryś z programów NFOŚiGW?

Sprawdź również w BIP - w 2014 roku był prowadzony Program Ograniczania Niskiej Emisji - zobacz jak obecnie wygląda sytuacja

jacekkolcon
26-12-2016, 15:55
Witam, zakupiłem dom bez pieca. Dom jest nieocieplony, ale możliwe, ze go ocieplę, jeżeli ogrzewanie okaże się drogie. Opisałem to tutaj:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?315474-Kupi%C5%82em-dom-bez-pieca-i-bez-kaloryfer%C3%B3w

Miły Pan z tego forum zrobił mi OZC. Zapotrzebowanie na energię w moim ponad 140 metrowym domu określił na ok. 12-14KW.
Skłaniam się ku następującemu rozwiązaniu: piec na pellet do centralnego oraz junkers gazowy w łazience na pierwszym piętrze do wody.
Jaki piec zatem kupić? Dzwoniłem do Ciechewicza i polecono mi model compact na pellet, moc 8-18 kW za cenę około 6,5 tys + VAT.
Proszę o sugestie, czy dobrze konkluduję z tym pelletem, czy może jednak gaz. I jaki piec kupić?

Całe moje rozwiązanie było dużo tańsze. Moje wnioski opisałem na swoim blogu: https://jacekkolcon.wordpress.com/2016/09/13/piec/

Edytuję: Widzę, że źle odczytałem kwotę. Przeczytałem 65k a jest 6,5k. Pomyłka o rząd. Moje rozwiązanie kosztowało w całości 30k wraz z opałem. Natomiast doszła do tego modernizacja instalacji, zakup zaworów i kaloryferów, bojlera itp. To była przebudowa, co podnosi jej koszt.
Biję się w pierś i przepraszam za pomyłkę.
Z doświadczeń moich i znajomych rekomenduję, by nie oszczędzać na palniku. Na "sąsiednich" forach piszą o wybuchach w kotłach na pellet. Podtrzymuję opinię, że pellet to miłe ale kapryśne paliwo.