PDA

Zobacz pełną wersję : Badania geologiczne gruntu - teoria czy praktyka?



Willie
11-03-2005, 15:01
Czy robicie badania geologiczne gruntu pod fundamenty?
Architekt adaptujący stwierdził że podpisze projekt bez badań, ale inspektor nadzoru twierdzi że jest to niezbędne. Ryzyko jest takie że dopiero przy wykopie może się okazać że są jakieś niespodzianki powodujące konieczność np szerszych ław itp...

Stąd pytanie - czy robiliście u siebie takie badania?

pozdrawiam

11-03-2005, 15:33
Inspektor i architekt chcą być kryci gdyby grunt okazał sie zbyt mało wytrzymały.
Ja robiłem badania, kosztowały 300zł i warto bylo o tyle, że dowiedziałem, się że mam bardzo wysoki poziom wód gruntowych co faktycznie okazało sie prawdą a nie spodziewałbym się tego, bo dom jest na zboczu. Gdybym budował dom z piwnicą to miałbym spore problemy z wodą, a tak to mam tylko małe problemy z wodą w ... kanale w garażu.

czajnik
11-03-2005, 16:38
Podzielam opinię Tomi_3miasto, że warto, natomiast nie użyłbym tu określenia "chcą być kryci". Badania geologiczne (a raczej opinia geotechniczna - bo chyba o nią chodzi) to przede wszystkim źródło wiedzy dla konstruktora, który ma zaprojektować posadowienie obiektu.

pitbull
11-03-2005, 16:57
Po za tym w wielu Urzedach jest wymagana.

agniesia
11-03-2005, 17:06
Juz w planie zagospodarowania byl wymog badan geologicznych. Mamy wysoko wode i zamiast 1 metra piwnica bedzie wkopana na 60 cm.
Mysle, ze warto zrobic badania, aby uniknac niespodzianek.

Hubert53
07-01-2015, 14:15
Badania geotechniczne od 29 kwietnia 2012 r. są obowiązkowe dla każdego typu inwestycji budowlanych

http://http://www.dom.pl/opinia-geotechniczna-obowiazkowa-dla-domow-jednorodzinnych-2.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fhttp%3A%2F%2Fwww.d om.pl%2Fopinia-geotechniczna-obowiazkowa-dla-domow-jednorodzinnych-2.html)

[moderowano]

Darek Volke
07-01-2015, 18:38
Badania geotechniczne od 29 kwietnia 2012 r. są obowiązkowe dla każdego typu inwestycji budowlanych

http://http://www.dom.pl/opinia-geotechniczna-obowiazkowa-dla-domow-jednorodzinnych-2.html

Gdyby ktoś potrzebował kontakt do sprawdzonej firmy na terenie Górnego Śląska, która specjalizuje się właśnie w geotechnice polecam firmę www.geoekobud.pl

Dziwne ja dostałem pozwolenie bez tych badań a panowie w geodezji stwierdzili że na naszym terenie nie ma potrzeby robić takich badań

Nefer
07-01-2015, 19:39
Bardzo odważni panowie z geodezji, bardzo. Nie wyobrażam sobie budować domu bez badań gruntu.

rutino78
07-01-2015, 19:53
ja sobie wyobrażam. działka prawie płaska, lekko nachylona w kierunku rowu przy drodze.
przy kopaniu z jednej strony wyszła woda, ale bez dramatu. W ostatniej wykopywanej ćwiartce koparka utopiła się na amen. glina jak gąbka, stoi facet z miarą, jest metr. wychodzi, jest 80cm.
wyrok brzmiał: zamiast ław, lejemy płytę. chudy beton, na to zbrojona płyta. na tym dopiero stawiane ściany fundamentowe. Dom rozległy parterowy, więc płyta ma 180m2. Poszło jakieś 30tys zł więcej niż miało..
Z drugiej strony ciężko robić badania na gruncie, którego jeszcze nie kupiliśmy.
Ale w takich warunkach pewnie od razu budowałbym na płycie, wyżej posadowionej przecież niż obecna. Płyta byłaby ocieplona od spodu i byłby jeden most termiczny mniej.

jajmar
07-01-2015, 21:21
Bardzo odważni panowie z geodezji, bardzo. Nie wyobrażam sobie budować domu bez badań gruntu.

Dlaczego odważni? Myślę że pani sprzedawczyni ze spożywczego za rogiem miała podobne zdanie i było tyle samo warte. Geodeta odpowiada za pomiary na terenie nie za właściwości gruntu.

sherif
07-01-2015, 21:23
Bardzo odważni panowie z geodezji, bardzo. Nie wyobrażam sobie budować domu bez badań gruntu.

dlaczego ?

U mnie też przeszło bez problemu. IMHO to kolejny niepotrzebny koszt i wymysł urzędników.
Z tego co pamiętam to jest obowiązek przedstawić opinię nt gruntu a nie musi to być badanie gruntu.

W moim przypadku bez sensu było robić badanie, skoro stary dom stał dziesiątki lat i to na byle jakim fundamencie. Cała okolica to nośny piasek, więc nie widzę obaw do stawiania domu. Jeżeli ktoś jest świadomy na czym stawia to jest tylko strata pieniędzy :rolleyes:

krzychu1970
07-01-2015, 21:51
Ja zrobiłem badania geologiczne gruntu przed budową jednak teraz uważam, że nie było to konieczne.
Jeśli teren jest w miarę płaski i nie występują skały to zamiast badań geologicznych wystarczy wykonać kilka dziur w ziemi na głębokość około 1m i wtedy będzie wiadomo z czym mamy do czynienia.
U mnie wystąpił problem drobnoziarnistego piasku i wysokiego poziomu wód gruntowych czyli woda 70-80cm pod poziomem terenu. Konstruktor poradził sobie z tym problemem poprzez mocniejsze zazbrojenie fundamentów, fundamenty wkopane w ziemi tylko na głębokość 60cm, fundamenty nad ziemią wyniesione na 60-70cm obsypane ziemią na wysokość 40-50cm.

Nefer
07-01-2015, 22:12
Bo Ty miałeś szczęście :)
Każdy jest kowalem swojego losu. Tylko potem jest płacz, że "jak to - przecież u sąsiada było ok, a u mnie nie ...buuu...". Ale jak zawsze mądry Polak po szkodzie.

sherif
08-01-2015, 08:57
Bo Ty miałeś szczęście :)
Każdy jest kowalem swojego losu. Tylko potem jest płacz, że "jak to - przecież u sąsiada było ok, a u mnie nie ...buuu...". Ale jak zawsze mądry Polak po szkodzie.

Ciekawe kiedy wprowadzą przymusowe badanie natężenia dzwięku w okolicy przyszłej budowy przez certyfikowanego akustyka albo wpływ środowiska na dom przez kogoś z ochrony środowiska czy wpływ fal elektromagnetycznych i radiowych na przyszły dom i odwrotnie przez ludzi od planowania radiowego, itd.

Na głupotę inwestora nikt nic nie poradzi a sposobów na wyciągnięcie pieniędzy jest jeszcze wiele. Ma się niby coś zmieniać z tymi pozwoleniami, ciekaw jestem czy okroją liczbę bzdurnych dokumentów.

lea28
08-01-2015, 09:39
Witam ,moja dzialka od drogi rowna prosta i pnaca sie w gore .Dom planowany 6 m od drogi na plaskiem gruncie , ogrod w ksztalcie tarasow... badanie gelogiczne zrobione bo wokolo porastaly trzciny i obok jest naturalny staw ,wykazalo Torf.. Dom postawiony na palach...cena 60 tys.wiecej .. balismy sie ryzykowac osiadania ,sasiad obok nie robil badacn dom postawiony 4 lata temu pekaja sciany ... to jest dopiero Problem... Takze polecam kazdemu BADANIA...

GraMar
08-01-2015, 10:34
Konstruktor poradził sobie z tym problemem poprzez mocniejsze zazbrojenie fundamentów, fundamenty wkopane w ziemi tylko na głębokość 60cm, fundamenty nad ziemią wyniesione na 60-70cm obsypane ziemią na wysokość 40-50cm.


W Polsce budowałeś ten dom, a w jakiej strefie przemarzania?

Elfir
22-01-2015, 19:06
Robiłam badania

marchew
23-01-2015, 10:47
Jakbym zrobiła te badania PRZED a nie po kupnie działki, to bym tej akurat na pewno nie kupiła. To są dziesiątki tysięcy złotych więcej na pale, studnie, etc.
Ale są tacy co grają w kasynie, jeżdżą bez OC (biorą kredyty w CHF ;) )

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
23-01-2015, 14:24
... przykład budynku dla którego nie były robione badania gruntu, jak to się skończyło każdy wie :
Krzywa Wieża w Pizie
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/f2/Leaning_Tower_of_Pisa.jpg/640px-Leaning_Tower_of_Pisa.jpg

- to, że w danym miejscu są takie, a nie inne warunki gruntowe, nie znaczy, że 1m dalej mamy to samo.
- to jakie mamy podłoże, przekłada się bezpoścrednio na posadowienie i konstrukcję budynku.
pozdrawiam

immoral
23-01-2015, 15:01
Myślę, że @ŁUKASZ ŁADZIŃSKI wygrał ten temat ;)

Ja zrobiłam badania gruntu jeszcze przed zakupem działki. Po co mi działka gdzie od razu przy stanie 0 mam dorzucić do budowy np. 30 tysięcy? To znajdę sobie inną w tej samej cenie.
U mnie koszt badań to 600 zł - nieporównywalne z 30 tysiącami, na których wydanie mam kilka innych pomysłów.

beton44
23-01-2015, 21:12
Co za czasy...

Bez opinii specjalisty i kurnika nie umieją postawić.

A dawniej starczyło zerknąć w studnie gdzieś nieopodal, tudzież wykonać wykop kontrolny przy okazji budowy wychodka...

Z drugiej strony kilkadziesiąt lat temu budowało się domy w miejscach "sprawdzonych" setkami lat osadnictwa,
teraz chytrzy posiadacze ziemscy odralniają jakieś odziedziczone po oćcach mokradła i bagna,
stawiają tablicę "Przyjmę ziemię/gruz/", nawalają metr czy dwa nasypu i sprzedają super działki budowlane jelonkom...

Mirek_Lewandowski
23-01-2015, 21:27
Ech... przeczytałem z niejakim zainteresowaniem pierwszą stronę i miałem własnie to napisać;)
A co Krzywej Wieży... no, nie badali. I stoi. Trochę krzywo, fakt. Ale jak długo...:rolleyes:

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
23-01-2015, 22:55
A co Krzywej Wieży... no, nie badali. I stoi. Trochę krzywo, fakt. Ale jak długo...:rolleyes:
- ciężkie wzmacnianie fundamentów - inaczej dawno by się przewróciła :)

beton44
23-01-2015, 23:02
Ciężka to stoi na stacji lokomotywa , ogromna i pot z niej spływa.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
24-01-2015, 07:55
Ciężka to stoi na stacji lokomotywa , ogromna i pot z niej spływa.
... lekko nie mieli ... :)

Mirek_Lewandowski
24-01-2015, 08:54
Niemniej pochyliła się już podczas budowy i 800 lat stała :rolleyes:

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
24-01-2015, 10:31
... fakt, ale trudno użytkować obiekt, który zamiast poziomów ma pochylnie :)
trochę się dziwię, ze po pierwszym znaczącym, widocznym odchyleniu wieżyczki podczas jej budowy, dalej usilnie kontynuowali prace próbując ją naprostować :bash: a z każdą kondygnacją masa budowli rosła i odchylenie wzrastało :)