PDA

Zobacz pełną wersję : instalacja elektryczna



mkonos
08-01-2002, 14:32
Może wiecie gdzie można znaleźć schematy instalacji elektrycznych do domów jednorodzinnych. Chciał bym porównać jak to zrobili inni (szczególnie podział na obwody i zabezpieczenia) zanim zrobię u siebie. Elektrykiem w prawdzie jestem ale bez doświadczenia w instalacjach. dzięki.

Pacul
09-01-2002, 07:52
Rozwiązania jakie napotkałem są różnorodne - od oszczędnościowych po wręcz rozrzutne jak np.oddzielny obwód dla prawie każdego pomieszczenia. Najczęściej pojawia się taki podział: oświetlenie,gniazda ogólne,gniazda w kuchni,gniazda w pomieszczeniach mokrych,grzejniki elektryczne,podgrzewacze wody, el.ogrzewanie podłogowe,pompa c.o., oświetlenie zewnętrzne. Dodatkowo powinny być spełnione następujące warunki: nie więcej niż 20 p-tów świetlnych w jednym obwodzie; nie więcej niż 10 gniazdek w jednym obwodzie; oddzielne obwody dla pojedyńczych urządzeń,których moc przekracza 2kW.
Wyłączniki różnicowo-prądowe 30mA: jeden na całą instalację jeśli nie jest rozbudowana lub kilka; często wydzielane są obwody pomieszczeń mokrych i ogrzewania podłogowego. W przypadku kilku wyłączników 30mA stosowane bywa(ale rzadko) zabezpieczenie przeciwpożarowe WLZ wyłącznikiem 500mA.
Jest niezła książka na ten temat, ale póki co, nie mogę jej znaleźć a tytułu nie pamiętam.

Pacul
11-01-2002, 06:53
H.Koczyk "Nowoczesne wyposażenie techniczne domu jednorodzinnego" wyd.PWRiL Poznań.
Powodzenia.

inwent99
13-01-2002, 19:57
Jeżeli chcesz sam układać instalację to i tak wcześniej musisz ustalić szczegóły z uprawnionym elektrykiem, który podpisze ci odbiór instalacji.

mkonos
14-01-2002, 14:16
Dzięki Pacul. Oczywiście że się porozumiem ale zanim zacznę mu zawracać głowe chcę zrobc projekt, zeby mieć z nim oczym dyskutować.

Frankai
14-01-2002, 14:35
Pamiętaj, żeby poprowadzić obwody tak by mieć różne fazy w każdym pomieszczeniu. Przykładowo w sypialni masz lampkę przy łóżku z fazy R, lampa na suficie S; salon: telewizor S, lampa T. W ten sposób jak braknie jednej fazy, to nie zaciemni Cię na amen. Projekt instalacji Ci na nic. Szafka i zabezpieczenia to pryszcz, który określi Ci elektryk, a Ty skup się na potrzebach.
Najgorzej przewidzieć układ mebli - to częsty problem, ale to chyba wiesz.
Użyj rurek, to łatwiej robić zmiany - pociągnąć inny obwód, wymienić przewiercone przewody, itp.

aziel
16-01-2002, 12:45
Niedoświadczonemu elektrykowi polecałbym raczej wykonanie instalacji kablami płaskimi YDYp pod tynkiem, bez kucia.
Nie zrobisz błędu, jeżeli przewidzisz osobny obwód gniazd do każdego pokoju. Zrób 2 razy więcej gniazd, niż ci się wydaje. Nie do wszystkich musisz montować osprzęt, można przecież tymczasowo je zaślepić. Przestawisz meble i będzie jak znalazł.
Najtrudniej zaprojektować wypusty oświetleniowe, w szczególności kinkiety. Epoka, kiedy wypust był jeden na środku sufitu już dawno minęła.

Powodzenia!

AZIEL

Frankai
16-01-2002, 12:52
Aziel - tu się z Tobą niezgadzam. Jak poprowadzisz osobne kable YDYp do kazdego gniazdka, to braknie Ci kasy i ścian na nie. Jak nie to nie zmienisz rozdziału obwodów. Jak potem wieszają kinkiet, lampę czy cokolwiek innego wjedziesz w kable - to kujesz znowu, a w rurce wymieniasz przewód.
Taki ciekawy pomysł podpatrzony w hotelach. Przy wyjściu można zrobic wyłącznik, który wyłączy wszystkie obwody z wyjątkiem tych szczególnych (lodówka, napęd bramy, ośw. zewn., alarm).

mkonos
16-01-2002, 13:34
Dzięki. To że lepsze są przewody YDYp od YDYt to mówiło mi już wielu (chodzi o izolację). Ja raczej będę puszczał w tynku bez kucia. Może poradzicie mi jakie dać zabezpieczenia aby była selektywność działania. Przed licznikowo muszę dać 25A (zasilanie 3 fazowe)- to wymaga zakład. Nie podali nic o rodzaju więc pewnie dam zwłoczny (C)?, Za licznikiem zamierzam dać przeciwprzepięciowe (C) -dom bez "piorunochronów", zasilanie kablowe; dalej wyłącznik wszystkiego (nie mam pojęcia jaki?) i rozdział równomierny na obwody zabezpieczone "esami 10 i 16 moze też 20A" Użądzenia klasyczne jak w każdym domu: piekarnik elektryczny z gazową kuchnią, mikrofala czjnik kawiarka pralka ..., ogrzewanie gazowe. Dodatkowo 2 obwody 3 fazowe: jeden do garażu "na przyda się" np; do spawarki jak będą robić płot, drugi do kuchni (może kidyś się zdecyduję na elektryczną). A ha na poddaszę poprowadzę pion i tam dam dodatkową małą skrzynkę.
Co o tym wszystkim myślicie?
pzdr.

Majka
16-01-2002, 14:52
Podziwiam, że chcesz to sam zaprojektować. Ja mam męża elektryka, ale i tak wzięliśmy specjalistę. Zaczeliśmy od chodzenia po domu i rysowania na ścianach, gdzie kontakty, gdzie lampy, włączniki. potem rozrysowaliśmy sprzęt domowy na planie, wprowadziliśmy korekty. Elektryk zrobił instalację.... i znowu doszły korekty. Póki nie ma tynków dużo można jeszcze zmienić, lepiej więcej kontaktów niż za mało, lepiej kable pociągnąć w rurkach niż po ścianach. poróbcie dużo osobnych obwodów, wsadźcie różnicówki /chyba tak się to nazywa/, nie zapomnijcie o włącznikach "schodowych", o kosiarce na zewnątrz itp. 25A to chyba nie dużo jak na dom, czy się zmieścisz np. z kuchenką elektryczną? Pozdr. Majka

Frankai
16-01-2002, 15:11
Elektryk nie robi projektu, chyba że to jakaś super porządna firma, lub bardzo chcesz. 25A to może i mało, ale rzadko się zdarza, że pieczesz, prasuje i pierzesz w tym samym czasie. Za przydział (czyli jakie masz bezpieczniki) płaci się stałą opłatę, czy warto więc słono płacić, bo chciałabyś robic wszystko na raz?

Ja też mam 2 skrzynki, bo chcę mieć dużp indywidualnych obwodów. Jedna skrzynka w wiatrołapie (część mieszkalna), druga w garażu (kuchnia, pomieszczenia gospodarcze, ogród).

Majka
16-01-2002, 16:47
Ja właśnie wszystko robię naraz. pracuję cały Boży dzionek i wieczorami wyrabiam się z obowiazkami domowymi. Może Wy macie cały dzień na racjonalne rozłożenie prac i mozliwość oszczędności na przyłączu. Projekt instalacji robiła nam firma /jednoosobowa/, która potem ją wykonywała. Bo niby kto to ma zrobić, ten który się buduje?! Pozdr.

aziel
17-01-2002, 10:53
Aby zaoszczędzić na kablu, w domkach najczęściej prowadzi się przewód tzw. otokowy na wysokości 40 cm, i łączy się go z gniazdkami w pogłębianych puszkach osprzętowych (fi 60). Tym sposobem unika się też ozdabiania ścian puszkami łączeniowymi. Dla montera jest to dużo mniej wygodne, ale w końcu to jego praca.
Kabel do gniazd: YDYp 3x2,5; zabezpieczenie P312 B16 ew. S301 B16
Kabel do lamp: YDYp 3x1,5 lub 4x1,5; zabezpieczenie P312 B10 ew. S301 B10.
Łazienka obowiązkowo osobno i na P312. W przypadku stosowania "esek" wspólna różnicówka (patrz poprzednicy).
Postaraj się o większe zabepieczenie główne, ew. miej w kieszeni S303 C40, S303 C32 i "dogadaj się" z monterem z rejonu energetycznego.
Aby nie wkuć się w instalacje naprawdę warto zrobić parę zdjęć nieotynkowanych ścian.

AZIEL

Frankai
17-01-2002, 11:26
Aziel - znam branżę, ale pomysł z kablem otokowym nie był mi znany. Jest super.
Ja i tak z uporem maniaka zalecam rurki (podział obwodów, wymiana przewiercony kabli), więc otokowa rurka.
Planując pamiętajcie, że w ściankach 12cm pogłębić puszkę oznacza przelecieć na wylot; potem oczywiście da się to zasklepić. Robiąc to na 40cm często będzie kolizja z c.o. - tam trzeba będzie nieźle się podkuć.

mkonos
18-01-2002, 07:10
Dzięki. Ten kabel otokowy to jest jakiś pomysł, chociaż jakoś mnie jeszcze nie przekonuje. Jeszcze jedno pytanko: czym różni się S301 od S191?

aziel
18-01-2002, 07:16
S191 jest wycofany z produkcji i zastąpiony S301.
Różni się tak naprawdę tylko zgrabniejszym wyglądem.