PDA

Zobacz pełną wersję : Budowa domu a VAT ?



kaszpir007
20-10-2016, 22:00
Witam !

Mam do Was takie pytanie ...

Będę budował dom a tak naprawdę mała firma. Ma mi go wybudować do stanu SSO + kompletny dach.

Umówiłem się z firmą na konkretną kwotę za budowę do takiego stanu (umowa).

I teraz pytanie jak wygląda sprawa materiałów ?

Wykonawca powiedział że współpracuje w hurtownią , i tam może się zaopartwywać (zapewne na odroczony termin płatności) i może brać materiały a na koniec zapewne ta hurtownia wystawi dla mnie fakturę. Plus dla mnie taki że nie muszę sam bawić sie w zakupy materiałów , ale niestety dostanę fakturę 23% VAT :(

Rozmawiałem z wykonawcą czy nie mozemy się umówić aby wystawił mi fakturę na 8% VAT (usługa + materiały) ale nie był zbytnio zainteresowany , bo podatki i te sprawy ;)

Mi faktura nie potrzebna ale jak płacić full VAT to wezmę :(

Jak to wygląda u Was ?

Czy wykonawcy bez problemu jak zlecaliście im np. budowę domu do SSO wystawiali Wam faktury na 8% (z materiałem) ???

Nie wiem jak to wygląda w innych miastach ale w Toruniu wykonawcy się boją , czy jak ???
Poszukuję też kogoś z Torunia kto może polecić jakąś dobrą hurtownię z którą można się "dogadać" ;-)

fighter1983
20-10-2016, 22:07
:) jest na to sposob, w sensie zeby zrobic to na 8% w sposob calkowicie legalny, ale do tego sa jest potrzebnych kilka czynnikow.
Pierwszym i najwazniejszym jest myslenie.
drugim chec rozmowy.
a reszte da sie ogarnac.
Co do "dogadywania sie" z hurtowniami nie wiem co masz na mysli.
Torun ode mnie nie az tak daleko, tylko akurat nie sso... z tego co do sso Ci potrzebne a co wystepuje u mnie to
EPS/XPS/Izolacje bitumiczne i szlamy.

adam1234567
20-10-2016, 22:15
Mój wykonawca też współpracuje ze składem budowlanym . Zarówno materiał na moją budowę jak i kilka innych które prowadził brał też z tego składu na siebie i tylko dlatego Ja mogłem kupić materiał taniej niż sam chciałbym go kupić w tym samym składzie. Domyślam się zatem, że mój wykonawca jak brał dużo materiałów na kilka budów miał dobry upust i sam też coś z tego miał. Mi pasowało, że kupiłem towar na budowa taniej, ale fizycznie faktury na siebie nie dostawałem żadnej, bo wiadomo inna byłaby cena jak towar byłby na mnie. Za każdy etap murarzowi płaciłem na konto, żeby nie było, że towar leci mi z nieba, a dom budują mi krasnoludki. Jeśli wybierzesz tą droge co ja, to moge polecić ci tylko, żebyś w miare kontrolował co i ile przyjeżdza ci na budowę i ustal przed budową co za ile będziesz kupował. Mi murarz dał wycenę na cały materiał i z tej wyceny płaciłem mu za towar . NIe licz, że jakiś murarz czy skład budowlany pójdzie ci na rękę i puści towar na 8%, bo z tych profitach korzysta głownie murarz i skład, a ty też ale takie małe co nieco. Komfortem jest napewno to, że nie musisz się martwić o brakujący towar itp, bo to wszystko murarz będzie zamawiał za ciebie.

kaszpir007
20-10-2016, 22:39
Mój wykonawca też współpracuje ze składem budowlanym . Zarówno materiał na moją budowę jak i kilka innych które prowadził brał też z tego składu na siebie i tylko dlatego Ja mogłem kupić materiał taniej niż sam chciałbym go kupić w tym samym składzie. Domyślam się zatem, że mój wykonawca jak brał dużo materiałów na kilka budów miał dobry upust i sam też coś z tego miał. Mi pasowało, że kupiłem towar na budowa taniej, ale fizycznie faktury na siebie nie dostawałem żadnej, bo wiadomo inna byłaby cena jak towar byłby na mnie. Za każdy etap murarzowi płaciłem na konto, żeby nie było, że towar leci mi z nieba, a dom budują mi krasnoludki. Jeśli wybierzesz tą droge co ja, to moge polecić ci tylko, żebyś w miare kontrolował co i ile przyjeżdza ci na budowę i ustal przed budową co za ile będziesz kupował. Mi murarz dał wycenę na cały materiał i z tej wyceny płaciłem mu za towar . NIe licz, że jakiś murarz czy skład budowlany pójdzie ci na rękę i puści towar na 8%, bo z tych profitach korzysta głownie murarz i skład, a ty też ale takie małe co nieco. Komfortem jest napewno to, że nie musisz się martwić o brakujący towar itp, bo to wszystko murarz będzie zamawiał za ciebie.

Chyba właśnie takie coś miało by być u mnie ...

Poprosiłem wykonawcę o sprawdznie kilku cen droższch materiałów (beton , stal , styropian EPS200 i EPS100).
O ile beton , stal mógłbym mieć w podobnych cenach to styropian mógłbym mieć duużo taniej (pierwsza dostawa i juz ponad 2000zł taniej !!!)
Więc tutaj zapaliło mi się już czerwone światełko ...

Rozmawiałem i wpłacałbym mu pewne kwoty na konto (zapewne takie kwoty jakie będą na WZ z hurtowni wystawionej na wykonawcę) i później byśmy się rozliczali , tyle jak ???
Bo rozmawiałem z nim i później może mi wystawić fakturę na 8% VAT , tyle powiedzmy że "powiedzmy te 8% było by na fakturze" a koszty jakie musiałbym ponieść będą większe ;)

Powiedzmy że mój entuzjazm szybko stopniał jak powiedział mi na jakich warunkach może mi wystawić fakturę na 8% VAT.
Dodatkowo części materiałów nie jest dostępnych w tej hurtowni i sam bym musiał kupować , a w innych hurtowni nie chce "refakturować" , więc zapewne jakieś wykonawca ma układy z tamta hurtownia ;)

A tak z ciekawości.

Płaciłeś "ryczałtem" wykonawcy na materiały i jak później się z nim rozliczyłeś ?
Dostałes fakturę za robociznę + materiały od wykonawcy czy jak ?

Pytam , bo później przecież też skarbówka może się przyczepić że masz umowę na budowę domu a nie mam żadnych kwitów za zakup materialu :)

Ja się mocno zdziwiłem , bo byłem niemalże pewny że jak wykonawca będzie kupował materiały , to potem bez zadnego ale wystawi mi fakturę na materiały i usługę na 8% ale wogóle nie był tym zainteresowany ...

Sam proponował aby on brał z hurtowni materiały i tym mnie "odciążył" bo ceny ma dobrre , tyle że chyba by on brał na siebie , wiec później nie mam pojęcia jak by mi wystawił fakturę i czy wogóle , czy jakieś WZ-ki dał ?

Jak zacząłem "drążyć" temat 8% VAT to porozmaiał z księgową i zaproponowali pewne rozwiązania ale nie jest powiedzmy dla mnie aż tak korzystne finansowo :(

fighter1983
20-10-2016, 22:53
poki co zerknij na moja strone w sprawie styropianow: mam wystawione Austrotherm, Knauf, Termoorganika, Swisspor i Yetico. Zobacz czy ceny Ci odpowiadaja, sklep podaje cene brutto 23% i netto jak wejdzie sie w produkt ...
Policz sobie 8% i powiedz czy takie ceny Ci sie podobaja :)
tylko zeby bylo jasne: to nie jest tak, ze po prostu mozesz kupic u mnie na 8% VAT.
Twoj wykonawca musi stac sie w swietle prawa moim podwykonawca. Czyli wystawia FV na mnie na sama robocizne.
Ja wystawiam na Ciebie material+robocizne na 8%

michalck81
21-10-2016, 05:35
Nie rozumiem twojego podwykonawcy, dla niego brać materiał na siebie (23%) i wystawiać tobie fakturę za całość materiał + usługi (8%) to bajka, żyć nie umierać. Więc ja bym raczej widział to tak, że dlatego chce żeby faktury za materiał szły na ciebie, bo on swojej faktury za usługę najpewniej niezaewidencjonuje w księgach... Inaczej przy jakichś kontrolach w hurtowniach by "wypłynął", a tak... jest praktycznie niewidoczny dla skarbówki... W każdym razie coś tu śmierdzi, weź go poproś o kwity o niezaleganiu i potwierdzenie że jest VAT-owcem ze skarbówki, ciekawe co powie...
Budów domków akurat NIKT nie sprawdza... jest to więc Eldorado dla wykonawców...

kaszpir007
21-10-2016, 08:27
Nie rozumiem twojego podwykonawcy, dla niego brać materiał na siebie (23%) i wystawiać tobie fakturę za całość materiał + usługi (8%) to bajka, żyć nie umierać. Więc ja bym raczej widział to tak, że dlatego chce żeby faktury za materiał szły na ciebie, bo on swojej faktury za usługę najpewniej niezaewidencjonuje w księgach... Inaczej przy jakichś kontrolach w hurtowniach by "wypłynął", a tak... jest praktycznie niewidoczny dla skarbówki... W każdym razie coś tu śmierdzi, weź go poproś o kwity o niezaleganiu i potwierdzenie że jest VAT-owcem ze skarbówki, ciekawe co powie...
Budów domków akurat NIKT nie sprawdza... jest to więc Eldorado dla wykonawców...

Wiesz jak skarbówką nie jestem i nikomu nie zaglądać do portfela nie chce ..
Umówiliśmy się na daną kwotę , będzie spisana umowa o wykonanie robót budowlanych z podzieleniem na etapy budowy z wypisanymi kwotami do zapłaty i wtedy jak KB odbierze dany etap budowy nastąpi zapłata o ten etap ...

Tak naprawdę tylko "gdybam" , bo nie zagłębiałem się w szczegóły , ale sam wykonawca zaproponował że ma zaprzyjaźnioną hurtownię i dobre ceny i może sam brać materiały. Ja miałbym wpłacac jemu na konto jakieś zaliczki za materiały (zapewne na podstawie wystawionych WZ przez hurtownie) i tyle.
Tyle czy później dostałbym jakąś fakturę na siebie to nie mam pojęcia , ale jak miałbym płacić 23% VAT to chciałbym z hurtowni z jakiej bierze taką fakturę na taką kwotę jaką zapłaciłem z 23% VAT.
Boję się jednak że faktury wogóle bym nie zobaczył ...

Wiem jedynie że na 8% VAT nie wystawi mi wykonawca faktury za materiały+usługa. Wzgraniał się że mu się to nie opłaca , bo skarbówka , bo "koszty" i itd.

To mała wieś gdzie mieszkam i buduje. Tutaj wiele usług budowlanych i transportowych "jest na gębę". Nikt nie żąda faktury i nikt nie wydaje ...
To niemalże standard ...
Jak ktoś prosi o rachunke to nagle cena jest inna i często bloczek z rachunkami się "zawieruszył" i itd ...

Dlatego nie wiem czy jest to jakiś "pojedynczy przypadek" czy wiele małych firm jakoś nie chce wystawić faktur na 8% mimo że jest to całkowcicie legale i należy się inwestorowi który zamawia towar z usługą . tyle że co z tego jak widać że jest to "ciężkii temat" ...

piotrek0m
21-10-2016, 08:42
Będę powtarzał do znudzenia - najlepiej wyjdziemy kupując materiały samemu. Trzeba wycenić wstępnie budowę w 2-3 hurtowaniach i nawiązać współpracę i na pewno będziemy mieli rabaty nie mniejsze niż "zaprzyjaźniona" hurtownia wykonawcy. Będziemy brali towar "na magazyn" czyli będziemy płacić zbiorczą fakturę z odroczoną płatnością. Jak wykonawcę upoważnimy, to będzie na nasze nazwisko pobierał potrzebne materiały. A większe zakupy jak ocieplenie, cegły, prefabrykaty, dachówki warto zawsze wyceniać osobno i szukać tańszych dostawców. Na moim doświadczeniu żadna hurtownia wykonawcy nie była tańsza niż wybrana przeze mnie. Żadne zakupy w internecie nie byłyby tańsze ze względu na koszty transportu chociażby. Inną sprawą jest 8 % VAT. Wykonawcy nawet jakby mogli to nie chcą, ponieważ przy dużych zwrotach narażają się na kontrolę US, a zawsze mają coś do ukrycia. A jak nawet i nie mają, to są to w dużej ilości prości intelektualnie ludzie, którzy nie potrafią poprawnie się wysławiać i najzwyklej boją się kontaktów z urzędami... Budowlanka to czarna dziura bez widocznego dna. I jeszcze sugestia - wykonawcom najlepiej płacić przelewami, zostają dla nas silne dowody. Niestety, część z nich chce płatności w gotówce...

hajnel
21-10-2016, 09:02
Wykonawca dając fakturę na 8% materiał + robocizna musi się potem po prostu z tego rozliczyć, zapłacić podatek od zysku itp itd. A pracowników ma zatrudnionych na stawkę minimalną i dopłaca im do ręki.... Dlatego taki problem z fakturami na 8% oczywiście są wyjątki... Na całej budowie miałem tylko 2 firmy, które bez problemu wystawiły fakturę 8% na cały zakres...

zyhu
21-10-2016, 09:09
szukać w internecie

ja praktycznie co materiał to z innych miejsc zamawiałem,

na składzie porotherm za 5,5 a ja sobie go za 2,90 przywiozłem. szukać

adam1234567
21-10-2016, 09:28
Dla nas nie skarbówka, a bank był dla nas większym powodem do obaw czy brak faktur nie będzie problemem, Po rozmowach w banku, powiedzieli nam, że ich faktury nie interesują, tylko postęp w budowie w/g wypłacanych nam transz i tego się trzymaliśmy, żeby kwota którą nam wypłacili pokrywała się z tym co zakładaliśmy w kosztorysie. Wiadomo, że każdy wykonawca chciałby tanio z papierami i w ogóle..ale czas i sytuacje pokazują nam, że to tylko sie daje w terorii. Jeśli mogę coś zasugerować, to podobno warto mieć certyfikat na beton, a co z nim idzie kwit na zakup. Jeśli chodzi o skarbówkę, to raczej się ciebie nikt nie czepi jak zapłacisz swojemu wykonawcy na konto razem z kosztami za zakupiony przez niego materiał. Wykonawca też nie jest głupi i ma świadomość, że w razie kontroli musi mieć papiery na to za co wziął pieniążki od nas. Kwestia budowy to obszerna kwestia, każdy ma różne sposoby i metody, tylko nie każdy ma czas i możliwość na wożenie z 10 składów materiałow, często no wczoraj potrzebnych, dlatego ja wybrałem opcje wykonawca z materiałem, a czy dobrze czy nie to nie wiem, bo budowałem pewnie 1 i ostatni dom w życiu. Pozdrawiam.

zyhu
21-10-2016, 09:41
certyfikat na beton wydawany był ( przynajmniej u mnie CEMEX ) przy WZ. tam była deklaracja zgodności. nie zaszkodzi mieć oczywiście fakturę.

kaszpir007
21-10-2016, 09:42
Będę powtarzał do znudzenia - najlepiej wyjdziemy kupując materiały samemu. Trzeba wycenić wstępnie budowę w 2-3 hurtowaniach i nawiązać współpracę i na pewno będziemy mieli rabaty nie mniejsze niż "zaprzyjaźniona" hurtownia wykonawcy. Będziemy brali towar "na .

Coś z tym musi być ...

Poprosiłem o wycenę stali u wykonawcy , betonu i styropianu.
Stal powiedzmy że w bardzo dobrej cenie. Taką móglbym mieć ale z dużo droższym transportem (z dalszego miejsca).
Beton jednak sam sprawdziłem i jak sam zamówię to wyjdzie taniej , styropian też ...

Problem jest taki że ja nie mam szansy na żadne odliczenie VAT , bo niestety przez pewne zapisy nie łapiemy się na zwrot ...
Najgorsze jest to że wykonawca LEGALNIE powinien mi wystawić fakturę ba usługę i materiały na 8% i problemu by nie było. Nawert jakby ceny miał trochę wyższe to ta różnica w VAT jakoś by to zrekompensowała ...

Tyle że nie chce ....

Zapewne boi się kontroli skarbowej i urzedów z jakiegoś powodu , więc "wolni nie ryzykować" ...
A że inwestor zapłaci większy VAT ? To nie jego kasa i "problem" ...

Boli jedynie to że wiemy że przepłacamy 15% ...
Po to mamy wykonawcę który wykonuje za mnie usługę aby mieć z tego niższy VAT na materiały , bo jak jest usługa to niższy VAT ...

zyhu
21-10-2016, 09:48
to masz firmy pcimcie.

jak jest taka firma to albo się na to godzisz, albo nie.
natomiast szukaj materiałów sam, bo to się opłaca.

aha, no i broń Boże nie bierz betonu bez faktury.
b25 bez faktury to w porywach jest b15 jak nie b10

ja na 100 kubikach bym zaoszczędził 3000 zł bez faktury ale jakoś strop to element ważny i fundamenty także wolałem nie ryzykować

kaszpir007
21-10-2016, 09:50
Dlatego sądzę że wykonawca będzie brał raczej "drobne" rzeczy z hurtowni a droższe rzeczy (stal . beton , styropian , bloczki) jak sam zamówię ...
Bo patrzę na jego cenę betonu to wychodzi mi taniej 20zł na m3 betonu , czyli już od razu 700zł , na styropianie na "początek" ponad 2000zł różnicy , na stali jak w takiej cenie to bez różnicy ...

zyhu
21-10-2016, 09:53
zapytaj, czy ten beton ma na fakturę, czy na gębę.
bo jak lałem beton, to dziwnym trafem chyba 3 gości podjechało, którzy oferowali b25 za 190 zł z pompą.

w legalnej firmie, miałem b25 za 220 zł + pompa


wiesz, takich rzeczy jak żwir, piasek, ziemia, czy jakieś inne bzdety to nawet nie chciałem faktury. ale certyfikat na stal i beton to muszę mieć choćby skały sra***ły

piotrek0m
21-10-2016, 09:55
na składzie porotherm za 5,5 a ja sobie go za 2,90 przywiozłem. szukać

Myślisz, że filantrop? Zawsze byłbym podejrzliwy co do takich okazji.

kaszpir007
21-10-2016, 09:58
zapytaj, czy ten beton ma na fakturę, czy na gębę.
bo jak lałem beton, to dziwnym trafem chyba 3 gości podjechało, którzy oferowali b25 za 190 zł z pompą.

w legalnej firmie, miałem b25 za 220 zł + pompa


wiesz, takich rzeczy jak żwir, piasek, ziemia, czy jakieś inne bzdety to nawet nie chciałem faktury. ale certyfikat na stal i beton to muszę mieć choćby skały sra***ły

Beton będzie z znanej firmy , któa dostarcza beton na duże inwestycje.
Beton sam będę brał na 23% na fakturę , bo na 8% nie ma szansy :(

Na wykonawy "wymuszę" abym otrzymywał faktury na 23% z hurtowni z jakiej bierze a jak nie to zapodam mu "swoją" hurtowię i tam będzie brał ...

kaszpir007
21-10-2016, 09:59
Myślisz, że filantrop? Zawsze byłbym podejrzliwy co do takich okazji.

Z tego co ja szukałem ceny w hurtownich są baaaaardzo podobno ...

Często dużo niższa cena wynika z ... dużo wyższych kosztów transportu ...

Coś za coś ...

zyhu
21-10-2016, 10:00
Myślisz, że filantrop? Zawsze byłbym podejrzliwy co do takich okazji.

sklep spory, na fakturę
nawet mam certyfikat

spokojna głowa, ja się już wyleczyłem dawno z "okazji"

zyhu
21-10-2016, 10:01
Beton będzie z znanej firmy , któa dostarcza beton na duże inwestycje.
Beton sam będę brał na 23% na fakturę , bo na 8% nie ma szansy :(

Na wykonawy "wymuszę" abym otrzymywał faktury na 23% z hurtowni z jakiej bierze a jak nie to zapodam mu "swoją" hurtowię i tam będzie brał ...

tak tak, ja nie twierdze, że bierzesz u mietka z garażu

chodzi o to, że nawet duża firma bez faktury namiesza ci tego, co chcą "nieuczciwi" pracownicy. bo to nie jest rejestrowane.

beton z certyfikatem i legalną fakturą, będzie trzymał parametry b25. dlatego tu nie oszczędzaj. zamów sobie piasek bez faktury, zamów żwir, cokolwiek. ale nie beton i stal.

piotrek0m
21-10-2016, 12:52
Do betonu musi być dołączona też metryczka wydruk z komputera z mieszalnika, data, godzina zasypania gruszki, skład mieszanki. Duże betoniarnie nie oszukują, łopata nie sypią kruszywa. Choć trzeba pamiętać, że papier wszystko przyjmie a na budowie Zenek wykonawca i tak doleje wody coby mu się lepiej zacierało....

piotrek0m
21-10-2016, 13:00
Z tego co ja szukałem ceny w hurtownich są baaaaardzo podobno ...

Często dużo niższa cena wynika z ... dużo wyższych kosztów transportu ...
.

Tak dokładnie i u mnie było, niczego nie znalazłem taniej w internecie uwzględniając koszt dowiezienia materiału na budowę HDS-em. Hurtowni zależało na sprzedaży i mówili wprost, że biorą tak duże ilości materiałów bezpośrednio od producentów, że mają duże upusty na cenach. Nawet dla ewentualnych kilkudziesięciu złotych taniej nie ryzykowałbym kupowania u kogoś innego, płatność odroczona, z ewentualną reklamacją nie ma problemu ...

zyhu
21-10-2016, 13:08
a ja praktycznie wszystko z internetu

ostatni przykład, odpływ liniowy 80 cm

dałem 190 zł z przesyłką, aluminiowy, polski. w marketach 10x gorsze od 400 zł.

dajcie życ

kaszpir007
21-10-2016, 13:15
No właśnie ...

Niby należy się faktura na 8% VAT jak robi się z usługą a widać że wyegekwowanie tego bardzo często jest nie możliwe :(

Jak nie "oszuka" wykonawca na VAT to jeszcze na cenach materiałów sobie "dorobi" ...

Ehhh ...

Wkurzające jest że płaci mu się nie mało za robociznę , to jeszcze kombinują na materiale ...

zyhu
21-10-2016, 13:40
zwłaszcza na materiale, dlatego każdy materiał praktycznie kupowałem sam. wyjątek to okna, drzwi i bramy montowane na 8% oraz ogrzewanie, tu przyszli panowie od a do z.

wszystko inne kupowałem sam

piotrek0m
24-10-2016, 06:13
np. kostkę brukową, wszelkie materiały sypkie, piaski, kruszywa - kupuje się za kwoty netto. Są też wykonawcy którzy działają w szare strefie i nie wystawiają faktur - owszem mogą np. na kolegi firmę, ale dopisują już 19 % do umówionej kwoty na podatki ... dopóki państwo tego nie uszczelni, to tak będzie i będzie ... Najlepsza byłaby jakaś forma zwrotu, tak jak przez jakiś czas funkcjonował zwrot VATu na materiały budowlane.