PDA

Zobacz pełną wersję : PRALKA - wątek zbiorczy o wyborze pralki. Modele i opinie



Strony : [1] 2

akinom
14-03-2005, 15:41
W koncu mogę zacząc szukać pralki (piszę w koncu, bo wiem jaki wymiar szukać. Nasi remontowcy ślicznie schowali nam rure odpływową i moge kupic pralke o głębokości 60 cm :lol: )

Pralka LG model WD 12220 FD - co o niej sądzicie? Warto wydać tyle kaski, bo mało nie kosztuje.
http://agdrtv.com/pralki/lg_wd_12220_fd.php
Podoba mi się też Ariston (jesli chodzi o styl), ale tyle złych słów usłyszałam nt. pralek tej marki, ze chyba zrezygnuję.

Biorę pod uwage rowniez Electroluxa.

Co wybrac - pomocy.

mdzalewscy
14-03-2005, 18:19
W koncu mogę zacząc szukać pralki (piszę w koncu, bo wiem jaki wymiar szukać. Nasi remontowcy ślicznie schowali nam rure odpływową i moge kupic pralke o głębokości 60 cm :lol: )

Pralka LG model WD 12220 FD - co o niej sądzicie? Warto wydać tyle kaski, bo mało nie kosztuje.
http://agdrtv.com/pralki/lg_wd_12220_fd.php

Silnik z bezpośrednim napędem (bez paska !!!), bezszczotkowy, Bardzo prosta i intujcyjna w sterowaniu pralka, bez czytania intrukcji można obsłużyć. Bardzo czytelny wyświetlacz, troszkę cichsza od innych. Bardzo dobrze płuka. Osobiście używam już od prawie 2 miesięcy pralkę z tym samym napędem i sterowaniem, dokładnie WD 10170 TD. Gdyby ktoś z Podlaskiego potrzebował 10170TD w bardzo dobrej cenie to proszę o kontakt na priva. Jak do tej pory na 7sztuk - "0" awarii

LG WD 12220 FD, ma naprawdę dobre parametry 1200obr., wsad 7,5KG z zużyciem wody 50litry :o , cena dataliczna 3099zł, ale można kupić za około 2500zł

Pozdrawiam

akinom
14-03-2005, 20:02
modzalewscy, niesmiało:roll: powiem, że takiej własnie pozytywnej odpowiedzi oczekiwałam o tej pralce (wiem, że znasz się na sprzętach i cenie Twoją odp.)
Kupilismy tez lodówke LG model GR459QLQA i słyszelismy same pozytywne opinie, dlatego też rozwazamy zakup pralki tej samej firmy.

dziekuje Ci bardzo za opinie :)

Madeleine
14-03-2005, 20:45
Pozwole sobie podczepic sie pod temat - chcemy pralke gleboka na 45 cm i wlasnie podoba nam sie LG. Tyle, ze wynotowalam 3 modele, ktore wydaja sie bardzo podobne - chociaz musza sie czyms roznic ;) Tylko czym, tak naprawde, i czy za to cos warto doplacic?
Wszystkie modele maja ladunek 5kg, 1000 obrotow, zuzycie 60 litrow/ 0,95kWh:
a) LG WD 10150 NP
b) LG WD 10170 ND
c) LG WD 10180 N

i jeszcze na 1200 obrotow jest d) LG 12170 ND.

Ktora wybrac?

mdzalewscy
14-03-2005, 21:01
tą http://agdrtv.com/pralki/lg_wd_10170_nd.php, kosztuje około 1800zł

Madeleine
14-03-2005, 21:40
A czemu? (poza tym, ze sam taka posiadasz :lol:)

mdzalewscy
14-03-2005, 22:06
A czemu?
10170 ND nie posiadam akurat takiej, ale zbliżoną polecam Ci pralkę nowoczesną z silnikiem bezszczotkowym i bezpaskowym z bezpośrednim napędem Direct Drive, ta pralka jest z założenia przewidziana do intensywnej pracy, jak się patrzy na wyświetlacz to wygląda to dość skomplikowanie, a w rzeczywistości jest bardzo proste do ustawienia. Gdyby tam był znaczek elektroluxa to by kosztowała jeszcze + 1000zł, czy wtedy było by lepiej ? Z tego co wiem to inne firmy też mają wkrótce wprowadzić pralki z bezpośrednim napędem.

Madeleine
15-03-2005, 21:56
Ok, dziekuje, zrozumialam i zastosuje sie :-)

akinom
29-03-2005, 20:06
w koncu stwierdziliśmy ze pralka 60cm bedzie za duza (bedzie troszke wystawała z wnęki) dlatego musimy kupic 55cm. Mamy przeznaczone na ten cel 2 tys.
Co polecacie, jaka firmę?

mdzalewscy
30-03-2005, 12:22
proponuję Ci pralkę LG WD 10170TD, głębokość 55cm, w cenie 1790zł z transportem do Wa-wy, wsad 7KG, klasa AA, silnik DD. Gwarancja 2lata na całość, 7lat na silnik + bęben.

W cenie około 2tyś zł, wybór jest spory, którą nie wybierzesz to będzie miała parametry dobre, w życiu różnie bywa kupisz nawet najlepszą i może padnąć.

lafcadio
07-04-2005, 11:05
LG wykonawcą pralek i chłodzierek?
Oni są chyba od elektroniki?!
Wolałbym może firmę z doświadczeniem może Gorenje?

mdzalewscy
07-04-2005, 15:29
LG wykonawcą pralek i chłodzierek?
Oni są chyba od elektroniki?!
Wolałbym może firmę z doświadczeniem może Gorenje?

a jakie doświadczenie Ci potrzeba ?

istnienie firmy ? - ile potrzeba 10 lat, 20 lat ?

czy doświadczenie w NO FROSTACH, Jakie doświadczenie ma Gorenje w NO FROSTACH ?

A może porównany SIDE BY SIDE ?

akinom
10-04-2005, 21:18
Wolałbym może firmę z doświadczeniem może Gorenje?


powiem szczerze - denerwuje mnie straszanie uleganie MARCE, prawie wszyscy na około mają GORENJE i cóż z tego?? JA nie musze mieć, nie dlatego, że nie mi się nie podoba ( bo wizualnie robią bardzo ładne sprzęty)

Poza tym, co ma doświadczenie to reszty???

Kupuję to, co mi się podoba i staram nie kierować się marką.
Prawie wszystkie sprzęty mam Whirlpoola, piekarnik ma prawie te same funkcje co piekarnik Gorenje - i co??? Whirlpool będzie gorszy, bo nosi nazwe Whirlpool??? odp: NIE - bo to samo i tak samo w nim upieke jak w Gorenje.

Nie widze róznicy w fukncjonalności - jedyna róznica jest MARKA, za ktorą sie płaci.

kasiapro1
10-04-2005, 21:24
Znam troche LG,moim zdaniem dobra firma i ten wsad-7.5kg!!!
Zamowilam wlasnie suszarke ewakuacyjna LG,mam nadziej,ze to dobry wybor......

lafcadio
11-04-2005, 07:13
O matko!
Ludzie a kupujcie sobie LG!
Ja tylko pytałem - na końcu zdania był "?"
Zaraz idę do sklepu i kupię chłodziarkę SONY !
A żebyście wiedzieli! :wink:
:lol: :lol: :lol:

akinom
11-04-2005, 22:31
Zaraz idę do sklepu i kupię chłodziarkę SONY !


a żebyś taką znalazł :)

akinom
07-05-2005, 21:48
prlaka ciągle nie kupiona, ale już w tym tygodniu musimy kupić.
Bierzemy pod uwage nastepujace

LG WD12140ND
BOSCH WFCX 2061
Siemens WXSP1240

Którą wybrać? Jaką firmę polecacie?
Dodam, że wszystkie trzy bardzo mi się podobaja, co bardzo utrudnia mi dokonanie ostatecznego wyboru.

rzyraf
10-05-2005, 02:23
Mieliśmy super pralkę - zanussi ładowaną od góry- padła po 8 latach, co prawda intensywnej pracy ale jednak. Zresztą 2 lata stała.
No i zaczęło się poszukiwanie - po rożnych "expertach" i expertach, sklepach, punktach z częściami - i efektem tego jest Bosh Maxx4 WFC1666 - bo taki fantastycznie nam pasował.
4kg wsadu
45litrów wody
0,76kWh
O nowej serii Maxx'ów wszyscy wypowiadali się w kategorii super. Mech, który podłaczal pralkę u naszej Cioci (kupiliśmy dwa naraz, Cioci padła Candy po 5 latach i 3 praniach na tydzień) - powiedzial - To już Mercedes nie pralka. Zna ludzi, którzy użytkują już Maxxy od dawna (ni epowiem Wam co to od dawna miało znaczyć) i mówi że nie mają problemów.
Uztykujemy od tygodnia, mamy średnio 2 prania dziennie (dzieci + 2 duze psy sprawiają, ze jest co prać) i jestesmy bardzo zadowoleni. Nasza ma 40cm głębokości ale seria zawiera też pralki o głębokości 60 i 6kg wsadu.
Polecam
Pozdrawiam
Paweł Adamski

mdzalewscy
10-05-2005, 18:34
prlaka ciągle nie kupiona, ale już w tym tygodniu musimy kupić.
Bierzemy pod uwage nastepujace

LG WD12140ND
BOSCH WFCX 2061
Siemens WXSP1240

Którą wybrać? Jaką firmę polecacie?
Dodam, że wszystkie trzy bardzo mi się podobaja, co bardzo utrudnia mi dokonanie ostatecznego wyboru.

z firm (marka) polecam 1)Siemens 2) Bosch 3) LG

z pralek już trochę inaczej, ale wszystkie 3 dobre pralki

rzyraf
10-05-2005, 22:13
jeśli coś można dodać to to , że siemens i bosh to to samo, o ile sie oczywiscie nie mylę, ale wyglądają identycznie, parametry te same itp, itp.
Pozdrawiam
Paweł Adamski
http://republika.pl/polskiedomydrewniane

janus_z
22-09-2005, 11:32
Witam i prosze o porade w sprawie pralki tak powiedzmy do 1,6 tys.zł, co byscie w tej cenie proponowali i plusy i minusy, ja myslałem o mastercooku tej PFDA-113 ma bardzo dobre wyposażenie oraz cene 1250zł mógłbym ja mieć za te pieniadze.
Pozdrawiam.

mdzalewscy
22-09-2005, 11:42
widzisz ogólnie to te pralki takie sobie, zdarzały się nieszczelności i inne problemy, ale...ale z drugiej strony przy tej cenie za wsad 6kg i 1100obr. to jest ciekawa propozycja zwłaszcza iż rozwinięty serwis i koszty cześci są przyzwoite.

Dlatego jestem raczej na: TAK

avzi
22-09-2005, 14:57
Na razie, choć mam ją od miesiąca, mogę polecić Aristona AVF-109. Bardzo cicha, energooszczędna, wszystkie przydatne funkcje i bardzo przejrzysty wyświetlacz. Kosztuje ok. 1500 zł. (najtaniej w sklepach internetowych).

janus_z
22-09-2005, 15:45
Ten ariston jest ciekawy, a jak sie przedstawia sprawa z serwisem i ceną cześci zamiennych?

Co sadzićie o tym modelu Ardo Ardo FL 105 L, jest w podobnej cenie?
zastanawiam się tez czy kupowac teraz czy poczekac do nowego roku, moze beda jakies obnizki i zmiany modeli?

Mam równiez w planach zakup lodówki myslałem o Amice ACZ 3104XP, w inoxie, chodzi mi o lodówki o podobnych parametrach to jest wysokośc do 160cm i wielkośc zamrazalnika ~80litrów, patrzyłem jeszcze na Whirpoola 5100X, ale podobno nie jest to pełny inox tylko malowany.

avzi
22-09-2005, 15:49
Prawdę mówiąc nie przejmuję się bardzo ceną części zamiennych, bo zakładam, że dzisiejsze pralki psują się sporadycznie. Do tej pory miałem przez 6 lat pralkę Indesit (tego samego producenta), która nie zepsuła się ani razu i nadal jest używana (choć miejscami już rdzewieje obudowa).
Nie sądzę jednak, aby marka Ariston charakteryzowała się drogimi częściami zamiennymi.

avocadon
22-09-2005, 15:50
jezeli marka to siemens i bosch - sporo znajmomych narzeka na wyroby rodzimej amici

mdzalewscy
22-09-2005, 16:14
ale o czym my klikamy janus_z szuka pralki za 1200zł a wy wyskakujecie z Siemensem, Boschem, dla mnie to paranoja. Chcę kupić Opla, a wy że lepiej Jaguara, lub Lexusa

avzi
22-09-2005, 16:19
No ale Ariston to chyba nie Jaguar... :roll:

mdzalewscy
22-09-2005, 16:25
No ale Ariston to chyba nie Jaguar... :roll:
Ariston fo Ford, Wrozamet to Renault

avocadon
22-09-2005, 16:56
sa tansze i drozsze modele boscha i siemensa

adass
22-09-2005, 19:16
a tam..... :wink:
mechanicy mowia ze nie kupuje sie aut na F i Francuskich :lol:

Amiki typu PC nie psuja sie tak jak stare PA wiec do 1200 spokojnie mozna polecic
Wrozamety...juz napisane pare postow wyzej...w sumie mozna brac
z wloszczyzny Candy

i w zasadzie tyle
mozna jeszcze cos Boscha Electroluxa wyrawac na promocjach,ale rewelacja to nie bedzie a czesci sporo drozsze

andy33
22-09-2005, 20:14
WITAM!
Mam pralke siemensa i wybuliłem na nią 2.5 tys ,zadna rewelacja wcześniej miałem elektroluxa był tańszy i znacznie lepszy lecz cena w okolicy 2 tys.Jeśli chodzi o polskie pralki to przykładowo znajomi mają wrozamet straszna kicha ciągle sie psuje.

akinom
22-09-2005, 20:18
mam Siemensa model WXSP 1240 - polecam
http://agdrtv.com/sklep/numn.php?id=35_225

mojave
23-09-2005, 08:23
tez mam siemensa od dwoch lat i jestem bardzo zadowolona, nie wiem jaki to model, siwamat xs bodajże :wink: , ładowana od przodu, nie normalnych wymiarow tylko taka mniejsza

BK
23-09-2005, 08:43
Kupiłam Whirlpoola 6 zmysł z dużą ilością fajnych funkcji - pranie delikatne, codzienne, wełna, 1200 obrotów, wyświetlanie czasu pozostałego do zakończenia prania, płukanie intensywne, zatrzymanie płukania, bez zagnieceń, opóźnienie startu, sterowanie elektroniczne etc. Dużo bajerów. AWM 8123, cena 1288 plus przesyłka 50 pln (z Warszawy do Wrocławia). Uważam że cena bardzo atrakcyjna jak na taką ilość fajnych funkcji. kupiłam w www.maximedia.pl, podobnie jak reszt ę sprzętów AGD - polecam, realizacja zamówienia do 2 dni, dobre warunki kredytu ratalnego. Polecam, warto się pospieszyć, bo pewne okazje szybko "schodzą".
http://www.maximedia.pl/?c=pralki&p=whirlpool_awm_8103

Mam w starym mieszkaniu pralkę whirlpool od 10 lat, nic się nie dzieje.

janus_z
23-09-2005, 09:06
a własnie co sądzicie o Candy, bo są modele z duzą iloscia funkcji w cenie nizszej niż Ariston o takich samych parametrach?

mdzalewscy
23-09-2005, 09:09
o czas na ecie pecie

osobiście mam prawie rok LG, 7KG, silnik DD(bezpaskowy, bezszczotkowy, 7lat gwarancji), z 8 zmysłem


ja uważam, że Candy to jednorazówki, jak pralka się zepsuje po gwarancji to później piana leci (z ust),

to znaczy kupujcie co wam się podoba....

BK
23-09-2005, 09:37
Słyszałam dużo dobrego o LG - pralki i lodówki LG cieszą się dobrą opinią
Nie wiem jak cenowo, ale chyba nieźle.

Majka
23-09-2005, 09:39
mamy od 3 lat boscha, wersja podstawowa i chyba jest sprzedawana w cenie osiągalnej :wink:

mdzalewscy
23-09-2005, 09:55
praleczki potaniały, dużą zasługę tutaj mają sklepy internetowe

1288zł za whirpoola 6th sense 1200obr. cena rewelacyjna :o , naprawdę nie ma sensu wchodzić w jakieś drogie wynalazki za 2,5-3tyś, lepiej zmieniać częściej, bo co roku wymyślają coś nowego, za 6 lat będzie klasa A+++

obecnie wersja podstawowa Boscha to clasixx, choś i podstawowe maxy są tanie

Maxtorka
23-09-2005, 23:08
mdzalewscy ,

a co sądzisz o pralkach AEG ? Mam sprzęt kuchenny tej firmy , jestem z niego zadowolona i myślę właśnie o ich praleczce . Upatrzyłam sobie model Lavamat 1246 EL .

Pozdrowienia - Maxtorka :)

janus_z
27-09-2005, 08:47
no i kupiłem, pralke Indesit WISE 107(PL) podobno zblizone jakosciowo do Aristona a wyszło taniej jakies 300zł, 1000obr. elektroniczny wyswietlacz, duzo programów, głebokosc 40cm, ładunek 4,5kg, zusycie pradu na cykl 0,76kwh itp. w dobrej cenie tj. 1350zł jak sądzicie dobry wybór?

janus_z
27-09-2005, 08:48
no i kupiłem, pralke Indesit WISE 107(PL) podobno zblizone jakosciowo do Aristona a wyszło taniej jakies 300zł, 1000obr. elektroniczny wyswietlacz, duzo programów, głebokosc 40cm, ładunek 4,5kg, zusycie pradu na cykl 0,76kwh itp. w dobrej cenie tj. 1350zł jak sądzicie dobry wybór?

romi_25
01-03-2006, 14:44
Kochani doradzcie. Mam kupić pralkę. Moje typy to:
1) Electrolux EWF 1060
2) Electrolux EWF 1005
3) Electrolux EWF 820
4) LG WD-80150TUP
5) Gorenje WA 62061
Cena około 1300zł.
Doradzcie coś prosze. Ważny jest serwis i cena części zamiennych.

BadIDea
01-03-2006, 15:05
Ja takze szukam pralki (koniecznie glebokiej na 40 - 45 cm)
Znajomi polecaja Boscha WFC 2067PL ktos moze ma jakies doswiadczenia?


Wszelkie rady mile widziane...

Bosch WFC 2067PL
Pojemność: 4,5 kg
Obroty wirowania: 1000 - 600 obr./min.
Wielostopniowa ochrona przed zalaniem
Obsługa za pomocą jednego programatora, wybór programu i temperatury oraz programów dodatkowych
Programy specjalne : Kids Odplamianie, Kids Jeans
Programy dodatkowe : Pranie wstępne, Wełna - pranie ręczne, Tkaniny delikatne, Jedwab
Wszystkie programy skrócone czasowo
Płynna regulacja obrotów wirowania z funkcją bez wirowania
Przyciski: intensywnie, Płukanie extra Kids, ochrona przed zagnieceniami i start
Wskaźnik LED przebiegu programu
Programowanie czasu startu i wskaźnik czasu do końca programu
Automatyka wagowa
Kontrola ilości piany, kontrola wyważenia
3D AquaSpar
Średnica drzwi 30 cm, kąt otwarcia 180°
Możliwość zabudowy pod blatem
Wymiary urządzenia: (szer.x wys.x głęb.) 600 X 852 X 400 mm
Efektywność energetyczna: A
Efektywność prania: A
Skuteczność wirowania: C

Mufka
02-03-2006, 13:54
A mozna doradzic poza tymi propozycjami? ja mam indesit taka mala WISL 105 PL
1000 obr/min
Maksymalny załadunek 4,5kg
Programy: Sport, Time4You, łatwe prasowanie, pranie ręczne, usuwanie plam, jedwab, ekstra płukanie
Opóżnione rozpoczęcie prania
Klasa A
Zużycie wody 54l
Wymiary WxSxG: 85x59,5x40 cm

Bardzo sobie chwale, szczegolnie to ze moge ustawiac o ktorej godzinie pierze a mam nocna taryfe od 13-15 rano ustawiam kiedy piore i mam zglowy, podoba mi sie to i praleczka calkiem zgrabna jest i tania 1 279 zł

piotrul
02-03-2006, 14:44
No nie, kupujesz nową pralkę i martwisz sie o serwis? Chyba za dużo reklam o zniszczonych pralkach bez cudownego preparatu oglądasz :D Bardziej skup się na funkcjach i bajerach które chcesz mieć. Akurat pralki, lodówki, piekarniki itp są dość długowieczne.

BadIDea
07-03-2006, 17:01
Witam.

Przebrnalem przez wiekszosc watkow "pralkowych"
Po odsianiu roznosci zostaly mi dwie opcje

http://www.topmarket.com.pl/pralki/BOSCH_WFCX_2061_PL.php

Lub

http://www.topmarket.com.pl/pralki/CANDY_CS_125_TXT.php


Co dla mnie wazne:
Funkcja opoznionego startu, dobre odwirowanie, mozliwe, ze pranie polezy w prace czekajac na moj powrot z pracy i wolalbym nie miec "kiszonych skarpetek" Oczywiscie dochodza do tego takze wymagania ekonomiczne (woda/prad/pol wsadu)

Z opisow na www wynika, ze wiekoszosc moich wymagan spelni Candy..lecz Bosch podobno trwalszy? Prawda li to ? :)

(adresy sklepow int. podalem ze wzgledu na opisy tech. a nie ceny...)

Rav
28-09-2007, 10:17
Witam,
Zamierzam kupić pralkę.

Czy ktoś z Was ma tego typu pralkę. Chodzi mi o taką, której jak wrzucisz 2 kg ubrań to dobierze wodę, czas prania i środek piorący na 2 kg, a jak wrzucisz 8kg to dobierze na 8...
Jak się takie pralki sprawują w praktyce? Czy są awaryjne? Czy zawodzi elektronika, której tam jest dużo?

Poniżej dane pralki:

Bosch WAS28740PL

http://www.rafaczer.republika.pl/images/Bosch.jpg

Pojemność: 1 - 8 kg
Obroty wirowania: 1400 - 400 obr./min.
AquaStop
System łatwej obsługi
Programy specjalne: 2 Programy Memory,
Sport/Fitness, PowerWash 60, Super Krótki, Mix, Delikatne/Jedwab, Wełna-pranie ręczne"
Funkcja "Ochrona przed zagnieceniami"
Wyświetlacz tekstowy w języku polskim
Przyciski TouchControl : temperatrura, obroty wirowania, opcje, zmiana"
Bęben VarioSoft
AquaSensor
Ulepszony system 3 D - rozprowadzania wody
Sensorowy wskaźnik załadunku i dozowania środka
piorącego
Programowanie końca pracy
14 programów odplamiania
Kontrola ilości piany
System stabilizacji urządzenia
Zabezpieczenie przed programu zmianą przez dzieci
System czyszczący zbiornik na detergenty
Wybrana funkcja potwierdzana dźwiękiem
Średnica drzwi 32 cm, kąt otwarcia 165°,
rama drzwi srebrno-szara"
Możliwość zabudowy
Dane eksploatacyjne w programie ref. bawełna 60°C:
woda: 56 l
energia: 1.36 kWh
Poziom hałasu db (A) re 1 pW:
pranie: 56
wirowanie: 77

Zby5
28-09-2007, 18:32
Po co te dane jak ktoś ma to je zna

yacol
29-09-2007, 08:27
Niewiem co to za pralka ale powiem tak - pralka ma prac i nic wiecej, nie potrzeba jej wopdotryskow, melodyjek wygrywajacych koniec prania itp. Najlepiej kupioc dobrej firmy i prosta, zawsze mniejsza szansa ze cos sie zepsuje a im wiecej pierdol (z ktorych itak sie nie korzysta) tym wieksze prawdopodobienstwoi ze sie zepsuje i bedzie trzeba prac u sasiada. I odradzam kupowanie calgonu :D

nicola77
29-09-2007, 09:31
Yacol dlaczego odradzasz calgon :-? masz jakiś powód?[/quote]

yacol
29-09-2007, 10:26
Bo :

1. Niewiele to daje, jak masz twardą wodę to itak obrośnie
2. W moim domu wyszlo mi że gdyby calgon sypac to kazdego prania to stracilibysmy na niego jakies 1200zl w cztery czy piec lat wiec to koszt nowej pralki a tą mamy od 8 lat i grzalka jeszcze nie byla wymieniana
3. Koszt grzalki to ok 60-80zl
4. W proszkach podobno jest juz zawarty jakis skladnik zmiekczajacy wodę
5. Po co utrudniac sobie zycie skoro to itak nie pomaga ? Dyskutowalem o tym kiedys z faetem ktory mi naprawial pralke i mowil ze ludziom sie wydaje ze jak od nowosci sypia calgon to w pralce jest czysciutko a jak im pokazuje czesci ze srodka to nie chca wierzyc bo "przeciez sypalam calgon"

Grazia-Ol
29-09-2007, 12:16
:D Ariston Dialogic

Rav
01-10-2007, 11:15
Dzięki serdeczne za wszystkie konstruktywne wypowiedzi związane z tematem.
Może ktoś jeszcze coś dorzuci?

Jak 30 lat temu w Polsce niektórzy kupowali pralkę automatyczną Polar to też wszyscy mówili "ugh ugh ugh... co to za cudo, samo wszystko robi, pewnie się zaraz zepsuje. Pralka ma mieć wirnik, silnik i "wyrzymok"..." :D

Chyba zarzuciłem pytanie nie na tym forum...

a____om
02-10-2007, 13:59
Produkty firmy Bosch są z wyższej półki i zawsze klientom polecam tego producenta,ale moim głównym faworytem jest Gorenje! Dobre jeszcze są pralki Whirlpool lub Mastercook.

Głównym minusem akurat tego modelu co Pan pokazał,jest to,że bęben jest plastikowy,i lubi pękać.

Sprzedajmy dosyć sporo pralek,i właśnie na naszą twardą wodę najlepiej się nadają Bosch i Gorenje.Nie jestem żadnym przedstawicielem handlowym itp. Jestem zwykłym sprzedawcą:) i przekazuje moje obserwacje:)

Co do systemów w tych pralkach jeśli chodzi o ilość prania,i dobór wody,to wiadomo,że dobierze jej mniej przy 2 kg niż przy 3kg,ale nie doszukujmy się tu jakiś rewelacji,ale fakt faktem,że to działa:) i jest to w jakiś sposób ekonomiczne.

Jeśli chodzi o podobne parametry to polecam pralke Gorenje WA 74123
pobiera mniej wody,jest ciższa od Boscha Poziom hałasu 49pranie/68wirowanie, drzwi 33cm szerokość otwarcia 183°. no i przedewszystkim bęben jest wykonany ze stali nierdzewnej!

Rav
02-10-2007, 14:45
Serdecznie dziękuję za pierwszą konstruktywną wypowiedź w temacie!
Pozwolę sobie napisać na priv.

kasial70
02-10-2007, 19:20
Pozwolę sobie dopisać moje pytanie do wątku - czy pralka Bosch WAE 24461 również ma bęben plastikowy?

a____om
02-10-2007, 19:37
Bęben ma ze stali,ale samo wnetrze bebna jest z tworzywa sztucznego,i to wlasnie on peka...a jak peknie to calosc nadaje się do wymiany.

DarioAS
02-10-2007, 21:28
tzn, że wszystkie Boschki mają plastiki w środku?
Ja właśnie kupiłam pralkę WAE 20360...
Ale dużo osób ją polecało :roll:

a____om
02-10-2007, 22:07
Nie wszystkie,ale spora wiekszosc.Ten plastik to carboran,który wg.producenta ma duzo wieksza odpornosc niz stalowy...w zyciu roznie to bywa.Carboran wymyslili po to,zeby producenci nie wywalali takiej duzej kasy na stal.No i wymiana lozysk to juz duzo wiekszy wydatek niz przy stalowce,ale to sa tylko czarne scenariusze:) w wiekszosci przypadkow jest ok.Poprostu kazdy sprzedawca ma swoja opinie na ten temat.Moja jest taka,ze stalowki sa sprawdzone i lepsze,inny sprzedawca powie to samo o craboranie.

d5620s
02-10-2007, 22:13
ja mam inteligentnego aristona z automatyka wagową-super sprawa. Piorę czasem dwa razy dziennie niepełne pralki (zaraz ktos inteligentny zapyta dlaczego nie raz do pełna:) odp: dziecko alergik=pranie odzielne, różne kolory=pranie odzielne). rachunki za wodę zmalały w porównianiu z poprzednia pralka której uzywałam o wiele rzadziej.

mayland
02-10-2007, 22:46
A ja mam Boscha i jestem zadowolona :lol: Mam ją już pięć lat więc nie jest nówka sztuka. Też dobiera wodę do ilości załadunku. Będę zmieniać pralkę do nowego domu i tez kupię Boscha. To jedne z najlepszych pralek na rynku.

agauminska
04-10-2007, 09:53
a co myślicie o pralkach Candy? mam zamiar jakąś kupić dzisiaj albo jutro ale nie mam dalej pojęcia co wybrac. Potrzebuję małą pralkę : 40 cm głębokości, ale najlepiej na 5 kg wsadu :/ nie mam pojecia co wybrać

anecia
30-07-2008, 23:15
Właśnie popsuła mi się pralka. Jaką kupić? Polećcie coś. A może pralko - suszarkę?

reng
31-07-2008, 08:13
kupiliśmy pralkę LG, ten oto model:

http://pl.lge.com/prodmodeldetail.do?actType=compare&modelCategoryId=060405&categoryId=060405&parentId=0604&page=1&modelCodeDisplay=WD-10490NP

w sklepie nie dla idiotów, prezentowała się mało ciekawie, ale ostatecznie jestem zadowolona że wybrałam ją, a nie szósty zmysł, bo między tymi się wahałam. podobno jeszcze leprze są LG z serii Direct Drive. prałam nią dopiero kilka razy, na razie jest oki. Energooszczędna (A+), i ma fajny wyświetlacz, pokazuje ile czasu zostało do końca programu. może ktoś z forumowiczów też używa?

carringtontomas
31-07-2008, 11:04
Właśnie popsuła mi się pralka. Jaką kupić? Polećcie coś. A może pralko - suszarkę?

Ja osobiście polecam taką: http://www.mixmedia.pl/?zobacz=126

Cena w stosunku do tego co oferuje ta pralka jest dość przystępna

alan2
31-07-2008, 11:50
pralkosuszarka to jest pelen bajer. bardzo ulatwia zycie, oszczedza czas i przestrzen.

bzx
31-07-2008, 11:57
nie mogę nic polecić ale jestem też na kupnie pralki i kupię napewno którąś z tych dwóch:

http://www.ceneo.pl/258391
http://www.ceneo.pl/258396

cena super, dobre opinie, dobra marka.

pozdr

Anna-1997
01-08-2008, 13:31
A ja mam electroluxa (z 1200 obrotow) i jestem zadowolona :)
W ogole nie slychac, ze pracuje; rzeczy sa dobrze odwirowane
Polecam :)

zetka
01-08-2008, 15:39
Polecam electrolux ewf 12470w

SZEFLERA
01-08-2008, 16:02
Właśnie popsuła mi się pralka. Jaką kupić? Polećcie coś. A może pralko - suszarkę?

Ja osobiście polecam taką: http://www.mixmedia.pl/?zobacz=126

Cena w stosunku do tego co oferuje ta pralka jest dość przystępna

Jak długo używasz tej pralki? Czy po wyjęciu rzeczy są zupełnie suche?

kaska_ze_szklarskiej
16-08-2008, 20:40
Jeśli pralka, to polecamam ten model http://www.ceneo.pl/915008 ma 1400 obrotow, wyciagasz pranie prawie suche.

wiolas22
16-08-2008, 21:21
Czy ktoś użytkuje tą pralkę?
http://haier.home.pl/index.php?option=com_productbook&func=detail&Itemid=33&id=62

Mało jest opinii na temat tej firmy.
Czy faktycznie warto zainwestować w pralko-suszarkę?

mojito
29-08-2008, 15:36
A ja polecam tą http://www.agdmedia.pl/dzial/agd/kategoria/?id=29&prod=36052

monikaa13
29-08-2008, 15:54
My mamy Bosha, na razie ok. ma dwa lata.

LeoAureus
29-08-2008, 16:17
pralkosuszarka to jest pelen bajer. bardzo ulatwia zycie, oszczedza czas i przestrzen.
Tylko, że jak się ma szambo to to już nie jest bajer. Chyba że dla szambiarza :lol:

channel8
30-08-2008, 22:28
pralkosuszarka to jest pelen bajer. bardzo ulatwia zycie, oszczedza czas i przestrzen.
Tylko, że jak się ma szambo to to już nie jest bajer. Chyba że dla szambiarza :lol:

Dlaczego? Ile wody jest w mokrym praniu o wadze 2,5 kg odwirowanym na 1200 obrotów? nie więcej niż 2-3 litry!!!! To aż taki duży zysk dla szambiarza?!
Mam pralko - suszarkę aristona. Z tego co wiem to proces suszenia nie wymaga wody! Woda z prania zamieniania jest na parę wodną. Stąd są dwa typy suszarek zwykłe - odprowadza się parę do komina i kondensacyjne ( para wodna zamieniania jest na wodę) i wylewana do "szamba". Ilośc tej wody są mniejsze niż spuszczenie wody w toalecie.

jutlandia
31-08-2008, 10:20
jeśli ma się ogród lub balkon to suszarka.... cóż.... słońce i wiatr są póki co za friko a prąd nie

MonikaC
31-08-2008, 13:25
A ja polecam Siemens WM 16S740OE. Jest super. Ma 1600 obrotów wirowania więc pranie jest prawie suche. Super programy w tym do usuwania plam. Gorąco polecam

arturo1960
31-08-2008, 20:12
również polecam Boscha,mam od pół roku model wlx20460,doskonale pierze i jest niesamowicie cicha a co do suszarki to mielismy wczesniej whirpoola z suszarką i w ciągu ok.10 lat suszarka byla uzyta moze 20 razy

GGGosik
02-09-2008, 16:50
A ja mam taką (Candy cs 125 txt)
http://www.ceneo.pl/100092
i jestem bardzo zadowolona (użytkuję 3 tygodnie).
To model płytki, ale jednocześnie pakowny.
Ma 1200 obrotów i wyciągam pranie prawie suche.
W starym mieszkaniu też miałam Candy z 1200 obrotami
i też się nie zawiodłam.

PAWPIO
12-09-2008, 13:37
Witam,
odświerzam wątek bo mam takie pytanko :
czy ktoś z Was może ma taką pralkę ( Bosch-WBB24751EU) albo może coś o niej powiedzieć ?
oto link z opisem tej pralki
http://bosch-agd.pl/?5=WBB24751EU&26=6535
Pozdrawiam

josephine
18-10-2008, 12:02
Właśnie przeciekła mi pralka. Myślę, że może zamiast naprawiać kupić już nową. Wprawdzie zmierzałam nową postawić dopiero w nowy domu, ale...

Z jakich funkcji Waszych pralek jesteście najbardziej zadowoleni? Podajcie też ich nazwy i modele, jeśli pamiętacie.

Wim, że moja kolejna pralka powinna mieć dużą ładowność, bo prania mam zawsze sporo, no i przyda się też możliwość wyprania czegoś większego, typu kołdra. Koniecznie też opcję 1/2 wkładu, tkaniny delikatne (też z możliwością 1/2 wsadu bo tego zwykle jest mało). Koniecznie małe zużycie wody i energii.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

josephine
18-10-2008, 13:28
W oczekiwaniu na Wasze wypowiedzi - plisssss!!! - zaczęłam przeglądać pralki na ceneo i okazało się, że nie ma pralek z dużym wsadem i jednocześnie 1/2 załadunku! Pralki te maka automatykę wagową, jeśli dobrze zrozumiałam, to jeśli do bębna wrzucę 2 kg ubrań to pralka użyje powiedzmy 1/3 wody, którą wlałaby w siebie przy pełnym załadunku?

malysmon
18-10-2008, 14:01
Hej,
Mam pralkę z tzw praniem ekonomicznym - krótszy czas prania i do tego jeszcze ogranicznik wody (na tzw. pół prania). Żałuję, że sama nie mogę przyspieszyć prania, co robiłam w przypadku, gdy programator (w starej pralce) miałam na wierzchu - przełączałam na wirowanie, gdy mi się spieszyło i już. Teraz niestety tego nie mogę robić i bardzo żałuję, gdyż na wszystko razem często nie starcza mi czasu i zostawiam pranie, które wywieszam dopiero wieczorem... Mam pralkę ładowaną od góry - może to mało istotne, ale do domu kupię z bębnem ładowanym z przodu - zawsze można coś postawić na pralce, a teraz nie mogę :(
Życzę udanego wyboru :)

reng
18-10-2008, 14:05
tak, dobrze zrozumiałaś. 1/2 wsadu, to raczej mają zmywarki.

ja przy zakupie następnej pralki będę szukała takiej z funkcją odpompowania wody. moja obecna tego nie ma, nie zwróciłam na to uwagi. programator elektroniczny, migali prądem i pralka zgłupiała. wody nie dało się odpompować. musiałam wykasować program (zawieszony) i załączyć nowy od początku, a pranie już było prawie wyprane.

malysmon
18-10-2008, 14:18
tak, dobrze zrozumiałaś. 1/2 wsadu, to raczej mają zmywarki.

ja przy zakupie następnej pralki będę szukała takiej z funkcją odpompowania wody. moja obecna tego nie ma, nie zwróciłam na to uwagi. programator elektroniczny, migali prądem i pralka zgłupiała. wody nie dało się odpompować. musiałam wykasować program (zawieszony) i załączyć nowy od początku, a pranie już było prawie wyprane.
No tak, z mojej można spuścić wodę...

aga1401
18-10-2008, 14:22
my mamy teraz w domu amice.nie pamietam modelu bo jestem teraz za granica.ale ma te drzwi jakos otwierane szeroko,duza pojemnosc te krotkie programy.
i co o niej powiem- nigdy takiej sobie nie kupie.non stop cos sie dzieje.jak tylko jakas niteczka czy ziarenko piasku na sitku to ona sie wylaczy.cos z pradem nie tak- wylacza sie.wypoziomowana idealnie a tanczy po lazience jak oszalala.byla droga ale wcale nie jest fajna.nie polecam tej firmy.
mamy w pom. gospodarcz. stara wysluzona pralke o nazwie brtka czy cos takiego.REWELKA.odpukac. pierze ciuchy robocze. lekko "obszrumpana", ordzewiala w kilku miejscach, ale odpukac niezawodna.tak jak nasz stary kiedys polar.

josephine
18-10-2008, 15:34
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i prosze o jeszcze.

O co dokładnie chodzi z tą funkcją odpompowania? Że można przerwać w połowie płukania i wyciągnąć zawartość?

Chyba wszystkie Amiki mają to do siebie, że tańczą. Moja też taka jest, czasem w kieszeni zaplącze się jakiś grosik i już pralka przy wirowaniu łomoce jakby pianę ubijała.

reng
18-10-2008, 16:50
jak coś się stanie i masz w pralce wodę, np awaria prądu/pralki, to możesz wtedy jednym przyciskiem spuścić tę wodę.

aga1401
18-10-2008, 16:55
u nas kladlismy waz na podloge i do miski woda wyleciala.nie pamietam ktora tak miala.latwizna :D

Mohag
18-10-2008, 17:22
W oczekiwaniu na Wasze wypowiedzi - plisssss!!! - zaczęłam przeglądać pralki na ceneo i okazało się, że nie ma pralek z dużym wsadem i jednocześnie 1/2 załadunku! Pralki te maka automatykę wagową, jeśli dobrze zrozumiałam, to jeśli do bębna wrzucę 2 kg ubrań to pralka użyje powiedzmy 1/3 wody, którą wlałaby w siebie przy pełnym załadunku?

uhu, wlasnie tak to funkcjonuje. Mam Siemensa - Siwamat XS440 pakowana z przodu z duzym wsadem tz "dziura" jest wiekszej srednicy niz normalnie.
Wlasnie chodzilo o to zeby jakas poduche bez problemu wlozyc.... pamietaj ze ladownosc a objetosc czegos to tez roznica :wink: Mozesz miec pralke 6kg a nie zmiescisz kilogramowej puchowej koldry bo przez dziure ci sie nie zmiesci.

Reszta ktora uzywam, to 40 stopni - 700-1000 obrotow (nie uzywam innych) pranie reczne, welna-jedwab...... nic mi wiecej nie potrzeba w pralce ale niestety nie ma takich pralek i trzeba kupic moim zdaniem duzo za duzo programow ktorych czlowiek za cholere nie potrzebuje.

OK
18-10-2008, 18:10
Spuszczanie wody przydaje się też przy rzeczach, których wirować nie można w ogóle.

Mi się przydaje też programowanie czasowe: np. rano ładuję i nastawiam tak, że się kończy, jak wracam z roboty, ew. wieczorem, żeby się skończyło rano, jak wstanę. Myślę, że jeśli ktoś ma prąd w 2 taryfach, to to funkcja obowiązkowa, a przynajmniej mocno ułatwiająca życie :wink:

Przydają mi się też te wszystkie "osobne" funkcje - właśnie spuszczenie wody, samo wirowanie, samo płukanie itp.

elutek
19-10-2008, 08:56
bardzo przydatne:
1. pranie szybkie 30 minut /rzeczy lekko zabrudzone/
2. pranie ręczne

i zwróć uwagę, jaki jest dostęp do filtra, u mnie tragedia :evil:

altus_pl
19-10-2008, 14:03
okazało się, że nie ma pralek z dużym wsadem i jednocześnie 1/2 załadunku!

Moja, Hotpoint Ariston AQXXF 129 (7.5kg) ma i automatykę wagową, i przycisk 1/2 wsadu (ale działa nie na wszystkie programy).

CoolaTT
12-11-2008, 19:03
Zastanawiam się, a bardziej muszę zastanowić się nad wyborem pralki. Prosiłbym o rady w tym temacie. Musi być ładowana od frontu, powinna być duża i mieć szybki program.
Nie chciałbym wydać więcej niż 1800 - chyba że mnie przekonacie :D

Myślę najpoważniej o Bosch WAE 20461 PL :

http://image.ceneo.pl/data/products/602068/product.jpg

Vafel
12-11-2008, 19:15
Wybierz taką, w której to Ty możesz decydować jak długo będzie prała. Ważne jest też, żeby miała "pauzę", tj. żeby można było zatrzymać na chwilę pranie (ewentualnie dołożyć coś do bębna) i ponownie uruchomić od tego samego momentu.

W mojej obecnej pralce brak tych dwóch funkcji mnie najbardziej denerwuje :-)

CoolaTT
12-11-2008, 22:25
A jakie pralki mają takowe funkcje??

Vafel
12-11-2008, 23:20
Nie wiem. Moja nie ma :-( Ja mam jakiegoś Siemensa...

masulda
13-11-2008, 08:14
Ja mam Miele-zapłaciłam chyba ok 3400zł w jakiejś promocji w Saturnie.Jest super-właściwie wszystko piorę na progranie ekspress 30 min temp ustawiana do 40 C.Jedynie pościel,ręczniki na 60C.Można dorzucić ubranie w trakcie , ma też opóźniony start.Warto dołożyć te 1000zł bo użytkowanie jest potem super komfortowe

taura
13-11-2008, 13:55
my od miesiaca jestesmy szczewliwymi posiadaczami tej pralki:

http://www.electrolux.pl/node38.aspx?productId=10412

http://www.electrolux.pl/products/XMLLARGERIMAGE/EEWM060P000095.jpg

jak narazie jestesmy bardzo zadwoleni. pralka ma opoznienie startu, co bardzo nam sie przydaje poniewaz mamy 2 taryfy na prad. Duza ilosc programow oraz mozliwosc wyboru jak bardzo sa brudne ubrania, jaka ma byc tmperatura jakie wirowanie sa bardzo przydatne. mozlwosc prania wstepnego. pralka sygnalizuje rowniez ze wsad nie jest zaladowany do konca a wtedy mozna przerwac i cos dolozyc. pozatym w nasze laziencej moglabyc tylko pralka ladowana od gory. takie same pralki z tej serii sa rowniez ladowane od frontu

do kompletu kupilismy sobie taka suszarke:

http://www.electrolux.pl/node38.aspx?productId=10367

http://www.electrolux.pl/products/XMLLARGERIMAGE/EEDY060P000033.jpg

i problem wywieszania prania na linki zniknal :) powiem szczerze ze ten kto wynalzal suszarki kondensacyjne powinien dostac nobla. taka suszarka moze stac praktycznie wszedzie poniewaz nie potrzebuje odplywu. wilgos z suszenia zbiera sie w specjalnym zbiorniku a kiedy ten jest pelny suszarka sygnalizuje potrzebe jego oproznienia. wbrew wszelkim opniom rzeczy nie sa pogniecione wprost przeciwnie po wyjeciu z pralki swetrow po wirowaniu na 1000 obrotach nadawaly sie tylko do prasowania wrzucilam do suszarki nastawilam na program do szafy wyjelam i wygladaly jakby wyszly prosto spod zelazka dla mnie bomba polecam kazdemu suszarki :)

asizo
13-11-2008, 14:53
My mamy od pół roku taką samą pralkę (Electrolux EWT 10420W). Jestem bardzo zadowolona. Mogę polecić z czystym sumieniem. U nas akurat musiała być ładowana od góry i wąska ze względu na bardzo ograniczoną przestrzeń, ale pralka sprawdza się super. Pranie robię codziennie (małe dziecko), czasem nawet 2, a zdarzało się, ze i 3 pralki pod rząd szły. Działa bez zarzutu. Trochę głośno wiruje, ale ja nie jestem przewrażliwiona. Porównując do złomu, który mieliśmy wcześniej, ta jest cichutka.

Acha, wszystko piorę na programie 40min, czasem nawet 30min, temp. 40 stopni, 700 lub 900 obrotów. Wszystko mam zawsze czyste i wyjmuję prawie suche.

Ma też pauzę, można zatrzymać, także dorzucić pranie. Bardzo wygodna w użytkowaniu praleczka.

I bardzo przydatny jest wyświetlacz Time Manager. Polecam!

CoolaTT
21-11-2008, 22:50
A może nowsza :D

http://www.bosch-agd.pl/Files/Bosch/Pl/pl/ProductFiles/ProductImages/BigImages/MCSA039127_WAE20462PL_def.jpg

leyla
22-11-2008, 10:57
Ja polecam Electroluxa :D

juka11
22-11-2008, 14:03
Jak wybierałam swoją pralkę to zwracałam uwage na to, by miała funkcję "pranie ręczne" (żeby móc wrzucać do pralki wełniane sweterki i jedwabna bielizne 8) ). Ale teraz to pewnie wszystkie maja taką funkcję.

CoolaTT
22-11-2008, 14:45
A może nowsza :D

http://www.bosch-agd.pl/Files/Bosch/Pl/pl/ProductFiles/ProductImages/BigImages/MCSA039127_WAE20462PL_def.jpg

No jak nikt mi nie chciał konkretnie doradzić to zamówiłem tego Boscha.

neck
24-11-2008, 14:46
Dobrze zrobiłeś, mam tą pralkę od 3 miesięcy i jak narazie nie narzekam. Dobrze wypoziomowana nie lata po łazience a szum przy wirowaniu całkiem przyjemny, jak zamknę drzwi do łazienki to jej praktycznie nie słysze.

1kinia1
25-11-2008, 20:19
ja też jestem w trakcie wyboru pralki - też myśle o Bosch-u. ma dobre opinie na ceneo. wybrałam model WAE 20360 PL. za tydzień pewnie kupię...
jeśli bosch ma dobre opinie w przypadku zmywarek to pralki chyba też robią dobre - tak sobie pomyslałam... :roll:

Beaty
25-11-2008, 20:49
Taura!

mam pytanie- czy ta suszarka może stać na pralce? (pralka też elektroluxa)

pzd

CoolaTT
25-11-2008, 21:47
No to pprzyszedł Bosch - testy niedługo. Pozdrawiam.

a_kasiek
25-11-2008, 22:21
a ja mam SAMSUNG WF7604SUV, niedroga, ma i program szybki, i pranie reczne i pauze. I jestem z niej BAAAARDZo zadowolona :)

Niania31
26-11-2008, 12:36
2 miesiące temu mój stary Whirlpool rozleciał się, długo mi służył, ładowana od góry. Teraz kupiłam sobie coś takiego http://www.ceneo.pl/1979095
Cena dosyć niska, jakość bardzo dobra, dużo programów i łatwa obsługa. I ma opóźnienie startu, co mi bardzo odpowiada, bo taryfę mam w nocy, i nie muszę wstawać. [/img]

carringtontomas
26-11-2008, 15:14
A może nowsza :D

http://www.bosch-agd.pl/Files/Bosch/Pl/pl/ProductFiles/ProductImages/BigImages/MCSA039127_WAE20462PL_def.jpg

No jak nikt mi nie chciał konkretnie doradzić to zamówiłem tego Boscha.


jaki to model??

CoolaTT
26-11-2008, 16:46
Pralka BOSCH WAE 20462 PL

smutna lidka
12-12-2008, 00:52
Zastanawiam się, a bardziej muszę zastanowić się nad wyborem pralki. Prosiłbym o rady w tym temacie. Musi być ładowana od frontu, powinna być duża i mieć szybki program.
Nie chciałbym wydać więcej niż 1800 - chyba że mnie przekonacie :D

Myślę najpoważniej o Bosch WAE 20461 PL :

http://image.ceneo.pl/data/products/602068/product.jpg

kocham moją pralkę Hoover
wszystko robi jak należy

JanWerbinski
13-12-2008, 12:34
kocham moją pralkę Hoover
wszystko robi jak należy
Może weźcie ślub?

pati25
13-12-2008, 15:06
kocham moją pralkę Hoover
wszystko robi jak należy
Może weźcie ślub?
:o :D :D :D

inseem
15-12-2008, 11:17
a oprócz tego electroluxa polecacie jakąś inną małą praleczkę ładowaną od góry?

inseem
15-12-2008, 11:18
*whirlpoola

akte
15-12-2008, 15:03
a oprócz tego electroluxa polecacie jakąś inną małą praleczkę ładowaną od góry?

Nie polecam modeli firmy Amica.

Żorka
16-12-2008, 12:11
A jakie pralki mają takowe funkcje??

Podobno ariston-hotpoint , np. model ARISTON AQSD 129

Ewunia
09-06-2009, 21:39
zakładam nowy wątek, bo mi wyszukiwarka pokazuje posty sprzed 2 lat

pytanie jak w tytule: jaka pralka wolnostojąca?
jakie macie sprawdzone marki i modele?
ma być wąska
do 4,5 - 5 kg załadunku
wskazane, żeby mogła być pod blat, choć niekoniecznie

dakota
09-06-2009, 22:19
Ja właśnie jestem po poszukiwaniach, z tym, że szukałam takiej z bębnem na 6 kg, a mającej najwyżej 55 cm głębokości. Wstępnie zdecydowałam się na którąś z pralek LG Direct Drive, mają bardzo dobre opinie i znośną cenę.
W grę wchodziły jeszcze Bosch, Siemens i Gorenje, pierwsze odpadły głównie z powodu wymiarów, Gorenje z powodu nieciekawego wyglądu. :oops:

marecki6
09-06-2009, 22:38
sprawdzcie jeszcze pralki electroluxa ... jak sam szukalem pralki okazalo sie ze electrolux jest lepiej oceniany od boscha ...sam zakupilem electroluxa z gornym wsadem i jestem bardzo zadowolony

reng
09-06-2009, 22:40
mam LG ale nie direct drive. 5 kg wsadu i wąska, chyba 45 cm. pierze ok 11 miesięcy, ogólnie jestem zadowolona, tylko wydaje mi się, że bęben pralek szeroki z wsadem na 5 kg jest dużo większy i teraz wybrałabym szerszą pralkę albo z jeszcze większym wsadem.

malajula
10-06-2009, 08:40
Ja mam Bosha WLX20361 (chyba). U mnie się sprawdził:
- głębokość 40 cm, ładowana od frontu,
- ładowność 4,5 kg (ale jest dość pojemna i nie widzę różnicy między 5 kg, którą użytkowałam wcześniej),
- można zabudować pod blat,
- fajnie wygląda i ma sporo funkcji,
- w miarę cicha i nie trzęsie się przy szybkim wirowaniu.

malgosia0023
10-06-2009, 11:52
sprawdzcie jeszcze pralki electroluxa ... jak sam szukalem pralki okazalo sie ze electrolux jest lepiej oceniany od boscha ...sam zakupilem electroluxa z gornym wsadem i jestem bardzo zadowolony
ja też mam taką :) ale marzy mi się pralka miele... :roll:

kamionkal
10-06-2009, 15:12
W grę wchodziły jeszcze Bosch, Siemens i Gorenje, pierwsze odpadły głównie z powodu wymiarów, Gorenje z powodu nieciekawego wyglądu. :oops:

może to jakiś konkretny, starszy model; akurat gorenje jest bardzo cenione za design - zobaczcie np http://www.gorenjepininfarina.com/_pl/gorenje.html

ja mam pralkę gorenje o taką http://www.ceneo.pl/640949 i uważam że jest bardzo ok - tzn pierze tak samo ja inne pralki, była w dobrej cenie, nie psuje się i jest na mój gust niebrzydka :)

bioork
10-06-2009, 15:31
WS 10X461 PL
polecam :)
wymiary; szerokość 60cm., głębokość 40cm.
pojemność 4,5kg. ale po przetestowaniu wychodzi mi 5 a myślę, że może i troszkę więcej
szeroki bęben
ładny, przyjemny dla oka wygląd
prosta i czytelna obsługa
sterowanie Touch-Control
klasa energetyczna A+
opóźniony start o 24h

technologie i programy:
Wielokrotne zabezpieczenie przed zalaniem
Aqua Spar
System redukcji zagnieceń
Program do bawełny
Pranie ręczne wełny
Pranie intensywne
Program prania syntetyków
Progam MIX
Dessous / Delikatne / Jedwab (nawet bardzo delikatna bielizna zupełnie się nie niszczy)
Program Outdoor (Cordura, Gore-tex, etc. można prać bez obaw )
Program Koszule Business
Program Super15
Dodatkowe płukanie
Program odplamiania
Pranie wstępne

(Do nabycia oddzielnie: WX975600-zestaw do stabilnego mocowania pralki do podłogi
WZ10170-blaszana pokrywa umożliwiająca zabudowę pralki pod blatem )

moja siostra ma miele z identycznymi funkcjami, testowałyśmy już obie, nie ma różnicy ani w pracy ani w czasie ani w efektywności

iwett27
10-06-2009, 16:28
Bioork co to za firma? Wzrucilam ten symbol w wyszukiwarke ceneo i nic ni znalazło.

Ewunia
10-06-2009, 16:43
WS 10X461 PL to Siemens

bioork
10-06-2009, 16:51
ach
zagapiłam się ;)
tak, to Siemens.

Ewunia
12-06-2009, 23:37
Siemens WS 10X461 PL jest OK
Bosch WLX20441PL też by pasował

przeglądam też elektroluxa
te pralki zużywają dużo więcej wody niż bosch i siemens
to norma? czy tylko na takie w necie trafiłam?

dakota
13-06-2009, 14:31
wczoraj zamówiłam w sklepie internetowym LG WD 10391 TDK - ma świetne opinie
o 5 stów taniej niż w "normalnym" sklepie
zobaczymy 8)

Ewunia
13-06-2009, 17:01
decyzja prawie podjęta
będzie elektrolux EWS 10470 W lub 10670
jeszcze nie wiem, czy warto ponad stówę dołożyć za jedną lub dwie dodatkowe opcje płukania dla każdego programu
bo tylko tym te modele się różnią

juz wiem dlaczego takie duże zużycie wody podają - ta pralka jest na 6kg prania, a nie na 4,5 jak większość wąskich modeli
ale jak przeliczyłam na 4,5 to mi wyszło, że bierze mniej wody niż inne
i ma automatykę poboru wody

cena w necie od 1300 zeta

jupi
13-06-2009, 18:34
Podobaja mi się pralki BEKO. Pralka WMD 65126 Co sądzicie o takiej pralce? Czy ktoś ją posiada, lub choćby tej firmy? Czym się kierować przy wyborze pralki?


http://www.electro.pl/produkt-BEKO_Pralka_WMD_651_2B_Karty_do_gry_GRATIS-95194,76.html

garbus2
13-06-2009, 19:13
Podobaja mi się pralki BEKO. Pralka WMD 65126 Co sądzicie o takiej pralce? Czy ktoś ją posiada, lub choćby tej firmy? Czym się kierować przy wyborze pralki?


http://www.electro.pl/produkt-BEKO_Pralka_WMD_651_2B_Karty_do_gry_GRATIS-95194,76.html

my mamy taka i co tu pisac - prac pierze, wirowac wiruje i generalnie nie ma na co narzekac. :)

jupi
13-06-2009, 21:18
my mamy taka i co tu pisac - prac pierze, wirowac wiruje i generalnie nie ma na co narzekac. :)


hihihi... no właśnie, to tylko pralka i chyba spełni swoje zadanie :) dzięki :)

dakota
17-06-2009, 09:58
wczoraj zamówiłam w sklepie internetowym LG WD 10391 TDK - ma świetne opinie
o 5 stów taniej niż w "normalnym" sklepie
zobaczymy 8)
pierze :D
rewelacja, polecam :D :D :D

alfa36
14-02-2010, 23:40
Staję przed wyborem pralki, bo moja stara pewnie nie przetrwa przeprowadzki. Na co powinnam zwrocic uwagę? Teraz mam tzw przedpotopową pralkę, konkretnie lunę, oczywiscie bez bajerow. Co powinna miec pralka, żebym za duzo się nie napracowala (teraz sporo rzeczy piorę ręcznie, co mnie wykancza). Na co zwrocic uwagę? Na jakich markach zawiesic oko?

marekw14
14-02-2010, 23:52
Wybór jest trudny.
Na razie za mną wymiana pierwszej pralki Wiatka wytrzymała 11 lat, później ARDO 7 lat, obecnie mam SAMSUNGA z możliwością załadunku 6,5kg. Pracuje 4 rok, na razie jest OK.
Warto zwrócić uwagę na prędkość wirowania => 1200obr/min, klasę energetyczna A, A+, głośność.

Takie wątki były zakladane, link poniżej
http://forum.muratordom.pl/jaka-pralka-wolnostojaca,t161730.htm
http://forum.muratordom.pl/jaka-pralke-macie-jakiej-zdecydowanie-nie-polecacie,t32295-180.htm

popey111
15-02-2010, 01:35
Staję przed wyborem pralki, bo moja stara pewnie nie przetrwa przeprowadzki. Na co powinnam zwrocic uwagę? Teraz mam tzw przedpotopową pralkę, konkretnie lunę, oczywiscie bez bajerow. Co powinna miec pralka, żebym za duzo się nie napracowala (teraz sporo rzeczy piorę ręcznie, co mnie wykancza). Na co zwrocic uwagę? Na jakich markach zawiesic oko? Napisz coś więcej:)to chętnie pomogę:) Polecam przejść się do jakiegoś sklepu i oglądnąć ofertę, a potem prosić o radę.:)

alfa36
15-02-2010, 10:20
Nie mam pralni, suszyc bede na strychu (ale tam wejśc trzeba;(), więc przydloby sie cos, co dobrze wiruje. Teraz mam pralkę z duzym bębnem i taką też bym chciala (min 5 kg). Oczywiscie ręczne pranie, maly pobór prądu. Wygląd nie bardzo ma znaczenie, pralka będzie wlozona pod blat, ięc niewiele widoczna. Nie mam pojęcia, co jeszcze...

popey111
15-02-2010, 11:30
Nie mam pralni, suszyc bede na strychu (ale tam wejśc trzeba;(), więc przydloby sie cos, co dobrze wiruje. Teraz mam pralkę z duzym bębnem i taką też bym chciala (min 5 kg). Oczywiscie ręczne pranie, maly pobór prądu. Wygląd nie bardzo ma znaczenie, pralka będzie wlozona pod blat, ięc niewiele widoczna. Nie mam pojęcia, co jeszcze...
Czyli porada ogólna:) Tylko dla uściślenia. Ile planujesz zainwestować?

alfa36
15-02-2010, 11:34
Jak najmniej:) Ok. 1500 zł, o ile za tą cenę kupie cos znosnego.

jagoda555
15-02-2010, 11:40
Ja zainwestowałam w 7kg Boscha i jestem zadowolona. Ma program prania ręcznego i szybkiej 15 min przepierki. Poza tym sporo wchodzi do bębna i dobrze płucze. Moge polecić. :wink:

e-mól
15-02-2010, 17:20
Czy obecnie Bosch siemens i elektrolux/aeg wiodą prym na rynku, czy może samsungi i inne dotąd odradzane dogoniły liderów w technologi i jakości?

BlackMamba
15-02-2010, 20:20
Mam Ariston Margerita kupiona jakieś 5 lat lemu, wkład 5kg, jeśli miała bym wymienić to tez na Aristona :)
Ale mój brat który ma zboczenie na punkcie dobrego sprzętu wybrał LG, a tutaj skopiowałam ze strony LG opis ich pralek i może faktycznie :roll:

"Innowacyjny system LG Steam Direct DriveTM wykorzystuje w procesie czyszczenia parę, która działa o wiele skuteczniej niż sama woda.
Para penetruje materiał skuteczniej niż woda. Jej działanie jest zaskakująco proste. Molekuły pary są mniejsze, mają wyższą temperaturę i są bardziej aktywne niż molekuły wody, co oznacza, że mogą skuteczniej dostać się między włókna i rozpuszczać brud, usuwać nieprzyjemne zapachy i niszczyć alergeny. Para cechuje się skuteczniejszym działaniem także ze względu na szybsze nagrzewanie do wysokich temperatur.
Co to jest Direct DriveTM?
Direct DriveTM to najnowsza technologia, która łączy w sobie silnik pralki, pas oraz koło paskowe w jednym, cichym i wytrzymałym mechanizmie przymocowanym bezpośrednio do bębna.
Co to jest technologia parowa?
Rewolucyjna technologia parowa firmy LG wykorzystuje generator pary do przekształcania wody w parę, która następnie jest doprowadzana do górnej części bębna przy użyciu opatentowanej dyszy natryskowej. Para następnie penetruje materiały i czyści je skuteczniej, zapewniając jaśniejszą biel i żywsze kolory.
Co to jest cykl płukania medycznego?
Opracowany przez firmę LG Innowacyjny cykl płukania medycznego, zatwierdzony przez fundację British Allergy Foundation, usuwa co najmniej 99,8% kurzu oraz łupieżu zwierzęcego.
Co to jest cykl odświeżania parowego?
Opracowany przez firmę LG cykl odświeżania parowego wykorzystuje parę w celu niemal całkowitego wyeliminowania zagnieceń i nieprzyjemnych zapachów, przez co materiały wyglądają świeżo i sprawiają wrażenie nowych już po 20 minutach. Cykl odświeżania parowego doskonale nadaje się do przywracania nieznacznie znoszonym rzeczom nowego wyglądu oraz odświeżania ręczników i kołder i nadawania im puszystości.
Co to jest czujnik wkładu?
Czujnik wkładu to czujnik zastosowany w pralkach firmy LG, który został zaprojektowany z myślą o zapewnieniu optymalnego prania i płukania przez automatyczne dostosowanie czasów cyklów prania i płukania w zależności od ciężaru wkładu.
W jakich kolorach dostępne są urządzenia?
Pralki Steam Direct DriveTM są dostępne w następujących kliku kolorach pasujących do wystroju wnętrz: białym, srebrnym i czarnym.
Co to jest technologia Direct Ultra-Capacity?
Użytkownik może wybrać rozmiar bębna dostosowany do własnych potrzeb. Bęben o niezwykle dużej pojemności umożliwia pranie większej liczby rzeczy przy rzadszych cyklach pracy"

cieszynianka
15-02-2010, 20:27
Mam Ariston Margerita kupiona jakieś 5 lat lemu, wkład 5kg, jeśli miała bym wymienić to tez na Aristona :)
Ale mój brat który ma zboczenie na punkcie dobrego sprzętu wybrał LG, a tutaj skopiowałam ze strony LG opis ich pralek i może faktycznie :roll:

"Innowacyjny system LG Steam Direct DriveTM wykorzystuje w procesie czyszczenia parę, która działa o wiele skuteczniej niż sama woda.
Para penetruje materiał skuteczniej niż woda. Jej działanie jest zaskakująco proste. Molekuły pary są mniejsze, mają wyższą temperaturę i są bardziej aktywne niż molekuły wody, co oznacza, że mogą skuteczniej dostać się między włókna i rozpuszczać brud, usuwać nieprzyjemne zapachy i niszczyć alergeny. Para cechuje się skuteczniejszym działaniem także ze względu na szybsze nagrzewanie do wysokich temperatur.
Co to jest Direct DriveTM?
Direct DriveTM to najnowsza technologia, która łączy w sobie silnik pralki, pas oraz koło paskowe w jednym, cichym i wytrzymałym mechanizmie przymocowanym bezpośrednio do bębna.
Co to jest technologia parowa?
Rewolucyjna technologia parowa firmy LG wykorzystuje generator pary do przekształcania wody w parę, która następnie jest doprowadzana do górnej części bębna przy użyciu opatentowanej dyszy natryskowej. Para następnie penetruje materiały i czyści je skuteczniej, zapewniając jaśniejszą biel i żywsze kolory.
Co to jest cykl płukania medycznego?
Opracowany przez firmę LG Innowacyjny cykl płukania medycznego, zatwierdzony przez fundację British Allergy Foundation, usuwa co najmniej 99,8% kurzu oraz łupieżu zwierzęcego.
Co to jest cykl odświeżania parowego?
Opracowany przez firmę LG cykl odświeżania parowego wykorzystuje parę w celu niemal całkowitego wyeliminowania zagnieceń i nieprzyjemnych zapachów, przez co materiały wyglądają świeżo i sprawiają wrażenie nowych już po 20 minutach. Cykl odświeżania parowego doskonale nadaje się do przywracania nieznacznie znoszonym rzeczom nowego wyglądu oraz odświeżania ręczników i kołder i nadawania im puszystości.
Co to jest czujnik wkładu?
Czujnik wkładu to czujnik zastosowany w pralkach firmy LG, który został zaprojektowany z myślą o zapewnieniu optymalnego prania i płukania przez automatyczne dostosowanie czasów cyklów prania i płukania w zależności od ciężaru wkładu.
W jakich kolorach dostępne są urządzenia?
Pralki Steam Direct DriveTM są dostępne w następujących kliku kolorach pasujących do wystroju wnętrz: białym, srebrnym i czarnym.
Co to jest technologia Direct Ultra-Capacity?
Użytkownik może wybrać rozmiar bębna dostosowany do własnych potrzeb. Bęben o niezwykle dużej pojemności umożliwia pranie większej liczby rzeczy przy rzadszych cyklach pracy"

A co z praniem wełny lub innych delikatnych tkanin, które wymagają prania w niskich temperaturach? :roll:

BlackMamba
15-02-2010, 21:00
Cieszynianka to co wkleiłam to taki dodatkowy opis dla tych dziwnych określeń systemów zastosowanych w najnowszych pralkach LG, a w opisach pralek są wypisane poszczególne programy, tak jak tutaj http://www.lge.com/pl/sprzet-agd/pralki/LG-pralki-direct-drive-F1222ND.jsp jest program "delikatny" i "ręczne i wełna" trzeba wejśc w zakładkę "specyfikacje" i poczytać jakie ma dana pralka programy. Ja kliknęłam w pierwszą lepszą, ale myślę że współczesne pralki mają w standardzie pranie tzw."ręczne" :D
W sumie dla potrzeb tego tematu wyszukałam stronkę producenta i już się mąż pyta czy nowej pralki szukam :P A brat tak mi zachwalał tą swoja pralkę, że musiałam sprawdzić o co chodzi, jemu przede wszystkim chodziło o ten system :Direct Drive Motor, bo z tych innych bajerów to Bratowa się cieszy ;)

e-mól
15-02-2010, 21:08
Tego typu silniki ponoc też niektóre bosche mają. Takie co kółka na bocznych ściankach mają wyporforowane i symbol się zaczyna na WScos tam, ale w necie wyczytałam więc nie wiem czy wiarygodne.

cieszynianka
15-02-2010, 21:12
Cieszynianka to co wkleiłam to taki dodatkowy opis dla tych dziwnych określeń systemów zastosowanych w najnowszych pralkach LG, a w opisach pralek są wypisane poszczególne programy, tak jak tutaj http://www.lge.com/pl/sprzet-agd/pralki/LG-pralki-direct-drive-F1222ND.jsp jest program "delikatny" i "ręczne i wełna" trzeba wejśc w zakładkę "specyfikacje" i poczytać jakie ma dana pralka programy. Ja kliknęłam w pierwszą lepszą, ale myślę że współczesne pralki mają w standardzie pranie tzw."ręczne" :D
W sumie dla potrzeb tego tematu wyszukałam stronkę producenta i już się mąż pyta czy nowej pralki szukam :P A brat tak mi zachwalał tą swoja pralkę, że musiałam sprawdzić o co chodzi, jemu przede wszystkim chodziło o ten system :Direct Drive Motor, bo z tych innych bajerów to Bratowa się cieszy ;)

:D Czyli oprócz, a nie zamiast :lol:
Na razie pralkami sobie głowy nie zawracałam, bo póki co mam taką z odzysku, ale kiedyś przyjdzie etap pralkowy, więc już sobie posłucham na ten temat :wink:

mu77
28-11-2010, 16:49
prosze o opinie co według Was warto kupić? jaką pralkę warto kupić?

niemodna
28-11-2010, 17:33
przy nadmiarze finansów miele bądź aeg, są podobno niezniszczalne...

a tak z innej strony - mam aktualnie ograniczone finanse na pralkę ("ciągniemy na bieżąco remont z mężem, a pralka poszła...) szukam pralki, która będzie miała 5 lat gwarancji, u mnie w domu, mieszcząc się jednocześnie w zakresie finansowym na jaki mnie stać...

czyli - pralkę warto dobrać wg własnych preferencji - sposób ładowania i inne, poza wymienionymi na początku bosch, siemens (bodaj te same podzespoły), whirlpool, gorenje, indesit...

nie warto (podobno) - beko, candy (i jakieś jeszcze, ale nie pamiętam), chociaż patrząc tak, że będzie 5 lat gwarancji, a później się wymieni ?

1igor1
28-11-2010, 17:47
Ja polecam pralki Hotpoint lub electrolux - jeśli mówimy o pralkach w granicach 1200-1800. Hotpointy mało awaryjne i do tego ciche a electrolux głośniejsze ale jeszcze mniejsza awaryjność. Jeżeli chodzi o 5 lat gwarancji to dzisiaj w każdym sklepie możesz sobie kupić pakiet z 5 letnią gwarancją. Jeżeli chodzi o bardzo dobre pralki to ja polecam hoover

1igor1
28-11-2010, 17:56
Jeżeli chodzi o pralko suszarki to - co jest 2w1 to jest doniczego, także lepiej osobno pralkę i osobną suszarkę.

emilus18
28-11-2010, 19:29
Ja mam od 5 lat Hoovera i jest niezniszczalna (jak ktos napisal powyżej). Trochę droga była, ale nie najdroższa.

duś
01-12-2010, 00:53
przyłącza,m się i będe podglądać. niebawem zakup ;]

kamyk1
20-12-2010, 23:37
niemodna
"nie warto (podobno) - beko, candy "
a dlaczego?miałam ochotę wybrać właśnie pralkę candy,proszę o opinie dot.tej marki.

plamiak
21-12-2010, 07:56
Polecam wątek na forum elektroda http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1268245.html
będziesz miała przekrój rynku oczami serwisantów. Oczywiście jeśli masz czas czytać 33 strony tego tematu. A może chcesz podsumowanie na szybko? Najtańszy sprzęt z najdłuższą fabryczną (nie sklepową) gwarancją, ze wskazaniem na Boscha, Siemensa i Elektoluxa - ale o konkretnym modelu też trzeba poczytać.

mu77
21-12-2010, 10:57
Słuchajcie, podobno od 1 stycznia drożeje sprzęt rtv i agd. Producenci tłumaczą, że muszą podnieść podatek vat, bo i rząd podnosi. Ale tak naprawdę sami mieli podnieść, tylko teraz wyręczają się decyzją rządu. O ile może zdrożeć sprzęt? Ile zdrożenie prlka, która w chwili obecnej kosztuje 1890 zł?

plamiak
21-12-2010, 11:32
Taaa.... taka sama gadka z kursami na prawo jazdy: VAT wchodzi to rany boskie zapisujcie się natychmiast.... Wyznacznikiem ceny jest popyt - rewolucji nie będzie.

mynia_pynia
21-12-2010, 11:56
Ja kupuję Candy ładowaną od przodu, bardzo podobają mi się te pralki.
Miałam lekki mętlik co oznaczają poszczególne symbole w nazwach, ale zadzwoniłam do serwisu i pan mi wytłumaczył z czym się to je.

Teraz w domu od 6 lat mam ARISTON ładowaną od góry, pierze ładnie, dużo wody nie zużywa, nie popsuła się, ma fajne programy, ale cicha to ona nie jest i przy nierówno ułożonym praniu podczas wirowania potrafi się przesunąć o kilka cm - ale zdarzyło się to może ze 3 razy.
W obecnej pralce mogę sobie wszystko wyklikać, nie zważając na program,
(opóźnienie startu, temperaturę prania, modernizacja intensywności prania i płukania, wirowanie), także używam tylko 3 programów, które modyfikuję jak mi się podoba.

Ogólnie to jestem zdziwiona że większość funkcji, które ma moja stara pralka jest dalej niedostępna w dużej ilości pralek nowych i musiałam się nieźle nagimnastykować żeby znaleźć pralkę w normalnej cenie czyli 1000-1500zł, bo nie jestem maniaczką sprzętu piorącego, wolę ładną lampę ;)

kamyk1
21-12-2010, 21:06
Na www.elektroda faktycznie trzeba trochę czasu,by to wszystko przeczytać.Pozostaje mętlik.
Myślałam o takiej
Candy GO4 1274 L lub Candy GO 1282 D ,ale właściwie mogła by być Boscha, Siemensa i Elektoluxa ,tylko która?Cena do 1200-1300-,
mynia_pynia na którą pralkę sę zdecydowałaś?którymodel?

kamyk1
23-12-2010, 21:20
Byłam dziś w jednym ze sklepów i sprzedawca faktycznie nie poleca Candy,mało też ich sprzedaje.
Zwróciłam zaś uwagę na mastercook.Co o tych pralkach powiecie?

plamiak
24-12-2010, 06:17
Posiadam pralkę Mastercook - typu nie podam teraz bo piszę z pracy. Jakiś tani model ładowany od góry, wybrałem tą firmę bo ma dobre opinie wśród fachowców na cytowanym już forum. Ja też odradzam Candy i Amicę.

mu77
01-01-2011, 23:54
Dziękuje. Wasze podpowiedzi były bardzo przydatne w podjęciu decyzji:)

Monti2008
02-01-2011, 10:03
Podejrzewam,że to zależy od konkretnej sztuki. Ktoś tu zachwalał Hoovera, a mi zapalił się (ogień na 0,5 metra) po 1,5 roku użytkowania. W pracy mam dużo sprzętu Ariston i ciągle się psuje. Bosha mi odradzali w sklepie. Mam Indesita i niby jest ok ale koleżance się ciągle psuje. Na nowy dom chyba Elektrolux bo nie mamo nim żadnego zdania :)

admak
02-01-2011, 11:30
Mam whirpoola awe 6315 ładowana od góry , idzie szósty rok , zadnych napraw
jeżeli jest kasa to polecam najprostsze pralki bosch, siemens , aeg - elektrolux:yes:

mateoosh
03-01-2011, 23:09
a propos pralki pisalem juz na elce,ale tu powtorze

mamy Gorenje WA72125 i moge tylko polecic. Pracuje praktycznie non-stop i ponad rok bez zarzutu. Generalnie caly sprzet gorenje ma bardzo dobre opinie.

gizela75
06-01-2011, 18:19
ELEKTROLUX to wg mnie mit, łożyska po 3 latach do wymiany (koszt łożysk 200 zł + drugie tyle serwis). Żadna pralka jaką miałam nie wymagała do zgonu wymiany łożysk (minimum 5 lat). Za koszt wymiany można kupić prawie pralkę z dolnej półki (w promocji).

darek63
07-01-2011, 09:52
a propos pralki pisalem juz na elce,ale tu powtorze

mamy Gorenje WA72125 i moge tylko polecic. Pracuje praktycznie non-stop i ponad rok bez zarzutu. Generalnie caly sprzet gorenje ma bardzo dobre opinie.

Moja Gorenje pracuje już 10 rok. W tygodniu robi 3-4 prania.
Jedyna usterka po 6 latach - to zapchane "mułem" przewody do hydrostatu, usterka zdiagnozowana i usunięta we własnym zakresie, bezkosztowo.

duś
09-01-2011, 15:50
kupuję whirpoola awe 7615/2
kluczowy okazał się rozmiar, a ładowanie z góry to taki mały luksus. no i cena bardzo atrakcyjna.

makow11
10-01-2011, 14:58
Miele ,chyba jedyny wyrób całkowicie robiony w Niemczech

aksamitka
15-01-2011, 12:59
polecam pralkę Bosch, od kilku lat działa bezawaryjnie :)

katjes1
24-01-2011, 22:55
Mamy Whirlpoola pralko-suszarka. Działa od 8 lat bez zarzutu. Jedyna wada to to że obudowa zaczyna rdzewieć.

Ewan44
04-02-2011, 21:05
ELEKTROLUX to wg mnie mit, łożyska po 3 latach do wymiany (koszt łożysk 200 zł + drugie tyle serwis). Żadna pralka jaką miałam nie wymagała do zgonu wymiany łożysk (minimum 5 lat). Za koszt wymiany można kupić prawie pralkę z dolnej półki (w promocji).

Potwierdzam, u mnie to samo - tylko czas dłuższy - po 8 latach poszły łożyska,
Miałam z nią jeszcze inne przeboje, bo po 3 pierwszych latach od zakupu (jeszcze na gwarancji) wymieniałam programator, który w ciągu kolejnego roku znowu się popsuł... więc ja z tą marką mam raczej na pieńku... no i pojemnik na proszek paskudnie się czyści...

photos
04-02-2011, 21:43
noe wiem dlaczego ktos napisal ze amica nie...u mnie pralka amica robi 3 prania dziennie...miala jedna usterke od 3 lat...zrobiona byla na gwarancji...z tym przebiegiem to nie zdziwilbym sie jakby juz padla...a ona dalej smiga. Dlatego do nowego domu tez zakupilem amicę

robertsz
05-02-2011, 19:59
CANDY CSBL 85 kupiliśmy ją jako drugi nabytek "na swoim", pierwsza była lodówka WHIRLPOOL (służy do dzisiaj).
Pralka w wersji 40cm, ładowana z przodu. Dzień w dzień co najmniej 1 pranie na krótkim programie, na zasadzie odświeżenia ciuchów.
Później zacząłem ją ujeżdżać ciuchami z budowy, w sezonie budowlanym co drugi dzień komplet brudnych ciuchów, czyli 2 prania dziennie.
7 lat i ani jednej awarii, raz zajrzałem do filtra, były tam jakieś syfki, gruz z kieszeni z ciuchów roboczych i nic więcej.
Teraz służy rodzicom.

Kolejna pralka CANDY CSBL 100, ten sam reżim pracy, minimum 1 pranie dziennie.
Pranie ładowane na maksa, calogn, proszek lub żel i jazda.

Dwie wady: charakterystyczny dźwięk przy wirowaniu, odkręcenie filtra jest równoznaczne z wylaniem około szklanki wody na posadzkę - szmata w pogotowiu.
Zalety: zero awarii, zero tłuczenia się na boki, zero skakania po podłodze przy wirowaniu.

mrówka75
23-02-2011, 14:24
W domu rodziców były zawsze Candy, pierwsza z suszarką(sprowadzana jeszcze z Niemiec-dawne czasy:) ) chodziła 11 lat bez zarzutu, potem coś tam poszłow środku, zostało wymienione ,pralka oddana dalej do rodziny i z tego co wiem dalej chodzi. druga Candy kupiona jedna z tańszych też swoje przepracowała przez 7 lat- rdzewiały jej tylko boki. Teraz mama ma Amice -1 rok na razie ok. Ja do siebie kupiłam Candy bo bardzo mi zależało żeby pralka nie była głęboka i zmieściła się do małej wnęki no i ma 7kg wsadu i krótki program(coś koło 15 minut)

00marta
01-03-2011, 19:41
Polecam Bosch działa 6 lat, pierze na okrągło w tym ciuchy z warsztatowe i poremontowe męża, buty.... dosłownie wszystko co trzeba wyprać i sprawuje się doskonale !


Teraz bedę kupować większą i kusi mnie Siemens, taki z tych trochę droższych cena z Allegro to ok 2600zł, czy ktoś użytkuje Siemensa, jakies opinie ?

Famelia
03-03-2011, 11:16
A co powiecie o 7-kilogramowej LG? http://www.rtvagd.sklep.pl/lg/wd_12391_tdk_8144.php5 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.rtvagd.sklep.p l%2Flg%2Fwd_12391_tdk_8144.php5)

Fajny artykuł:
http://www.pro-test.pl/article_article/6067,0/kupujemy+pralk%C4%99_Jak%28%C4%85%29+wybra%C4%87.h tml

megi24
19-03-2011, 19:49
Niezły model, no i to LG, więc nie ma obaw, że nawali zaraz po zakupie. Ja bym ich wyżej pozycjonowała niż tylko średnia półka.

Karol Wojdyna
09-04-2011, 12:48
Witam wszystkich. Sprawa jest na tyle poważna, że się zarejestrowałem i postanowiłem DŁUŻEJ wypowiedzieć, za co nie lubiących "esejów" przepraszam.

co do testu, do którego link nadesłał jeden z forowiczów:
http://www.pro-test.pl/article_article/6067,0/kupujemy+pralkę_Jak(ą)+wybrać.html - bardzo ciekawy, jednak nieco stereotypowy.

Uwaga ogólna - teraz nie widzę w sklepach pralek sterowanych mechanicznie, o których mówi się w teście (z cykającym programatorem) - są same elektroniczne, wg autora testu lepsze. Mam wątpliwości - dlaczego lepsze?

I. sterowanie mechaniczne umożliwia wpływ na pranie - chcę wcześniej wypuścić wodę, dodatkowo wypłukać, dolać wody - wszystko pod moją kontrolą. "Elektroniki" albo każą dokończyć pranie, skoro już się zaczęło - albo umożliwiają bardzo ograniczony wpływ. Czy to lepsze?

II. Mówi się, że lepsze, bo oszczędniejsze. Ale czy oszczędność jest zawsze dobra? Te pralki "biorące" bardzo mało wody często nie dopłukują prania, a nawet nie dopierają. Dziś wszystkie są elektronicznie sterowane, ale tylko w niektórych łączy się oszczędność z jakościa prania. Wątpię, czy to naprawdę lepiej, niż w mechaniczych, jak stwierdza bez argumentacji autor;

III. Że elektroniczne psują się częściej, niż mechaniczne, to jest udowodnione statystycznie (i to na dużą niekorzyść elektroniki). Gdzie tu korzyść z nowoczesności?



1. "Miele - najlepsza". Anegdota. Byłem kiedyś w dużym "samie" ze sprzętem i tam facet z kobitą (wyglądający bardzo bogato) męczyli sprzedawce, że chcą "naprawdę, ale bardzo dobrą pralkę". Sprzedawca od razu zaproponował Miele i je zachwalał długo. Zapytany o cenę, odpowiedział, że tańsza to 6.000 zł, a droższa prawie 8.000. Na to potencjalny kupujący, ze zdziwieniem zapytał, "czy ta za 6 prasuje po wysuszeniu, a ta za 8 jeszcze składa w kostkę i układa w szafie"? A ten przedstawiciel firmy, który komentuje wyniki testu , sugeruje: "są droższe" Śmiechu warte! Są cholernie drogie! To marka dla snobów; takich marek jest zresztą więcej - np. SMEG czy kilka firm o których istnieniu nawet nie słyszeliście.

2. Różne oceny Bosch i Siemens muszą być statystycznie przypadkowe - to niemal identyczne urządzenia - ta sama technologia i ta sama fabryka. Czy dobre - zapytajcie znajomych nie po roku, ale po 10 latach. Ja nikogo takiego nie znam, kto miałby tak długo pralkę którejś z tych firm.
Podobnie Indesit i Ariston, choć już bardziej zróżnicowane (podobno, tak twierdzą mechanicy pralkowi - rozmawiałem ostatnio z nimi dużo - w czterech warsztatach) - raczej obie marki uznają za lepsze na rynku.

3. Amica to naprawdę zły wybór. Znam 4 osoby mające Amicę, wszystkie wymieniały sterowanie. W dodatku drzwiczki są łatwe do urwania, co wie każdy, kto miał taką pralkę i małe dzieci zainteresowane tym urządzeniem bardzo :)

4. Polar / Whirlpool.


a) Polar Polarowi nierówny. Stare pralki to albo własne konstrukcje (tańsze) i kiepskawe, albo Gorenje z napisem Polar i symbolem zaczynającym się od WA... (drogie, ale bardzo dobre, polecam, mam, szczegóły dalej)


b) obecnie Polar to niby tańszy Whirlpool, ale... obie marki to kompletny misz-masz technologiczny. Idźcie sobie do sklepu i obejrzyjcie np. lodówki - inne firmy mają różne modele ale podobnie wykonane. A Polar / Whirlpool to: co model - inne półki, inne pudło, inne przyciski, inne szuflady itd. To prawdopodobnie wynika z tego, że to konglomerat róznych przejętych firm na całym świecie i "klepie" się to, co te firmy miały i wymyślają. Można trafić na bardzo udany model, można trafić na tandetę - jak ktoś się zna, może ryzykować, ja - dziękuję. Nie wiem jak jest z trzecią znaną u nas marką Whirlpoola, czyli Bauknechtem. Trzeba dodać, że sprzęt pod markami IKEA to misz-masz z przeróżnych technologii i fabryk Whirlpoola.

5. Mastercook (Fagor, Brandt, De Dietrich). Co do tej pierwszej marki powiem tyle - plastikowa "szyba" w drzwiach. Pękła od klamerki pranego plecaka (u kogoś z mojej rodziny). W ogóle to plastik się rysuje, a jak się ubrania kręcą, zwłaszcza szorstkie (np. dżinsy), to się rysuje jak diabli i potem przez "szybę" drzwiczek niczego nie widać. Ta uwaga dotyczy również innych producentów - jak pralka ładowana od przodu, to tylko ze szklanymi drzwiami. Co do innych elementów nie wiem - ta pralka krótko działała, bo nowe drzwi drogie - została wymieniona na coś porządniej zrobionego.

6. Te pozostałe "słabe" marki to mam doświadczenie tylko z jedną z nich. Wcale nie najgorsze jeśli chodzi o niezawodność. Moi rodzice dostali ode mnie pralkę Candy (już ma 18 lat). Zepsuła się do tej pory tylko guma (kołnierz) bęben-obudowa, jakiś wkład filtra, pompka wylewająca z bębna do kanalizacji i grzałka. Pralka u mnie chodziła 8 lat 3-4 razy w tygodniu. 10 lat chodzi 2 razy w tygodniu. To wcale nie jest zła awaryjność - raczej średnia. To był wtedy najtańszy model. Ale dwie uwagi bardzo krytyczne - żółknie. Wszystkie białe urządzenia Candy, które mają znajomi, żółkną wielokroć bardziej, niż urządzenia innych firm z tego samego pomieszczenia. I lepiej nie wkładać tyle prania, ile deklaruje producent, bo wówczas zawsze jest nie dopłukane, a bywa, że nie doprane, od nowości tak miała

7. Marki LG, Samsung, Haier, Beko są u nas stosunkowo krótko, popularne też nie były od początku, więc ocena ich niezawodności będzie na pewno mniej obiektywna, niż znanych u nas od dawniejszych czasów producentów ze względu na mała "próbę" statystyczną urządzeń kilkuletnich;

8. Gorenje. Mam bardzo dobre doświadczenia. Nawet nie wiedziałem, że mam tę firmę, gdyż moja pralka WA1112 ma etykietkę Polar. Ale dopiero po awarii (pierwszej od 14 lat) dowiedziałem się, że to jest w całości Gorenje. W domu mieszka 5 osób i pralka chodzi 4-5 razy w tygodniu. Po tym czasie rozszczelnił się bęben na wale przy łożysku, woda kapała do silnika, w którym "poszły" łożyska. To naprawdę niewiele po 14 latach intensywnej pracy. Naprawę wykonałem sam, więc był tylko koszt części (niecałe 100 zł). Z robocizną u nas (okolice Wadowic) to byłoby ok. 300 zł. Amortyzatory, grzałka, pompka, hydrofory, kołnierz i wszystko inne dobre, wciąż oryginalne od nowości. Programator mechaniczny, ale niestety francuski i zdarza się, że trzeba puknąć, by zaczęło się pranie ("ten typ tak ma", zresztą jak na francuski wyrób to i tak wyjątkowo udany produkt :) ) Nie używam kalgonu i niczego podobnego. Koszt pralki to było trochę ponad 1500 zł w 1997 rokui teraz 300 (gdybym naprawę zlecił). Pralka ponoć wyraźnie lepsza kosztuje, jak pisałem na początku, min. 6.000. Dla mnie rachunek jest prosty. Jest kilkoro dobrych producentów i mają urządzenia w dobrej cenie. Nie wiem, czy w "epoce" elektroniki Gorenje (również pod markami Polar WA... oraz Alaska!!! WA...) to równie dobra firma jak dawniej. Podobnie pozostałe firmy - w końcu niezawodność ocenia się po kilku latach, a wtedy większość pralek była sterowana mechanicznie, a to co innego, niż niezawodność urządzeń elektronicznych. Zawsze można kupić używaną i wyremontować, jeśli się ma kogoś, kto pomoże - Gorenje, AEG, Electrolux, Ariston, Indesit i różne mniej u nas znane, importowane na wtórnym rynku - w zależności od modelu mogą być bardzo dobrym wyborem. Zwłaszcza ze sterowaniem mechanicznym.

Zaznaczam, że nie mam nic wspólnego z producentami AGD ani usługami serwisowymi na tym rynku. Moja ocena wynika wyłącznie z własnej wiedzy i doświadczenia oraz z doświadczeń zebranych w rozmowach ze znajomymi/rodziną, ewentualnie z rozmów z mechanikami serwisującymi pralki. Wg mnie przedstawiciele producentów oraz sprzedawcy nie powinni być w ogóle słuchani w sprawie oceny urządzeń, gdyż są "stroną w sprawie".

Jeśli komuś pomogło to, co napisałem, bardzo mi miło. Jeśli kogoś zdenerwowałem i zamierza mnie zwymyślać (np forowicze na usługach różnych producentów albo osoby nie lubiące słuchać, że mają produkt niedoskonały) - proszę bardzo - czytać i tak nie będę. Pozdrawiam, Karol

KamillaDeMon
22-04-2011, 15:10
Proszę Was o podpowiedź.
Kupiłam pralkę Beko pod zabudowę. Podczas wirowania pralka przemieszcza się na spore odległości, muszę ją w trakcie wyłączyć żeby nie uszkodziła ścian i sprzętów stojących obok. Na razie nie jest zabudowana ale lada dzień przyjedzie kuchnia pod zabudowę i wtedy pralka może przecież zniszczyć mi te meble!
Co z tym zrobić? Serwis Beko nie odpowiada, dzwonię od kilku dni...

1igor1
22-04-2011, 20:05
może głupie pytanie ale zapytam, śruby zabezpieczające z tyłu wykręcone, pralka wypoziomowana?? jeżeli tak to nie może skakać ... aczkolwiek beko ...

megi24
27-04-2011, 23:07
Dla tych co jeszcze nie kupili a planują, poszukajcie czegoś z systemem Direct Drive, przynajmniej pralka będzie cicho pracować, a nie skakać i obijać się o meble.
Co do wypowiedzi Pana Karola....esej to mało powiedziane :-)

jen77
26-07-2011, 08:59
obecnie mam pralkę whirpool jakiś dobry model - ale nie pamiętam jaki,jest u nas od 3 lat i jest ok, działa bez zarzutu a jest bardzo często używana. Ktoś pytał wyżej o przemieszczanie się pralki - ona tez się przemieszczała parę razy - ale już wiem dlaczego - ma do 1400obrotów i jak się za mało prania da i najwyższe obroty to wtedy sie przemiszcza, trzeba dostoswac ilosc prania do obrotów - wtedy się nie przemieszcza. Chyba że w innych pralkach nie ma takiego efektyu przemieszczania się przy małej ilości prania i wysokich obrotach?
Co sądzicie o pralce samsung eco bubble ( to ta z bąbelkami powietrza) czy to się faktycznie sprawdza, czy nie ma sesnu.
Poza tym ja potrzebuję i pralkę i suszarkę , a ponoć urzędzenia 2w 1 się nie sprawdzają, przynajmniej kiedyś się nie sprawdzały - nie wiem jak jest teraz. Jaką firmę polecacie na taki zestaw pralka + suszarka , przy czym suszarka ma stać nad pralką, czyli chyba powinny byc jedej firmy? Cena za całosc zestawu do 5000zł ale miło by było jakby zestaw był jednak tańszy. I wazne żeby miał dobry serwis ( po przejściach z piekarnikiem masterccok, dobry serwis i naprawa w ramach gwarancji ( co do chwili problemów z mastercookiem wydawało mi się oczywiste ) to dla mnie podstawa)
O miele słyszałam wiele dobrego, ale jest to dla mnie za drogi sprzęt - nie chce sprzętu na 20 lat, pewnie do 10 lat i tak bym go wymieniła - za 10 lat to pewnie cuda będą a nie pralki.

rena rena
31-07-2011, 16:12
też mam pytanko o eco bubble mam w domu samsunga silver nano sprawuje się bardzo dobrze, ale muszę wymienić na mniejszą...myślę właśnie o eco bubble za cholerę nie mogę zobaczyć jaka jest różnica miedzy dwiema pralkami samsunga tj. modele WF0602WJV i WF0602WKE.. obie są slimy ale różnica między nimi to ponad 300 zł więc coś ich różni.. na stronie samsunga nie można się połapać ..

Leksa
06-09-2011, 13:04
Różnica między nimi dwiema polega chociażby na innym wyświetlaczu. Znajdź zdjęcia obu to łatwo zobaczysz różnicę.

Porównywarka na stronie samsunga tylko zamieszała mi w głowie bo z niej wynika, że ta tańsza wersja ma więcej programów niż ta droższa :/ hmmm ....

chrobry
09-09-2011, 08:07
Zdecydowanie nie polecam indesitu, ze względu na fatalny serwis lub jego brak. Po gwarancji mają Cię głęboko gdzieś.

ryhu82
09-09-2011, 20:51
Pralkę kupiłem już dawno, drugi raz tą samą firmę, ale postanowiłem trochę pomóc kolejnym przymierzającym się do zakupu pralki i jej długotrwałego użytkowania.
Po pierwsze klasa energetyczna pralki (sprzętu) najlepiej A++ a także klasa prania i wirowania.
Po drugie lokalizacja seriwsu: poproś sprzedawcę o wgląd do wykazu autoryzowanych serwisów w Polsce (zazwyczaj przy karcie gwarancyjnej lub instrukcji obsługi), jeśli serwis jest tylko jeden w stolicy, lub kilka w całej Polsce i zdecydowanie daleko od ciebie to ja bym trzy razy się zastanowił, jeśli nie masz minimum pięciu lat gwarancji na pralkę spodziewaj się i przewiduj, że zepsuje się po gwarancji, koszty naprawy pogwarancyjnej i samej usługi mogą być dużo niższe od kosztów dojazdu, można zadzwonić do tego najbliższego serwisu i zapytać jaki jest koszt dojazdu do twojej miejscowości w przypadku naprawy pralki po gwarancji - niektóre serwisy (niemieckich marek) pobierają np. 160zł za godzinę pracy niezależnie od tego czy pracują godzinę czy 5 minut.
Po trzecie do czego nam ma służyć pralka:
- co w niej będziemy prać,
- z jakich programów będziemy korzystać i czy pozwala zmienić program w czasie pracy,
- czy można przerwać program (pauza) celem dołożenia kilku sztuk prania,
- czy ma opóźniony start (przydatny gdy ma się licznik dwutaryfowy),
- czy sygnalizuje dźwiękiem zakończenie prania,
- czy pozwala wyprać niewielką ilość prania w krótkim czasie (rapid program) bardzo przydatne do odświeżenia ciuchów,
- ilość obrotów na poziomie 1400 pozwala wyciągną "bardzo suche pranie" i nie jest prawdą, że nie ma różnicy pomiędzy 1000 obrotów, a 1400 obrotów, nie jest prawdą, że ubrania są strasznie wygniecione przy odwirowaniu na 1400 obrotów - jeśli pierzesz bawełniane ubrania i wyciągniesz je zaraz po odwirowaniu i rozwiesisz starannie jak trzeba nie będą wymagały nawet walki z żelazkiem, programy łatwe prasowanie to "pic na wodę fotomontaż" :-)
Po czwarte użytkowanie - przeczytaj całą instrukcję obsług i zainstaluj pralkę zgodnie z instrukcją (z dala od bezpośredniego działania wilgoci)!!!
Sprawdź jaką masz wodę, która dopływa do zasilania pralki, jeśli masz miękką wodę np. Katowice, Mikołów itp. nie wolno stosować Calgonu ponieważ wówczas działa on szkodliwie na pralkę, po prostu jeśli na czajniku bezprzewodowym lub końcówkach kranów gromadzi się kamień wówczas warto stosować środek zmiękczający jeśli nie ma takiego zjawiska to nie stosujemy takiego środka do żadnego AGD. Nie wsypuj za dużo detergentów stosuj się do zaleceń producenta środka piorącego i płuczącego.
Myj regularnie pralkę w okolicach fartucha, dozownika detergentu (szufladkę można wyciągnąć i włożyć pod kran).
Unikaj wkładania ubrań z zawartością kieszeni, która często powoduje unieruchomienie lub co gorsza nawet uszkodzenie pralki - konieczność wezwania serwisu w okresie gwarancyjnym kończy się niestety płatnością za zaniedbania użytkownika.
Staniki z fiżbinami podczas odwirowywania fiżbin często wychodzi i wpada pomiędzy bęben i zbiornik pralki szczególnie przy odwirowywaniu na wysokich obrotach. Ładuj tyle prania ile producent zaleca dla danego programu, może wyda się to śmieszne, ale warto mieć wagę wiszącą sprężynową i dużą torbę np. niebieską z Ikea i ważyć pranie przed włożeniem do pralki (na sucho), praska jest oszczędna jeśli dobierzemy program do ilości prania lub odwrotnie, co z tego, że mamy A++ klasę pralki jeśli zamiast 6kg na dany program wrzucasz tylko 3kg, wtedy jest to pralka C klasy, owszem są programy ważące pranie, ale po zakupie okaże się, że pralka nie waży na każdym programie tylko np. na dwóch z szesnastu.
Spodziewaj się, że nowa pralka, która kręci na wysokie obroty będzie wydawała odgłosy jak startujący samolot i jeśli zależy zależy Ci na ciszy bo pralka ma stanąć w kuchni lub innym miejscu, w którym hałas był by uciążliwy, zorientuj się czy jest to model np. Sound Comfort.
Nie polegaj tylko na sprzedawcy, przygotuj się przed zakupami i zapisz czego potrzebujesz w twojej pralce, jakie są twoje oczekiwania, często sklepy w sieci mają wygodną funkcję porównywania poszczególnych modeli co nie oznacza, że tam ją musisz kupić, zajrzyj na stronę producenta jeśli chcesz się upewnić czy wybrany model posiada odpowiednią funkcję, często sprzedawca mówił o funkcji sprzętu, która mnie nie interesowała i próbował przekonać do czegoś co dla mnie nie było zupełnie przydatne, a niejednokrotnie wspomniał o funkcjach jakich sprzęt w ogóle nie miał.
Nie wielu jest świadomych, że części pralek różnych producentów, są dostarczane przez jednego lub dwóch innych producentów np. fartuchy w pralkach, amortyzatory, przeciwwagi, drzwi, elektronika.
Pralki można porównać do samochodów Seata, Skody, Audi i VW - niby różne marki a to jedno i to samo w środku tylko trochę poprzeplatane.
Kupisz Miele - to Mercedes wśród pralek, ale czy Mercedes się nie psuje???
Jeśli marka wydaje Ci się dziwna, niepewna lub nieznana, zajrzyj do internetu, poczytaj skąd się wywodzi i czy pochodzi z korporacji zrzeszającej kilka marek czy czy jest samodzielną marką. Podobnie jak z ciuchami - Inditex niewiele komu mówi, ale jak wpisze się w przeglądarkę okazuje się co to za moloch skupiający najpopularniejsze marki mody światowej.

Zielona Ania
20-09-2011, 11:35
Mnie się jednak wydaje, że 1400 obrtów/min to jednak troszeczkę za duża prędkość wirowania. Ja zawsze wiruje ponizej 1000 obr/min. Jeśli ktoś decyduje się na tak silne wirowanie to powinien mieć opcje wolniejszego wirowania.

ryhu82
20-09-2011, 15:11
Mnie się jednak wydaje, że 1400 obrtów/min to jednak troszeczkę za duża prędkość wirowania. Ja zawsze wiruje ponizej 1000 obr/min. Jeśli ktoś decyduje się na tak silne wirowanie to powinien mieć opcje wolniejszego wirowania.

Oczywiście, że tak, chyba każda pralka ma dla danego programu ograniczoną prędkość wirowania. Mimo, że 1400 obr./min. jest maksymalną prędkością to przy wirowaniu na programie do delikatnych tkanin kręci tylko na np. 400 obr./min. Moja pralka ma chyba dwanaście programów ale tylko na dwóch kręci na 1400 obr./min. (bawełna) i z tych korzystam najczęściej. Na pozostałych mniej 1000, 800 i 600 obr./min.

Demoneo
04-10-2011, 21:26
Jaką moglibyście polecić pralkę w cenie do 1100 zł (może trochę przekroczyć)?

Jako że nie znam się w ogóle na pralkach :) to chciałbym zapytać która z tych poniższych (wybrałem pierwsze z brzegu z gazetek reklamowych) byłaby najlepsza?
Pralka Beko WMB 61242 PT (http://www.ceneo.pl/8695205)
Amica AWE 510L (http://www.skapiec.pl/site/cat/302/comp/2334164)
Indesit IWD 7125 (http://www.skapiec.pl/site/cat/302/comp/722157)
SAMSUNG WF9602N5W (http://www.nokaut.pl/pralki/pralka-samsung-wf9602n5w.html)
Electrolux EWF 106417 W (http://www.skapiec.pl/site/cat/302/comp/2398543_komentarze/)
Whirlpool AWE 7730 (http://www.ceneo.pl/;0154574835-10.htm)
WHIRLPOOL AWO/D 6204/D (http://www.neonet.pl/pralka-awo-d-6204-dn-n-n.html)
BOSCH WAE 20164 PL (http://www.neonet.pl/pralka-bosch-wae-20164-pl-n-n.html)
Pralka Whirlpool AWE 6519/P (http://www.ceneo.pl/2320682)
Pralka GORENJE WS 50109 N (http://www.ceneo.pl/7376140)
BEKO WMB 61042 PT (http://www.neonet.pl/pralka-beko-wmb-61042-pt.html)
Pralka Mastercook PFD-1264 (http://www.ceneo.pl/316104)
Pralka Samsung WF 9602 N5W (http://www.ceneo.pl/9203179)
Pralka Bosch WLF20261PL (http://www.ceneo.pl/1594862)
Pralka Siemens WS10F27RPL (http://www.ceneo.pl/1655461)
Polar PFL 1221/D (http://www.neonet.pl/pralka-pfl-1221-d.html)

Którą z powyższych pralek moglibyście polecić? A może w cenie do 1100 zł są jakieś inne ciekawe pralki? Czy spośród tych pralek które podałem odradzalibyście zakup którejś, bo np. jest wyraźnie słabsza od pozostałych?
Nie mam jakichś specjalnych wymagań. No może, żeby pralka była wydajna - to znaczy ciągnęła mało prądu i mało wody :) No i żeby popracowała kilka dobrych lat, a nie po 2 miesiącach do naprawy :)

gosia86
07-10-2011, 17:09
ja na pewno nie kupię dla siebie whirpoola moja mama ma obecnie pralke tej firmy i po 2 latach zaczeła przeciekać, ardo też już przerabiałyśmy (nawet nie wiem czy jeszcze są pralki tej firmy)
natomiast teściowa ma electroluxa już 2 lata i wszystko jest ok (fakt faktem moja mama częściej pierze, ale ostatnio słyszałam że whorpool ma gorszą blachę daltego przecieka)
samsung też jest nie najlepszy
zrobiłam rozeznanie po rodzinie i dla siebie biorę electroluxs EWS125410

jaksie
10-10-2011, 08:20
Podepnę się pod to pytanie. szukam niedrogiej ale dobrej pralki, łatwej w obsłudze, bo przeznaczona jest dla starszych ludzi. Bez zbędnych bajerów.

aksamitka
12-10-2011, 17:02
polecam BOSCH - wśród znajomych i rodziny nie zdarzył sie felerny model, moja ma 6 lat i nadal pierze jak w pierwszym dniu

p!nk
13-10-2011, 15:36
Pralki Amici faktycznie są jednymi z lepszych. Jeżeli chodzi o konkretny model, to ten jest dobry: http://www.medialux.pl/dzial/agd/kategoria/?id=29&prod=78300 No i dodatkowo jest teraz w promocji, także przynajmniej nie wydasz na ten cel za dużo pieniędzy.

megi24
29-11-2011, 22:44
Ta jest całkiem dobra http://www.electromarket.pl/Pralka_LG_WD_10_4NP_Bialy-11301,379.html, brat prawie od roku użytkuje.

stilla
02-12-2011, 19:08
To już lepsze są te modele F1443KDS, niektóre to nawet maja technologie Smart TchinQ i same diagnozują awarie.

megi24
29-12-2011, 22:24
Ciekawa jestem jak to się sprawdza i czy faktycznie to co wykryje jest zgodne ze stanem faktycznym.

stilla
21-01-2012, 09:46
Nie wiem, ale słyszałam że pralki wysyłają maile jak skończą prać, a lodówki pokazują prognozę pogody :)

misieek
21-01-2012, 11:03
Znalazłam promocję na pralkę Amica AWN 612 D tutaj: http://www.magicznaplaneta.pl/dzial/agd/kategoria/?id=29&prod=264519, spełnia ona kryteria cenowe, które zostały określone i myślę, że dla starszych osób będzie się z niej sprawnie korzystało, moja babcia miała jeszcze taką starą pralkę, albo prała ręcznie, cały czas mówiła, że nowa pralka jest jej nie potrzebna, aż w końcu kilka miesięcy temu zdecydowała się na jej zakup i jakoś opanowała system. Pralka sama proponuje temperaturę optymalną, pokazuje czas do zakończenia prania, także babcia jest jednak zadowolona z tego zakupu.

megi24
28-02-2012, 17:25
Nie wiem, ale słyszałam że pralki wysyłają maile jak skończą prać, a lodówki pokazują prognozę pogody :)

Teraz to nawet taka jest funkcja, że możesz połączyć pralkę z telewizorem i jak będziesz oglądała, to Ci się wyświetli, że pranie trzeba wyjąć :-)

The_Cat
04-03-2012, 23:37
Hej,
po wielkim odsiewaniu i przesiewaniu wytypowałam następujące modele:
Siemens WM10E36RPL
Gorenje WA63120
Bosch WAE2047KPL
Bosch WAE2046MBY
Gorenje WA 73121

Ktoś posiada jakąś z powyższych? Albo może wie coś ciekawego na ich temat?

Famelia
05-03-2012, 07:35
Bosch WAE2047KPL


Ja mam. Poza nieco głośnym wirowaniem nie mam żadnych zastrzeżeń.

1igor1
05-03-2012, 08:11
z tych typów chyba wae2047kpl będzie najlepszy

The_Cat
05-03-2012, 10:13
Też mi się podoba, jakby nie patrzeć, ale zastanawia mnie klasa wirowania C i tylko 1000 obrotów co było moim minimum. Czy to jednak nie jest aż tak bardzo ważne w porównaniu z parametrami pozostałych pralek, które wybrałam?

1igor1
05-03-2012, 14:06
klasa wirowania C bo ma 1000 obrotów, chcesz 1200 to weź sobie tą WAE24464PL albo tą WAE2437EPL

ciasteczkowy_potwór
12-03-2012, 10:32
Witam, czy warto kupić ten model pralki: Bosch WAA 16163 PL. Jeśli nie, to czy moglibyście mi doradzić coś innego? Zależy mi na pralce ładowanej z przodu, bez wyświetlacza (moim zdaniem im więcej techniki, tym więcej kłopotów;)), programy raczej podstawowe, no i cena do 1000 zł (max 1200 zł). Pozdrawiam :)

beta13
12-03-2012, 14:39
Nigdy nie miałam do czynienia z pralką Siemensa... Natomiast Bosch jest ogólnie dobrą firmą, choć w ostatnim czasie podobno nie najlepszą... Moja znajoma ma Gorenje od kilku lat i nie narzeka ;)

62542
12-03-2012, 17:43
czym się różnią te dwa modele?
który lepszy?
http://www.electrolux.pl/Products/Product-comparison-page/?productids=cb32a828-0ce0-484d-be59-5dc385540629,0e67e081-e378-4042-afb2-046d69fd9d2e

szukam pralki ładowanej od góry, cichej...

Tomek0
13-03-2012, 10:07
Witam serdecznie,
W domu padł stary wysłużony electrolux. Od dwóch dni próbuję znależć odpowiedni produkt. Najważniejszym parametrem jest cena - do 1300zł ( ciut więcej może być ), głębokość - 40cm ( od ściany ).
Na początku kierowałem się wyglądem i różnymi bajerami takimi jak silver nano czy aktywne bąbelki i inne. Tutaj najlepiej wypadły pralki samsunga. Po dłuższym czytaniu opini, stwierdzam, że są wadliwe ( choć to nie była reguła ), ale że 40cm rzeczywiście ma np 44-47cm głebości.
Obecnie skłaniam się ku produktom Candy. Opinie oczywiście są też podzielone. Zazwyczaj wadą jest delikatne wykonanie. Niestety nie posiada takich udogodnień jak Samsung, choć jest kilka ważnych - krótkie czasy prania ( 15,30,40 min ), ważenie ciuchów przed praniem i pewnie jeszcze kilka innych. Po wstępnym opisie mam kilka pytań.
- Czy polecacie pralki Candy ? Czy może są inne marki, które spełnią moje 2 główne warunki z początku postu.
- Czytając opinie o pralkach Candy ( jak i innych ) to są one z przed kilku lat czyli nie są to nowe modele tj. Candy GO4 1274 L. Czy warto kupić starsze modele, które mają dużo więcej opini niż te nowe, o których nic nie wiem ?
- Czy jest ktoś wstanie wskazać mi odpowiedni model czy to Candy czy innej marki ?

Jeszcze podam dwa modele, które są aktualnymi liderami mojego rankignu. http://www.ceneo.pl/12233215 oraz http://www.ceneo.pl/12301589s
Podaje dwa ponieważ nie mam pojęcia czym się na 100% różnią oprócz wyświetlacza ( co mi ta różnica daje nie wiem również ). Na różnych stronach są różne dane odnośnie różnic. I jak tu być mądrym ?

Paula1122
15-03-2012, 19:35
Mam pralkę Bosch Maxx 5 40 cm, ładowana od przodu, z systemem Silence perfect. Po 5 latach użytkowania mogę podzielić się opiniami:
Plusy:
- od nowości zaliczyliśmy tylko jedną awarię - padła grzałka, wymiana kosztowała grosze i po niej pralka śmiga jak nowa,
- wytrzymały model - zdarzało mi się wpakować do niej więcej niż 5 kg (tak przypuszczam, bo wsadu nie ważę przecież) i nigdy nie było kłopotów,
- wyświetlacz pokazujący ile jeszcze pozostało czasu prania i po zakończeniu sygnał dźwiękowy - przydatne gadzety.
Minusy
- ten silence perfekt to ściema, nasza pralka jak wiruje to mam wrażenie, że chce w kosmos wystartować, głośna bestia jest.


Ogólnie jestem zadowolona i liczę, że pralka jeszcze parę lat nam posłuży ;)

megi24
19-03-2012, 15:15
Witam, czy warto kupić ten model pralki: Bosch WAA 16163 PL. Jeśli nie, to czy moglibyście mi doradzić coś innego? Zależy mi na pralce ładowanej z przodu, bez wyświetlacza (moim zdaniem im więcej techniki, tym więcej kłopotów;)), programy raczej podstawowe, no i cena do 1000 zł (max 1200 zł). Pozdrawiam :)

Popatrz sobie na porównywarkach, jest spory wybór. U znajomych dobrze sprawuje się LG WD-10490NP na 5 kg., klasa A+, 1000 obr. Widziałam, że są jakieś wyprzedaże w sklepach internetowych, zawsze parę groszy w kieszeni.

stilla
22-03-2012, 17:10
Za taką cenę to można sobie sprawić nawet pralkę DD F 1291 LDz 1400 obr/na minutę np; DD F 1291 LD, jest nawet w lepszej klasie energetycznej, bo A++
co prawda ładowność też na 5 kg, ale wody zużywa tylko 49 litrów na cykl.

megi24
27-03-2012, 21:34
Jeśli jest w klasie A++ to masz rację, bardziej się opłaca. Czasami nawet lepiej zapłacić te parę złotych więcej, żeby maksymalnie obniżyć później koszty energii.

stilla
06-04-2012, 07:35
Przy zakupie sprzętu parametry to podstawa, przynajmniej ja najczęściej zwracam na to uwagę, tak samo jest z wodą. Teraz są nawet pralki parowe, które potrafią zrobić z jednego litra wody tyle pary, ze starcza na całe pranie.

1igor1
06-04-2012, 08:00
Pralki parowe, to wspomaganie parą, ale one nie piorą parą!!!!!!. Parą można co najwyżej odświeżyć ubranie, żeby pozbyć się zapachów, ale nie plam. Nie pisz proszę takich bzdur bo jeszcze ktoś w to uwierzy. Najmniejsze zużycie wody przy pralce na dziś to poniżej 40l wody, a z litra wody to wytworzysz trochę pary do odświeżenia kilku ciuchów, i to wszystko.

ryhu82
06-04-2012, 20:03
Pralki parowe, to wspomaganie parą, ale one nie piorą parą!!!!!!. Parą można co najwyżej odświeżyć ubranie, żeby pozbyć się zapachów, ale nie plam. Nie pisz proszę takich bzdur bo jeszcze ktoś w to uwierzy. Najmniejsze zużycie wody przy pralce na dziś to poniżej 40l wody, a z litra wody to wytworzysz trochę pary do odświeżenia kilku ciuchów, i to wszystko.

Z tego co pamiętam to z jednego litra wody wytwarza się 60litrów pary... co do technologii prania parą się nie wypowiadam ;-)

Trajkotka
12-04-2012, 23:41
witam

Szukam pralki :)
Dzisiaj już prawie zamówiłam
BOSCH WAA 2028 JPL (http://www.zadowolenie.pl/zobacz,27805,kat,67,bosch-waa-2028-jpl) ...
ale ... przed chwilą znalazłam
HOTPOINT ARISTON WMG 602 EU (http://www.zadowolenie.pl/hotpoint-ariston-wmg-602-eu-58085) i tez mnie kusi, jedno co mi nie pasuje to opis funkcji ... Bosch ma taki dla "głupków" ;) - wszystko dokładnie opisane, a tam tylko rysunki :)
Klasa energetyczna: Ariston- A++
Bosch- A

Którą wybrać?

Natalia Stanko
23-06-2012, 16:46
Kochane forumki
Ja chciałabym się dowiedzieć ile to jest 3,5 kg wsadu? Pasuję mi jedna taka pralka ( jest niska), mogę ją wstawić pod blat. Ale ma taką małą pojemność...
Czy 1 komplet pościeli zmieści? Czy będę musiała na 2 razy rozłożyć ? ;)

ryhu82
23-06-2012, 20:21
Kochane forumki
Ja chciałabym się dowiedzieć ile to jest 3,5 kg wsadu? Pasuję mi jedna taka pralka ( jest niska), mogę ją wstawić pod blat. Ale ma taką małą pojemność...
Czy 1 komplet pościeli zmieści? Czy będę musiała na 2 razy rozłożyć ? ;)

3,5kg wsadu to 3,5kg suchego wsadu, jak pościel jest jedwabna wejdzie jej 5 kompletów, jak wełniana podzielisz na pół ;-) Jak masz łóżko 90x190cm to pościeli wejdzie Ci o 1/3 więcej ;-P

stilla
03-07-2012, 11:29
Pralki parowe, to wspomaganie parą, ale one nie piorą parą!!!!!!. Parą można co najwyżej odświeżyć ubranie, żeby pozbyć się zapachów, ale nie plam. Nie pisz proszę takich bzdur bo jeszcze ktoś w to uwierzy. Najmniejsze zużycie wody przy pralce na dziś to poniżej 40l wody, a z litra wody to wytworzysz trochę pary do odświeżenia kilku ciuchów, i to wszystko.

Znalazłam specjalnie takie info: Woda w pralkach LG przekształcana jest w parę w specjalnym generatorze i pozwala ona na równomierne „nasączenie” pranych ubrań i dokładne pozbycie się z nich zabrudzeń i mikroorganizmów. Woda w stanie gazowym lepiej wnika we włókna materiału, ponieważ cząstki pary są mniejsze, bardziej gorące i aktywne, a także łatwiej nagrzewają się do wysokich temperatur.
Para wodna jest bardzo skutecznym środkiem bakteriobójczym, eliminuje też m.in. roztocza – działanie takie jest przy okazji bezpieczniejsze dla tkanin niż pranie w tradycyjnej pralce w wysokich temperaturach (np. 90 stopni Celsjusza).


Odświeżanie ciuchów to już jest dodatkowa funkcjonalność :)

anagat
16-08-2012, 16:45
Witam, też powoli muszę kompletować sprzęt AGD.
Możecie mi powiedzieć , co oznacza opca- regulacja temperatury?

Miałam w Irlandii pralkę Bosha (modelu już najwyraźniej nie ma , bo kiedy szukałam , nic nie mogłam znaleźć), którą po prostu uwielbiałam.
Nie miała żadnego pokrętła , każdą opcję się klikało.
I dla danego programu mogłam wybrać temperaturę.
Czyli np. klikałam opcję prania dziennego(skrócone pranie) i wybierałam temp.-- od 30-90 stopni. Na 90 stopni pranie trwało ok 80 min. Na 60- 55 min.
Właśnie takiej opcji poszukuję. Od daaaawna nie prałam dłużej niż 80 min , więc program trwający 2.5 godz to dla mnie masakra.

Może coś podpowiecie? No i nie chcę nic drogiego- to na pewno nie był drogi model, jako że był w wynajmowanym domu.

Kamcia87
11-09-2012, 11:32
Witam,
szukam aktualnie pralki i myślałam o Hotpoint-Ariston WMG 722B EU . Czy mógłby się ktoś wypowiedziec o niej ( o modelu konkretnym czy o firmie? ) Mi się w niej podoba wygląd, jak i funkcje fajne no i stosunkowo niska cena . Powie mi ktoś coś więcej??

ryhu82
11-09-2012, 13:47
Fajne funkcje z których się nie korzysta i wygląd, który nie ma większego znaczenia, im mniej elektroniki tym lepiej, im mniej czujników tym lepiej, im prostsze kształty tym lepiej, wszystko zależy od tego gdzie ma stać i co ma robić, liczy się kolejno: klasa energetyczna, klasa wirowania, klasa prania, zużycie wody, zużycie energii, hałas, obr/min (klasa wirowania), pojemność, dla mnie ważne funkcje to kontynuowanie programu po zaniku zasilania nawet na kilka godzin (docenisz po kilku takich wyłączeniach), sygnał zakończenia prania (moja nie posiada ale dopłacił bym za nią i 50zł jak by można było), wskazanie czasu do końca prania to fikcja do momentu zakończenia podgrzewania wody, w zimie dłużej grzeje w lecie krócej (czytaj pierze), co do marki, to nie ma większych zastrzeżeń ;-D niby Skoda a jednak WV ;-) patrząc na dane techniczne Hotpoint-Ariston WMG 722B EU na stonie eurortvagd ja bym brał, serwis mają do 24godz. no i można wykupić 5 letnią gwarancję producenta, a nie sklepu!!! co jest bardzo ważne (jeśli to jeszcze funkcjonuje), no i warto sprawdzić gdzie najbliższy serwis jest, bo naprawa po gwarancji to często 50% kosztów to jest dojazd do klienta.

Vindie
17-09-2012, 14:24
Ja mam od 5 lat Hoovera i jest niezniszczalna (jak ktos napisal powyżej). Trochę droga była, ale nie najdroższa.

Dołączam się do fanów hoovera, moja praleczka kończy cztery lata. Co ma wyprać, to pierze, nie oszczędzam biedaczki, a do tego ta cisza.... Słychać tylko dźwięki pobieranej i wypuszczanej wody (jej poprzedniczka tańczyła po łazience usiłując wylecieć w kosmos). Po naszych hymnach pochwalnych tę pralkę zakupiło jeszcze dwoje znajomków i również są zadowoleni.

Kaśka73
19-09-2012, 22:23
klasa wirowania C bo ma 1000 obrotów, chcesz 1200 to weź sobie tą WAE24464PL albo tą WAE2437EPL

Przygladam się tym pralkom rownież tej WAE2447FPL która z nich jest lepsza? W/g opisu maja te same parametry

Ew-ka
22-09-2012, 20:18
po 18 latach użytkowania pralka odmówiła definitywnie współpracy (whirlpool pralko -suszarka) i stanęłam przed dylematem -co teraz ? ponoć whirlpool się nie spisuje dobrze :( rozważałam samsunga buuble ale ostatnio dowiedziałam sie o usłudze odświeżania i zastanawiam się nad elektroluksem z funkcją odświeżania http://www.electrolux.pl/Products/Pralnictwo/Pralki/Pralki_%C5%82adowane_od_przodu/EWF1276GDW bardzo mało opinii jest w necie więc może ktoś z Was użytkuję ten model i może mi coś podpowiedzieć ? muszę się zdecydować szybko, bo za chwilę nie będę miała czystych ubrań :D

Jabar1975
02-10-2012, 21:54
Szukamy zestawu pralka+suszarka.
Chodzi o zestaw o dość sporej pojemności 8+kg,
zastawnawiamy się nad urządzeniami Bosch/Siemens (pralka xxx540xx i suszarka xx515xx)
ewentulanie AEG T9669IH+L98690FL
lub zestaw Electroluxa EDH 3498RDL i EWF1408WDL
B&S mają tylko 8kg wsadu, za to zestaw AEG 9kg, a Electrolux idzie jeszcze krok dalej bo jedno urządzenie (pralka) ma nawet 10kg, a suszarka podobnie do AEG.

Dwa ostatnie są nieco droższe ale też bardziej pojemne.
Jakieś sugestie co będzie najlepszym wyborem?
Sensowniejsze są programy parowe w pralce (AEG i Elx) czy w suszarce (B i S)

megi24
19-10-2012, 10:16
ostatnio dowiedziałam sie o usłudze odświeżania i zastanawiam się nad elektroluksem z funkcją odświeżania :D

Funkcja odświeżania jest bardzo przydatna i polecana przez użytkowników, bo nie trzeba nastawiać normalnego prania, a do odświeżanych rzeczy nie trzeba używać detergentów.

stilla
22-10-2012, 11:49
Funkcje odświeżania ma też model WD-1203CD, który ma 9 programów prania i 5 suszenia. Dodatkową funkcją jest możliwość ustawienia czasu rozpoczęcia pracy. Pralka sama dobiera ilość potrzebnej wody i energii do ilości prania.

megi24
23-10-2012, 14:47
W pralkach można prać mniej, ale przeładowanie może się skończyć awarią, której nie pokrywa gwarancja, bo to niewłaściwe użytkowanie. Polecam modele z wykrywaniem wielkości załadunku.

Elena32
25-11-2012, 21:12
Szukam jakiejś niedużej pralki i niedrogiej (do 1000 zł), ważne, żeby była mało awaryjna. Wsad w okolicach 45 kg, może trochę większy. Jeśli ktoś byłby tak dobry, to proszę o jakieś rady. Jakie marki albo jakieś konkretne pralki? Będę wdzięczna.

firewall
25-11-2012, 21:44
http://www.maszyny-pralnicze.com.pl/grafika/hf455l.jpg
ta ma ładowność 45,5 kg i waży 1560kg. Ale za 1000zł nie kupisz nawet używanej:p

blackend
26-11-2012, 18:57
Szukam jakiejś niedużej pralki i niedrogiej (do 1000 zł), ważne, żeby była mało awaryjna. Wsad w okolicach 45 kg, może trochę większy. Jeśli ktoś byłby tak dobry, to proszę o jakieś rady. Jakie marki albo jakieś konkretne pralki? Będę wdzięczna.
45kg? A czy przypadkiem nie chodzi o 4,5 kg :cool:

Arcadia
30-11-2012, 21:24
Fajnie, że istnieje taki zbiorczy temat. Również jesteśmy w trakcie poszukiwania pralki. Mamy jeszcze dwoje dzieci, zatem przydałaby się jakaś z wsadem w okolicach 8 kg. Wyższa klasa energetyczna. Cicha praca i bezawaryjność - wskazane.

ola87rr
02-12-2012, 12:37
Jak ważne w przypadku zakupu pralki jest to ile ma obrotów. Jakie to w ogóle ma znaczenie dla pralki? Lepiej pierze?
Czy nie ważniejsze są programy jakie posiada taka pralka?

paciorki
02-12-2012, 14:00
Jak ważne w przypadku zakupu pralki jest to ile ma obrotów. Jakie to w ogóle ma znaczenie dla pralki? Lepiej pierze?
Czy nie ważniejsze są programy jakie posiada taka pralka?


Ilośc obrotów dotyczy wirowania i nie ma związku z skutecznością prania. Im wiecej obrotów tym suchsze pranie wyciagasz z pralki.
Mam pralkę 18 lat i używam jedynie dwóch programów z może 10 możliwych. Po ich wypróbowaniu nie wydały mi się potrzebne.

gahan
03-12-2012, 18:39
Też uzywam tylko, stałych programów, a jest ich chyba z 32 ( różne kombinacje).
Jeśli chodzi o wirowanie - używam dla bielizny pościelowej, ręczników, bawełny - 600 obrotów,
dla kolorowych - 400-500 obrotów.
Nie lubię prasować, pranie z niższych obrotów jest mniej wygniecione, jeśli je porządnie rozwieszę - zazwyczaj wymagają "kosmetycznego" prasowania lub wcale. Ręczniki, pościel czy ściereczki także po wyschnięciu są łatwiejsze do prasowania. Zaznaczam,że pranie z wirowaniem na 400 obrotów nie jest bardzo mokre i nie kapie z niego po rozwieszeniu, wymaga jedynie trochę dłuższego suszenia.

firewall
03-12-2012, 18:43
Moja zwykle wiruje na 1400 obr/min i nie zauważam negatywnego wpływu na pranie czy też zagniecenia.Przed oddaniem prania pralka zajmuje się rozluźnianiem prania.

cieszynianka
03-12-2012, 21:34
:o
A ja prawie wszystko na 1000 wiruję :rolleyes:

gahan
03-12-2012, 22:02
:o
A ja prawie wszystko na 1000 wiruję :rolleyes:

:) czyli wybrałaś złoty środek :)

Kendra
03-12-2012, 22:38
mam pralkę z możliwością wirowania 1200 obrotów - nigdy z tej opcji nie korzystałam - zazwyczaj domyślnie wirowanie ustawia się na 1000 lub 900 obrotów. myślę ze ważniejsze są programy - używam najczęściej programu przeciwalergicznego, do bawełny, do syntetyków, delikatne pranie, odkażanie i bielizna. w niektórych programach mogę skrócić czas trwania prania i zmniejszyć/zwiększyć temperaturę prania. jest oddzielna funkcja na same wirowanie i same płukanie. najważniejsza była dla mnie jednak pojemność bębna - mniejsze niż na wsad 7 kg od razu odpadały.

cieszynianka
04-12-2012, 23:22
:) czyli wybrałaś złoty środek :)

Wyszło na to, że Was niechcący ocyganiłam. Poszłam sprawdzić ile mam tych obrotów w wersji full, no i okazało się, że wirując na max, mam 1300,. Jedynie wełnę na mniej, bo tam samo się jakoś niżej ustawia.
;)

gahan
05-12-2012, 07:47
cieszynianko, jak mogłaś nas tak wprowadzić w błąd....:) toż to niepodobna tak ludzi wyprowadzać na manowce w taki istotnych sprawach :)

Wychodzi,że moja pralka to jakiś wielbłąd z tymi 600 obrotami, ma już swoje 8 lat i jakby tak wyzionęła ducha to raczej szukałabym przede wszystkim pralki z dużym 8-9 kg wkładem . Przy wszystkich standardowych programach bardzo polubiłam program 30 min, z niską temp. - świetny do odświeżenia rzeczy niezabrudzonych.

firewall
05-12-2012, 09:47
i jakby tak wyzionęła ducha to raczej szukałabym przede wszystkim pralki z dużym 8-9 kg wkładem . .

Można mieć i wysokoobrotową pralkę i duży wkład.:yes: