PDA

Zobacz pełną wersję : Kotłownia 6,5 m2 na paliwo stałe?



galanu
21-10-2016, 12:12
Jestem na etapie wyboru projektu domu. Ze względu na to, że w gminie nie ma gazu jestem zdany na ogrzewanie paliwem stałym. Zdecydowałem się na ekogroszek. Wiem, że według wymogów kotłownia powinna mieć kubaturę min. 30m3 czyli powierzchnię 12m2. Niestety bardzo cięzko znaleźć projekt domu, który zakładałby taką wielkość kotłowni przy powierzchni netto domu ok 100m2 (bez garażu i kotłowni).

Poniżej zamieszczam rzut kotłowni i garażu z projektu, który spełnia wszystkie moje oczekiwania poza właśnie powierzchnią kotłowni.

Proszę o rady, czy jestem w stanie tam zmieścic kocioł na ekogroszek z podajnikiem i zasobnik o pojemności 200l ???

W grę wchodzi powiększenie kotłowni przez przesunięcie ściany działowej o 20-30cm. Wtedy wymiary pomieszczenia wynosiłyby max 325x232cm.

imrahil
21-10-2016, 12:34
chcesz dom 100 m2 grzać paliwem stałym?

galanu
21-10-2016, 12:46
chcesz dom 100 m2 grzać paliwem stałym?

No to mnie teraz zastrzeliłeś... powiem szczerze, że nie znam się kompletnie na temacie.

Że niby co z tym sposobem ogrzewania jest nie tak? Nieekonomiczny? Jaka alternatywa? Pompa ciepła to podejrzewam wydatek na, który nie będę mógł sobie pozwolić

imrahil
21-10-2016, 13:25
nieekonomiczny i problematyczny. dom raczej nie będzie miał wielkiego obciążenia cieplnego, więc niewielka pompa ciepła powietrze woda sobie poradzi. jej koszt nie będzie znacznie większy od kotła z kominem. ewentualnie można docieplić dom i grzać prądem. możesz dać link do projektu i jakieś dane na temat izolacji, okien i wentylacji?

galanu
21-10-2016, 13:47
To ten projekt:

https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-rododendronach-4-nt-m4db210532751b

Arturo72
21-10-2016, 15:57
To ten projekt:https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-rododendronach-4-nt-m4db210532751bTak jak imrahil pisał,pompa ciepła p-w nie będzie duzo drozsza niz kocioł+komin a będzie taniej w eksploatacji niż wegiel a w kotlowni zrobisz sobie pralnię lub inne pomieszczenie uzytkowe lub powiększysz pokój.

byry007
21-10-2016, 19:59
Jaki koszt jest takiej koszt takiej pompy ?

imrahil
21-10-2016, 21:02
Jaki koszt jest takiej koszt takiej pompy ?

ja dostawałem oferty na kompletną kotłownię z zasobnikiem CWU za 20 tys. zł jakieś dwa lata temu. obecnie, do domu autora wątku będzie pewnie coś między 22 a 25 tys. zł

Arturo72
21-10-2016, 22:22
Jaki koszt jest takiej koszt takiej pompy ?Znowu imrahil mnie wyprzedził ;)Dla mojego domu budowanego 4 lata temu czyli grzane 125m2 koszt samej pompy to 14tys.zł:http://allegro.pl/powietrzna-pompa-ciepla-atlantic-extensa-8kw-i6568028770.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fpowie trzna-pompa-ciepla-atlantic-extensa-8kw-i6568028770.html) calosciowy z montażem wyniósłby 16tys,złDzisiaj sądze,że w 20tys.zł mozna dla takiego domu spokojnie się zmiescic.
Ja mam piec 30 kw defro ,.żal.pl i dlatego dla takiego ciemnogrodu warto i trzeba prostować ewidentną głupotę żeby jak w/w założyciel tematu wyszedł z ciemnogrodu :D

galanu
25-10-2016, 12:40
żeby jak w/w założyciel tematu wyszedł z ciemnogrodu :D

Arturo72 masz rację! Panuje ciemnogród, jeszcze 2 lata temu nie miałem pojęcia co to są pompy ciepła. Kiedyś przypadkiem trafiłem na budowę domu gdzie akurat wykonywano odwiert dla pompy gruntowej. Jak dowiedziałem się ile taka pompa kosztuje pomyslałem "głupi albo cholernie bogaty". Taki pogląd na temat pomp ciepła miałem do momentu założenia tego tematu i przeczytanie Waszych odpowiedzi.

Od kilku dni doktoryzuję w temacie PC i poznaję zasadę ich działania. Powiem więcej... zaczynam się przekonywać do rozwiązania z wykorzystaniem pompy powietrze-woda. Wiem już, że koszt zakupu i instalacji pompy powietrznej to ok 20-25 tys. zł (do tej pory, na postawie jedynego kontaktu z PC opisanego wyżej żyłem w przekonaniu że to wydatek minimum 60-70 tys zł). Jestem w stanie takie koszty zaakceptować nurtuje mnie tylko jedno....

Czy pompa ciepła typu powietrze-woda może stanowić jedyne źródło ciepła na ogrzanie domu i cwu?? W niektórych materiałąch spotykam się z opinią, że to za mało.

Co w przypadku gdy temperatury na zewnątrz spdną poniżej -20C ?? Mieszkam w lubelskim, co prawda to nie Suwałki ale też bywa chłodno :)

Arturo72
25-10-2016, 12:47
Czy pompa ciepła typu powietrze-woda może stanowić jedyne źródło ciepła na ogrzanie domu i cwu?? W niektórych materiałąch spotykam się z opinią, że to za mało.
Oczywiście,że może być jedynym źródłem ciepła.
Nie wiem czemu nie miałoby być inaczej.


Co w przypadku gdy temperatury na zewnątrz spdną poniżej -20C ?? Mieszkam w lubelskim, co prawda to nie Suwałki ale też bywa chłodno :)
Nic,w domu będzie dalej ciepło ;)
Przeżyłem już temp.-18st.C i pompka chodziła sobie przy tej temp.ok.10h na dobę bo takie były potrzeby ogrzewania i cwu,gdyby było nizej pracowała by dłużej na dobę i tylko tyle :)

SUSPENSER
25-10-2016, 18:22
Czy pompa ciepła typu powietrze-woda może stanowić jedyne źródło ciepła na ogrzanie domu i cwu?? W niektórych materiałąch spotykam się z opinią, że to za mało.

Co w przypadku gdy temperatury na zewnątrz spdną poniżej -20C ?? Mieszkam w lubelskim, co prawda to nie Suwałki ale też bywa chłodno :)

Odpowiednio dobrana na pewno da radę.

Zobacz - Arturo ma przewymiarowaną o 80% w porównaniu do zapotrzebowania domu dzięki czemu ma zapas mocy nawet przy -18

Arturo72
25-10-2016, 19:02
Odpowiednio dobrana na pewno da radę.

Zobacz - Arturo ma przewymiarowaną o 80% w porównaniu do zapotrzebowania domu dzięki czemu ma zapas mocy nawet przy -18
Dokładnie tak,pompa powinna być odpowiednio dobrana do obciążenie cieplnego domu ale to nie znaczy od razu że ma być przewymiarowana.
SUSPENSER,obciążenie cieplne mam 3,5kW i gdybym miał pompę która przy -20st.C oferuje te 3,5kW nie znaczy,że przy -25st.C by przestała działać bo by nie przestała bo miała by w środku jeszcze grzałki o mocy 3kW.

Arturo72
25-10-2016, 19:04
I w dalszym ciągu przy -25st.C pompa by mogła być jako jedyne źródło ciepła w domu.

imrahil
25-10-2016, 19:08
suspensera nie słuchaj, to sprzedawca węgla.

dobrze dobrana pompa spokojnie da radę. najważniejsze to wykonać OZC, czyli znać w miarę dokładnie obciążenie cieplne domu (ile mocy grzewczej potrzebuje przy obliczeniowej temperaturze, np. -20°). na tej podstawie wybierasz urządzenie, biorąc pod uwagę także spodziewany czas pracy w taniej/drogiej taryfie. najbardziej ekstremalne temperatury to tak naprawdę kilkanaście lub kilkadziesiąt godzin w roku. w razie czego pompa ciepła może wspomóc się grzałką, co w taniej taryfie kosztuje niewiele więcej niż grzanie gazem i nikogo nie zrujnuje - średnio w ciągu sezonu i tak będziesz do przodu w stosunku do ogrzewania gazowego czy węglowego.

przy pompie ciepła ważne jest aby odpowiednio wykonać instalację. powinna być niskotemperaturowa i zapewniać duże przepływy wody - czyli najlepiej odpowiednio zaprojektowana podłogówka - gęsto rurki, ale krótkie odcinki. do tego duże przekroje rurek do rozdzielaczy. wtedy PC będzie pracować najlepiej.

przy grzanych 100 m2 wziąłbym jeszcze pod uwagę grzanie prądem - zrobić podłogówkę pod PC i zainstalować kocioł elektryczny. różnicę 15-20 tys. zł zainwestować w izolację i wentylację. grzanie w taniej taryfie będzie na pewno tanie, system bezawaryjny, a PC zawsze można zainstalować w późniejszym terminie

Elfir
25-10-2016, 22:47
W domach do 100m2 tylko prąd.
Na etapie adaptacji odetnij dom od garażu izolacją. Tak aby garaż de facto był osobnym budynkiem i tylko drzwi miał wspólne z domem. Dzięki temu dom będzie energooszczędniejszy.

galanu
26-10-2016, 07:26
Kolejna wątpliwość...

Podłogówka, grzejniki czy podłogówka i grzejniki?

Jestem po rozmowie z jednym z doradców technicznych firmy sprzedającej PC. Twierdzi, że zastosowanie PC w zasadzie wymusza zastosowanie ogrzewania podlogowego w całym domu. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

Dom będzie z poddaszem użytkowym więc mam obawy jak sprawdzi się ogrzewanie podłogowe w całym domu

Myjk
26-10-2016, 08:13
Kolejna wątpliwość...

Podłogówka, grzejniki czy podłogówka i grzejniki?

Jestem po rozmowie z jednym z doradców technicznych firmy sprzedającej PC. Twierdzi, że zastosowanie PC w zasadzie wymusza zastosowanie ogrzewania podlogowego w całym domu. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

Dom będzie z poddaszem użytkowym więc mam obawy jak sprawdzi się ogrzewanie podłogowe w całym domu
Tylko podłogówka. Grzejniki to równie przedpotopowy wynalazek co węgiel w domu, a mieszanie instalacji to proszenie się o kłopoty. Podłogówka jest znacznie bardziej komfortowa i znacznie bardziej ekonomiczna. Poddasze czy pełne piętro nie ma znaczenia. Na etapie projektu kominy wymień koniecznie na wentylację mechaniczną (z jakimś tanim rekuperatorem) pozbywając się ostatniego przedpotopowego wynalazku (chodzącego jak mu się podoba a nie jak chce tego użytkownik) jakim jest wentylacja grawitacyjna. Będziesz miał nowoczesny, ciepły i bezobsługowy dom. I koniecznie na etapie projektu zrób obliczenia (OZC). Na koniec z kotłowni zrób sobie pomieszczenie na kosiarkę i inne duperele. Aha, kominek z kominem to też ekonomiczne harakiri, więc zainteresuj się substytutem -- biokominkami.

Ps. spróbuj pozbyć się balkonów...

Arturo72
26-10-2016, 08:15
Kolejna wątpliwość...

Podłogówka, grzejniki czy podłogówka i grzejniki?

Jestem po rozmowie z jednym z doradców technicznych firmy sprzedającej PC. Twierdzi, że zastosowanie PC w zasadzie wymusza zastosowanie ogrzewania podlogowego w całym domu. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

Dom będzie z poddaszem użytkowym więc mam obawy jak sprawdzi się ogrzewanie podłogowe w całym domu
Oczywiście,że podlogowka po całości,grzejniki to błąd a instalacja mieszana to bardzo duży błąd po każdym względem i ekonomicznym i pod względem komfortu użytkowania domu.

galanu
26-10-2016, 11:01
Zrobię mały OT, ale skoro już poruszamy kwestie ekonomi i energooszczędności to rzućcie okiem na skrócone zestawienie materiałów. Bardzo lipa?? Nigdy nie planowałem budowy domu pasywnego, ale czy przy tego typu materiałach sprawdzi się pompa, podłogówka i rekuperacja?

Arturo72
26-10-2016, 11:10
Zrobię mały OT, ale skoro już poruszamy kwestie ekonomi i energooszczędności to rzućcie okiem na skrócone zestawienie materiałów. Bardzo lipa?? Nigdy nie planowałem budowy domu pasywnego, ale czy przy tego typu materiałach sprawdzi się pompa, podłogówka i rekuperacja?
Pompa sprawdzi się w każdym domu z podłogówką i wbrew powszechnej opinii bardziej jest zasadna ekonomicznie w domach słabo izolowanych z WG niz w domach bardzo dobrze zaizolowanych.
W Twoim przypadku na ścianę daj styropian z niższym wspólczynnikiem lambda,trochę wiecej w podłogę i wiecej izolacji w dachu.

Myjk
26-10-2016, 11:37
Zrobię mały OT, ale skoro już poruszamy kwestie ekonomi i energooszczędności to rzućcie okiem na skrócone zestawienie materiałów. Bardzo lipa?? Nigdy nie planowałem budowy domu pasywnego, ale czy przy tego typu materiałach sprawdzi się pompa, podłogówka i rekuperacja?
Z całkiem podobnymi założeniami startowałem. Skończyło się na większej ilości styro (20) w podłodze, więcej ocieplenia w sufitach (40) i przy tej samej grubości acz lepszych parametrach styro na ścianie (0,32). To wszystko by osiągnąć najlepszy stosunek inwestycji do czasu zwrotu.

SUSPENSER
26-10-2016, 14:22
suspensera nie słuchaj, to sprzedawca węgla.

Źle Ci się wydaje, głównie zajmuję się kotłami, a węgiel mam przy okazji.

Tym bardziej powinien słuchać skoro mu piszę, że pompa u niego da radę - chyba, że zaraz jeszcze wymyślisz, że pompy ciepła też sprzedaję ?

SUSPENSER
26-10-2016, 14:31
Pompa sprawdzi się w każdym domu z podłogówką i wbrew powszechnej opinii bardziej jest zasadna ekonomicznie w domach słabo izolowanych z WG niz w domach bardzo dobrze zaizolowanych.
W Twoim przypadku na ścianę daj styropian z niższym wspólczynnikiem lambda,trochę wiecej w podłogę i wiecej izolacji w dachu.

Rzadko się zgadzamy, ale pod tym co napisałeś mógłbym się podpisać.

Dodam tylko, że na poddaszu oprócz podłogówki można by dać klimakonwektory z osobnym obiegiem z PC i mieć klimatyzację latem z tej samej pompy ciepła, którą zimą się ogrzewa dom.

kulibob
27-10-2016, 08:31
Ja mam kotłownię 6m2 oraz OEP 10 kW i wszystko gra. Ale jeśli masz możliwość to lepiej bierz pompę.