PDA

Zobacz pełną wersję : 1 pętla podłogówki z rozdzielacza razem z grzejnikami.



veratoxic
21-10-2016, 16:04
Mam wkutą szafkę z rozdzielaczem na 6 obiegów z czego 5 na grzejniki i jeden obieg na podłogówkę w łazience. Z tego co wiem nie powinno się zasilać podłogówki i grzejników wodą o jednakowej temperaturze. W jaki sposób ograniczyć temperaturę wody zasilającej ten jeden obwód dla podłogówki? Ponoć można zamontować zawór RTL na powrocie z pętli ale nie rozumiem jak można regulować temperaturę wody zasilającej pętlę ogrzewania podłogowego montując regulator na końcu obwodu (na jego powrocie)? Może czegoś nie rozumiem.

jasiek71
21-10-2016, 16:29
Mam wkutą szafkę z rozdzielaczem na 6 obiegów z czego 5 na grzejniki i jeden obieg na podłogówkę w łazience. Z tego co wiem nie powinno się zasilać podłogówki i grzejników wodą o jednakowej temperaturze. W jaki sposób ograniczyć temperaturę wody zasilającej ten jeden obwód dla podłogówki? Ponoć można zamontować zawór RTL na powrocie z pętli ale nie rozumiem jak można regulować temperaturę wody zasilającej pętlę ogrzewania podłogowego montując regulator na końcu obwodu (na jego powrocie)? Może czegoś nie rozumiem.

RTL zwalnia ci obieg i nie doprowadza do przegrzania podłogi ...
Zasilanie może mieć i 60* ale na wyjściu z podłogi będzie tyle na ile nastawisz zawór więc tyle mniej więcej będzie miała wylewka ...

veratoxic
21-10-2016, 18:00
Ok. Czyli rozumiem że będzie dobrze jeśli RTL będzie na wyjściu i bez tego zaworu nie wolno uruchomić pętli? Czy powinnam użyć czegoś innego?

jasiek71
21-10-2016, 18:25
Ok. Czyli rozumiem że będzie dobrze jeśli RTL będzie na wyjściu i bez tego zaworu nie wolno uruchomić pętli? Czy powinnam użyć czegoś innego?

A kto powiedział że nie wolno zasilać podłogówki bezpośrednio z kotła ...?
Jeżeli nie zastosujesz tego zaworu na powrocie to po pewnym czasie od momentu uruchomienia ogrzewania podłoga zrobi się zbyt ciepła i będzie za ciepło w pomieszczeniu ...czy taka sytuacja nastąpi i będzie uciążliwa to już inna sprawa...
Jaki kocioł to napędza...?

veratoxic
21-10-2016, 19:10
Gazowy Vaillant turboTec pro 202-3

jasiek71
21-10-2016, 19:17
Gazowy Vaillant turboTec pro 202-3

Rozumiem że temperaturą w pomieszczeniach steruję termostat pokojowy ...?
Moim zdaniem nie potrzeba nic montować a co najwyżej lekko przymknąć przepływ na tej pętli ...( wyregulować eksperymentalnie ja okaże się że podłoga za bardzo się nagrzewa ...)

veratoxic
21-10-2016, 19:23
dokładnie tak.

Sąsiad który robił podłogówkę w łazience u siebie jak podłączył bezpośrednio z pieca to ponoć "podniosła" mu się wylana podłoga, dopiero montując na wyjściu z grzejnika wszystko chodzi jak powinno. Dlatego miałam obawy.