PDA

Zobacz pełną wersję : czy można i warto w moim przypadku docieplać?



mac-tuchola
15-03-2005, 07:58
Przeglądałem już archiwum, szukałem informacji o tym, czy docieplać, czy nie. Wiem, że temat się często przewijał, ale zastanawia mnie, czy konkretnie w moim przypadku można docieplić budynek styropianem.
Budynek ma ściany z betonu komórkowego: pustak 24 cm, potem szczelina powietrzna, następnie połówka pustaka 12 cm. Tynku zewnętrznego jeszcze nie ma. A najlepsze jest to, że szczelina powietrzna jest w ścianach parteru, na piętrze murarze dali chyba w to miejsce styropian grubości chyba coś ze 2 cm. Wszystko przez to, że budowa ciągnie się już ładnych parę lat i różne ekipy to robiły.
Czytając archiwum powoli dochodzę do wniosków, że przy takich ścianach jak ma ww. budynek koszt docieplenia będzie chyba większy niż zysk z tego. No i jeszcze problem ze ścianami piętra - tam już zamiast powietrznej szczeliny jest styropian - czy dodanie z zewnątrz styropianu nie spowoduje problemów z zawilgotnieniem tego pustaka 12 cm, który znajdzie się pomiędzy styropianami?
W budynku jeszcze nie mieszkam, więc trudno mi powiedzieć, czy w chwili obecnej jest na tyle "ciepły", że można się będzie obyć bez docieplania z zewnątrz.

Z góry dzięki za wszelkie podpowiedzi.
mac

am00
15-03-2005, 09:55
Masz kilka możliwości:
1. Nic nie robić przed zamieszkaniem.
2. Otynkować
3. Ocieplić styropianem i otynkować.
4. Ocieplć wełną i otynkować
5. Rozebrać zewnętrzną ściankę i ocieplić.
6. ...

Styropian jest paroprzepuszczalny, tak, że wilgoć z betonu komórkowego zamkniętego pomiędzy dwie warstwy styropianu ma szanse wyjść i nie bałbym się tego rozwiązania. Bezpieczniej jest na pewno ocieplić wełną, która ma paroprzepuszczalność kilkanaście razy większą.
Bez ocieplenia Twoje sciany będą miały k około 0.5W/m2K, obniżająć k dwukrotnie tj. do 0.25 możesz zaoszczędzisz na ogrzewaniu około 10%. Biorąc pod uwagę, że 1/3 ciepła uchodzi przez wentylację, część przez dach i posadzkę o oknach nie wspominając.

KrzysiekMarusza
15-03-2005, 14:11
Przykro mi ale styropian jest bardzo MAŁO paroprzepuszczalny :(

pozdr - Krzysiek

am00
15-03-2005, 19:44
Paroprzepuszczalność:

dla styropianu: = 32,3× 10-4 g/m× h× hPa (m =22),
dla wełny mineralnej: =710× 10-4 g/m× h× hPa (m =1),
dla muru z cegły pełnej: = 105× 10-4 g/m× h× hPa (m =6,8),

Tak więc 2cm styropianu ma taki sam opór dyfuzyjny jak 6cm cegły lub 44cm wełny.

Owszem NIEWIELE, ale więcej niż się powszechnie mniema.

KrzysiekMarusza
16-03-2005, 06:47
Ale daje sie go min. 12 cm, a często i więcej .....

Krzysiek

am00
16-03-2005, 07:59
Do Krzyśka,
Coraz bardziej upewniam się, że zamknięcie tego styropianu w środku nie jest błędem, Rozwiązanie takie mamy np. w technologii:
"Thermomur - tanie ekologiczne ciepłe domy z klocków
twardego styropianu wypełnianego betonem."
Jakoś ten beton musi odparować.

Mac Tuchola,
Można też pomyśleć o wtryśnięciu jakiegoś granulatu w pustkę powietrzną. Wykonanie niezbędnych otworów w ścianie z BK jest dziecinnie proste.

KrzysiekMarusza
16-03-2005, 08:12
Ja też nie mam nic przeciwko zamykaniu styropianu wewnątrz betonu - bo ze styropianu nic nie musi odparowywać :). Jesli idzie o Termomur - tu wilgoć w zasadzie jest wiązana przez sam beton - w czasie jego wiązania.
Ja tylko zwracam uwagę, że jesli coś się OBŁOŻY styropianem (szczególnie z obu stron) to to "coś" będzie schnąć bardzo powoli ...

pozdr - Krzysiek

jareko
16-03-2005, 08:45
.... Jesli idzie o Termomur - tu wilgoć w zasadzie jest wiązana przez sam beton - w czasie jego wiązania.

Ja tylko zwracam uwagę, że jesli coś się OBŁOŻY styropianem (szczególnie z obu stron) to to "coś" będzie schnąć bardzo powoli ...
beton nadmiar wilgoci musi oddac Krzysku Powoli mit o braku oddychania domow ocieplonych styropianem odchodzi w zapomnienie i dobrze. Poza tym nie zapominaj ze sciana od wewnatrz ma tez mozliwosc odparowania - wszak masz taze wentylacje jak i okna ktorymi czasem wnetrze przewietrzasz.
mac-tuchola - w twoim wypadku trzebaby to dokladnie obliczyc - potrzebne dane to: powierzchnia scian liczona od poziomu minus 1m, powierzchnia okien, powierzchnia dachu i dla wszytstkich przegrod wartosc wspolczynnika k. Dopiero wtedy mozesz sobie odpowiedziec czy warto i w jakim tepie poniesione naklady ci zie zwroca . Pamietaj o tym o czym wspomnial juz am00 - dom to nie tylko sciany ale takze inne miejsca ktorytmi cieplo ci uciekac bedzie wiec podejdz do sprawy kompleksowo. Dobrze ze pustka ta ma 2 cm a nie np. 5 lub 10 (jak to czasem bywa). Dzieki temu spelnia ona faktycznie warstwe ocieplenia choc niestety gorszego od styropianu czy welny. Czy to wypelniac? Sam nie wiem - nie znam cen za takie uslugi