PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja CO podłogówka i grzejniki



michucolin
22-10-2016, 10:45
Witam,
jestem właśnie w połowie pracy hydraulicznych, a mianowicie do domu jednorodzinnego piętrowego zakładają mi ogrzewanie podłogowe na parterze i grzejniki na piętrze.

Wczoraj hydraulik mnie wezwał i mi tłumaczy co chce zrobić:

- Zamontuje rozdzielacz bez pompki do podłogówki
- rozdzieli obwody podłogówki i grzejników
- będzie trzeba zastosować dwie pompki w kotłowni - jedną do podłogówki i drugą do grzejników i dwa termostaty naścienne jeden na dole drugi na górze

Wg jego tłumaczeń i tego co zrozumiałem, chodzi o to że podłogówka ma inne czasu grzania i stygnięcia i przy regulacji tylko termostatem w pomieszczeniu z podłogówką może być tak, że będę mieć zimne grzejniki.

Co o tym sądzicie?

Rozumiem, że w takiej sytuacji będzie jeden termostat sterował jedną pompką i drugi drugą. Tylko co z tą pompką w piecu (piec gazowy jednofazowy z zasobnikiem)? Czy jak obie pompki się wyłączą to czy ta pompka w piecu wyczuje brak obiegu i się wyłączy? Jaki to będzie miało wpływ na jej żywotność? To rozwiązanie w ogóle ma prawo bytu?

Pozdrawiam

asolt
22-10-2016, 11:45
Witam,
jestem właśnie w połowie pracy hydraulicznych, a mianowicie do domu jednorodzinnego piętrowego zakładają mi ogrzewanie podłogowe na parterze i grzejniki na piętrze.

Wczoraj hydraulik mnie wezwał i mi tłumaczy co chce zrobić:

- Zamontuje rozdzielacz bez pompki do podłogówki
- rozdzieli obwody podłogówki i grzejników
- będzie trzeba zastosować dwie pompki w kotłowni - jedną do podłogówki i drugą do grzejników i dwa termostaty naścienne jeden na dole drugi na górze

Wg jego tłumaczeń i tego co zrozumiałem, chodzi o to że podłogówka ma inne czasu grzania i stygnięcia i przy regulacji tylko termostatem w pomieszczeniu z podłogówką może być tak, że będę mieć zimne grzejniki.

Co o tym sądzicie?

Rozumiem, że w takiej sytuacji będzie jeden termostat sterował jedną pompką i drugi drugą. Tylko co z tą pompką w piecu (piec gazowy jednofazowy z zasobnikiem)? Czy jak obie pompki się wyłączą to czy ta pompka w piecu wyczuje brak obiegu i się wyłączy? Jaki to będzie miało wpływ na jej żywotność? To rozwiązanie w ogóle ma prawo bytu?

Pozdrawiam

Kofiguracja poprawna, z tym ze za kotłem powinno byc sprzęgło, za sprzęgłem mieszacz i pompa do podłogówki, za sprzegłem pompa do grzejników. Sterowanie kondygnacyjne tez poprawne. Oczywiscie instalacja najlepiej jakby była w 100% podłogowa. Mieszana instalacja to zwiekszane kosztów, komplikacja układu, zmiejszenie sprawnosci kotła, ale któz bogatemu zabroni

xmsg
22-10-2016, 13:27
Jeśli w grę nie wchodzi zamiana wszystkiego na podłogówkę, to kluczem do dwóch różnych obwodów jest kocioł, który te dwa obwody musi obsłużyć.

370790

Przy instalacjach domowych (małych), możemy zrezygnować ze sprzęgła i pompy grzejników, którą zastępujemy szybkim zaworem (zakładam, że pompa CO jest w kotle).

W podłogówce obowiązkowo mieszacz z zaworem trójdrożnym, sterowanym z kotła.

Sterowniki podłogowe mają być podpięte do kotła. Sterowanie musi być ciągłe. Żadne termostaty.

Trzeba też sprawdzić, czy kocioł ma zawór nadmiarowy. Jeśli nie, to trzeba takowy dołączyć dodatkowo zaraz za kotłem.

Pozdrawiam
GREGOR

asolt
22-10-2016, 13:40
Jeśli w grę nie wchodzi zamiana wszystkiego na podłogówkę, to kluczem do dwóch różnych obwodów jest kocioł, który te dwa obwody musi obsłużyć.

370790

Przy instalacjach domowych (małych), możemy zrezygnować ze sprzęgła i pompy grzejników, którą zastępujemy szybkim zaworem (zakładam, że pompa CO jest w kotle).

W podłogówce obowiązkowo mieszacz z zaworem trójdrożnym, sterowanym z kotła.

Sterowniki podłogowe mają być podpięte do kotła. Sterowanie musi być ciągłe. Żadne termostaty.

Trzeba też sprawdzić, czy kocioł ma zawór nadmiarowy. Jeśli nie, to trzeba takowy dołączyć dodatkowo zaraz za kotłem.

Pozdrawiam
GREGOR

A jezeli kocioł nie mozliwosci sterowania zaworem trójdroznym to co?
Jak wygląda dopasowanie hydrauliczne obwodu podłogówki i grzejników bez sprzęgła
Po co sterowac pogodowo (a co jak nie ma takiej mozliwosci kocioł) grzejniki i podłogówkę skoro mozna zastosowac regulatory na poszczegolnych kondygnacjach.
Układ ze sprzegłem pasuje do kazdego kotła a układ ze sterowaniem zaworów do grzeników i trójdroznego do podłogówki tylko do kotłow z mozliwoscią takiego sterowania.
Wybor takiego kotła zeby pasował do konkretnego schematu instalacji to bezsens. Instalacja powinna byc taka aby pasował kazdy typ.

michucolin
22-10-2016, 14:09
Dzięki za odpowiedzi :)

Nad rozwiązaniem podłogówka + grzejniki nie będę się rozwodził, jest to przemyślany wybór pod względem komfortu.

Pieca gazowego jeszcze nie mam kupionego na razie jestem na etapie wybierania. Dlatego wybór pieca jest jak najbardziej kwestią otwartą.

Chciałbym was prosić o informację jak wy byście taką instalację wykonali, czyli podłogówka i grzejniki i zasobnik cwu.

Znalazłem taką grafikę w internecie, co o tym myślicie?
http://instalreporter.pl/wp-content/uploads/2014/05/sprz%C4%99glo_fot_2.png

asolt
22-10-2016, 14:20
Dzięki za odpowiedzi :)

Nad rozwiązaniem podłogówka + grzejniki nie będę się rozwodził, jest to przemyślany wybór pod względem komfortu.

Pieca gazowego jeszcze nie mam kupionego na razie jestem na etapie wybierania. Dlatego wybór pieca jest jak najbardziej kwestią otwartą.

Chciałbym was prosić o informację jak wy byście taką instalację wykonali, czyli podłogówka i grzejniki i zasobnik cwu.

Znalazłem taką grafikę w internecie, co o tym myślicie?
http://instalreporter.pl/wp-content/uploads/2014/05/sprz%C4%99glo_fot_2.png

Dokładnie jest to taki układ który opisałem ale bez cwu bo do tego kazdy kocioł 1f ma oddzielne zasilanie.

Arturo72
22-10-2016, 16:22
Nad rozwiązaniem podłogówka + grzejniki nie będę się rozwodził, jest to przemyślany wybór pod względem komfortu. :D Czyli jednym słowem chciałeś pogorszyć sobie komfort instalując grzejniki ścienne :D

michucolin
22-10-2016, 23:19
:D Czyli jednym słowem chciałeś pogorszyć sobie komfort instalując grzejniki ścienne :D

Nie

מרכבה
22-10-2016, 23:25
Nic tu nie padło o wytwornicy ciepła. Co to za ptica, jaki to kocioł..gazowyj ?
Pelet ? groszek, śmieciuch?

Arturo72
22-10-2016, 23:28
NieZ tego co piszesz to tak,pogorszyles sobie komfort zycia przez instalacje grzejnikow sciennych na gorze

michucolin
22-10-2016, 23:44
Nic tu nie padło o wytwornicy ciepła. Co to za ptica, jaki to kocioł..gazowyj ?
Pelet ? groszek, śmieciuch?

Było, gazowy 1f

michucolin
22-10-2016, 23:46
Z tego co piszesz to tak,pogorszyles sobie komfort zycia przez instalacje grzejnikow sciennych na gorze

Naprawdę nie chcę mi się tutaj tłumaczyć powodów dla których nie zrobiłem podłogowki na górze, może uznajemy kompromis, że każdy ma inną definicje komfortu życia :)

מרכבה
22-10-2016, 23:52
Było, gazowy 1f oki doki:)
Martwił bym się doborem grzejników jeszcze- aby piec nie wchodził na jakieś nieziemskie temperatury bez potrzeby, bo nici z kondensacji wtedy i tylko niepotrzebnie marnowanie potencjału.

Arturo72
22-10-2016, 23:55
Naprawdę nie chcę mi się tutaj tłumaczyć powodów dla których nie zrobiłem podłogowki na górze, może uznajemy kompromis, że każdy ma inną definicje komfortu życia :)Jeśli chodzi o komfort życia nie ma kompromisów. Grzejnik ścienne pogarszają komfort życia i to jest bezapelacyjnie i nie podlega to nawet dyskusji :)
oki doki:)Martwił bym się doborem grzejników jeszcze- aby piec nie wchodził na jakieś nieziemskie temperatury bez potrzeby, bo nici z kondensacji wtedy i tylko niepotrzebnie marnowanie potencjału.Kolejne przeciw grzejnikom sciennym ;)

מרכבה
23-10-2016, 00:04
Ty masz dobrze gacony dom :) to podłogówka będzie dobra, normalnie moda na podłą główkę nastała ;)
i dobrze, jeśli była by możliwość ok chętnie wyzbył bym się grzejników u rodziców. Ale do podłogówki musi być dobrze izolowany, aby nie gnać temperatury podłogi do stanu gdzie nogi do buta nie włożę ;)

michucolin
23-10-2016, 00:15
Kolega uparty widze :) ale się myli :) komfort życia jest subiektywny i ile osób tyle opini :) dla jednych 23st to komfort dla innych 19st, dla jednych okno od południa to tragedia dla innych spoko opcja :) dla jednych drewniana podłoga jest super dla drugich płytki

Także ta twoja "bezapelacyjność" i "niepodleganie dyskusji" to trochę śmiech na sali :)

Czas zamknąć temat bo się rozjechał

Arturo72
23-10-2016, 00:26
Kolega uparty widze :) ale się myli :) komfort życia jest subiektywny i ile osób tyle opini :) dla jednych 23st to komfort dla innych 19st, dla jednych okno od południa to tragedia dla innych spoko opcja :) dla jednych drewniana podłoga jest super dla drugich płytkiTakże ta twoja "bezapelacyjność" i "niepodleganie dyskusji" to trochę śmiech na sali :)Czas zamknąć temat bo się rozjechałZ ciekawości chciałbym poznać "zalety" grzejników ściennych jesli chodzi o komfort zycia jesli się nie wstydzisz ich przytoczyć bo może dla inych forumowiczów będą przydatne te informacje ?

xmsg
24-10-2016, 10:47
A jezeli kocioł nie mozliwosci sterowania zaworem trójdroznym to co?
Jak wygląda dopasowanie hydrauliczne obwodu podłogówki i grzejników bez sprzęgła
Po co sterowac pogodowo (a co jak nie ma takiej mozliwosci kocioł) grzejniki i podłogówkę skoro mozna zastosowac regulatory na poszczegolnych kondygnacjach.
Układ ze sprzegłem pasuje do kazdego kotła a układ ze sterowaniem zaworów do grzeników i trójdroznego do podłogówki tylko do kotłow z mozliwoscią takiego sterowania.
Wybor takiego kotła zeby pasował do konkretnego schematu instalacji to bezsens. Instalacja powinna byc taka aby pasował kazdy typ.

Z tego co piszesz wnioskuję, że nie masz pojęcia jak działa zaproponowany układ.
Podłogówka z mieszaczem jest oddzielnym obiegiem hydraulicznym i nie wymaga dopasowywania przez sprzęgło.
Do grzejników wystarczy pompa obiegowa z kotła.
Funkcję sprzęgła przejmuje zawór nadmiarowy.

Jeśli chcemy mieć układ mieszany, to kocioł powinien zapewnić obsługę 2 krzywych grzewczych (z czujnika pogodowego).

Każde inne rozwiązanie pogorszy parametry pracy kotła (oszczędności) i nie zapewni płynnego dostarczania ciepła (komfort termiczny).

Zakładam, że inwestor jest na takim etapie, że może sobie wybrać odpowiedni kocioł i odpowiednią instalację do niego.

Pozdrawiam
GREGOR

2Misie
24-10-2016, 11:08
Witam, czy jest chętna osoba aby sprawdzić poprawność "projektu" instalacji i dopasować zabezpieczenia zamory itp? Czu są potrzebne 4 pompy obiegowe i do każdej z nich osobny regulator( tak w razie awarii)? Dom 140 m2 poddasze ogrzewanie kaloryfery a parter podłogowe. Zbiornik własnej konstrukcji 1600L. naczynie wzbiorcze 60L. Pompy ze względów ekonomicznych te tanie;)

Przepraszam że tak wklejam temat ale nie mam pojęcia jak dotrzeć w inny sposób do osób zainteresowanych tematem.

Sylwester

ironsmith
25-10-2016, 19:24
myślę że to może być dobre rozwiązanie371037

xmsg
27-10-2016, 09:09
myślę że to może być dobre rozwiązanie371037


To źle myślisz!

To rozwiązanie nie nadaje się do kotła niskotemperaturowego z uwagi na zastosowane rozwiązanie mieszania.

Dodatkowo (albo przede wszystkim) nie ma możliwości automatycznego sterowania z kotła.

Pozdrawiam
GREGOR