PDA

Zobacz pełną wersję : Czy wiertnicą spalinową można wykopać rów?



Frofo007
22-10-2016, 11:07
Mam dość nietypowe pytanie, czy wiertnicą spalinową np. taką jak na zdjęciu: https://7.allegroimg.com/original/019ccf/fd010b834267bda0407dd95da7e7 można wykopać rów w którym się zakopie kabel/wąż prowadzący od przyłącza przy granicy działki do budynku?
Miałoby to być zrobione w ten sposób, że robimy nawiert pionowy a następnie siłą mięśni popychamy maszynę z uruchomionym świdrem w interesującym nas kierunku.

Pytam ponieważ zastanawiam się nad zakupem takiego świdra i chciałbym wiedzieć czy prócz rowów pod słupki ogrodzeniowe może się jeszcze do czegoś przydać na budowie.

kemot_p
22-10-2016, 11:50
Wątpliwe, wg mnie. Widziałem jak u mnie na działce panowie wiercili na słupki po ogrodzenie - wątpię czy dacie radę utrzymać ją na pewnym poziomie (żeby nie szła głębiej) i jeszcze dodatkowo, żeby bokiem świdra kopać. To trochę tak jakby chcieć wiertarka robić podłużna dziure. Niby w niektórych materiałach się da, ale trzba użyć sporej siły.

Frofo007
22-10-2016, 12:01
Myślę o świdrze o średnicy np. 6cm (urządzania te obsługują świdry max 25-30cm w zależności od modelu) - powinna być wystarczająca na potrzeby kabla elektrycznego i węża doprowadzającego wodę. Ciekaw jestem czy ktoś próbował w 2 chłopa ze świdrem o niewielkiej średnicy czy się da i czy ma to w ogóle sens.
Teoretycznie jak gdyby to w 2 złapać, przy średnicy 6cm to powinno się udać - lecz oczywiście praktyka może pokazać co innego, że np. zepsujemy sprzęt ;)

dzabij
22-10-2016, 21:45
powinna być wystarczająca na potrzeby kabla elektrycznego i węża doprowadzającego wodę.

Jednym z problemów jest głębokość. Woda musi iść poniżej strefy przemarzania - jakieś 1,5 metra pod ziemią. Nawet jak byś takie długie wiertło miał to moim zdaniem nie będzie przy tej głębokości skutecznie wybierało ziemi.

No i moim zdaniem najważniejsze - pieniądze. Minikoparka zrobi taki wykop w godzinę i będzie to kosztować 100 -150 PLN... Warto się szarpać we dwóch, z niewiadomo jakim efektem ? Lepiej te siły przeznaczyć na jakieś inne zadanie.

JarekKRK45
23-10-2016, 10:46
Godzina pracy minikoparki to 50 pln. ...

dzabij
23-10-2016, 20:01
A to zależy jeszcze gdzie ;-)

wayne2mike
23-10-2016, 20:23
Świder idzie tylko w dół w wiertnicy, jakiś kamień, korzeń lub cokolwiek to wiertło stoi w miejscu. Do takich prac wiertnicą w bok to jedynie frez, zasada taka sama jak przy wiertarce z wiertłem. Frezu do takich wiertnic nie ma chyba że narzędzia profesjonalne niedostępne od zaraz wiec minikoparka lub szpadelek będą najlepsze