PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z piecem (niespalony ekogroszek)



zielony123
22-10-2016, 12:36
Witam, tak jak w temacie od baaardzo długiego czasu mam problem z piecem. Dokładnie chodzi o to, że piec tak jakby nie spala całkowicie groszku tzn. od strony podajnika (znajduje się on po prawej stronie pieca) węgiel spala się ale często tworzy (nie wiem jak to nazwać) spieki? zaś po lewej stronie retorty węgiel nie spala się w całości i w takiej postaci spada do popielnika. Szukałem informacji na ten temat ale nigdzie nie mogłem znaleźć rozwiązania... Powiem szczerze nie znam się na tym wszystkim ale muszę sam coś z tym zrobić bo na pomoc hydraulika który montował piec nie mam co liczyć itp. :P Piec który posiadam to: DOMO PLUS 19 KW z regulatorem MASTER 500. Piec ma do ogrzania około 100 m2 powierzchni. Dom ocieplony styropianem 15 cm, strop drewniany ocieplony wełną 15 cm, dach także ocieplony wełną 15 cm. Piec rozpoczął pracę w listopadzie tamtego roku, na początku palił dużo ekogroszku (jak hydraulik powiedział "musi wygrzać ściany itp." jak się później okazało hydraulik nie podłączył czujnika C.W.U. do bojlera przez co pompa od niej cały czas chodziła a piec grzał) ale w popielniku znajdowało się mało popiołu. Z piecem walczę już baaardzo długo, staram się jakoś zmieniać te ustawienia ale to nic nie daje.. Piec pobiera bardzo dużo węgla a w popielniku znajduje się bardzo dużo niespalonego węgla i spieków oprócz tego na wszystkich drzwiczkach i wewnętrznych elementach pieca osadza się duża ilość sadzy itp. Może ktoś miał już kiedyś taki problem i udało mu się z nim uporać bo to jest koszmar. Ustawienia jakie mam wpisane w regulatorze (większość była ustawiona przez hydraulika):
- Ustawienia w zakładce "Parametry Pracy":
Hist. kotła: 5st.
Grzanie Podaw <sek>: 13
Grzanie Pauza <sek>: 45
Grzanie Siła Nadm: 100%
Wentylator Wybieg <sek>: 45
Wentylator Op. Wył <sek>: 35
Podtrzymanie Podaw <sek>: 6
Podtrzymanie Pauza <min>: 7
Podtrzym. LATO Pauza <min>: 10
Podtrz. Went. Praca <sek>: 50
Podtrz. Went. Pauza <min>: 6
Podtrz. Went. Siła Nadm: 100%
Wentylator Płynnie: Tak
Pompa C.O.: 40st.
- Ustawienia w zakładce "Ciepła Woda":
Temperat : 50st
Kocioł-Boj: 5st
Histereza: 5st
Dodam jeszcze, że ta "zakrywka" na wentylatorze jest odsłonięta na maximum. Nie wiem czy parametry węgla jakiego używam są tutaj istotne ale wolę podać: -Wartość opałowa około 23 MJ/KG. -zawartość popiołu około 8%. -zawartość siarki około 0,35%. -spiekalność max 4. Bardzo proszę o pomoc ponieważ codzienne muszę wybierać niespalony węgiel wraz z popiołem z popielnika... a węgla idzie tyle, że głowa boli :(

Arturo72
22-10-2016, 16:28
Piec który posiadam to: DOMO PLUS 19 KW z regulatorem MASTER 500. Piec ma do ogrzania około 100 m2 powierzchni. Dom ocieplony styropianem 15 cm, strop drewniany ocieplony wełną 15 cm, dach także ocieplony wełną 15 cm. Bardzo proszę o pomoc ponieważ codzienne muszę wybierać niespalony węgiel wraz z popiołem z popielnika... a węgla idzie tyle, że głowa boli :(Masakra :DA nie dało się jeszcze tam większego kotła wpakować ? W takim domu potrzebujesz kocioł o mocy 5-6kW a w tej chwili powinien pracować z mocą 1-1,5kW czyli poniżej 10% mocy nominalnej i się dziwisz,że taki smok tyle wegla Ci zjada ?Zapewne węglem miało być tanio :D Zostałeś oszukany przez tego kto sprzedał Ci ten kocioł bo ten kocioł absolutnie nie nadaje się do tego domu z taką mocą grzewczą,reklamacje do sprzedawcy na jakiej podstawie sprzedał Ci kocioł o takiej mocy.

zielony123
22-10-2016, 18:08
Masakra :DA nie dało się jeszcze tam większego kotła wpakować ? W takim domu potrzebujesz kocioł o mocy 5-6kW a w tej chwili powinien pracować z mocą 1-1,5kW czyli poniżej 10% mocy nominalnej i się dziwisz,że taki smok tyle wegla Ci zjada ?.

Dziękuję za odpowiedz jednak zapomniałem dodać, że dom wykonany został z przekształcenia starego obiektu gospodarczego (ściany wykonane są ze starych pustaków żużlowych/betonowych) itp. piec został także zakupiony z myślą o przyszłościowym zagospodarowaniu poddasza itp. (do ogrzania będzie wtedy dodatkowo około 100-120 m2). Ogólnie piec wybierał hydraulik, jednak w instrukcji od tego pieca napisane jest, że piec przeznaczony jest do ogrzewania powierzchni 130-200 m2. Już sam nie wiem... a nie można jakoś wpłynąć na zmniejszenie strat węgla itp. bez zmiany pieca?

Arturo72
22-10-2016, 19:55
Już sam nie wiem... a nie można jakoś wpłynąć na zmniejszenie strat węgla itp. bez zmiany pieca?Bufor ok.1000l.

timon120777
22-10-2016, 21:53
słuchaj Arturka to będzisz zima w klapkach chodził:bash::bash::bash:
moc kotła nie jest współmierna do powierzchni a do zapotrzebowania budynku na ciepło
to co pisze producent to zwykła "zakryjdoopa"
kocioł o mocy 10KW ogrzeje budynek o zapotrzebowaniu do 10KW i nie ma tu znaczenia czy bedzie miał 100m2 czy 300m2
jak Twoja konstrukcja ma w przyblizeniu 200m2 i jest izolowana 15cm styro i nie jest to zrobione na sztukę albo dla sztuki to jej zapotrzebowanie jest w okolicy 50W/m2 nawet jak tego poddasza nie używasz(ciepło spitala do góry nawet jak nie chcesz i poddasze grzeje) co daje 200x0,5=10KW
twój kocioł jest zatem prawie 2 krotnie za duży i nawet bufor niewiele pomoże
kocioł po naładowaniu bufora się odstawi a to oznacza mniej więcej to samo co postawienie auta pod domem z zapalonym silnikiem.
nie jeździ ale paliwo spala. tak jak kocioł.
Bufor może i pomoże ale policz koszt takiego ustrojstwa- czy się zwróci? po jakim czasie?
mleko rozlane
możesz zmniejszyć powierzchnię wymiany
możesz zmienić palnik na mniejszy
wszystko niewiele pomoże
jedynie nowy kocioł o mocy adekwatnej do potrzeb a nie do powierzchni pozwoli ogarnąć sytuację

no chyba że Arturek Ci wyspawa charytatywnie buforek i ociepli by strat na nim nie było to możesz próbować sie bawić
pamiętaj jednak że taki buforek 1000L troszkę miejsca Ci zajmie

asolt
22-10-2016, 22:05
słuchaj Arturka to będzisz zima w klapkach chodził:bash::bash::bash:
moc kotła nie jest współmierna do powierzchni a do zapotrzebowania budynku na ciepło

do projektowego obciązenia cieplnego, zapotrzebowanie na ciepło budynku jest akurat tu mało istotne.

מרכבה
22-10-2016, 22:16
Ht * dt to nas by interesowało.

jedynie nowy kocioł o mocy adekwatnej do potrzeb a nie do powierzchni pozwoli ogarnąć sytuację

no chyba że Arturek Ci wyspawa charytatywnie buforek i ociepli by strat na nim nie było to możesz próbować sie bawić
pamiętaj jednak że taki buforek 1000L troszkę miejsca Ci zajmie czasem tak bywa, że człowiek logiczny błąd popełni.
Nowy kocioł - jest stanowczo droższy niż założenie buforu. Raptem przy ogrzaniu od 10 do 90 st ma 93 kWh energii zjeść..
4,91 godziny nagrzanie przy pełnej mocy... starczy do rozładowania na jakieś 7-8 godzin przy silnym mrozie..

timon120777
22-10-2016, 22:16
Asolt
możliwe że używam niewłaściwych słów- popraw mnie jeśli się mylę
chodzi mi jednak o to że nie powierzchnia a potrzeby domu determinują moc czajnika

asolt
22-10-2016, 22:21
Asolt
możliwe że używam niewłaściwych słów- popraw mnie jeśli się mylę
chodzi mi jednak o to że nie powierzchnia a potrzeby domu determinują moc czajnika

Tak jest w istocie. Powierzchnia w dziesiejszych czasach niewiele mówi o budynku w kontekscie strat, a w zasadzie nic nie mówi.

מרכבה
22-10-2016, 22:21
Dobrze dobrze prawisz :) paniał em :) może jak by się instalator poczuwał do odpowiedzialności...
to dobrze było by kocioł wymienić. Ale tak - pozostaje dać bufor, bo jest najtańszą opcją.

timon120777
22-10-2016, 22:25
a ile taki bufor kosztuje?
kiedy się zwróci ?
można powierzchnię kociołka zmniejszyć
jest kilka sposobów na przewymiarowanie
myślę że tańszych niż bufor
co by jednak nie wymyślił to i tak to tylko półśrodki
rada jedna- kociołek odpowiedni do potrzeb i to niezależnie od paliwa w nim stosowanego
a "insztalator" ma wywalone bo skasował i poszedł w cholerę a Ty się człowieku szarp z żelazem:confused::confused::confused:

מרכבה
22-10-2016, 22:40
Przerabiałem temat z buforem u rodziców, w perspektywie polepszania izolacyjności termicznej budynku,
każda taka akcja (obłożenie kolejnej ściany izolacją) = piec za duży. 17 kW na 220m2 nie izolowanego domu
U ścian 0,7 okien 2,8 i garść mostków termicznych ;) dawał radę. I zostało albo sprzedać 30mp drewna
i kupić piec gazowy + wymienić wszystkie grzejniki na zasilanie maks +55 st ..
albo kupić piec na pelet dobrany mocą do potrzeb .. obecnych jakieś 23 kW.
Lub najgorzej mieć piec na -20 .. średniej dobowej .. i czekać raz na 10 lat .. aż taki mróz będzie.
Nawet dobrany piec na paliwo stałe do potrzeb .. przez sporą część sezonu grzewczego będzie pracował na 50% swoich możliwości.
Bufor jest nie do obejścia.
Bufor kosztował 1300 L nierdzewka używka 3750 zł. dziś patrzyłem przez rewizję..
"ba ta nowy w środku"
Przy kotłach innych niż of -on bufor to mus, nie pomoże dobór mocą, bo ona jest na -20 ;)
powtórzę, a średnio jest +20 cieplej .. = 50% mniejsza moc etc.

timon120777
22-10-2016, 22:51
ile zaoszczędzisz w sezonie dzięki buforowi??? 20% opału? 50 %???
Ty masz wiedzę bo wstawiłeś - podaj prosze dane- będzie łatwiej ocenić zasadność inwestycji

מרכבה
22-10-2016, 22:58
Nie chodzi o oszczędność opału, bo tą idzie łatwo zrobić, nie palić lub wygaszać itp ..
Chodzi o kocioł, o jego warunki pracy. Obserwuje co się dzieje z kotłami, które notorycznie pracują poniżej możliwości.
Masa smoły, nagaru, sadzy itp. 26 lat komin nie wymagał żadnego czyszczenia! bo piec szedł nie raz nie dwa ile tylko zdołał.
W perspektywie modernizacja domu, dodanie grubego ocieplenia, nie ma szans aby kocioł mógł pracować wtedy
z optymalną mocą, duszenie opału = sadza, smoła itp i czyszczenie komina, do którego nikt nie jest przywykły.
Zresztą - z bufora upuszczę tyle ciepła ile potrzeba + do tego termostaty na grzejnikach, przy samym piecu i termostatach jest ryzyko gotowania wody.
Gotowanie wody w instalacji, to była totalna abstrakcja ! jakiś problem innych instalacji i ciężki do wyobrażenia.
Zapal i zapomnij,

radik81
23-10-2016, 00:44
Kolego timon120777 ,czytałem twoje posty i widzę ,że jesteś ogarnięty w temacie kotłów podajnikawych .
Obecnie mam do ogrzania 90 m2. Ogrzewam kotłem zasypowym RED-Uni 15 kw (niestety przewymiarowany ) dokupiłem do kociołka sterownik KRYPTON PID , niestety dużej poprawy nie widzę.Domek wybudowany w 2010 roku.Pustak H+H 24 cm +12 styro ,podłoga i strop 10 cm styro . W przyszłości planuję zagospodarować poddasze , dodatkowe 50 m2 (oczywiście docieplić wełną , jakieś 30 cm ) , czyli w sumie około 140 m2.Przymierzam się do zakupu kotła DEFRO EKR 10 kw.I tu dręczy mnie kilka pytań.
Czy kocioł DEFRO EKR 10 kw to dobry wybór?
Czy poradzi sobie z 140 m2?
W standardzie wyposażony jest w sterownik CLASSIC ECO,dlatego myślę o zmianie na sterownik DEFRO K1Pv2?
I tu kolejne pytanie czy to dobry sterownik?
Czy PID w sterowniku DEFRO K1Pv2 steruje tylko mocą dmuchawy na podstawie temperatury kotła i temperatury spalin czy może też podawanie paliwa ( sam dobiera ilość ,przerwę w podawaniu itd. )?
A może inny kocioł?
Z góry dziękuję za odpowiedź .
Pozdrawiam

Arturo72
23-10-2016, 00:48
Kolego timon120777 ,czytałem twoje posty i widzę ,że jesteś ogarnięty w temacie kotłów podajnikawych . Obecnie mam do ogrzania 90 m2. Ogrzewam kotłem zasypowym RED-Uni 15 kw (niestety przewymiarowany ) dokupiłem do kociołka sterownik KRYPTON PID , niestety dużej poprawy nie widzę.Domek wybudowany w 2010 roku.Pustak H+H 24 cm +12 styro ,podłoga i strop 10 cm styro . W przyszłości planuję zagospodarować poddasze , dodatkowe 50 m2 (oczywiście docieplić wełną , jakieś 30 cm ) , czyli w sumie około 140 m2.Przymierzam się do zakupu kotła DEFRO EKR 10 kw.I tu dręczy mnie kilka pytań.Czy kocioł DEFRO EKR 10 kw to dobry wybór?Czy poradzi sobie z 140 m2?W standardzie wyposażony jest w sterownik CLASSIC ECO,dlatego myślę o zmianie na sterownik DEFRO K1Pv2?I tu kolejne pytanie czy to dobry sterownik?Czy PID w sterowniku DEFRO K1Pv2 steruje tylko mocą dmuchawy na podstawie temperatury kotła i temperatury spalin czy może też podawanie paliwa ( sam dobiera ilość ,przerwę w podawaniu itd. )?A może inny kocioł?Z góry dziękuję za odpowiedź .PozdrawiamNo łapy opadają :DZrób audyt energetyczny domu i wszystko stanie się jasne.Ileż można to powtarzać,jesteś tu od roku i nie jarzysz ???Na 140m2 10kW to maks a na 90m2 i 6kW za duzy.

מרכבה
23-10-2016, 00:56
Audyt raz, dwa po obliczeniu jaka moc, trzeba mieć świadomość że średnia w sezonie to 0st..
jak by nie było wynik audytu X0,5 i tu jest problem wszelakiej maści pieców, kotłów - którym nie dane jest pracować
off-on. Pierwsze krasno-instalatromrmiejcy zrobili rewolucję miedziową ..i wydumali układy zaparte.
Najlepiej jak by wy układzie było 10 litrów wody ;D a później faszerować kotły elektroniką.
Skutki złych doborów odczuwają płuca i w obowiązku dbania o swoje płuca. Pewne dziwadła trzeba prostować.
Szczególną fobią jest -aby nie był za mały, ... jeszcze o takim przypadku nie słyszałem....
o za dużych? wystarczy forum czytać.

timon120777
23-10-2016, 07:20
radik
zgadzam się z przedmówcą - teraz raczej dość trudno o zbyt mały kocioł.
10KW się nie zmęczy raczej nawet przy silnych mrozach- on wtedy zwyczajnie dopiero zacznie dobrze pracować z wyższą sprawnością.
nie patrz nigdy więcej na informacje producentów o możliwości ogrzania przez kocioł o mocy xKW 10*x metrów bo tak zazwyczaj podają. to pozostałości z zeszłego wieku kiedy z każdej ulicy ziały nieotynkowane kloce z drewnianymi jednoszybowymi oknami i zapotrzebowaniem 100W/m2
teraz to zapotrzebowanie jest co najmniej o połowę mniejsze i kierując się wytycznymi producentów ląduje się z łapą w nocniku:(:(:(

Co do sterownika to wymieniony przez Ciebie steruje wszystkim. trzeba jedynie ogarniętego instalatora potrafiącego dostroić go do danej instalacji i potrzeb domu.

radik81
23-10-2016, 08:31
A co z PID? Czy w sterowniku DEFRO K1Pv2 steruje tylko mocą dmuchawy na podstawie temperatury kotła i temperatury spalin czy może też podawanie paliwa ( sam dobiera ilość ,przerwę w podawaniu itd. )?
Podawanie paliwa trzeba samemu wyregulować?

Jarecki79
23-10-2016, 08:56
Witam, tak jak w temacie od baaardzo długiego czasu mam problem z piecem. Dokładnie chodzi o to, że piec tak jakby nie spala całkowicie groszku tzn. od strony podajnika (znajduje się on po prawej stronie pieca) węgiel spala się ale często tworzy (nie wiem jak to nazwać) spieki? zaś po lewej stronie retorty węgiel nie spala się w całości i w takiej postaci spada do popielnika. Szukałem informacji na ten temat ale nigdzie nie mogłem znaleźć rozwiązania... Powiem szczerze nie znam się na tym wszystkim ale muszę sam coś z tym zrobić bo na pomoc hydraulika który montował piec nie mam co liczyć itp. :P Piec który posiadam to: DOMO PLUS 19 KW z regulatorem MASTER 500. Piec ma do ogrzania około 100 m2 powierzchni. Dom ocieplony styropianem 15 cm, strop drewniany ocieplony wełną 15 cm, dach także ocieplony wełną 15 cm. Piec rozpoczął pracę w listopadzie tamtego roku, na początku palił dużo ekogroszku (jak hydraulik powiedział "musi wygrzać ściany itp." jak się później okazało hydraulik nie podłączył czujnika C.W.U. do bojlera przez co pompa od niej cały czas chodziła a piec grzał) ale w popielniku znajdowało się mało popiołu. Z piecem walczę już baaardzo długo, staram się jakoś zmieniać te ustawienia ale to nic nie daje.. Piec pobiera bardzo dużo węgla a w popielniku znajduje się bardzo dużo niespalonego węgla i spieków oprócz tego na wszystkich drzwiczkach i wewnętrznych elementach pieca osadza się duża ilość sadzy itp. Może ktoś miał już kiedyś taki problem i udało mu się z nim uporać bo to jest koszmar. Ustawienia jakie mam wpisane w regulatorze (większość była ustawiona przez hydraulika):
- Ustawienia w zakładce "Parametry Pracy":
Hist. kotła: 5st.
Grzanie Podaw <sek>: 13
Grzanie Pauza <sek>: 45
Grzanie Siła Nadm: 100%
Wentylator Wybieg <sek>: 45
Wentylator Op. Wył <sek>: 35
Podtrzymanie Podaw <sek>: 6
Podtrzymanie Pauza <min>: 7
Podtrzym. LATO Pauza <min>: 10
Podtrz. Went. Praca <sek>: 50
Podtrz. Went. Pauza <min>: 6
Podtrz. Went. Siła Nadm: 100%
Wentylator Płynnie: Tak
Pompa C.O.: 40st.
- Ustawienia w zakładce "Ciepła Woda":
Temperat : 50st
Kocioł-Boj: 5st
Histereza: 5st
Dodam jeszcze, że ta "zakrywka" na wentylatorze jest odsłonięta na maximum. Nie wiem czy parametry węgla jakiego używam są tutaj istotne ale wolę podać: -Wartość opałowa około 23 MJ/KG. -zawartość popiołu około 8%. -zawartość siarki około 0,35%. -spiekalność max 4. Bardzo proszę o pomoc ponieważ codzienne muszę wybierać niespalony węgiel wraz z popiołem z popielnika... a węgla idzie tyle, że głowa boli :(

Miałes udzielone odpowiedzi polityczne

Spróbuję teraz praktycznych.\
Masz wyrób marketowy, to jego niby 19kw to najprawdopodobniej pobożne życzenia ściętej głowy

Zacznijmy od tego:
Jaki masz tam palnik? Fajowy klasyczny na ekogroszek, jeżeli tak, to już jest ok.
Czy palenisko uszczelnione sliconem wysokotemp.?

Pytanie, czy ta część niezamieszkała jest odizolowana, jeżeli nie, to generuje Tobie sporą stratę

Palniki retortowe kręcą ślimakiem w jedną stronę, jak trafisz na paliwo o nieco większej spiekalności i musisz mocno grzać/dużo podawać, to wówczas w zależności od typu palnika zaczyna spadać z danej ćwiartki lub połowy niedopalony opał


Możliwe,że masz cos spinkolone w instalacji, wówczas też kocioł może żreć, bo wpada w zamknięte koło tj. generowana strata - uzupełnianie strat.

bufor na chwile obecną odłóz na drugi plan, on Ci może byc pomocny, jeżeli kocioł jest przymaławy, wówczas po nabiciu dużego bufora obniżone zostanie zapotrzebowanie i palnik zacznie pracować spokojnie, co da szansę na prawidłowe dopalanie paliwa

Jarecki79
23-10-2016, 09:01
Kolego timon120777 ,czytałem twoje posty i widzę ,że jesteś ogarnięty w temacie kotłów podajnikawych .
Obecnie mam do ogrzania 90 m2. Ogrzewam kotłem zasypowym RED-Uni 15 kw (niestety przewymiarowany ) dokupiłem do kociołka sterownik KRYPTON PID , niestety dużej poprawy nie widzę.Domek wybudowany w 2010 roku.Pustak H+H 24 cm +12 styro ,podłoga i strop 10 cm styro . W przyszłości planuję zagospodarować poddasze , dodatkowe 50 m2 (oczywiście docieplić wełną , jakieś 30 cm ) , czyli w sumie około 140 m2.Przymierzam się do zakupu kotła DEFRO EKR 10 kw.I tu dręczy mnie kilka pytań.
Czy kocioł DEFRO EKR 10 kw to dobry wybór?
Czy poradzi sobie z 140 m2?
W standardzie wyposażony jest w sterownik CLASSIC ECO,dlatego myślę o zmianie na sterownik DEFRO K1Pv2?
I tu kolejne pytanie czy to dobry sterownik?
Czy PID w sterowniku DEFRO K1Pv2 steruje tylko mocą dmuchawy na podstawie temperatury kotła i temperatury spalin czy może też podawanie paliwa ( sam dobiera ilość ,przerwę w podawaniu itd. )?
A może inny kocioł?
Z góry dziękuję za odpowiedź .
Pozdrawiam
Arturka nie słuchaj, zna się jak świnia na gwiazdach

Kolego masz kocioł zasypowy, jeżeli był zbadany i jest odpalany od góry, to owe 15kw jest tylko moca szczytową, średnia moc eksploatacyjna oscyluje w takiej konstrukcji w granicy 9-10kW

Masz w tym kotle szczelne drzwiczki?
Zasypuj go na ruszt po dolna krawędź drzwiczek zasypowych
następnie na wierzch podpałka w postaci np. drobno siekierka przygotowanego drewna
odpalasz i wracasz do kotła jak się wszystko wypali.

Teraz, gdy jest cieplej nie musisz odpalac całego wsadu, możesz zasypywać 2/3 wysokości albo 1/2 wysokości paleniska, tym sposobem będziesz dobrze spalał.

Pobierz sobie ulotkę, wydrukuj i poczytaj:
http://czysteogrzewanie.pl/wp-content/uploads/2013/01/ulotka_4xA5.pdf

tu masz więcej tekstu i rysunki dla kotła zasypowego
http://czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w-piecu/rozpalanie-od-gory-instrukcja-krok-po-kroku/


Kolejna kwestia Krypton PID jest wysyłany z nastawami uniwersalnymi, napisz jaką dokładnie masz dmuchawę, to ustawimy odpowiednią charakterystykę

zielony123
23-10-2016, 10:33
Miałes udzielone odpowiedzi polityczne

Spróbuję teraz praktycznych.\
Masz wyrób marketowy, to jego niby 19kw to najprawdopodobniej pobożne życzenia ściętej głowy

Zacznijmy od tego:
Jaki masz tam palnik? Fajowy klasyczny na ekogroszek, jeżeli tak, to już jest ok.
Czy palenisko uszczelnione sliconem wysokotemp.?

Pytanie, czy ta część niezamieszkała jest odizolowana, jeżeli nie, to generuje Tobie sporą stratę

Palniki retortowe kręcą ślimakiem w jedną stronę, jak trafisz na paliwo o nieco większej spiekalności i musisz mocno grzać/dużo podawać, to wówczas w zależności od typu palnika zaczyna spadać z danej ćwiartki lub połowy niedopalony opał


Możliwe,że masz cos spinkolone w instalacji, wówczas też kocioł może żreć, bo wpada w zamknięte koło tj. generowana strata - uzupełnianie strat.

bufor na chwile obecną odłóz na drugi plan, on Ci może byc pomocny, jeżeli kocioł jest przymaławy, wówczas po nabiciu dużego bufora obniżone zostanie zapotrzebowanie i palnik zacznie pracować spokojnie, co da szansę na prawidłowe dopalanie paliwa

Dziękuję bardzo za odpowiedz. Najlepiej będzie jak dodam screena schematu z instrukcji bo nie znam się na tym 370821 Przepraszam, że na samym początku nie podałem informacji, że piec jest z rusztem wodnym...
czy palenisko jest uszczelnione to nie wiem :( czy można to w jakiś sposób sprawdzić?
poddasze oddzielone jest płytą OSB na której znajduje się spora warstwa rozłożonej wełny.

Jarecki79
23-10-2016, 10:39
wg tego szkicu powinien byc palnik fajkowy

czyli odpowiednik takiego:
http://www.pancerpol.com.pl/podajniki/podajniki-paliwa-stalego-pps-standard.html

zobacz sobie w instrukcji pancerpola, gdzie należy palnik fajkowy uszczelniać:
http://www.pancerpol.com.pl/wp-content/uploads/2015/01/standard.pdf
fotki na stronie 9

zielony123
23-10-2016, 11:28
wg tego szkicu powinien byc palnik fajkowy

czyli odpowiednik takiego:
http://www.pancerpol.com.pl/podajniki/podajniki-paliwa-stalego-pps-standard.html

zobacz sobie w instrukcji pancerpola, gdzie należy palnik fajkowy uszczelniać:
http://www.pancerpol.com.pl/wp-content/uploads/2015/01/standard.pdf
fotki na stronie 9

W najbliższym czasie postaram się wygasić piec i sprawdzę stan tego uszczelnienia. Na stronie którą Pan podał napisane jest aby użyć sylikonu żaroodpornego o wytrzymałości temperaturowej 1500st C. poleca Pan może jakiś dokładny typ\markę tego sylikonu? Wiem, że ustawienia parametrów pieca to kwestia indywidualna, zależna od warunków pogodowych itp. itd. ale może wie Pan co mógłbym zmienić w ustawieniach aby chociaż troszeczkę zmniejszyć stratę węgla lub ilość popiołu odkładającego się w popielniku?

Jarecki79
23-10-2016, 11:31
Zacząć należy od uszczelnienia, zrób to możliwie szybko

np. uszczelniacz kominkowy soudal na 1500st.C
albo CX-80 na 1500st.C

po uszczelnieniu skorygujesz pewnie podawanie i obniżysz nadmuch, będziesz widział zmianę w procesie spalania

מרכבה
23-10-2016, 11:37
Niema czegoś takiego jak moc średnia .. jeśli w piecu pali się 20kg wsadu .. to on decyduje jaka jest moc..
Wybór jest prosty - kiszenie ? nie kiszenie.
100m2 grzane teraz kotłem 19 kW masakra i rzeź! nawet jak by to był dom bez izolacji, jest to za dużo!
220 m2 grzane śmieciuchem - dom bez izolacji, okna skrzynkowe i 370836 i taki kwiecisty zestaw mostków termicznych.
Kocioł z końca lat 80 - palony drewnem i nigdy mu pary nie brakowało ! a wy mi tu będziecie opowiadać że 19 kW jest ok ..
Szczególnie że 99% instalacji jest robione na mórz raz na 10 lat .. a teraz co ? +5 / +10 st dom który potrzebuje na 100m2 w silny mróz jakieś 7 kW .. a ile teraz ? 2 kW ? a później spieki, sadze itp ... piec jest totalnie zaduszony ! jak, nie pomoże zawór 3d / 4d .. ciepło musi być odebrane !
Tu jest problem .. dom potrzebuje ~2kW piec ma 19 kW

to jest jakieś ~300 gram węgla przez godzinę - czy palnik jest w stanie tak pracować

Jarecki79
23-10-2016, 11:48
no patrz jakie durne te badacze w laboratoriach, podają dla takiego kotła o tzw. zasypie cyklicznym (to u kolegi Radik81) moc znamionową, średnią eksploatacyjną i minimalną....
a tu ktos na forum wie lepiej, że czegoś takiego nie ma....

to (u kolegi zielony123) jest marketowy wyrób dla m.in. Leroya swego czasu i to 19kw to sobie ktoś pisakiem napisał, ale ciężko zrozumieć, jak się chce tylko językiem klepać byle co
pitolic, co ślina na język przyniesie ale pomocy w tym zero ale za to masa bzdur o charakterze pseudo-naukowym

ten palnik retortowy jak zostanie uszczelniony może z bardzo dobrym skutkiem od niskich obciążeń pracować i na tym zakończę, bo zaraz durne wywody się zaczną zamiast pomocy....

zielony123
23-10-2016, 12:01
Dobrze, jutro postaram się kupić sylikon, wygasić piec i uszczelnić palnik. Dodam tylko, że w wakacje piec w trybie grzania "LATO" (grzanie tylko C.W.U.) palił mało węgla, do popielnika trafiała baardzo mała, wręcz znikoma ilość niespalonego groszku a osadu w postaci sadzy i pyłu było znacznie mniej niż teraz.

Jarecki79
23-10-2016, 12:03
podjedź sobie do jakiegoś marketu budowlanego, jak masz blisko
spokojnie dostaniesz tego typu wyroby w Obi, Leroy, Castorama, Brico

מרכבה
23-10-2016, 12:42
Nie ma czegoś takiego jak durne wywody ! aby uzyskać taką i taką ilość energii trzeba spalić tyle i tyle paliwa.
Koledze potrzeba teraz ~300 gram węgla na godzinę (23MJ/kg/3,6 = 6,38 kWh z kg węgla na czysto ..
a potrzeba mu teraz ile ? 2kW mocy przez godzinę da 2kWh.. proste jak nie powiem co.
To 90% producentów kotłów podaje durnowaty dobór kotła 100 W/m2 powierzchni .. i mało ich interesuje .. co będzie dalej.
Czy ten cudowny palnik jest wstanie tak małe porcje węgla przepalać ? tak ciężko zrozumieć .. że to ilość spalonego opału daje moc ..
a owszem można 25kg węgla ukisić na tzw mocy minimalnej :lol2::rotfl: gdzie 3/4 pójdzie w sadzę i spieki, smołę itp.
A ciepłomierz pokazał :D moc minimum :D
3 kG węgla spalonego przez godzinę winno dać ~19 kWh energii .. a moc 19 kW przez godzinę .utrzymana będzie :P.
Problem jest minimalna wydajność palnika ! jeśli mógł by podać i spalać grudka po grudce - tego problemu by nie było, lub mógł się rozpalić na żądanie.
Ale to puki co potrafi pelet, gaz i opałówa..
No ale pętla się zaciska i zaraz może być niezadowolony klient, że ma piec 15 kW .potrzebny raz na 10 lat, a teraz potrzeba mu 1,5 kW ...i trzeba się jakość bronić.

Oskarżać, dyskredytować itp

W tym wypadku kocioł z podajnikiem niczym nie różni się od śmieciucha,
ponieważ wypada - nagrzać bufor wygasić, odpalić wygasić.
Sprawa prosta jak budowa cepa i stąd powoli zaczyna się larum.

Jarecki79
23-10-2016, 12:54
o masz , teraz wróż Maciej wyliczył z kosmosu,że z całą pewnością teraz tam potrzeba 300g/godz
byłeś tam z kamerą termowizyjna, liczyłeś straty ciepła budynku, jesteś pewien, że instalacja grzewcza właściwie wykonana, że nie ma problemów z ciągiem kominowym?

Przestań pinkolić farmazony, jak potrafisz - pomagaj, jak nie masz nic mądrego do zaoferowania to siedź cicho i nie spamuj i nie przeszkadzaj

palnik latem potrafi na dobrze wykonanej instalacji spalać 2kg/24h z wykorzystaniem stref cwu przy prysznicu dla przeciętnie 3osobowej rodziny
utrzymanie kulki żaru i kotła w gotowości pochłania 1 do 1,3kg/24h, policz sobie czy i w którym momencie przestanie być opłacalna zapalarka w pelecie..., przemyśl jaka pobiera moc i jak długo musi pracować do odpalenia

Bufor zgodnie z normą z pewnych względów polecany jest do kotłów zasypowych.... do podajnika to inna para kaloszy

מרכבה
23-10-2016, 13:04
palnik latem potrafi na dobrze wykonanej instalacji spalać 2kg/24h z wykorzystaniem stref cwu przy prysznicu dla przeciętnie 3osobowej rodziny
czyli mógł by być wynik 83,3 grama na godzinę ? tak mam ten zapis rozumieć .. to w takim wypadku nie było by powyższych problemów ?

Jarecki79
23-10-2016, 13:10
Podałem Ci sprawdzone wyniki z prób, chodzi o grzanie wody w bojlerze latem, z wykorzystaniem stref dla prysznica i rodziny 2+1 z założeniem,że jest zmywarka w domu
Minimalna ilość paliwa w retorcie fajkowej potrzebna do utrzymania kotła przy życiu wynosi 1 do 1,3kg/24h (samo podtrzymanie temp. kotła bez grzania czegokolwiek)

Chodzi jednak o to, aby nie beblac na kolejnym wątku dyrdymałów
Jest dwóch kolegów potrzebujących pomocy i dziwne dyskusje podobnej treści co zawsze są tu niepotrzebne

מרכבה
23-10-2016, 13:25
To skąd wzięły się powyższe problemy, jeśli kocioł na czuwaniu potrzebuje na dobę 1kg-1,3 kg węgla.
A przypuszczalne potrzeby to ~7,2 kg /24

radik81
23-10-2016, 13:49
Kolego Jarecki79
kocioł wyłożyłem szamotem,pojemność komory zasypowej obecnie wynosi 1/3 pojemność kotła.Zasypuję kocioł jak najwyżej otworów napowietrzających (pod drzwiczki zasypowe) i odpalam od góry . Przy obecnych temperaturach spalam około 14 kg węgla orzech (90 m2 + 100l CWU)
Sterownik KRYPTON PID mam tak ustawiony;
parametry serwisowe;
-moc biegu 49 24%
-moc biegu 1 1%
-minimalna temperatura nastawiona 45 stopni
-temperatura wyłączenia regulatora 35 stopni
-nadwyżka temperatury do ładowania CWU oF
-przedłużenia pracy dmuchawy,załączenie regulacji PID 5 stopni
-człon całkujący KI 21

konfiguracja regulatora;
-wydajność dmuchawy 18
-czas przedmuchu 50
-czas przerwy 05
-temperatura załączenia pompy CO 45
-żądana temperatury CWU 60
-tryb pracy pomp 03 (brak cwu)
Temperaturę na kotle ustawiam na 60 stopni.

dmuchawa DM30SkTc
85 W
320m3/h
Kocioł przez pierwsze 4-5 godzin praktycznie pracuje na przedmuchach.
Z tego co zauważyłem to gdy kocioł jest blisko temperatury zadanej ,dmuchawa za wolno zmienia prędkość .Praktycznie prędkość minimalna dmuchawy tzn. bieg 1 czyli 1% dopiero jest zauważalny w przedmuchach,czyli w moim przypadku po przekroczeniu 65 stopni.
Spróbować obniżyć człon KI?
A może dmuchawa jest nieodpowiednia?

Jarecki79
23-10-2016, 15:01
To skąd wzięły się powyższe problemy, jeśli kocioł na czuwaniu potrzebuje na dobę 1kg-1,3 kg węgla.
A przypuszczalne potrzeby to ~7,2 kg /24

Potrzeb nie znasz
Jak byk masz jednak napisane,że w trybie lato popiołu było tyci tyci i nie było kłopotu z sadzą ani ilością spalanego paliwa

Gdzie leży problem?
Tam gdzie pisałem, przede wszystkim nalezy zacząć od palnika i jego uszczelnienia, przy okazji można oczyścić komorę powietrzną palnika

po uszczelnieniu można powalczyć z nastawami, można się zastanowić nad lepszym sterownikiem. Jak palnik będzie wyczyszczony i uszczelniony a będzie z palnika spadał niedopalony koks, będzie można założyć,że winne jest jeszcze paliwo.

Tyle na początek, aby sprawy wyprowadzić na lepsze tory.


nie wiadomo także czy nie ma kwiatków w instalacji a problem staje się widoczny dopiero po grzaniu całości, instalator ze mnie jednak żaden, znam tylko podstawowe zasady. Nie mniej po wklejeniu zdjęć, (jak nikt nie będzie bezmyślnie spamował....) ktoś inny w takim temacie pomóc może.....
To nieco później, po załatwieniu prostszych, podstawowych spraw.

Jarecki79
23-10-2016, 15:08
Radik
dawno nie miałem w rękach DM30SKT
jak kojarzę, to powinno być ok. 37% dla biegu 49 i ok. 7% dla biegu 1

w serwisowych trzeba dobrać to tak, aby nastawiając obroty dla biegu 49 nie był wyczuwalny ani słyszalny wyraźny przyrost obrotów
bieg 1 należy dobrać tak, aby wirnik minimalnie sie obracał i nie stał silnik na zwarciu (nie ma buczeć)

przedmuch masz jakiś kosmiczny
zrób tutaj 8sekund co 5minut

pid tutaj działa na takiej zasadzie,że sterownik stara się schodzić z nadmuchem, aby utrzymać się na temp. zadanej z ciągłą pracą wentyla
jak masz pid na 5st.C, to w przypadku przeciągania nastawy algorytm bierze czas przedmuchu jako wartość stałą i zaczyna wprowadzać pauzy przedmuchu od 1sekundy do zadanych np. 5minut przerwy, przekroczenie granicy pid-a pozostawia już jedynie sztywno ustawiony przedmuch.

מרכבה
23-10-2016, 15:33
. Piec rozpoczął pracę w listopadzie tamtego roku, na początku palił dużo ekogroszku (jak hydraulik powiedział "musi wygrzać ściany itp." jak się później okazało hydraulik nie podłączył czujnika C.W.U. do bojlera przez co pompa od niej cały czas chodziła a piec grzał) ale w popielniku znajdowało się mało popiołu. →
Potrzeb nie znasz
Jak byk masz jednak napisane,że w trybie lato popiołu było tyci tyci i nie było kłopotu z sadzą ani ilością spalanego paliwa


Potrzeb nie znasz wywnioskowałem szacunkowe potrzeby po izolacji... która najgorsza nie jest. i na pewno obciążenie nie wyniesie 100 W/m2 a takie jako podstawę przyjąłem dalej .. choć po przeliczeniu wyszło by tylko "gorzej" 60-70 W/m2 .. i to jest wskaźnik dla -20 !
dla 0 st jest przez pół mniejszy, a przy +10 jest 1/4 z tego nie wiem czemu tak ciężko zakapować.
pytanie czy piec jest wstanie czysto spalić ~300 gram węgla na godzinę ..

Jarecki79
23-10-2016, 15:51
Jeszcze raz pytam, byłeś, widziałeś, kamery termowizyjnej używałeś?
Nie z tego, co teoretycznie napisane.... ale z tego, co realnie wybudowane

o samym CWU masz wpis nr 29

Nie wiesz o co chodzi, nie beblaj głupot
nie potrafisz pomóc- nie zaczynaj mielenia ozorem o tyłku Maryny,
tym nic a nic nie pomożesz, tylko zawalisz wątek głupotami i wypocinami.

מרכבה
23-10-2016, 16:05
Dobra pytanie zasadnicze palnik ma modulację mocy 0-19 kW ? jak ma to grzebać w ustawieniach .. po temacie.

Jarecki79
23-10-2016, 16:20
Wiesz co, ja się poddaję, widzę,że jesteś alfa i omega - pomagaj zatem
Postoję z boku i popatrzę na pracę profesora.


Róbcie tak, aby Zielonemu i Radikowi dobrze działało

Jak nie potraficie, to niech wreszcie dupsko ruszy admin i zrobi porządek, bo tak się najzwyczajniej w świecie nie da.
Jeden wielki jubel prądowo-pompowy, tony guzik wartego spamu, widac o to chodzi na tym forum, aby statystyki podbijać

מרכבה
23-10-2016, 16:32
Spokojnie ! zadałem konkretne pytanie ! jest modulacja mocy 0-19 kW .. podałem konkrety, przyciskam do ściany .. od innej strony.
Bo nie dam się bajać na cuda instalacyjne, to już trzeba adminem straszyć.
To jest ważna odpowiedź! sugerowałeś kupno kotła ! a może bądź tak dobry i zasugeruj zmianę palnika ..nie mogłeś podać propozycji.
Z tego co widzę masz w ofercie tego sporo. Zaproponowałem bufor ciepła, to dostało mi się krytyką.
Posądzasz mnie o spam, ale zadaje konkretne pytania, piszę konkretnie z podaniem widełek potrzeb aktualnych.
Cud się nie zdarzy. Nie jestem alfą i omegą .. obserwuję, wyciągam wnioski.

Jarecki79
23-10-2016, 16:44
Niczym Cię nie straszę, nie sugerowałem żadnego kupna kotła.
Co najwyżej dałem pod rozwagę inny sterownik, palnik uważam,że jest ok, tyle,że trzeba wykonać pewne operacje.
Nie mniej, ja już wysiadam

Wykazuj się, ja siedzę cicho i mam wygięte, nie mam zamiaru na kolejnym wątku przebijać się przez x-stron g.wno wnoszących wpisów i opowieści dziwnych treści

Chciałem pomóc, to się spam wypisuje,
skoro tacy z Was szpece- to proszę bardzo,
do dzieła, ja obserwuję

מרכבה
23-10-2016, 17:03
Jeśli uważasz że da się to wysterować, to Ci nie będę przeszkadzał, przecież znasz się na tym.
Czy źle patrzę na nowy piec ? czy źle by było zapodać inny palnik? czy źle dać profi sterowanie ?

radik81
23-10-2016, 19:09
Kolego Jarecki79
dzisiaj zrobiłem tak , w popielniku "zainstalowałem"przesłonę z blachy dzięki której około 1/3 powietrza kieruję pod ruszt a 2/3 powietrza kierowane jest nad zasyp(powietrze wtórne). Człon całkujący KI zmniejszyłem z 21 na 10 ( minimum ) i z tego co dotychczas zauważyłem pomogło:D:D:D.Kocioł maksymalnie osiągnął 65 stopni i przedmuchy nie załączały się tak jak ustawiłem w konfiguracji tylko jakoś częściej.Kocioł praktycznie nie osiągnął temperatury wyższej jak 65 stopni
Z tego co napisałeś
pid tutaj działa na takiej zasadzie,że sterownik stara się schodzić z nadmuchem, aby utrzymać się na temp. zadanej z ciągłą pracą wentyla
jak masz pid na 5st.C, to w przypadku przeciągania nastawy algorytm bierze czas przedmuchu jako wartość stałą i zaczyna wprowadzać pauzy przedmuchu od 1sekundy do zadanych np. 5minut przerwy, przekroczenie granicy pid-a pozostawia już jedynie sztywno ustawiony przedmuch.
czy dobrze to rozumiem
"kocioł od 60 stopni do 65 steruje przedmuchami ale nie tak jak jest ustawione w konfiguracji tylko sam je sobie dobiera ,dopiero jak przekroczy 65 stopni steruje przedmuchami tak jak ma w ustawieniach czyli np. co 5 minut po 8 sekund?

Jarecki79
24-10-2016, 09:08
To z przerywanym nadmuchem jest nie ukrywając moim pomysłem
Robiąc ten algorytm do protona pid wychodziliśmy z założenia,że kotły sa lepsze i gorsze, dobór kotła rózny a użytkownicy moga nie stosować paliwa przewidzianego dla danej konstrukcji kotła, czyli np. zamiast miału w konstrukcji miałowej zasypią orzech a max. powinni korzystać z groszku typ Gk.I

Istotą pracy pid-a jest dążenie do ciągłego nadmuchu przy regulacji jego wydajności
Jak masz za duży kocioł lub nieodpowiednie do konstrukcji paliwo, to niski ciągły nadmuch nadal jest zbyt mocny
stąd wyszedł pomysł, aby wówczas sterownik przejął czas przedmuchu jako wartość domyślną i zaczął wprowadzać przerwy nadmuchu
jak to nie zdaje egzaminu, to po przekroczeniu nastawy o 5st.C (granica pracy PID- 5st.C) zostaje sam sztywny przedmuch.

masz to opisane w instrukcji, bodajże na 6str. wytłuszczonym drukiem

radik81
24-10-2016, 14:47
A jak wygląda praca PID w kotłach podajnikowych? Czy PID steruje tylko dmuchawą (biorąc pod uwagę temperaturę spalin i obecną temperaturę na kotle) czy może też PID steruje podawaniem paliwa ( sam ustala sobie czas podawania,przerwę ) czy jednak paliwo podawane jest według tego jak sami ustawimy sterownik?
I jeszcze jedno pytanie? Czy sterownik K1PV2 to dobry wybór?( planuje kupić kocioł DEFRO EKR 10KW ,oferują sterowniki TECH)

Jarecki79
24-10-2016, 16:32
w podajnikach patrząc na tego samego producenta jest Iryd PID
tutaj nie ma już przerywanej pracy dmuchawy, bo mówimy o innym typie spalania

Sterownik płynnie reguluje mocą nadmuchu oraz dobiera porcjowanie paliwa w zależności od zapotrzebowania, po rozbudowie o czujnik spalin dochodzi jeszcze pid od tego parametru (spaliny dołożysz też do Kryptona 340 w nowszych wersjach)

z modelu internetowego jest też bardzo fajnie modulujący i pracujący SPPv2 wychodzi w dwóch wersjach SPPv2L z obsługa 2pomp lub SPPv2 z obsługa do 5pomp, siłownika zaworu i ma w zestawie cz.wewn,zewn,spalin oraz zaworu.

Nie korzystam ze sterów tech-a, kiedyś się zraziłem przy dziwnych zmianach na modelu st-37 (nazwa ta sama a opcje z biegiem czasu różne) i jakoś tak mi zostało. Może mi kiedyś przejdzie.

radik81
24-10-2016, 18:05
Meczy mnie jeszcze jedno.Mianowicie dmuchawa ma klapkę która zamyka się kiedy dmuchawa nie pracuje. Przy niskich prędkościach (kiedy temperatura przekroczy zadaną lub kiedy PID uruchamia przedmuchy) klapka również jest zamknięta. I tu moje pytanie. Czy zostawić ją lekko uchyloną ? Jeśli tak to czy ni wzrośnie temperatura spalin? Jaka powinna być optymalna temperatura spalin w czopuchu?

Jarecki79
24-10-2016, 18:29
Te klapki nie sa idealnie szczelne, nawet jak jest zamknięta, to minimalna ilość powietrza przelatuje
Jak nie masz zbyt mocnego ciągu kominowego to możesz dmuchawkę odkręcić i przyciąć narożnik klapki, aby w pozycji zamkniętej ciut więcej luftu przechodziło

temp. spalin w czopuchu, jak producent kotła badał go niedawno i ma raport z badania, to będzie wiedział jaka ona była na mocy znamionowej przy paliwie podstawowym użytym na stanowisku badawczym..... jak zbadał w labo, gdzie bada się też niższe obciążenia będzie wiedział jak niskie są na mocy obnizonej (w nowej normie zasypówke można badać z buforem i wówczas dołu tj.30%mocy się nie bada, jednocześnie udaje się w tym wypadku do wyższej klasy zakwalifikować kopciucha)

ogólnie t.spalin zależy od kotła, paliwa i wykorzystania mocy

jak chodzi delikatnie, to spaliny mogą być <100st.C, jak masz komin ceglany to można zaczynać się martwić, jak permanentnie i na długo spaliny spadają <70st.C
jak palisz suchym i dobrym paliwem, kocioł stoi w suchym pomieszczeniu, dbasz o wyższy powrót, to odsuwasz te negatywne skutki

radik81
24-10-2016, 19:25
Z tego co czytałem na forum to DEFRO po zainstalowaniu innych sterowników nie uznaje gwarancji . A Ty jakiego kotła i sterownika używasz lub jaki byś polecił?

Jarecki79
25-10-2016, 09:28
W prywatnym domu mam Skam-P Plus 25kW (duży, starszy dom) i tu korzystam z SPPv2
w zakładzie produkcyjnym mamy natomiast Iryda PID

jak widzisz mam płatny profil, zajmuję się w swojej działalności dodatkami typu sterowniki,dmuchawy etc plus kotły
pracuję też oprócz tego w firmie produkującej Skam-y

zatem ja Ci mogę polecić Skam-P 7kW albo z Irydem PID (4pompy i zawór mieszający) lub na prostszy układ z 2pompami (c.o.+cwu) z modelem Skorpion PID z kolorowym wyświetlaczem i wykresami pracy albo z internetowym SPPv2 z obsługa przez neta, 5pomp, siłownik zaworu i czujniki wewn,zewn,spalin w zestawie
wszystkie modele z licznikiem spalania paliwa
na 7-kę z serii Skam-P trzeba jednak poczekać aktualnie do 2-giego tygodnia stycznia 2017

na szybko do 14dni jedynie AKP-10-ka na sterowniku skorpion (2pompy) albo z cobrą II (3pompy i zawór) za dopłatą. To w debiucie wycenione promocyjnie, ma inny typ palnika i od 1kW potrafi dobrze pracować. Tutaj tylko praca automatyczna bez rusztu.
Rzuć okiem na stronę

radik81
25-10-2016, 20:25
Dzięki za podpowiedzi i cierpliwość.
Pozdrawiam

zielony123
26-10-2016, 18:10
Witam, przepraszam, że dopiero teraz odpisuje ale wcześniej nie miałem czasu. Wczoraj około południa zabrałem się za uszczelnianie palnika silikonem, odkręciłem pokrywę wyczystki popiołu itp. (znajdowało się tam sporo popiołu) itd. Muszę powiedzieć, że widać ogromną różnicę. Wcześniej z retorty wydobywał się mały płomień a teraz przypomina on bardziej płomień jakiegoś silnika odrzutowego :P Wczoraj w godzinach wieczornych odpaliłem piec i dzisiaj około godziny 14 sprawdziłem co i jak. W popielniku znajdowało się bardzo mało niespalonego ekogroszku (być może pochodzi on z procesu rozpalania) jednak na palniku znajdowało się sporo "spieków" z popiołu. Jednak te "spieki" różnią się od tych które występowały przed uszczelnieniem palnika, teraz są jakby trochę większe, jest ich więcej ale są tak jakby "mniej zbite". O tej 14 wybrałem popiół z popielnika i do pieca udałem się znowu około godziny 18. W popielniku nie zauważyłem niespalonego ekogroszku tylko sam popiół i te spieki z niego. Na retordzie jest sporo tych dużych spieków z popiołu. Zmieniłem trochę ustawienia nadmuchu (zmniejszyłem go trochę) wcześniej podczas trybu grzanie nadmuch był ustawiony na 100% teraz zmniejszyłem na 80% zaś nadmuch podczas trybu podtrzymanie także zmniejszyłem tylko, że na 75% (wcześniej również był ustawiony na 100%) Jeszcze jutro dokładnie zobaczę co i jak i postaram się dodać jakieś zdjęcie jak to wygląda.