PDA

Zobacz pełną wersję : Z czego ściany pod ogrzewanie ścienne?



janm
22-10-2016, 15:21
Cześć,

proszę o Wasze opinie na temat tego, czy pod ogrzewanie ścienne lepiej jest wybrać jako materiał na ścianę konstrukcyjną pustaki ceramiczne czy beton komórkowy.
Nie chodzi mi tutaj o cenę czy inne powszechne zalety i też wady obu rozwiązań. Interesuje mnie czy ogrzewanie ścienne będzie inaczej się zachowywało przy takich ścianach, może ze względu na akumulacyjność cieplną, może jeszcze coś innego o czym nie wiem że istnieje :D a jeśli inaczej, to w którym przypadku korzystniej.

Dla informacji - ściana będzie trójwarstwowa.
Proszę o wsparcie wiedzą w tym temacie. Dzięki.

peppawutz
23-10-2016, 21:31
Generalnie główna wytyczna to ściany o dobrych parametrach izolacyjności termicznej, ale jak to będzie ściana 3W to raczej się o to nie ma co martwić :) Porotherm będzie mieć radykalnie lepszą akumuacyjność cieplną niż beton komórkowy i moim zdaniem to będzie dla ciebie korzystniejsze rozwiązanie. Z jednej strony taką ścianę będzie trzeba nieco dłużej ogrzewać, ale przy tak dobrym parametrze izolacyjności termicznej wydaje mi się, że w sezonie grzewczym będziesz mógł sobie pozwolić na bardzo rzadkie dogrzewanie domu, bo ściany będą po prostu długo oddawały zgromadzone ciepło i nie będzie efektu szybkiego wychładzania pomieszczeń. Niemniej jednak wydaje mi się, że i tak warto byłoby zgłosić projektantowi domu chęć wykonania ogrzewania ściennego - niech ci dobierze optymalny materiał pod takie rozwiązanie!

janm
24-10-2016, 11:15
dzięki za odpowiedź :)

W zasadzie to nie liczę na architekta lub konstruktora w tym temacie, nie żebym podważał ich kompetencje ale sądzę, że nie koniecznie mogą aż tyle wysiłku wkładać w bieżące dowiadywanie się co jest lepsze z czym akurat w temacie takich fantazji jak ogrzewanie ścienne. No chyba, że pasjonat entuzjasta ekspert, ale tacy są dla mnie za drodzy :P więc nie wymagam

I właśnie chodzi mi o ten parametr akumulacyjności. Ściana z pustaków na dryfix jest droższa od bk, i ma gorszą izolacyjność (będę musiał dać grubsze ocieplenie żeby mieć ten sam parametr U co znowu zwiększa koszty). Łącznie będzie to kilka tysięcy złotych różnicy, i zastanawiam się czy warto tyle dołożyć, żeby mieć większą akumulacyjność ścian. Jeśli wpłynie to nie tyle na oszczędności w grzaniu ale na komfort w pomieszczeniach, to bym zdecydował się na ceramikę.

No ale nic, będę musiał po prostu podjąć decyzję. Niemniej jednak, jeśli ktoś ma jeszcze coś do dodania w tym temacie, to bardzo chętnie poznam opinie.

link2jack
24-10-2016, 11:20
Czy ogrzewanie będzie tylko na ścianach? Tylko zewnętrznych?
U teściowej jedna sciana prysznica to ścianka kominowa. Ciepłe płytki - fajna sprawa;)

janm
24-10-2016, 16:03
Czy ogrzewanie będzie tylko na ścianach? Tylko zewnętrznych?
U teściowej jedna sciana prysznica to ścianka kominowa. Ciepłe płytki - fajna sprawa;)

w zasadzie w kuchni i na pewno w łazience będzie podłogowe. W innych pomieszczaniach tylko ścienne. Nie wiem jak to miałoby być połączone. Ten aspekt zostawiam już fachowcom. Jeśli nie będzie połączone to w łazience zamontuję po prostu elektryczną matę grzejną.

janm
29-10-2016, 13:56
jeśli kogoś interesuje rozwiązanie tego problemu...
ja zdecydowałem się już niemal na 100% budować ściany zewnętrzne z betonu komórkowego (400 lub 500 - to z konstruktorem ustalę) a ściany wewnętrzne z silikatów. Takiej samej grubości ocieplenie na BK da mi lepszy współczynnik U ściany niż z ceramiki. A silką w środku poprawię akumulacyjność. Ot taki kompromis :) ale nie ocieplam styropianem tylko wełną drzewną STEICO, będzie to ściana trójwarstwowa. Gdybym ocieplał styropianem pewnie wybór byłby inny - taka sugestia aby się nie sugerować moim szczególnym przypadkiem.
Dzięki wszystkim za pomoc :)

Michook
31-10-2016, 17:26
Tak jak kolega wyżej, podobna metoda i super sie sprawdza.

ik_KT
01-11-2016, 01:37
Zalecałbym jednak sprawdzenie takiej konstrukcji ściany przez audytora energetycznego pod kątem analizy cieplno-wilgotnościowej. Generalnie ściany 3-warstwowe posiadają za warstwą izolacji, szczelinę wentylowaną, a warstwa zewnętrzna jest elementem dekoracyjnym. Różnice w oporach dyfuzyjnych poszczególnych warstw są znaczne więc koniczne dokonaj powyższego sprawdzenia.