PDA

Zobacz pełną wersję : problem z ogrzewaniem- kaloryfery sie nagrzewają, ale zaraz cieplo ucieka



Jarosławw
22-10-2016, 17:15
Witam,

Mam problem z ogrzewaniem. Niedawno zainstalowaliśmy kaloryfery na piętrze i nie możemy doprowadzić do prawidłowego obiegu ciepła.
Próbowałem odpowietrzać wszystkie kaloryfery na górze, dodam, że na dole wszystko działa prawidłowo i kaloryfery są gorące.
Niestety odpowietrzanie nie pomogło, kaloryfery robiły się na pewien czas gorące, a potem ciepło uciekało.
Zastanawiam się czy to wina pompy czy nieprawidłowo coś podłączyliśmy?
W domu o powierzchni około 180 metrów mam zainstalowaną pompę Grundfos UPS 25-40.

Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki i rady.

Pozdrawiam,
Jarosław

jasiek71
22-10-2016, 17:30
A próbowaliście kryzować grzejniki na dole ...?
Wszystkie są tego samego typu ...?
Jakie zawory na grzejnikach ...?

Jarosławw
22-10-2016, 17:47
Na dole mamy grzejniki Purmo, a na górze Cosmo. Zasilenie na wszystkich grzejnikach jest boczne, grzejniki są płytowe. W łazienkach są grzejniki drabinkowe.
Na dole nie próbowaliśmy kryzowac grzejników, ogrzewanie było montowane około 20 lat temu i nie mamy zaworków do kryzowania. Na górze zaworki są już zamontowane.
Na dole mamy zawory po połowie termostratycznych i zwykłych. Na górze są wszystkie termostatyczne.

Jacek6
22-10-2016, 17:48
Zakręć wszystkie grzejniki na dole, jak góra zacznie wtedy grzać, to wg mnie pompa jest o zbyt małej wydajności.

Jarosławw
22-10-2016, 18:02
Dziękuję za podpowiedz. Jutro spóbujemy tak zrobić.

Za pierwszym razem wpuszczaliśmy wodę odpływem, po czym ją wypuściliśmy.
Za drugim razem odwrotnie.

Pompka zasilająca włącza się u mnie przy 50 stopniach.

timon120777
22-10-2016, 19:51
woda płynie najpierw tam gdzie ma łatwiej i gdzie mniejszy opór czuje. a że pod górkę ma trudno to najpierw rozpływa sie w dolnej kondygnacji
jak sugeruje kolega zakręcić dół. jak góra złapie ciepło znaczy trzeba wykonać regulację przepływów - zmniejszyć ilość wody idącej na dolne kalafiorki.
można też zwiekszyć bieg pompy ale kryzowanie powinno pomóc, chyba że pompa o małej mocy i wtedy trzeba połaczyć regukację ze zwiekszeniem jej predkości pracy

Jarosławw
22-10-2016, 20:07
Niestety nie mamy zaworków do odpływu na parterze i nie możemy dokonać regulacji przepływu wody. Na górze zwiększymy przepływ wody.

W domu o powierzchni około 180 metrów mamy zainstalowaną pompę Grundfos UPS 25-40.
Czy Państwa zdaniem ta pompa jest wystarczająca na powierzchnię 180 metrów?

Za pierwszym razem wpuszczaliśmy wodę odpływem, po czym ją wypuściliśmy.
Za drugim razem odwrotnie.
Jaka kolejność powinna być zachowana?

Pompka zasilająca włącza się u mnie przy 50 stopniach, czy jest to prawidłowa temperatura?

Dziękuję i pozdrawiam,
Jarosław

Przemek Kardyś
22-10-2016, 21:00
Zredukuj ilość wody przepływającej przez dolne kaloryfery. Najlepiej będzie wstawić zawór dławiący na dolnym obiegu/ obiegach.

timon120777
22-10-2016, 21:41
pompa 25/40 ma wysokość podnoszenia 4metry. może to być mało dla 2 kondygnacyjnego domku.
mam u siebie 2 kotły - olejowy i na ekogroch. Olejowy chodzi na pompie 25/40 zaś węglowy na pompie 25/60.
aby miec ciepłe wszystkie kalafiory grzejąc olejakiem muszę podnieść bieg pompy. inaczej nie daje rady.
wniosek jest zatem prosty. pompa zbyt słaba - możliwe zatem że i u Ciebie ten sam problem. za mała wysokość podnoszenia słupa wody i stąd na górze zimno.
zwieksz zatem bieg pompy albo jak możesz wymień na 25/60.
druga opcja to montaż odpowiednich zaworów zasilających i powrotnych na dole i regulacja przepływów.
poziom temperaturowy załączenia pompy nie ma znaczenia. znaczenie ma konstrukcja instalacji i opory przepływu