PDA

Zobacz pełną wersję : Wybór kotła 10 KW - dolne spalanie



smashing
22-10-2016, 23:22
Witam.

Chciałbym kupić kocioł 10 Kw z dolnym spalaniem z możliwością podłączenia sterownika . Będę palił głownie drewnem.
Szukam dwa dni i nie mogę znaleźć żadnego takiego kotła .
Mieszkanie 70 m2 + 100 litrów bojler.

Bardzo bym prosił o jakieś propozycję

מרכבה
22-10-2016, 23:44
Jeśli drewno - to tylko kocioł z buforem i nie ma zmiłuj.
Pytanie czy jest miejsce na taki układ, jeśli nie to zostaje pełen automat !
pelet albo gaz

http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/15711-maly-wybow-kotlow-ds-8-10-kw-na-drewno-kto-produkuje/
tak że bufor i kocioł DS z ceramiką :)

smashing
23-10-2016, 00:09
Z tego co wyczytałem to bufor ciepła wymaga otwartej instalacji. Ja niestety mam zamkniętą bez możliwości przerobienia .Pelet nie jest wcale taki tani nie mówiąc o kotle, a gazu u nas nie ma. Chyba będę musiał pomęczyć się ze zwykłym piecem tylko jakim ....?

מרכבה
23-10-2016, 00:22
To faktycznie ciężki temat .. ale pojęcie drogi pelet jest na wyrost ! nie mając bufora -
piec jaki Ci potrzeba to 6-7 kW kocioł .. on i tak ma zapas mocy. Oczywiście wypada zrobić krótki obieg i tak.
Aby nie mieć temp na płaszczu wodnym mniejszej jak +55/60 st.
http://www.ogniwobiecz.com.pl/s7wc/ 8 kW prosty piecyk + baniaczek nie na 100 l boler a więcej..
200-300 L i już będzie całkiem dobrze. Ten piec szybko okiełznasz dając w paszcze cegłówki, jak by był za duży.
Za mały nie będzie bo mocy cieplnej ma więcej jak 8 kW i trochę w kominie energii i tak będzie w najslinejszy mróz.
O tym trzeb pamiętać, bo co za dużo to nie zdrowo.

A instalację zawsze idzie przerobić, wystarczy od kotła rurkę puścić :) zaraz nad wyjściem z kotła :)

Spalanie i sterownik .. to dwie przeciwstawne rzeczy! jak 10 kg węgla się pali .. tłumienie procesu spalania, niczego nie wnosi. Ten kocioł z Biecza jest do bólu prosty, dobrze zabezpieczony przed smołą i dobrze palony - jeszcze wnukom będzie służył ;)
Nie jest może super sprawny. Ale prosty tani i dać mu bojler większy jak mniejszy - aby mógł cały czas pracować na nominalnej mocy. Miej świadomość że 1,5 kg drewna spalone czysto spokojnie zagotuje wodę w bojlerze 100 L.
Można kupić 300L zasobnik i całkiem dobrze by to grało.

Inaczej zostaje pelet - masz wtedy ful wypas kontrolę, system off - oN.

smashing
23-10-2016, 16:05
Ten kocioł OGNIWO S7WC który zaproponowałeś ma niestety górne spalanie a ja prosiłem o propozycje kotła dolnego spalania.
Mieszkam na 2 piętrze a kocioł będzie w piwnicy także z przerobieniem instalacji nie jest tak łatwo. Ważne jest też nie za częste schodzenie do piwnicy.

מרכבה
23-10-2016, 16:19
http://piecykowo.com.pl/pl/p/Kociol-weglowy-dolnego-spalania-typu-KSGW-ZGODA-8-kW-/798
http://www.sobik-kotly.com.pl/kociol-uniwersalny-kdo-u-8kw.html
http://kotly-dzialdowo.pl/website/kotly/kotly-uniwersalne-tylnokanalowe-kotek/
http://www.kotlomix.pl/kdo-plus-dolnego-spalania-8-kw.html
Ale ta moc będzie potrzebna raz na 10 lat .. każdemu to powtarzam .. i zawsze pasuje mieć możliwość
przynajmniej impulsowego grzania - bez bufora szkoda się zabierać za palenie ..
Co cegłówki ? przy drewnie to masakrycznie mała komora spalania .. i koło się zamyka.

smashing
23-10-2016, 16:44
Z Tych propozycji co podałeś to tylko KDO plus dolnego spalania 8KW
http://www.kotlomix.pl/kdo-plus-dolnego-spalania-8-kw.html by się nadawał chociaż nie wiem bo nie ma nigdzie czy może pracować w instalacji zamkniętej ?
Teraz mam ogrzewanie olejowe i nie muszę biegać cały czas do pieca , a z tym piecem to co godzinę pewnie albo dwie tak ?
Nad dużym buforem zastanowię się w następnym roku , zobaczę jak będe z finansami stał ...

מרכבה
23-10-2016, 17:26
Bufor, abyś nie strzelał zębami, kiedy w piecu wygaśnie, a Ty będziesz słodko spał.
Problem - to palenie tak jak teraz, ni to zimno, ni to ciepło, a grzać potrzeba..
Kocioł potrzebuje 1/4 swojej mocy nominalnej, wypada po drewionku dorzucać,
albo impus +60 na grzejniki, wychłodzenie .. i znowu.
Tak to wygląda .. przypalenie i stygnięcie. Wim bo akurat cały czas palę drewnem, co prawda w górniaku.
Ale problemy się nie zmieniają... Teraz nastąpiła zmiana pieca i jest na ten czas dobrany .mocą.
Ale to raz na 10 lat będzie potrzeba pognać ... a mniejszej mocy, pod drewno to komora załadowcza .. taka, że wypada metrówkę dzielić na 12 części :D

Jarecki79
23-10-2016, 17:36
Bufor do kotła zasypowego powinien być obligatoryjny
Do zasypowych jest tez o tym mowa w stosownej normie a przy rozmowach w labo w zasadzie polecają to do każdego kotła zasypowego.

Tym bardziej jak spalane ma być drewno uważam,że producenci kotłów zgazujących (lepiej) lub spalających (gorzej) drewno nie powinni się godzić na ich sprzedaż bez odpowiedniego bufora.

Jak nie zamontujesz bufora i będziesz bździł drewno w kotle, to go bardzo mocno zniszczysz i szybko możesz przestać się nim cieszyć.

ps. część sterowań do kotłów zgazujących drewno ma blokadę najniższej nastawy na 70st.C....

מרכבה
23-10-2016, 17:46
Kaźmisz nie gniewaj się :) →Jarecki79 pomóż chłopu z tym sterowaniem :)
Aż tak nie naciskałem na bufor, ale nawet nie chciałem słyszeć o innym układzie, jak tylko z buforem ..
lub automaty.
W mojej okolicy nikt bufora nie ma, instalator który to będzie robił- też tego nie czynił jeszcze.
Na drewno liczy się komora spalania jej objętość, a tą mają odpowiednio duże kotły.
Mnie spasował defro kdr 3 ale są inne - padło na niego, ponieważ przy wyborze kotła dla Teściów
widziałem i pod drewno był ciekawym rozwiązaniem.
15 kW kdr ma jeszcze małą komorę .. 20kW już 0,57 cm drewno wchodzi :) w poprzek 30cm.
Ale to bez bufora na ponad kubik wody .. nawet nie ma co sobie głowy zawracać.
Oczywiście na HG piece .. ale cena 2-3x i też bufor ..
Oczywiście krótki obieg pieca aby ciągle miał 80st ..układ prawie nie do zajechania.
Zobaczymy za tydzień jak będzie działać.

Jarecki79
23-10-2016, 17:55
Drewno jest bardzo wymagającym w spalaniu paliwem
Jest tez bardzo niszczycielskim paliwem przy złym spalaniu.

Jak dasz mocno za duży kocioł, będziesz bździł drewnem z nastawami rzędu 45st.C, to z kotła możesz zrobić sitko i z jego blachy papier w 3lata
mając dodatkowo komin ceglany załatwisz go pięknymi wykwitami i będzie tak waliło,że nikomu nie życzę przymusu rozbierania i stawiania nowego komina.

Drewno powinno być sezonowane (2lata) i najlepiej z odpowiednich gatunków liściastych
Bufor jest potrzebny czy wskazany ze względu na temp., przy których powinno się to paliwo spalać, stąd część producentów kotłów HG ma blokadę w elektronice nastawy na min.70st.C
70st.C to ukrop, jakbyś miał to na dom puścić, stąd tym większa zasadność bufora nie wspominając o tym,że dzięki niemu kocioł pracuje na swoich parametrach, spala możliwie czysto a za buforem puszczasz sobie na dom tyle, ile Ci jest potrzebne.

Ta inwestycja tj. kocioł do spalania drewna i bufor powinna być traktowana jako jeden, konieczny i właściwy zakup

smashing
23-10-2016, 18:09
Komin mam z cegły prawda.Na wiosnę wspólnota będzie robiła remont komina i będzie zamontowany wkład kwasowy (chyba tak to się nazywa ) Więc jaki piec radzisz żeby tylko przetrwać tą zimę , a w następny sezon zaopatrzę się w bufor do tego pieca. Obiecuję :)

מרכבה
23-10-2016, 18:13
Nie trzeba daleko szukać .. 17 kW kocioł Ogniwo Biecz SW6C - potrzeby 12-13 kW.
Oczywiście brak bufora, grzanie C.W. U 140 L jest to istna rzeź, przestałem się mieszać..
bo nie moje..
Stawiam tezę, że w śmieciuch drewno lubi nadmiar powietrza, żeby mnie Kolega Jarecki79
nie zrugał ;) do przełknięcia wypuszczanie w komin - o ile komin jest w domu piętrowy.
Stąd dużo ciepła złapie. Marzy mi się założyć ciepłomierz na kotle i zobaczyć i zbadać ile z drewna energii


Więc jaki piec radzisz żeby tylko przetrwać tą zimę , a w następny sezon zaopatrzę się w bufor do tego pieca. Obiecuję Odpowiedz sobie na pytanie ile masz miejsca na bufor, czy zmieści Ci się taki ponad 1m3 wody, inaczej potrzebna bateria buforów.

defro kdr 3 20kW z buforem na 1m3 co najmniej. bez bufora..

Mario1969/1
23-10-2016, 19:00
http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/18681-kocio%C5%82-ds-mpm/

מרכבה
23-10-2016, 20:51
Całkiem niezła opcja z tym MPM 'em http://www.mpm-kotly.pl/kociol-mpm-dolne-spalanie-ds.html wersja 8-10kW ..
powierzchnia grzewcza 1,1m2 ..http://www.ogniwobiecz.com.pl/wp-content/uploads/2016/08/DTR-S6WC-Classic_wer._02_2016.pdf na stronie 11
piec 13 kW 1,1m2 ..ciekawe co jest grane :) czyż by ukryty potencjał w MPM'emie ?
Ale i tak bez bufora się nie obędzie ...no chyba że altruista i chce smołę na drogi przeznaczyć :)

Jarecki79
24-10-2016, 08:50
Komin mam z cegły prawda.Na wiosnę wspólnota będzie robiła remont komina i będzie zamontowany wkład kwasowy (chyba tak to się nazywa ) Więc jaki piec radzisz żeby tylko przetrwać tą zimę , a w następny sezon zaopatrzę się w bufor do tego pieca. Obiecuję :)

Z czystym sumieniem, to żadnego kopciucha na sipę na dzisiejsze czasy polecić nie mogę, no może poza tym zgazującym drewno
Bufor to moim zdaniem konieczność do takiego kotła zasypowego opalanego drewnem.

Mi nie musisz obiecywać jego instalacji, jak tego nie zrobisz, to tylko sobie zaszkodzisz

Przemyśl jedną robotę z ewentualnie jakimś kredytem, aby zrobić raz a dobrze


Bez bufora drogą na skróty to szukaj takiego wyrobu, w którym idzie palić węglem i póki nie masz bufora- opalaj węglem właśnie

Jarecki79
24-10-2016, 08:59
Kaźmisz nie gniewaj się :) →[B]
Aż tak nie naciskałem na bufor, ale nawet nie chciałem słyszeć o innym układzie, jak tylko z buforem ..
lub automaty.
W mojej okolicy nikt bufora nie ma, instalator który to będzie robił- też tego nie czynił jeszcze.
Na drewno liczy się komora spalania jej objętość, a tą mają odpowiednio duże kotły.


Ale to bez bufora na ponad kubik wody .. nawet nie ma co sobie głowy zawracać.

Oczywiście krótki obieg pieca aby ciągle miał 80st ..układ prawie nie do zajechania.
Zobaczymy za tydzień jak będzie działać.

Tu jest właśnie największy problem i odpowiedź dlaczego sam nie chcę takich rzeczy produkować
Nie ma u nas kultury palenia drewnem, ludzie mają w nosie sezonowane drewno i biorą mokre z lasu za ćwierć ceny i często iglaste, bo taniej
dwa instalatorzy mają problemy przy nieco bardziej złożonym układzie dla podajnika a tutaj jeszcze bufor, to dla nich (większości) czarna magia.

Koniec końców taki Kowalski zajedzie kocioł i będzie wyzywał producenta,że szmelc robi.... a problem leży w innym miejscu


Jak robisz to dla siebie i będziesz miał bufor, to warto pomyśleć, aby między kotłem a buforem był tzw laddomat, to drogie urządzenie, jest jego tańszy zamiennik
Zamiennik ćwiczyliśmy z producentem jakis czas temu, ale temat odłożyłem na bok, bo mnie spalanie drewna nie interesuje

Mogę Ci jednak wkleic po południu schemat uproszczony podłączenia z jakimś skanem tego rozwiązania i podaniem nazwy.
Na szybko przygotowane były 3zestawy, różnią się zamontowaną pompą i cenę ze względu na typ owej pompy. Najtaniej wychodziło bodajże z IBO

boluslolusj23
24-10-2016, 13:42
Z tego co wyczytałem to bufor ciepła wymaga otwartej instalacji. Ja niestety mam zamkniętą bez możliwości przerobienia .Pelet nie jest wcale taki tani nie mówiąc o kotle, a gazu u nas nie ma. Chyba będę musiał pomęczyć się ze zwykłym piecem tylko jakim ....?

Kolego drogi, przerobienie instalacji zamkniętej na otwarta jest bardzo proste. Wystarczy na pionie dosztukować otwarte naczynie wzbiorcze. Niczego nie musisz demontować.
A palenie drewnem w układzie zamkniętym, to problem, za problemem, bo bedziesz musiał co trochę ustawiać ciśnienie w instalacji, gdyż nie ma cudow, aby nie występowały górki i dołki w odbiorze mocy. Gorki najgorsze.
Decyzja oczywiście należy do ciebie.
Pozdro

מרכבה
24-10-2016, 13:44
Jak robisz to dla siebie i będziesz miał bufor, to warto pomyśleć, aby między kotłem a buforem był tzw laddomat, to drogie urządzenie, jest jego tańszy zamiennik
Zamiennik ćwiczyliśmy z producentem jakis czas temu, ale temat odłożyłem na bok, bo mnie spalanie drewna nie interesuje
Tak dla siebie- tj dla rodziców - to jest prawie nowość, nie licząc nielicznych kotłów na HG.
Laddomat - najważniejsze aby to działało, bo jak przez noc przejdzie przez kocioł nie potrzebna masa wody..rozładowując bufor.
Będę wdzięczny za pomoc w tym temacie, szkoda że nie pomyślałem o dolniaku. Prawdopodobnie będzie potrzeba przerobienia ?

Praktycznie 26 lat palone jest tylko drewnem, w stalowym węglaku, sytuację ratowało- duża pojemność wodna, 17 kW na 220m2
(17kW liczone dla węgla) kocioł przetrwał, jeszcze by służył, ale ruszt pękł, nową obudowę wypadało zrobić, trochę kosmetyki, a
też podejrzenie - że mógł by w każdej chwili paść w trakcie sezonu.

https://naforum.zapodaj.net/71033bc777e5.png.html taki szkic sporządziłem ...
dla Taty, co by naświetlić jak ma to działać, na razie jeszcze nie polepszałem jakości i szczegółowości tego schematu.
Ale też i Koledze szukającym kotła też się może przydać.

Jurgonka
24-10-2016, 13:56
Kolego drogi, przerobienie instalacji zamkniętej na otwarta jest bardzo proste. Wystarczy na pionie dosztukować otwarte naczynie wzbiorcze. Niczego nie musisz demontować.
A palenie drewnem w układzie zamkniętym, to problem, za problemem, bo bedziesz musiał co trochę ustawiać ciśnienie w instalacji, gdyż nie ma cudow, aby nie występowały górki i dołki w odbiorze mocy. Gorki najgorsze.
Decyzja oczywiście należy do ciebie.
Pozdro

Układ otwarty jest OK. To dobra rada, ale tylko gdy pomiędzy kotłem i pionem nie ma żadnej armatury odcinającej.

Jarecki79
24-10-2016, 14:11
Wklejam jak wygląda zabezpieczenie powrotu, szkic jest z buforem

Mam dostarczone przez producenta takie dwie przykładowe, gotowe grupy w wersji z zaworem na 55st.C
jedna jest na klasycznej pompie IBO - tu mi dali wycenę w detalu 420zł brutto
druga jest na energooszczędnej IBO - tu mi dali wycenę w detalu na 600zł brutto

370927370928

jest jeszcze opcja na tanim chińczyku nochi, ale to bym sobie odpuścił

boluslolusj23
24-10-2016, 14:15
Układ otwarty jest OK. To dobra rada, ale tylko gdy pomiędzy kotłem i pionem nie ma żadnej armatury odcinającej.

Pewnie na pionie może mieć jakieś zawory, ale może się przed tym zabezpieczyć choćby poprzez opaski zaciągnięte na dźwigniach w pozycji otwartej albo zdjęcie dźwigni i otulenie zaworów. Oczywiście musi uważać, ale ponieważ w układzie zostanie jeszcze naczynie zamknięte i zawory bezpieczeństwa, to ma jakgdyby dubeltowy komfort.
Tylko, że on pisze też, że kocioł w piwnicy, a odbiorniki na drugim piętrze. W Polsce przyjęło się nazywanie pierwszej kondygnacji nadziemnej jako parter, a kolejne jako piętra. Ale nawet jeśli to druga kondygnacja, to musi sprawdzić, czy ma pompę o odpowiednio dużej wysokości podnoszenia, bo napali, kocioł się bedzie gotował, a grzejniki zimne. A biedna pompka będzie mielić w miejscu.
Pisał o wspólnocie, czyli chałupa wielomieszkalna. Nie znamy tez wysokosci pomieszczeń.

מרכבה
24-10-2016, 16:57
Układ otwarty - to jest jak amen w pacierzu! nie wiem jak można pakować się w układ zamknięty, przy paliwie stałym ?
niepotrzebne koszty.
http://czysteogrzewanie.pl/wp-content/uploads/2015/03/bufor-schemat-antyladdomat-nilsan.jpg układ nilsan'a

smashing
24-10-2016, 18:12
Pion wychodzi przewodem kominowym w pokoju , jakieś 4 m od łazienki .Mógłbym go wyciągnąć na nieużytkowy strych tylko niestety nie będę miał do czego podłączyć spustu. W piwnicy też niestety nie mam kratki kanalizacyjnej- Lipa
Mam standardową wysokość sufitu 2,4. Jak na razie grzeję na Olej opałowy , pompka sobie radzi nawet na 1 biegu.

מרכבה
24-10-2016, 18:24
To jest jak jak kapeć w aucie, trzeba zrobić, inaczej nie pojedzie.
Wiem, że jakiś cudotwórca wymyślił układ zamknięty pod paliwo stałe ..
Gdzie nowoczesność, to nowoczesność, ale czasem nowoczesność to potwierdzenie i zaakceptowanie starego.

Konsultant marki Buderus
18-12-2016, 20:30
Witam,

Jeżeli zainteresowani są Państwo kotłem stałopalnym przeznaczonym do pracy w systemach grzewczych układu otwartego, polecam Logano S111-2 marki Buderus. Dostępny typoszereg kotłów obejmuje moce od 12kW do 45kW. Kocioł przystosowany jest do spalania paliw stałych, np. węgla kamiennego, węgla brunatnego i drewna oraz posiada opatentowany mechanizm obrotowego rusztu, który znacznie ułatwia usuwanie popiołu. Zachęcam do odwiedzenia strony internetowej produktu: http://www.buderus.pl/produkty/kategorie-produktow/kotly-na-paliwa-stale/z-zaladunkiem-recznym/logano-s111-2.html
Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant Buderus