PDA

Zobacz pełną wersję : Naczynie wyrównawcze - kształt i umiejscowienie



MarcinBialezyn
16-03-2005, 11:42
Witam Wszystkich!

Mam pytanie co do wyglądu naczynia wyrównawczego, które będzie zainstalowane do kominka z płaszczem.
To naczynie które w tej chwili posiadam i dostałem razem z kominkiem budzi moje obawy. Mianowicie jest ono odkryte w 3/4 jego wielkości, tzn. wygląda tak jak szklanka, która jest od góry zakryta tylko w 1/4.
Czy tak mocno otwarte naczynie nie będzie sprawiać, że woda będzie dosyś szybko parować i w związku z tym będe narażony na częste uzupełnianie wody w obiegu?

Druga sprawa to umiejscowienie takiego naczynia. Wiem doskonale, że musi ono być w najwyższym punkcie, a z racji, że układ kominka będzie połączony z całym ogrzewaniem poprzez wymiennik ciepła to wyskość 1 metra nad kominkiem będzie już wystarczająca. Chciałbym zatem umieścić je w obudowie czopucha, tak aby nie przekuwać się niepotrzebnie przez strop. Z uwagi na to że w czopuchu panuje dosyć wyska temperatura również parowanie wody z naczynia będzie dosyć mocne. I tu znów kłania się stopień odkrycia tego naczynia - czy nie jest on zbyt duży?

Czy naczynie takie nie powinno być od góry zamknięte, natomiast w jego bocznej ściance, na samej górze powinna wychodzić otwarta rura zagięta w dół - wydaje mi się, że gdzieś o takim rozwiązaniu słyszałem - minimalizuje ono parowanie.

Czy możecie mi coś w tej kwesti doradzić?

VPS
16-03-2005, 13:24
Montowałem swego czasu kominek z płaszczem i naczynie wyrównawcze jest otwarte z zaworem pływakowym do którego podłączona jest zimna woda.
Natomiast nadmiar wody z naczynia np. podczas zagotowania jest odprowadzona do kanalizacji.
Takie masz naczynie ?
Naczynie zamontowane jest nad kominkiem pod stropem.

1950
16-03-2005, 13:27
takie rozwiazania ma Makroterm

MarcinBialezyn
16-03-2005, 14:53
Dzięki za odpowiedzi,

ale czy otwór w takim naczyniu może być tak wielki?
czy nie spowoduje to nadmiernego odparowywania wody?