PDA

Zobacz pełną wersję : Kominek a przewody instalacji elektrycznej



arek_s
16-03-2005, 12:18
Czy usytułowanie przewodów instalacji elektrycznej na kominie do którego instalowany będzie kominek z DGP jest niewłaściwe? - przewody biegną poziomo jakieś 10-15 cm poniżej sufitu (parter).
Czy temperatura która towarzyszy spalaniu w kominku nie będzie powodowała "topienia" się przewodów?
Proszę poradźcie coś bo jeśli jest to niewłaściwe rozwiazanie to "grzecznie" poprosze elektryka o zmianę tego rozwiązania :)

MarcinBialezyn
16-03-2005, 12:25
Standardowe przewody YDYp są przeznaczone na temperaturę pracy -40/+70°C, więc jeżeli ta temperatura nie będzie wyższa to powinno być OK.

arek_s
16-03-2005, 12:57
no właśnie. a czy nie będzie wyższa ?? tego chciałbym się dowiedzieć :roll:
Jak jest u Was czy macie prowadzone kable na ścienie komina ?

arek_s
16-03-2005, 13:04
może jakiś spec od kominków by się wypowiedział ??

MarcinBialezyn
16-03-2005, 13:16
Witaj,

napisz jeszcze czy te przewody są w tynku na kominie czy też może przypięte na tynk lub na cegły?
Jeżeli są w tynku to temperatura tam raczej nie przekroczy 50°C.
Jeżeli będą one w czupuchu bez żadnej osłony to może tam być dużo cieplej.

MaBi
16-03-2005, 14:19
Ja mam kabel tak biegnący co prawda nie na kominie ale na scianie z kominkiem (jest pod tynkiem i wełną). Pewnie zaraz zostanę zaatakowany przez obrońców norm :lol: że tak nie wolno, że to ryzyko itp... ale w ten sposób mam doprowadzone oświetlenie do półek przy kominku.

REX RoD
16-03-2005, 15:50
hi hi :lol: ja mam to samo co MaBi

Wladek
16-03-2005, 16:06
Ja też mam tam przewód, bo mi się nie chciało omijać tego komina :-)

robert!!!
16-03-2005, 19:58
Ja miałem ten sam problem, długo się zastanawiałem i zdecydowałem się to miejsce jednak ominąć. :roll:

arek_s
16-03-2005, 20:25
Witaj,

napisz jeszcze czy te przewody są w tynku na kominie czy też może przypięte na tynk lub na cegły?
Jeżeli są w tynku to temperatura tam raczej nie przekroczy 50°C.
Jeżeli będą one w czupuchu bez żadnej osłony to może tam być dużo cieplej.
przewody są przypięte do cegły - a czy będą zatynkowane?? :roll:
tego jeszcze nie wiem dlatego że jeśli obudowa kominka nie będzie sięgała do tej wysokości to będa przykryte tynkiem ale jeśli obudowa będzie np.do samego sufitu to nie wiem czy jest wskazane tynkowanie takiej ściany - tynk pewnie będzie strasznie pękał od wysokiej temperatury - wtedy trzeba by przykryć te przewody jakąś wełną. (nie mam jeszcze ostatecznej koncepcji wyglądu kominka.

_ZBYCH_
16-03-2005, 20:41
Nic Ciebie to nie kosztuje!!!
Omiń komin szerokim łukiem. Lepiej ominąć, niż później się zastanawiać, czy jak dołożysz do kominka jeszcze trochę drewna, to stopi się przewód nad kominkiem, czy nie :-? Na górze w obudowie kominka panuje wysoka temperatura (tynk niewiele tu zmienia).
Poproś elektryka o zmianę i będziesz miał święty spokój!

arek_s
16-03-2005, 20:52
Omiń komin szerokim łukiem.
tak właśnie zrobię - wkońcu to ja później będę się martwił jak instalacja się stopi :o

_ZBYCH_
16-03-2005, 21:06
Omiń komin szerokim łukiem.
tak właśnie zrobię - wkońcu to ja później będę się martwił jak instalacja się stopi :o
Otóż to! Zawsze pamiętaj o tym - przy każdym elemencie w domu, przy każdej rozmowie z kolejnym wykonawcą!

F_16
17-03-2005, 06:39
Ja od "swojego" kominkarza dowiedziałem się, że przewody elektryczne bezwzględnie nie mogą być prowadzone po kominie i muszą być oddalone od kanału dymowego o 30 cm.

Cypek
17-03-2005, 06:48
W miejscu gdzie bedzie komora dekompresyjna czy jak ją tam nazywaja może już być ułożony przewód.