PDA

Zobacz pełną wersję : bazylia mięta szałwia w ogrodzie



anick
16-03-2005, 13:02
Moze ktoś z was ma doświadczenia w sadzeniu w ogrodzie tego typu ziół?
Mam pytanko dotyczące jakie zioła mozna posadzić i kiedy, i gdzie można je kupić, i czy można np. wszytskie koło siebie podadzić w wielkiej donicy w ogrodzie?
bede wdzieczna za podzielenie się doświadczeniami

Wciornastek
16-03-2005, 13:10
Można posadzić i w donicy. Kupić możesz sadzonki na różnych targowiskach z tzw. flancami (jak to mawiają poznaniacy). Generalnie sadzisz je po przymrozkach tj. po 15 lub 20 maja (jeśli sadzonki są z siewu). Mięta, szałwia lekarska oregano, melisa są wieloletnie więc np. karpy ich można posadzić jak tylko ruszy wegetacja (oczywiście jeśli takie karpy dostaniesz).
Można także posadzić do gruntu zioła kupowane w doniczkach w marketach. Trzeba tylko pamiętać, że są one pędzone w szklarni i mogą przesadzenie trochę odchorować.

anick
16-03-2005, 13:13
wielkie dzięki:)

woytek
16-03-2005, 13:46
a jeśli powyższe zioła bedę wysiewał sam, czy już je wysiać i trzymać w cieplarnianych warunkach w domu? czy jeszcze odczekać?
w.

Wciornastek
16-03-2005, 13:54
Woytku jak najbardziej siać już. Na niektóre to nawet termin dość późny. Ale siać w skrzynki na okno a wysadzać gdy zrobi się cieplej. W przypadku wieloletnich można siać już nawet w kwietniu do gruntu. Jednak ze względu na to, że większość ziół wieloletnich rozrasta się bardzo szybko - jak chwasty- warto kupić sadzinki za 2-3 zł (nawet 1 szt w przypadku mięty , oregano, melisy, estragonu czy lubczyka).

Daniel Starzec
16-03-2005, 15:54
Działkowiec proponuje co nieco o ziołach
http://www.dzialkowiec.com.pl/specjalne/specjal4/index.php
Oni zwykle piszą sensownie.

ziaba
16-03-2005, 16:26
Uwaga na miętę, jest bardzo ekspansywna.
Warto teren uprawy na wstępie ograniczyć specjalną folią przeciw przerastaniu.

Lucia
17-03-2005, 22:10
Miętę i szałwię wysiałam któregoś roku wiosną do doniczek na parapecie. Potem przesadziłam do ogrodu. Rośnie toto dziko jak chwast. Natomiast bazylię hodowałam na parapecie w kuchni - kupiłam doniczkę w markecie chyba w kwietniu zeszłego roku i ciągle wegetuje. Fakt, że przez zimę cokolwiek zmarniała. Ale, że kosztuje grosze - kupię nową i mam przez cały rok świeże listki.

Kasia385
20-03-2005, 20:13
Mięta naprawdę może stać się utrapieniem w ogrodzie, rośnie niczym perz.
Jesienią wkopałam w ziemię ogromną misę i dopiero w niej miętę. Jednak sporo pracy kosztowało mnie pozbycie się tego wspaniałego ziółka z rabatek kwiatowych. Wiem, że będę usuwała ją jeszcze dość długo z miejsc w których zagościła samowolnie. To była nauczka :wink:

Daniel Starzec
20-03-2005, 20:27
Z tym rozrastaniem mięty to rzeczywiście problem.
Potrafi pochłonąc wszystko dookoła.
Niektórzy radzą sobie z tym w ten sposób że sadzą ją w ziemi w dużym starym garnku bez dna.
Pionowe ścianki gara zatrzymują rozrastanie na boki.