PDA

Zobacz pełną wersję : Wymiana pompy obiegowej na bardziej energooszczedną?



pgrad
23-10-2016, 16:24
Zacznę od tego, że chce zbić rachunki za prąd. Nie są może wysokie ale jest duże pole manewru.
Posiadam w domu pompę ciepła IVT 11kw.
Zamontowałem już sterownik który powoduje, że pompa pracuje głównie w 2 taryfie i blokuje używanie grzałek.
Zastanawiam się jeszcze nad dwoma rozwiązaniami:
Ma zainstalowaną pompę obiegową WILO Star RS25/6-3 C. Ta pompa chodzi cały czas na 3 biegu i wg instrukcji dla instalatora tak ma być, ciśnienia w gz się zgadzają z tymi w instrukcji więc nie mogę przełączyć jej na 2 bieg.
Pompa pobiera 93W non stop, nie wyłącza się gdy PC nie pracuje itd. Wg mnie to jest bez sensu i PC powinna ją wyłączać gdy ma sygnał z czujnika temp. pokojowej i różnica jest duża, no ale nie robi tego.
Dlatego pomyślałem, że może warto by było wymienić tą pompę na taką nowszej generacji.
Są pompy obiegowe renomowanych firm które kosztują w granicach 480zł (lfp, grundfos) i które nie zużywają więcej niż 40W.
Zakładając średnią cenę 1kWh na poziomie 42gr (taryfa G12)
Zgodnie z tym (0,093kW-0,035kW)*24h*30d*12m=0,058kW*8640h=501kwh
501kwh*42gr~ oszczędności 210zł rocznie.

Druga sprawa, to taka że pompa ma możliwość zablokowania produkcji CWU, no i jestem ciekawy czy warto tym sterować i wyłączać produkcję CWU w godzinach jak mi jest niepotrzebna (np. 9:00-15:00 22:00-5:00)
Bo skoro mnie nie ma w domu i CWU jest nie używana to pompa i tak pewnie się nawet raz nie załączy żeby pogrzać...
Co o tym myślicie? Warto się w to bawić?

michalck81
23-10-2016, 18:47
Myślę, że gra warta świeczki, w domu mojej mamy wymieniałem ostatnio starą pompę CO Buderusa, która ciągnęła 90W. Kupiłem taką http://dobo.pl/product-pol-1394-POMPA-DO-CO-WEBERMAN-GPA-II-25-40-180-4M-FERRO-0601W.html jej zużycie jest naprawdę zadowalające i dokładnie takie jak podaje producent (max 22W), na ustawieniu "auto" bierze 8W, więc różnica kolosalna.

Jacek6
23-10-2016, 19:03
Zacznę od tego, że chce zbić rachunki za prąd. Nie są może wysokie ale jest duże pole manewru.
Posiadam w domu pompę ciepła IVT 11kw.
Zamontowałem już sterownik który powoduje, że pompa pracuje głównie w 2 taryfie i blokuje używanie grzałek.
Zastanawiam się jeszcze nad dwoma rozwiązaniami:
Ma zainstalowaną pompę obiegową WILO Star RS25/6-3 C. Ta pompa chodzi cały czas na 3 biegu i wg instrukcji dla instalatora tak ma być, ciśnienia w gz się zgadzają z tymi w instrukcji więc nie mogę przełączyć jej na 2 bieg.
Pompa pobiera 93W non stop, nie wyłącza się gdy PC nie pracuje itd. Wg mnie to jest bez sensu i PC powinna ją wyłączać gdy ma sygnał z czujnika temp. pokojowej i różnica jest duża, no ale nie robi tego.
Dlatego pomyślałem, że może warto by było wymienić tą pompę na taką nowszej generacji.
Są pompy obiegowe renomowanych firm które kosztują w granicach 480zł (lfp, grundfos) i które nie zużywają więcej niż 40W.
Zakładając średnią cenę 1kWh na poziomie 42gr (taryfa G12)
Zgodnie z tym (0,093kW-0,035kW)*24h*30d*12m=0,058kW*8640h=501kwh
501kwh*42gr~ oszczędności 210zł rocznie.

Druga sprawa, to taka że pompa ma możliwość zablokowania produkcji CWU, no i jestem ciekawy czy warto tym sterować i wyłączać produkcję CWU w godzinach jak mi jest niepotrzebna (np. 9:00-15:00 22:00-5:00)
Bo skoro mnie nie ma w domu i CWU jest nie używana to pompa i tak pewnie się nawet raz nie załączy żeby pogrzać...
Co o tym myślicie? Warto się w to bawić?
Masz w pompie ciepła standardowo mocowaną pompę ? Czy tak jak w większości gazowych kotłów CO pompa to jakiś wynalazek (chodzi o przyłącza) i pompy ze standardowymi śrubunkami nie da się tam zamontować.

strusp
24-10-2016, 08:28
Po łatwości napisz do producenta jaki model energooszczędny w zamian. Opłaci się bardzo, Ja w zwykłej instalacji bez PC 2 sezony temu wymieniłem stara biorącą ok 60W na nową, która pracuje jak należy już na 1. biegu, biorąc 5-7W w zależności od temperatury wody z bufora idacej przez zawór termostatyczny.

tomek6401
19-04-2020, 12:29
witam.
chciałbym wymienić starszą pompkę na bardziej energooszczędną , obecnie w mojej instalacji są takie 3 ,czyli od grzejników ,od podłogówki i od bojlera ,mam zamiar pomału je wymieniać, tylko nie wiem jakie mam zakupić , czy będą pasowały do instalacji,aby nic nie przerabiać a zachować dotychczasowe parametry .obecnie mam takie jak w załączniku.