PDA

Zobacz pełną wersję : Renowacja starego domu drewnianego



strelnik
23-10-2016, 19:13
Witam,

mam bardzo laickie pytanie, proszę o przekierowanie mnie do odpowiedniego wątku jeśli taki już istnieje.

Podjęliśmy ostatnio życiową rodzinną decyzję o kupnie domu - ale ze względu na nasze zainteresowania nie chcielibyśmy po prostu kupić murowanego 'klocka', tylko drewniany, najlepiej stary budynek.
Znaleźliśmy nawet coś odpowiedniego - nie jest to typowy wiejski 'dom z bali', raczej piętrowa willa z okresu międzywojnia (ok. 100m2 powierzchni, okolice Warszawy). Oczywiście budynek jest do generalnego remontu (dach, komin, stolarka, aranżacja wnętrz). Ale ogólnie jego stan nie jest zły, w środku nie ma wilgoci, deski nie są zbutwiałe, konstrukcja nośna nie wydaje się naruszona - chociaż sama technika budowy jest dla mnie wciąż trochę niejasna (bo w środku tam gdzie odpadł tynk widzę drobne cegły?).

W każdym razie moje pytanie jest takie - czy nie mając doświadczenia w remoncie takich domów nie porywam się z motyką na słońce? Zdaję sobie sprawę, że tam jest milion problemów do rozwiązania (odświeżenie drewna, ogrzewanie, izolacja termiczna, poprowadzenie instalacji itp.). Czy może są jakieś specjalizowane firmy, które się czymś takim zajmują (tzn. doprowadzeniem takiego domu do stanu używalności), albo przynajmniej robią odpowiednie ekspertyzy? Z jakim rzędem wielkości kosztów trzeba się liczyć przy takich przedsięwzięciach (obecny właściciel wspomina o ok. 200 tys. PLN, ale nie wiem na ile to jest wiarygodne). Gdzie mógłbym coś więcej poczytać na ten temat?

Chętnie odpowiem na wszelkie dodatkowe pytania, i będę wdzięczny za jakiekolwiek wskazówki.

Pozdrawiam,

Staszek

wayne2mike
23-10-2016, 19:41
Myślę że kontakt z ekipą budowlaną która miała doczynienia jakiś czas z drewnem powinna pomóc chociaż może doradzić.
Drewno nie jest łatwym surowcem więc jakaś praktyka będzie potrzebna.
200 tysi to sporo kasy, nie wiem w jakim stanie jest chatka, możesz podesłać kilka zdjęć

strelnik
23-10-2016, 22:28
Witam,

ja nawet nie myślałem o robieniu czegoś samodzielnie, bo do takich prac mam dwie lewe ręce. Bardziej chodzi mi o opinie osób, które już mierzyły się z renowacją starego domu, i mogą mi np. doradzić żebym w żadnym wypadku się za to nie brał :) Ewentualnie o szacunek wysiłku i kosztów, albo namiary na doświadczone ekipy, które mogą taki dom odnowić.

Dodałem dwa zdjęcia w załączniku, może na ich podstawie da się chociaż powiedzieć w jakiej technologii ten dom jest postawiony?

Staszek

מרכבה
23-10-2016, 22:45
Dom do remontu = dom dla pasjonata.
Prawdopodobnie nie skończy się na remoncie, potrzeba będzie przebudowa, rozbudowa itp= spełnienie warunków technicznych jak dla nowo wznoszonych domów - jeśli chodzi o standard cieplny. To jeden z przykładów problemów ? zapytanie .. bo problemem nigdy nie powinno być polepszanie standardu cieplnego. Pytanie czy to nie zabytek ?
obecny właściciel wspomina o ok. 200 tys. PLN, ale nie wiem na ile to jest wiarygodne). ten metraż spokojnie tu na "prowincji" można postawić .. że kot + pies to nawet 1/4 ogrzewania ..
A jeśli jest to ceglak .. to bym sobie odpuścił, kostka z późnego gierka to co innego.. a to jakaś hybryda ..

Wykona
24-10-2016, 07:35
Z jakim rzędem wielkości kosztów trzeba się liczyć przy takich przedsięwzięciach (obecny właściciel wspomina o ok. 200 tys. PLN, ale nie wiem na ile to jest wiarygodne).

Patrząc na zdjęcia - obawiam się, że kwota 200 k.PLN nie wystarczy. Osobiście nie zabierałbym się za remont chyba, że to część tego co możesz wydać. Tutaj trzeba zrobić odkrywki ścian / dachu / sprawdzić stan fundamentów / sprawdzić czy nie wchodzi konserwator zabytków .... i zdecydować, a nie dywagować.