PDA

Zobacz pełną wersję : Pęknięte chudziaki - Dlaczego??



DeeF
16-03-2005, 15:37
Wróciłem właśnie z pozimowej wizyty na budowie i zauważyłem że w 2 pomieszczeniach w piwnicy popękały chyde wylewki, a mam wrażenie że się nawet trochę uniosły. :oops: Na fundamentach i ścianach nie ma żadnych śladów. Czy ktoś może to "przerabiał". Jaka jest przyczyna?

Pagin
16-03-2005, 15:43
By moze piasek pod chudziakem byl mokry. Mroz zmrozil piasek zwiekszajac jego objetosc. Chudziak podniosl sie i popekal
Pozdrowienia

Wladek
16-03-2005, 15:46
A jak dawno temu było wylewane? Kedyś tłumaczył mi gościu z hurtowni, że powinno dawać cement "trójkę" a nie "jedynkę" gdyż ta druga schnie zbyt szybko i powstają naprężenia.

DeeF
16-03-2005, 15:50
Wylewane były we wrześniu. Przed zimą były suche.

Wladek
16-03-2005, 15:52
To raczej naprężenia podczas schnięcia można wykluczyć. Masz dylatację od ścian?

Geno
16-03-2005, 17:14
A jak dawno temu było wylewane? Kedyś tłumaczył mi gościu z hurtowni, że powinno dawać cement "trójkę" a nie "jedynkę" gdyż ta druga schnie zbyt szybko i powstają naprężenia.


Raczej wpływ ma oznaczenie np. 32,5R lub32,5N gdzie R to cement o przyspieszonym okresie reakcji a N normalnym....

Małe pęknięcia nie mają znaczenia w 'chudziaku" gdyż nie jest on elementem konstrukcyjnym w sensie nośnym.

proxy
16-03-2005, 17:54
jaki sa te pekniecia ?

jezeli podłoga sie uniosła to sprawdz poziomicą czy jest "płaska" o ile wczesniej jak ją wylewałes była płaska to teraz powina juz taka nie być jezeli spękania powstały na skutek zamarzniecia wody pod chudziakiem. gdy minie mróz to powinna opasc i ryst znikną :)

jezeli sa to duze powierzchnie mogły powstac zarysowania od skurczu betonu ale przy tej klasie betonu to bys musiał małe boisko betonowac ;)

PS:
1.na chudziaka rzeczywiscie lepszy jest cem 3 a nie cem 1 poniewaz ma mniejesze ciepło hydratacji jak i wolniej wiąze przez co mniejszy skurcz ale wogóle te cementy hutnicze sa takie fikusne i mają mniejszy skurcz (= mniejsze zarysowania) ;)
2. im wyzsza klasa betonu tym wiekszy skurcz (
3. im szybszy czas wiązania tym wiekszy skurcz ( N, R)
4. im bardziej wilgotne srodowisko tym mniejszy skurcz :)

Piotrek T
16-03-2005, 20:48
Popękało bo pewnie nie zagęścili podłoża pod wylewką a przy zamarzaniu cała posadzka idzie w góręa nie jej część

deha
17-03-2005, 07:53
Popękało bo pewnie nie zagęścili podłoża pod wylewką a przy zamarzaniu cała posadzka idzie w góręa nie jej część
Raczej tak.
Zwłaszcza jeśli spękania pojawiają się od jednego miejsca i rozchodzą się nitkami w kilku kierunkach. Miałem taką sytuację po zimie u nas w piwnicy.

JoShi
17-03-2005, 10:00
A moze masz gline pod spodem ?