PDA

Zobacz pełną wersję : Budowa domu a stawka VAT



Agatek87x
23-10-2016, 21:12
Dzień dobry :)
Powoli przymierzam się do budowy własnego domku, w zwiazku z czym mam kilka pytań :)

Czy jeżeli zatrudnię firmę do budowy domu, to zapłacę 8% vat za materiały budowlane (które kupi owa firma)?

Czy biorąc kredyt w banku muszę przedstawić kosztorys budowy do stanu pod klucz, do stanu deweloperskiego czy wystarczy kosztorys do stanu surowego zamkniętego? Większość instalacji mogę dokonać "prywatnie" dużo taniej, jakbym miała wynająć do tego firmę. Dlatego ewentualny kredyt wwolałabym do stanu zamkniętego, ale nie wiem czy to jest możliwe.

Dziękuję za mile odpowiedzi :)

Jarecky007
23-10-2016, 21:18
Jak zatrudnisz firmę to wystawią Ci fakturę z 8% vat em na całość usługi. Jeśli usługa będzie podchodziła pod 8%.

Co do kredytu to zależy jaki bank. Dowiedz się w banku.

kaszpir007
23-10-2016, 22:00
Dzień dobry :)
Powoli przymierzam się do budowy własnego domku, w zwiazku z czym mam kilka pytań :)

Pod warunkiem że wykonawca będzie chciał Ci wystawiać materiały na 8% VAT , a z tego co się orientowałem to bardzo wielu nie chce , bo próba odzyskania przez wykonawcę różnicy w VAT równa się wizytą z US , a większosć takich małych firm tego nie chce , bo ma sporo na sumieniu ...

A jak nie ma "zwortu z US" to mają spokój z US ...

Z mojego doświadczenia wiele małych firm woli albo "na gębę" albo umowę pisemną ale bez FV , a materiały mogą kupować ale na 23% VAT ...