PDA

Zobacz pełną wersję : KOCIOŁ DUO GALMET EKO-GT KWPD 22 KW - problem ze spalaniem



Dimez88
24-10-2016, 09:55
Witam serdecznie wszystkich.

Otóż tej pięknej jesieni zmuszony byłem do wymiany pieca. Padło na Galmeta 22 kw. Z uśmiechem na twarzy kupiłem ekogroszek no i palimy. Całą pierwszą dobę chodził znakomicie, wszystko się ładnie paliło, płomień był ok, temperatura ok. Po tym czasie jednak piec zgasł. Sam sobie zgasł w nocy. I od tamtego czasu jest tak - Rozpalam piec, wszystko ładnie pięknie, po jakiejś godzinie piec ma super płomień, temperatury zadanej np. 65 stopni niestety NIE osiąga, ekogroszku zaczyna robić się mało w palniku. Po kolejnej godzinie przychodzę i piec prawie wygaśnięty, groszek się aż wysypuje. Jestem totalnym laikiem jeśli chodzi o ekogroszek. Całe życie paliłem w piecu dolnym i teraz krew zalewa :) Sterownik Expert PID Dynamic. Piec jest 22kw a mi instalator ustawił na ekranie 17 kw (nie wiem czy ma to jakieś znaczenie). Napomknę, iż próbowałem bawić się kalorycznością oraz dmuchawą - niestety bez skutku. (nie znam się na tym). Piec chodzi w trybie automatycznym, cug jest porządny (paliłem kilka dni na ruszcie). Proszę Was o pomoc bo ręce opadają :)

Pozdrawiam!

poltowski2000
24-10-2016, 17:39
1. jaki masz węgiel?
2. kaloryczność ustawiłeś na ?
3. jakie masz ustawienia podtrzymania?

Dimez88
25-10-2016, 08:35
1. jaki masz węgiel?
2. kaloryczność ustawiłeś na ?
3. jakie masz ustawienia podtrzymania?


1. Węgiel mam słaby 22-23 kj bo w tym miesiącu po wymianie pieca już krucho z kasą
2. Kaloryczność ustawiłem na 22
3. podtrzymanie 10s/10 minut

Pozdrawiam!

poltowski2000
25-10-2016, 17:31
sprawa jest banalna. w ustawieniach zmniejszaj kaloryczność opału aż problem ustąpi. pozdr.

Dimez88
26-10-2016, 07:28
sprawa jest banalna. w ustawieniach zmniejszaj kaloryczność opału aż problem ustąpi. pozdr.

Dzisiaj spróbuję i napiszę co się dzieje :) dzięki za radę!

Dimez88
31-10-2016, 06:09
Dzisiaj spróbuję i napiszę co się dzieje :) dzięki za radę!


Dzięki bardzo - sprawa rzeczywiście banalna. Tylko teraz piec pali jak smok. I coto pokombinować dalej? Czekam na odp, pozdrawiam!

poltowski2000
31-10-2016, 07:32
Pali jak smok. Tzn. Ile?
oczywiscie zawsze warto zmniejszyc spalamie do minimum.
Dodam ze duzo info jest na watkach o galmecie.
1.za duzy wiatr w kotle albo zle podawanie
2.slaba izolacja
3.slaba instalacja albo nie ustawiona poprawnie
Takie problemy spotkasz najczesciej.
Poczytaj watki bo warto,pozdr

Dimez88
31-10-2016, 12:22
Pali jak smok. Tzn. Ile?
oczywiscie zawsze warto zmniejszyc spalamie do minimum.
Dodam ze duzo info jest na watkach o galmecie.
1.za duzy wiatr w kotle albo zle podawanie
2.slaba izolacja
3.slaba instalacja albo nie ustawiona poprawnie
Takie problemy spotkasz najczesciej.
Poczytaj watki bo warto,pozdr


Jak miałem ustawione 55 stopni Celsjusza na kotle to palił (tyle wyświetlało) 50kg/24h
Kaloryczność opału 21-23 mj

1. czopuch otwarty na maksa, wentylator korekcja 0%
2. Izolacja domu styropian 10 cm
3. Instalacja grzejnikowa dosyć stara (niestety nie miedziana) - tu widzę główny problem ale 50kg/dobę przy dodatnich temp? chyba nie powinno być aż tak dużo? Czy poprostu ta kaloryczność opału to powoduje?

Pozdrawiam!:)

poltowski2000
31-10-2016, 19:08
nagraj film pracy palnika i pokaż zdjęcie popiołu.

fakt , dużo tego węgla , pozdr

wayne2mike
07-11-2016, 20:50
Sprawdź jakie masz podawanie opału w podtrzymaniu, może wypychać żar zanim nowy eko rozpali się.
Kalorycznością opału to nie świecisz ale na moje nie jest tragiczna. Jaką temp masz wewnątrz domu?? Możliwe że takie spalanie bo gdzieś ciepełko ucieka.

Dimez88
15-12-2016, 10:41
Dawno mnie nie było :)

A więc sprawa od tamtej pory wygląda tak:

Nie mam zaworów na grzejnikach i jak palę eko np. kilka dni na 55 stopniach ustawionych na piecu to mam w domu niezłą saunę :D ale to chyba nie tak źle.
Eko mam teraz od lokalnego dystrybutora 24-26 kj i mam spalanie na poziomie 25 kg/24h. Czy to dużo? Może powinienem przymknąć nieco czopuch? I jeszcze jedno - piec rzadko wchodzi w podtrzymanie. Mianowicie jak dojdzie do tych 55 stopni to wentylator sam zwalnia i dlatego temperatura nie dochodzi do potrzymania.

Co robić :)

Pozdrawiam!

poltowski2000
15-12-2016, 11:23
Zawor 3 albo 4 dr. Termostaty na grzejniki i opcjonalnie panel pokojowy. Spalanie spadie i to sporo.

poltowski2000
15-12-2016, 11:25
Dodam jeszcze izolacja budynku to podstawa. Izolacja i jeszcze raz izolacja. Trzymaj sie mocno czesc.

Dimez88
19-12-2016, 06:24
Witam ponownie, mam super problem i nie mam pojęcia skąd się wziął - tak jestem laikiem :D

Mianowicie kupiłem ekogroszek o wartości kalorycznej minimum 26 kj/kg i odziwo teraz spala mi aż 50kg/24h. Ten eko wydaje się bardziej suchy a mimo wszystko takie spalanie. Ustawiałem w opcjach różne kaloryczności - od 24 nawet do 28 i żadnej różnicy. Wciąż pokazuje i rzeczywiście spala bardzo dużo. Wcześniej miałem eko 24-26 kj/kg i spalał 25kg/24h. O co chodzi ? Pozdrawiam!

poltowski2000
19-12-2016, 06:45
może źle go palisz i leci w komin albo nie dopalasz. albo wszystko razem i dodatkowo kiepski węgiel. a co już masz na etykiecie to inna bajka

Dimez88
19-12-2016, 08:16
może źle go palisz i leci w komin albo nie dopalasz. albo wszystko razem i dodatkowo kiepski węgiel. a co już masz na etykiecie to inna bajka


Czopuch mam przymknięty dosyć mocno mam szpary przelotowe w nim w granicach 2-3 cm z każdej strony. Myślę, że węgiel się dopala bo popiół jest bardzo sypki i spieków praktycznie nie ma. Węgiel jest niby z Katowickiego Holdingu Węglowego pakowany przez lokalnego dystrybutora (z dobrą opinią). Nie wiem gdzie mam pogrzebać w tych ustawieniach żeby coś się zmieniło, obojętnie jak go nie ustawię to spala tyle samo.

poltowski2000
19-12-2016, 08:34
Spalanie to nietylko ustawienia. To rowniez zapotrzebowanie budynku na cieplo,instalacja, kociol.
Czopuch ma byc otwarty na max. Doplyw powietrza regulujesz przyslona i maca wentylatora

Dimez88
19-12-2016, 09:03
Spalanie to nietylko ustawienia. To rowniez zapotrzebowanie budynku na cieplo,instalacja, kociol.
Czopuch ma byc otwarty na max. Doplyw powietrza regulujesz przyslona i maca wentylatora

Sorry, że mam tyle pytań ale sam widzisz jak jest :D
A czy piec na ekogroszek powinien przechodzić w podtrzymanie czy nie jest to konieczne? Jeśli nie przechodzi to jakie mogą być przyczyny? Słaby węgiel? Za dużo/mało powietrza?

Pozdrawiam i dzięki za cierpliwość :)

poltowski2000
19-12-2016, 10:14
Temat rzeka. Sa rozne szkoly. Niektorzy prowadza kociol tak zeby nigdy mie doszedl a inni zeby dochdzil bardzo sxybko. Ja mam to gdzies po srodku. A tobie pali tyle bo albo masz dom dziurawy albo skopana instalacje albo zle spalasz wegiel

Dimez88
19-12-2016, 10:41
Temat rzeka. Sa rozne szkoly. Niektorzy prowadza kociol tak zeby nigdy mie doszedl a inni zeby dochdzil bardzo sxybko. Ja mam to gdzies po srodku. A tobie pali tyle bo albo masz dom dziurawy albo skopana instalacje albo zle spalasz wegiel

A jakbym Ci nagrał film z instalacją mojego pieca i to jak pracuje i jak pali to byłbyś w stanie coś dopowiedzieć?
Pozdrawiam!

poltowski2000
19-12-2016, 10:56
Jak wszystko dobrze przedstawisz to zapewniam ze znajda sie lepszi ktorzy pomoga. zacznij od termostatow i zaw. 3 albo 4 dr.

wayne2mike
19-12-2016, 13:22
Ciekawe co ten hydraulik ustawił, moze namieszal w ustawieniach serwisanta. Spotkałem się już z ustawieniami takiego kotła na pelet a gość spalal eko bo hydraulik twierdził że tak lepiej. Termostaty na kaloryfery obowiązkowo a jak zobaczysz jaka jest temp powrotu to może obejdzie się bez zaworu 3d czy 4d

Dimez88
30-11-2017, 12:04
Witam Panowie po roku. Chciałem Wam pokazać filmy z pracy mojego pieca, z ustawień. Napiszcie co o tym myślicie bo mi ten sterownik czasami potrafi pokazać spalanie rzędu 29kg/dobę prz temp. 50 stopni na piecu ustawionej (tak wziąłem pod uwagę temperaturę za oknem i przy tej samej takie różnice pokazuje). Węgiel mam 28 kj więc spoko, suchy jest bo u mnie leży w drewnianej skrzyni już 3 miesiące w piwnicy :)

Proszę o pomoc co wyregulować itp. Nie mam termo zaworów, zaworu 3d bądź 4d, instalacja stara, grzejniki większość żeliwnych ale kilka stalowych już dokupiłem. Dom ocieplony 10 cm styropianem, strop nieocieplony, okna plastikowe. Proszę o opinie/porady itp. :)



https://youtu.be/6XSAoCb0yYc


https://youtu.be/YmTooAbX8jo

poltowski2000
03-12-2017, 12:40
proponuje zresetować sterownik i ustawić od początku

Dimez88
05-12-2017, 07:28
Jak zresetuję sterownik to jakie nastawy na początek proponujesz ?:)

poltowski2000
05-12-2017, 10:21
ustaw kaloryczność opału taką jaki masz węgiel i potem koryguj wiatrem (ustawienia chwilowe) i przesłoną na wentylatorze , pozdr

Dimez88
07-12-2017, 08:56
A jak to dobrze ustawić żeby to spalanie było prawidłowe ? Jak prawidłowe spalanie powinno wyglądać ? Czy osłona na dmuchawę być przysłonięta na 3/4 czy nie? Czy płomień powinien być taki raczej spokojny czy ma być widać ewidentny wpływ dmuchawy i „duża szybkość” płomienia? Pozdrawiam

wuwok
07-12-2017, 09:10
Tak z ciekawości,dla czego nie zamontujesz zaworu 4d ??Masz problem z przegrzewaniem mieszkania,w dłuższym czasie powinno się to wróci

Dimez88
07-12-2017, 09:25
Bo mam starą instalację, brak zaworów odcinających dopływ/odpływ wody itp. (jakiś JANUSZ to zakładał 30 lat temu). Instalację będę wymieniał dopiero w przyszłym roku dlatego szukam pomocy jak ograniczyć teraz to spalanie. Koszty wymiany instalacji są ogromne więc chyba mnie rozumiecie dlaczego sobie jej nie wymienię ot tak:P

wuwok
07-12-2017, 09:51
Tylko problemem jest że kocioł spala aż tyle bo produkuje tyle ciepła ile jest odbierane. Jak masz zawory na grzejnikach postaraj się przymknąć je. Zasada taka że sprawić by jak najmniej ciepłej wody szło z kotła na grzejniki ,wtedy się jak najmniej spala. Czyli jeśli przykładowo 1 bieg pompki wystarcza to nie ma sensu włączać 2-go lub nawet 3 bieg...Odnośnie płomienia powinien być spokojny lecz by nie dymił,przy dobrym węglu by nie robił się biały...Najlepiej patrzeć na popiół,stopiona lawa za dużo powietrza,nie dopalony węgiel za mało...I ciągła praca...Kocioł to nie odrzutowiec że ma w ciągu 1s uzyskać temp na zadaną..On niech pracuje kilka h do zadanej..też będzie,potem ustawić by temp oscylowała koło zadanej...

Dimez88
07-12-2017, 10:38
Ok dzięki za fajną odpowiedź :) Mam jeszcze pytanie gdyż w łazience na piętrze mam za duży grzejnik i jest mega gorąco a mam tam tylko zawory odcinające. Czy można i czy to w ogóle coś da jeśli ten grzejnik zamknę? Czy zaszkodzi to instalacji bądź coś dodatkowo nie będzie mi grzać?

wuwok
07-12-2017, 10:46
Zawory możesz przymknąć ,skoro są jakieś to one nie pracują w pozycji on-off tylko stopniowo zmniejszają się przepływ. Najlepiej ustawić zawory na grzejnikach w takie położenie że aktualnie w każdym pomieszczeniu temp ci odpowiada. I potem,gdy ochłodzi się zwiększać temp zadana na kotle..W sterownikach ciut lepszych to tzn krzywa grzania ..Czyli aktualnie powiedzmy masz około 6 stopni na dworze to masz 55 stopni na kotle [zakładam teoretycznie] czyli gdy oziębi się do około zera to podnosisz na kotle do 60-63 potem nawet do 70 stopni na kotle...gdy miałbyś zawór 4d to on by to załatwiał.

Dimez88
07-12-2017, 11:52
Dzięki wielkie za odpowiedź ! A może jeszcze mogę zapytać o opinię na temat tych sadpali itp do utleniania sadzy. Czy warto stosować czy najlepiej szczota druciana? I jeszcze apropo spalania. Mam ustawione stosunkowo małe powietrze np. 19 czy 20% w danym momencie, przesłona na 1 cm otwarta i robią się spieki. Nie są duże ale się robią i taki osad na promienniku z sadzy jakby - co to znaczy? Pozdrawiam!

Dimez88
12-12-2017, 12:51
Jakieś przemyślenia odnośnie mojego postu wyżej?

Jozefg
12-12-2017, 14:18
Mam ustawione stosunkowo małe powietrze np. 19 czy 20% w danym momencie, przesłona na 1 cm otwarta i robią się spieki. U siebie ustawiłem szczelinę na 0,5 cm i dopiero jest dobrze.
Poczytałem to co piszesz i wygląda na to że masz ten sam problem co ja po zamontowaniu kotła. Brał paliwo jak wściekły i w domu łaźnia fińska.
Lekarstwem okazał się zakup regulatora pokojowego - temperatura wróciła do normy a i zużycie paliwa spadło prawie o połowę....

poltowski2000
12-12-2017, 17:34
regulator to dobry pomysł, jak najbardziej popieram. dodaj do tego jeszcze łatwy w spalaniu groch np. retopal i będziesz miał spokój, pozdr

Dimez88
01-10-2018, 08:00
Witam serdecznie po długim czasie. Zmieniłem instalację na miedzianą, mam zawór 4d i pompkę c.o. Moje pytanie brzmi - jaką rolę powinien odgrywać zawór 4d? Bo teraz jak mam ustawione aby całość wody z pieca szła na grzejniki to i tak powrót przy piecu jest gorący (max 5 stopni mniej niż na zasilaniu). Rolą zaworu 4d jest zabezpieczenie pieca przed korozją. Czy jego rola jest jeszcze jakaś inna? Czy jeśli ta woda na powrocie jest i tak gorąca to czy jest sens przestawiać w jakikolwiek sposób zawór 4d? Pozdrawiam.

wolfgar129
19-11-2018, 12:29
Witam, Przepraszam że wchodzę w wątek, a widzę że kolega już prawie załatwił temat. Mam taki sam piec. tylko chyba sterownik inny ponieważ na moim nie pokazuje spalania na godzinę. Mam ten sam problem co kolega. Spalanie mnie rozwala. Sytuacja wygląda tak. Dom około 160 m plus piwnica z 80. Na piecu ustawiłem 66 stopni i korekta na 6 stopni. Mam zawór 3D. Instalacja w piwnicy gdzie rozprowadzone są rury jest stara, grube rury ale gdzie się dało obłożyłem otuliną . Z piwnicy w górę wychodzą wszystkie rury w miedzi tak jak powinno być. Cała instalacja na parterze i pietrze wymieniona wszystko w ścianach w miedzi. nowe kaloryfery aluminiowe. Ściany grube na 60 cm. pustak szlakowy z przerwą plus 10 styropian. Na stropie 15 cm wełny w tym 10 najlepszej jaka była. I nadal jak bym chciał mieć na stałe 22 stopnie w domu to 1,5 worka bez problemu wciąga a na zewnątrz 0-5 na plus. Wieczorem dorzucam drewna i grzeję dom potem przykręcam zawór i przez noc schodzi do 18-20 stopni. Eko 26 suchy spalanie raczej ok mało spieków. Już drugi rok walczę żeby zejść do 15-20 kg na dobę ale nie ma takiej opcji 25 to minimum a jak czasami pozwolę to 1,5-2 worka. Już się poddaję powoli. Może ktoś coś podpowie. Jak temperatura zadana na tym piecu powinna być. zauważyłem że czasami piec po dojściu do temperatury zadanej przechodzi w podtrzymanie i ok, ale jak osiągnie temperaturę załączenia to wejście na obroty zajmuje mu 20-30 min ponieważ startuje od 18% mocy i dopiero przy 50-60 temperatura znowu wzrasta. czy ustawienie żeby po załączeniu szedł z pełną mocą przyspieszy ponowne nagrzanie. Jeden podpowiada że rury w piwnicy są za grube i do wymiany, inny że piec itp, Może ktoś coś podpowie co sprawdzić lub coś podobnego. Jak wejść w tryb serwisowy na tym piecu? Proszę o cokolwiek co mi pomoże zanim zbankrutuję:).