PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja z PCV



-iva-
16-03-2005, 21:13
Dzisiaj dowiedziałam się , że ponoć nie wolno robić przewodów wentylacyjnych z rur PCV ( rzekomo sa na to jakieś nowe przepisy) - powinny być natomiast zrobione z ...kształtek ceramicznych lub murowane (?) !
Czy ktos mógłby się na ten temat wypowiedzieć ?
Pozdrawiam .

Senser
16-03-2005, 23:31
A to dopiero ciekawe by było...naprawdę??

rafał ...
17-03-2005, 07:31
przewody wentylacyjne można wykonywać tylko z materiałów niepalnych, więc PVC odpada, choć w marketach bez trudu kupisz takie przewody :wink:

-iva-
17-03-2005, 19:38
sorry , ale jak dla mnie to jest w tym przepisie ( o ile on wogóle istnieje) coś nienormalnego ! Idąc tym tropem , to wszystkie stary domy powinno się rozebrać , bo sa wykonane z materiałów palnych ( np. stropy drewniane , trzciowe itd ) a wentylacja w ścianie z rur PCV jest chyba mniejszym zagrożeniem niż szafka kuchenna na przykład !!!
Ja rozumiem jeszcze budowę nowych domów - ale remont starego i wymiana wentylacji ????

slaw
17-03-2005, 22:02
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz. U. Nr 75, poz. 690 z póź. zm. z dnia 15 czerwca 2002 r.) (http://dziennik.dziennikbudowy.pl/Ekspres.nsf/n/1A6FE867B90B9F89C1256F120042F4C4?OpenDocument&View=sn&Cat=ap_Prawo%20budowlane&Count=10)

Art. 267. 1. Przewody wentylacyjne powinny być wykonane z materiałów niepalnych, a palne izolacje cieplne i akustyczne oraz inne palne okładziny przewodów wentylacyjnych mogą być stosowane tylko na zewnętrznej ich powierzchni w sposób zapewniający nierozprzestrzenianie ognia.
5. W pomieszczeniu kuchennym lub wnęce kuchennej w mieszkaniu dopuszcza się stosowanie przewodów wentylacji wywiewnej z materiałów co najmniej trudno zapalnych.

leman13
17-03-2005, 22:08
Art. 267. 1. Przewody wentylacyjne powinny być wykonane z materiałów niepalnych, a palne izolacje cieplne i akustyczne oraz inne palne okładziny przewodów wentylacyjnych mogą być stosowane tylko na zewnętrznej ich powierzchni w sposób zapewniający nierozprzestrzenianie ognia.
5. W pomieszczeniu kuchennym lub wnęce kuchennej w mieszkaniu dopuszcza się stosowanie przewodów wentylacji wywiewnej z materiałów co najmniej trudno zapalnych.
aż miło poczytać tak precyzyjna i dokładna odpowiedz.Gratulacje i nauka dla forumowiczó tak dalej

-iva-
17-03-2005, 22:42
Dziękuje za przytoczenie przepisu , zastanawia mnie natomiast czy prawo budowlane działa wstecz ????
I co w takim razie mają robić ludzie którzy kupili dom z taką wentylacją ?
Mam wrażenie , że w niektórych sytuacjach dochodzimy do absurdu :-?
Kiedyś było to norma - PCV był materiałem powszechnie stosowanym . I teraz w myśl tego przepisu należałoby komuś , kto np. zmienia stare ogrzewanie węglowe na gazowe nakazać wymianę kanałów wentylacyjnych . Czyli należy "ukarać" hipotetycznego remontującego ? Wyglada na to , w kontekście w/w przepisu , że nie opłaca się zmieniać starych kopcących pieców kaflowych na nowoczesne i mniej zatruwające srodowisko ogrzewanie , bo .... np. kominiarz takowego ze względu na przewody nie odbierze. Hmmm .... A może wypowie się jakiś kominiarz ?? Lub inna fachowa osoba ???
No właśnie , a kto właściwie to sprawdza w wypadku remontu nie wymagającego pozwolenia na budowę ????
Ja już pomijam takie dywagacje , "jak się zapali rura przewodu wentylacyjnego w ścianie" ??? Chyba wcześniej spaliłaby sie całą chałupa :-?