PDA

Zobacz pełną wersję : Czym ogrzać magazyn i czy stosować bufor



granata
24-10-2016, 22:39
Witam,

Chciałbym zapytać, co doradzalibyście do ogrzania mojego budynku.
Poniżej przedstawiam sytuację.
Budynek jest magazynem / miejscem pracy. Czasami zdarza się jeden nocleg. Zależy mi, aby w zimie utrzymać wewnątrz temperaturę około 10-12°C. Natomiast sporadycznie dogrzewać do wyższej temperatury, około 20°C 4 doby w miesiącu.
Wewnątrz zainstalowane są grzałki elektryczne 15kW, którymi w razie czego mogę się posłużyć w razie ataku zimy stulecia. Nie chciałbym ich jednak używać nagminnie - wiadomo, koszty.
Budynek ma 100m^2 powierzchni użytkowej i jest rozbudowywany na piętrze o kolejne ~80-90. Budownictwo jednak jest stare, nie wiem dokładnie. W linku poniżej załączam wynik ze strony cieplowlasciwe.pl
Kolejną rzeczą jest to, że mam kilka ton węgla i trochę drewna, którym można by palić. W prawdzie w uzasadnionym przypadku mógłbym węgiel sprzedać i kupić np. eko-groszek, ale nie wiem co się bardziej opłaca.
Dodam jeszcze, że nie stać mnie na instalację pompy ciepła. Chodzi mi o coś w co nie trzeba wiele inwestować. Inwestycje na 5+ lat nie wchodzą w grę. Nie wiadomo co będzie za 5 lat.
Instalację grzewczą z grzejnikami aluminiowymi, pex w roli głównej mam już zrobioną. Jest jakiś stary kocioł 20kW Tadeusz Tarka, hybryda, połączenie dolno i górno spalania. Ale bardzo sfatygowany i chciałbym wymienić na coś odrobinę mniej uciążliwego w rozpalaniu.
Wstępnie myślałem o MPM DS 12kW i buforze ciepła 500-1000L. Nie wiem tylko ile instalator powie za założenie tego. Jeszcze jakieś zawory, laddomat, sterownik. Szczerze nie wiem jakiej ceny się spodziewać.
Tutaj wspomniany link:
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/1q9x
Proszę o poradę.

Dziękuję,
Kuba.

SUSPENSER
25-10-2016, 18:15
Kup używany klimatyzator odpowiedniej mocy [z funkcją grzania [pompa ciepła powietrze - powietrze], zamontuj, ustaw sterownik i po sprawie.

Będzie najtaniej i bezobsługowo.

granata
25-10-2016, 19:11
Dzięki za odpowiedź. Myślałem też o tym. Ale jest pewne ale:
Pomieszczenie jest dzielone na kilka mniejszych. W ten czas jedno byłoby przegrzane, a inne zbyt zimne. Po drugie, w cenie nawet używanego klimatyzatora tej mocy kupię już nowy kocioł węglowy.

To może inaczej. Czy jest sens montować do tego bufor ciepła?