PDA

Zobacz pełną wersję : hydroizolacja piwnicy



Tomasz M
17-03-2005, 07:52
Jestem właścicielem domku wybudowanego naście lat temu.
Poprzedni użytkownik postanowił ocieplić podłogi w piwnicach i położył na posadzkach styropian i 4 cm wylewki. Niestety nie położył folii i w piwnicach jest wilgotno.
Chciałbym coś z tym zrobić i mam problem.
Ponieważ poziom posadzki jest powyżej izolacji poziomej ścian zamierzam odkuć posadzki wokół ścian i zaizolować masą bitumiczną,
ale co zrobić z powierzchnią posadzki?
Nie mogę położyć folii i wylać kolejnej wylewki ze względu na niski sufit.
Czy mogę posmarować podłogi np. lepikiem i wylać 1 cm wylewki samopoziomującej?

tom soyer
17-03-2005, 12:15
czesc tomaszu
ja wlasnie izoluje posadzki w mojej piwnicy. odkuwam stara wylewke (kilka cm gruzu i kilka cm lichego betonu) i klade folie, styropian, i zbrojona wylewke. U mnie jest bardzo nisko wiec wylewka jest nawet ponizej izolacji lawa/sciana (nie bardzo wiem jak to polaczyc bo podloga jest izolowana folia a izolacja lawy to papa). Mimo braku jeszcze tego polaczenia (folia ma zapas i wastaje na sciane) w piwnicy jest o wiele bardziej sucho (wczesniej wykonalem izolacje pionowa z zewnatrz). Sluze wiec wskazowkami w tym zakresie bo robilem to samodzielnie.

Moim rozwiazaniem na twoj problem bylaby folia w plynie. Nie wiem jak chcesz ostatecznie wykonczyc podloge ale wtedy mozesz na nia polozyc plytki lub wykladzine.Nie ufalbym wylewce 1cm na folii - wg mnie te 5cm (zbrojonej) to minimum.

Tomasz M
17-03-2005, 12:42
Rzeczywiście, chyba zdecyduję się na folię, a co do wylewki 4 cm to chyba nie jest potrzebna bo moja podłoga aktualnie ma przekrój:
- stara wylewka nie wiem jaka grubość
- styropian
- wylewka 4-5 cm

i teraz dołożę:
- folia
- kolejna wylewka

Chciałbym wylać jak najcieniej bo moje piwnice są dosyć niskie, dlatego zastanawiam się nad wylewką samopoziomującą 1 cm. Nie wiem tylko czy taka cienka warstwa się nie "odparzy".
Dodam tylko że aktualnie stan moich posadzek jest O.K., czuć tylko wilgoć

invx
17-03-2005, 13:26
1. Folie w plynie mozna naladac tylko na suche podloza, inaczej nic nie da
2. w przypadku, takiej izolacji folia w plynie tez nic nie da, woda ja najprawdopodobniej "podniesie" do gory, gdyz taka folia, nie wnika w beton (moze na kilka mm) i nie wiaze sie z nim, a jedynei tworzy powloke. Woda, podciagnieta kapilarnie przez beton, odparzac ta folie. A niech dojdzie do tego jakis wyzszy poziom wod gruntowych ..

Najlepiej bylo by jak bys skul to wszytsko ulozyl, pape termozgrzewalna, na nia folia, styropian, folia i wylewka.



i teraz dołożę:
- folia
- kolejna wylewka
zwykla folia nie bedzie stanowc ziolacji.

Tomasz M
17-03-2005, 14:20
Rozumiem, że najlepiej wszystko zerwać, ale to jest ponad 100 m2 spartolonej podłogi. Czy nic nie da siś z tym zrobić?
A jeśli posmaruję podłogę masą bitumiczną to jaką minimalną grubość wylewki położyć?

invx
17-03-2005, 14:40
no najlepiej zerwac wszytsko :wink: Z masa bitumiczna bedzie jak z folia w plynie. Albo przynajmniej, zerwac ta ostatnia wylewke i styropian, i dopiero ulozyc pape, na to folia, styropian, i dopiero wylewka jakies 4-5cm z wloknami. bo dac teraz na to mase bitumiczna i na to wylewke, to by tez musiala mic z 4cm, wiec koszt taki sam jak po zerwaniu. To lepiej dolozyc pare zl na usuniecie starej wylewki i styropianu. i miec zaizolowane jak trzeba uz na lata i porzadnie :wink:

tom soyer
17-03-2005, 15:13
czy na folie w plynie nie da sie czasami przykleic plytek?
gdzie slyszales o tym "odparzaniu"?

invx
17-03-2005, 15:22
da sie, i sie przykleja. ale przy stosowaniu foli w plynie podloze musi byc suche. bo inaczej to nie ma o czym mowic, folia nawet sie nie "przyklei" poatym folia w plynie zazwyczaj chroni przed wilgocia od gory, a nie od dolu :wink:

tom soyer
17-03-2005, 15:56
... poatym folia w plynie zazwyczaj chroni przed wilgocia od gory, a nie od dolu :wink:

jestes pewien?
tzn ze nadaje sie tylko na sufit? ;)

e'

wg mnie folia dziala w obie strony. oczywiscie podloze musi byc suche i przede wszystkim "stabilne" tzn nie moze sie kruszyc. Folia sie zlapie nawet jesli jest wilgotne. Najwazniejsze zeby nie bylo kropelek wody.
Poza tym w castoramie mozna kupic taka folie. Ma kolor czarny. NIe wiem tylko czy nie pozostaje plastyczna.

Tomasz M
17-03-2005, 16:50
Najwazniejsze zeby nie bylo kropelek wody.
Poza tym w castoramie mozna kupic taka folie. Ma kolor czarny. NIe wiem tylko czy nie pozostaje plastyczna.

Hmm.
Może to jest wyjście
U mnie wilgoć jest odczuwalna tylko w momencie dotknięcia ręką nie ma mowy o występowaniu kropel, nawet w taką pogodę jak dzisiaj.
Co do skucia posadzek we wszystkich piwnicach to trochę mnie to przeraża.
Przecież najpierw trzeba skuć, potem gdzieś to zmagazynować i wywieści
a po zrobieniu nowych wylewek zrobic remont generalny wszystkich pomieszczeń
Wiem że marudzę, ale cały czas mam nadzieję że uda mi się to wszystko poprawić stosunkowo małym nakładem czasu i kosztów

tom soyer
17-03-2005, 17:16
Tomasz wyprobuj najpierw na jednym pomieszczeniu, obojetnie jaka technologie wybierzesz. Jesli izolacja bedzie dobra a w pomieszczeniu jest poprawna wentylacja zauwazysz poprawe juz po kilku dniach. Wtedy zdecydujesz co zrobic z reszta pomieszczen.

powodzenia.

invx
17-03-2005, 17:17
zeby stosowac folie w plynie podlzoe musi byc BEWZGLEDNIE suche, wiem to z doswiadczenia, wystarczy ze podlzoe bedzie parowac i odejdzie.

deha
17-03-2005, 17:47
zeby stosowac folie w plynie podlzoe musi byc BEWZGLEDNIE suche, wiem to z doswiadczenia, wystarczy ze podlzoe bedzie parowac i odejdzie.
Firma Deitermann sprzedaje środki,które można stosować i na nie suche powierzchnie.

PS.
Spraktykowane.

Tomasz M
18-03-2005, 06:51
Tomasz wyprobuj najpierw na jednym pomieszczeniu, obojetnie jaka technologie wybierzesz.

Tak właśnie zamierzam, ale zanim cokolwiek zrobię, chciałem zasięgnąć opinnii innych, którzy może mieli ten sam problem. Nie chce mi się wierzyć, że tylko w moim domku tak spartolono podłogi. Przecież takich domów zbudowanych naście lat temu i następnie modernizowanych przez pseudo fachowców chyba jest b. dużo


Firma Deitermann sprzedaje środki,które można stosować i na nie suche powierzchnie.

Dziękuję za podpowiedz sprawdzę i wyprubuję[/quote]

deha
18-03-2005, 07:12
Tomasz wyprobuj najpierw na jednym pomieszczeniu, obojetnie jaka technologie wybierzesz.

Tak właśnie zamierzam, ale zanim cokolwiek zrobię, chciałem zasięgnąć opinnii innych, którzy może mieli ten sam problem. Nie chce mi się wierzyć, że tylko w moim domku tak spartolono podłogi. Przecież takich domów zbudowanych naście lat temu i następnie modernizowanych przez pseudo fachowców chyba jest b. dużo


Firma Deitermann sprzedaje środki,które można stosować i na nie suche powierzchnie.

Dziękuję za podpowiedz sprawdzę i wyprubuję[/quote]

Wydaje mi się, że chyba (podkreślam chyba) jedyne wyjście to skuć i robić na nowo, ponieważ wszystkie prace naprawcze wykonywane w domu zrobione na " pół gwizdka" kończyły sie ponowną demolką i dopiero wszystko wychodziło (i to wszystko w nowobudowanym domu, gdzie teoretycznie wszystkiego pilnowałem i wszystkie zakamarki powinienem znać). Inaczej nigdy nie będziesz pewien tego co robisz bo może pod zakrytą wastwą zostało coś można było zrobić inaczej.
W przypadku gdy nie połączysz izolacji posadzki z izolacją poziomą ław fundamentowych nigdy nie będziesz miał pewności. Jeśli masz teraz wilgoć to jeśli to zakryjesz to nie będzie dobrze, lepiej to osuszyć i dopiero wykończyć.
Gdzieś w moich wątkach opisywałem sytuację z wilgocią w mowej piwnicy domu nie wykończonego i uwierz ( lub nie ) w okolicy jest wysoki poziom wód gruntowych ( u brata w domu obok - 30m jest mikro piwnica i ciągle mokra - ale on taki dom kupił i taki stan zastał) u sąsiadów nie ma wcale piwnicy lub jeśli jest to np. pewin gość cieszył się z położonej grubej folii budowlanej, która posłużył mu ok 3-4 lat potem i "puściła" i z nowu ma wodę. Myslę więc, że z wilgocią to lepiej raz a dobrze. Bardzo dużo informacji i materiałów otrzymałem od doradcy firmy Deitermann (posiadał próbki i mnóstwo materiałów), chociaż nie wiem czy w twoim mieście jest aż tak dobry doradca. Ewentualnie telefonicznie myślę że może zawsze coś On doradzi.

PS.
Nie jestem sprzedawcą tej firmy ( i nie mam nic wspólnego z nią ) i bardzo żałuję że tak późno na nich trafiłem. To dla tych co zaraz zaczną coś podejrzewać ( jestem antenowcem :D )

Tomasz M
18-03-2005, 07:25
Dziękuję za podpowiedz, zadzwonię jeszcze do firmy Deitermann i zdecyduję co robić.

invx
18-03-2005, 07:50
nie ma nad czym myslec tylko kuc i na nowo wszytsko ulozyc. :wink: mozesz zostawic tylko ta wylewke pod styropianem, na nia ulozyc jak wyzej pisalem pape, folie, styropian i wylewke.

janzar
18-03-2005, 18:18
Jestem właścicielem domku wybudowanego naście lat temu.
Poprzedni użytkownik postanowił ocieplić podłogi w piwnicach i położył na posadzkach styropian i 4 cm wylewki. Niestety nie położył folii i w piwnicach jest wilgotno.
Chciałbym coś z tym zrobić i mam problem.
Ponieważ poziom posadzki jest powyżej izolacji poziomej ścian zamierzam odkuć posadzki wokół ścian i zaizolować masą bitumiczną,
ale co zrobić z powierzchnią posadzki?
Nie mogę położyć folii i wylać kolejnej wylewki ze względu na niski sufit.
Czy mogę posmarować podłogi np. lepikiem i wylać 1 cm wylewki samopoziomującej?

NIE