PDA

Zobacz pełną wersję : Podłączenie wody od działki.



Norbi89
25-10-2016, 09:05
Witam,
Na naszym obszarze działek, rozpoczełą się budowa przyłącza wodociągowego, jest okazaja aby teraz już wkopwać wodę do działki (niższa cena i nie będe musiał w przyszłym roku czekać). Koszt 1600zł.

Rozmawiałem z właścicielem firmy i wygląda to tak żę wchodzą rurą w działkę i to wszystko. Powiedziałęm że chciałbym już mieć wodę na działce (przyda się na budowe!) wtedy musieli by zrobić studzienkę (koszt 700-800zł) i wyjście z niej rurką nadpowierzchnie gruntu (kran). Zaproponował mi że mogł by rure 240 włożyć plus przykrywkę (150-200zł) tylko nie wie czy mu gmina odbierze robotę.

Co o tym myślićie sprawa pilna bo już kopią w drodzę na działkach.

A co dalej ? oni mi licznik założa czy muszę do gminy jechać załatwiać, jakie koszty są tego ? Jak już była by ta rura jak z ociepleniem tego żęby mi nie zamarzło ?

HELP

Kaizen
25-10-2016, 10:26
Potrzebujesz projektu przyłącza. Potem wykonanie. Potem inwentaryzacja z geodetą (przed zasypaniem). I dopiero możesz (po zamontowaniu licznika) lać wodę.

Coś mi się zdaje, ze 1600 zł za samo pociągnięcie kawałka rury (jak rozumiem krótki kawałek) to zdzierstwo. A i niewiele przybliża do odkręcenia wody.

Na mojej działce poprzedni właściciel "założył" wodę - jest na działce studzienka, w niej rura, zawór (jeszcze nie odkręcałem, więc nie mam 100% pewności, że faktycznie jest woda). Ale nie było tego na mapach geodezyjnych ani w wodociągach. Przy okazji robienia mapy do celów projektowych geodeta dorysował przyłącze, ale wodociągom to nie wystarczało. Musiałem zrobić projekt (500zł) + wykonać go (prawdopodobnie trzeba będzie w studzience tylko zamontować to, co zaprojektowane - jeszcze nie zrobione, szacunkowo 400zł). Prawdopodobnie obejdzie się bez kolejnej wizyty geodety - jak nie, to kolejne kilka stówek.

IMO nie warto robić naokoło - najtaniej wyjdzie zgodnie z procedurą. Skontaktuj się z wodociągami i/lub lokalnym projektantem przyłączy (może w wodociągach polecą).

Bejaro
25-10-2016, 10:37
Zgadzam się z tym co napisał Kaizen, aby odebrać to najpierw projekt i zależy ile tego przyłączenia bo jeśli wodociąg będzie w drodze to nie ma co się szarpać-mnie wodociągi robiły to przyłączenie fakt że wpinali się w drodze ale zrobili z wraz z studzienką odbiorem licznikiem za 2000 na gotowo może dało się taniej ale nie miałam problemu bo byłam pierwszym odbiorcą na danej nitce kilka razy się zatykało itp zawsze naprawiali i nie było że przyłącze źle zrobione czy inne problemy hasło zrobiliście przyłącze to powinno działać.Projekt oczywiście w moim zakresie ale to nie do obejścia.

piotrek0m
25-10-2016, 11:49
Projekt przyłącza wykonuje się we własnym zakresie, potem wykonanie fizyczne. Można zlecić wykonanie lokalnej firmie dostarczającej wodę np. Zakład Usług Komunalnych - czy jak się to nazywa w danej gminie. Sami wykonali, odebrali i sami dostarczają wodę - tak to było u mnie. Po drugiej stronie studni wodomierzowej wystawili rurę z kranikiem i woda płynęła całą budowę. Dalszy etap podłączenia do budynku jest indywidualna sprawą inwestora, dostarczyciel wody odpowiada do miejsca montażu licznika. Chcąc przenieść licznik do budynku musiałbym robić nowy projekt, została więc studzienka wodomierzowa na zawsze ...

Bejaro
25-10-2016, 11:55
Nie wiedziałam że chcąc przenieść licznik ze studzienki do domu trzeba nowy projekt to też sobie daruję mam licznik w kotłowni nie zaplombowany dodatkowy więc podaję stan z niego nie zaglądam do studzienki aż przyjdzie etap wymiany licznika-ale może do tego czasu zamontują te z automatycznym odczytem i będzie spokój.

mother_nature
25-10-2016, 12:33
U nas nie trzeba mieć projektu.
Za prawie 40 metrów przyłącza z przewiertem pod drogą mamy wycenę na nieco ponad 2 tys. zł . W tym jest też koszt wodomierza instalowanego w kotłowni.
Studzienki mieć nie będziemy.

Norbi89
25-10-2016, 12:38
Projekt wszystko jest ustalone, gość wprowadza wodę po jego stronie jest załatwienie wszystkich spraw (tak jak piszecie geodeta itp) . Wszystkie procedury papierkowe też facet załatwia. Montaż licznika również, po mojej stronie będzie załatwienie puszczenia wody w kran na działce.
Stan licznika ma być odczytywny zdalnie.

Koszty do tego 1600zł jakie musze doliczyć to studzienka (700-800zł) lub rura (100-200) plus licznik 90zł.

Czyli mówicie że lepiej normalnie studzienkę niż bawić się w jakieś rury.

Rozumiem że facet mnie wydoił z siana ? ma jakies 10mb do położenia rury i zrobienie przepustu czy coś takiego

Bejaro
25-10-2016, 13:04
U nas nie trzeba mieć projektu.
Za prawie 40 metrów przyłącza z przewiertem pod drogą mamy wycenę na nieco ponad 2 tys. zł . W tym jest też koszt wodomierza instalowanego w kotłowni.
Studzienki mieć nie będziemy.

Nie potrzeba projektu ani odbioru przyłącza do wodociągu w drodze tzn odcinka za który odpowiada wodociąg?Jak zrobisz odbiór domu bez oznaczenia przyłączenia?Masz w na mapie adaptacyjnej ten przyłącz?

Kaizen
25-10-2016, 15:16
Rozumiem że facet mnie wydoił z siana ? ma jakies 10mb do położenia rury i zrobienie przepustu czy coś takiego


Jeżeli to za całą robotę z materiałem (poza studzienką) i z formalnościami, to robi się cena IMO realna. Czy z dolnego zakresu, czy z górnego to zależy od konkretnej sytuacji i lokalnego rynku.

piotrek0m
26-10-2016, 07:12
Co do studzienki - jak już jest, to może zostać, jak nie jest potrzebna - to po co ją robić? Ja zrobiłem, gdyż wodę podłączyłem długo przed budową - był robiony wodociąg gminny i skorzystałem z okazji... Rozmawiając w zakładzie dowiedziałem się, że poza wymogiem wykonania projektu i odbioru prac dla kawałka rury od studzienki do budynku, studzienka jest wygodniejsza do odcięcia wody w różnych sytuacjach awaryjnych (które pewno i tak nigdy nie wystąpią).

Jastrząb
26-10-2016, 08:06
Co do studzienki - jak już jest, to może zostać, jak nie jest potrzebna - to po co ją robić? Ja zrobiłem, gdyż wodę podłączyłem długo przed budową - był robiony wodociąg gminny i skorzystałem z okazji... Rozmawiając w zakładzie dowiedziałem się, że poza wymogiem wykonania projektu i odbioru prac dla kawałka rury od studzienki do budynku, studzienka jest wygodniejsza do odcięcia wody w różnych sytuacjach awaryjnych (które pewno i tak nigdy nie wystąpią).
Tak czy siak na zewnatrz domu, najlepiej jak na ulicy jest zawór główny dla całego domu. Ot chocby po to ze jak jestes na wakacajch a Ci rura peknie i sie leje.
Jak nie masz studzienki wodomierzeowej to masz taka rure z zaworem tylko. Tak samo wygodne do zamkniecia trza miec tylko klucz odpowiednio długi. W mojej opinii warto taki mieć, kosztuje z 50 PLN.

piotrek0m
26-10-2016, 11:32
Tak, jest zasuwa w obudowie betonowej, często jest zasypana, zarośnięta, itp... moja się znalazła 10 cm pod pow. docelowego gruntu. Oczywiście, że bez sensu jest robić studnie wodomierzowe jak nie są niezbędne z innych względów. Ale jak już jest, to niech sobie będzie.

Jastrząb
26-10-2016, 14:11
Tak, jest zasuwa w obudowie betonowej, często jest zasypana, zarośnięta, itp... moja się znalazła 10 cm pod pow. docelowego gruntu. Oczywiście, że bez sensu jest robić studnie wodomierzowe jak nie są niezbędne z innych względów. Ale jak już jest, to niech sobie będzie.
A studnia wodomierzowa to co nie moze wyladaowac 10cm pod terenem?
W Twoim wlasnym interesie ta zasuwa powinn być łatwo dostępna. Ona nie jest osadzona na sztywno - u mnie to tylko rura kanalizacyjna z klapka. Mozna ja podwyzszyc/wyciagnac.

Norbi89
26-10-2016, 18:40
Dzięki za pomoc podpowiedzi :)
Ostatecznie zrezygnowałem ze studni, jak wybuduję juz ściany w kotłowni pójdę bezpośrednio wodą do domu. Koszty uważam że są w porządku tymbardziej że nic już wiecej nie muszę robić wszystkie papiery mapki odbiory itp będą wykonane o nic nie muszę się martwić.

Arkaszka
27-10-2016, 22:08
bierz i się nie zastanawiaj, masz nawiertkę ,zasuwę i zakorkowaną instalację na swojej działce, robisz projekty i jedziesz z tematem, później będziesz miał tylko drożej, a nie daj boże okaże się ze gmina wpadła na pomysł aby wyremontować drogę a wodociąg biegnie pod nią, to poczekasz 3 lata, albo będziesz płacił za np odtworzenie nawierzchni, czy naprawę chodnika itd

Norbi89
28-10-2016, 06:02
No i super woda w działce :)

Prąd i gaz na wiosnę (bliżej lata) :)

qosek
28-10-2016, 09:26
czasami decyzja czy studnia, czy nie jest na tobie wymuszona przez wodociagi
w mojej okkolicy wodociągi wymuszają licznik w studni i do tego wymagają określonego rozmiaru studnia (maksymalny dostępny) -> produkowanego tytlko przez jedna firme ....

Arkaszka
30-10-2016, 09:36
jak się domyślam firmę na W..., cóż maja dobrych handlowców :).
Z drugiej strony ludzie kupią każde g..no byle oszczędzić kilka złotych, wiec dobrze jest wymagać jakiś standardów.

Studnia dla zakładu wodociągowego ma tą zaletę ze odpowiadają za instalację do wodomiaru, dalej odpowiada właściciel działki