PDA

Zobacz pełną wersję : Odpadające kawałki (narożniki) dachówek - to normalne?



MariuszWr
25-10-2016, 13:18
Zauważyłem że odpadają mi kawałki niektórych dachówek (o ile dobrze pamiętam słowa developera to są dachówki Braas).

Widać to na poniższych zdjęciach:

371004
371005
371006


Mam wrażenie że niespełna 2 letnie dachówki nie powinny się kruszyć?

Czy ktoś miał doświadczenie z taką sytuacją? Nadaje się na reklamację czy to "normalne"?

Wolę się dopytać, zanim zacznę walczyć z reklamacją, bo wcześniej nie miałem do czynienia z dachówkami :)

JarekKRK45
25-10-2016, 15:47
Absolutnie nie normalne , reklamuj jak najszybciej

wayne2mike
25-10-2016, 16:21
Jak na 2 lata to faktycznie za szybko. Widuje takie właśnie odłamy na dachówkach cementowych ale po 8 latach. Zależne także od kąta nachylenia. Inną sprawą mogą być wcześniejsze uszkodzenia np. podczas transportu, przekładania lub też układania, resztę z biegiem czasu zrobi marznąca woda, śnieg, palące słońce tymbardziej na ciemnej dachówce

MariuszWr
25-10-2016, 20:13
Dzięki Wam za info, będę walczył.

Obawiam się że nie będzie to jednorazowe, bo nawet jak powymieniają te pojedyńcze (jest ich teraz około kilkunastu uszkodzonych na całym dachu) to pewnie po kolejnym roku będą dochodziły kolejne :(
Teraz jeszcze mam gwarancję od dewelopera, ale za jakiś czas się skończy :( Czy wtedy reklamując dachówkę u producenta mogę domagać się zwrotu kosztów robocizny (bo przecież będę musiał komuś zapłacić za wymianę)?

Edit: doczytałem że gwarancja Braas ( http://www.monier.pl/fileadmin/bu-files/pl/gwarancje/gwarancja_dachowka_betonowa_wzor.pdf ) obejmuje koszty robocizny przy uszkodzeniach z powodu mrozu, tyle że muszę mieć gwarancję, której teraz nie mam :(
No i czy tego typu uszkodzenia są właśnie z powodu mrozu?

awieuro
25-10-2016, 20:37
Nie masz się czym przejmować. 3 paczki były uszczerbione w palecie i/lub podczas chodzenia stąpnięcie w tym miejscu powodowało odłamanie delikatnej końcówki. Niech wymienią jak mocno rzuca się w oczy i już. To tylko beton...

wayne2mike
25-10-2016, 20:45
Uszkodzenia są na wszystkich połaciach dachu?? czy może od jakiegoś kierunku geograficznego najwięcej.
Orientujesz sie jaki masz spadek na dachu??

MariuszWr
25-10-2016, 21:07
Nie masz się czym przejmować. 3 paczki były uszczerbione w palecie i/lub podczas chodzenia stąpnięcie w tym miejscu powodowało odłamanie delikatnej końcówki. Niech wymienią jak mocno rzuca się w oczy i już. To tylko beton...

Raczej na pewno położone były całe, bo zauważyłem uszkodzenia dopiero jak znalazłem kawałki koło domu, które spadły z dachu plus sporo w sitkach na dole rynien (które pół roku wcześniej były czyste). Niektóre kawałki które odpadły są tak wąskie że aż ciężko przypuszczać że to od nadepnięcia (spodziewałbym się czegoś większego, buty robocze do małych nie należą ;) ).

MariuszWr
25-10-2016, 21:10
Uszkodzenia są na wszystkich połaciach dachu?? czy może od jakiegoś kierunku geograficznego najwięcej.
Orientujesz sie jaki masz spadek na dachu??

Przez okienka w dachu widzę tylko część wschodnią i zachodnią, na dole nad garażem jest ok, ale z drugiej strony na daszku nad tarasem jedna też jest uszkodzona. Także wiem że na pewno część wschodnia i zachodnia na górze i wschodnia na dole są pouszkadzane

Co do spadku nie wiem konkretnie, poniżej zdjęcie (szacuję że około 45%?).
371047

wayne2mike
25-10-2016, 21:57
No i świetnie, widzę że pól uliczki jest wyłożone tą dachówka więc jest możliwość podejrzenia lub podpytania sąsiadów.
Wschód i zachód to strony które nagrzewają się pośrednio. Wschodnia najkrócej trzyma wilgoć, zaś północna najdłużej.
Jeden kawałek z poprzednich zdjęć jest już nadpęknięty, wystarczy by trzymał wilgoć, zmarznie i może odstrzelić.
Dach nie jest za stromy, możliwe jakieś 32%, można wejść po dachówkach więc depnięcie butem również może spowodować pęknięcie.
Na pewno próbuj reklamować, na idiote nie wyjdziesz przed sprzedawcą.

Andrzej Wilhelmi
02-11-2016, 22:13
To dość typowe uszkodzenia mechaniczne powstałe w trakcie montażu lub nieumiejętnego chodzenia po nich bądź w czasie transportu czy rozładunku. Mogą też być następstwem za "ciasnego" montażu. Mogą ujawniać się po pewnym czasie gdy pęknięcie się powiększy i przestanie trzymać powłoka zewnętrzna. Tak jak napisał "awieuro" deweloper powinie je wymienić bo to żaden koszt. Pozdrawiam.