PDA

Zobacz pełną wersję : Podgrzewacz wody przepływowy + bojler



zaper13
25-10-2016, 17:31
Z racji że nie mam instalacji gazowej potrzebuje jakość podgrzać wodę użytkową. Zastanawiam się czy jest sens instalacji w CWU bojlera i podgrzewacza wody przepływowego. Wówczas mógłbym użyć np. bojler 60 litrowy i przepływowy podgrzewacz 9kW wówczas wydajność bojlera by się zwiększyła wówczas zamiast tylko 2 pryszniców może udało by się zrobić nawet do 4-6 pryszniców. Nie mam też za dużo miejsca aby to wszystko zmieścić aby mieć bojler 120-150l. Czy taka instalacja ma sens. Czy z punktu ekonomicznego da jakieś korzyści czy tylko niepotrzebny wydatek jest to na podgrzewacz wody przepływowy.

michalck81
25-10-2016, 17:42
Zorientuj się jaki największy bojler możesz wrzucić i grzej w nim wodę na maxa (65-70oC) w taniej taryfie, dołóż zawór mieszający (ustawisz sobie na nim zadowalającą Cię temp. jaka będzie szła na instalację) a spokojnie wystarczy na kilka pryszniców. Łączenie bojlera z przepływowym ogrzewaczem wody jest w mojej ocenie bez sensu.

wiesiek6308
25-10-2016, 20:40
Kup dobry ogrzewacz przepływowy dużej mocy i bez problemu będziesz mógł siedzieć pod prysznicem na okrągło a tym bardziej, że prąd zżerany będzie tylko podczas jego ,,odpalania,, oczywiście pod warunkiem, że posiadasz odpowiednią instalację elektryczną. Małe, zgrabne więc mało miejsca zajmie w kabinie.

zaper13
26-10-2016, 04:06
Niestety przyłącze max 22kw, jak zainstaluje przepływomierz 18-21kw to może braknąć mocy w domu :/ Dlatego myślałem nad połączeniem mały bojler z mniejszym przepływomierzem. Bojler 120l dla 4 osób był by pewnie optymalny rozwiązaniem.

Pratchawiec
26-10-2016, 14:47
Niestety przyłącze max 22kw, jak zainstaluje przepływomierz 18-21kw to może braknąć mocy w domu :/ Dlatego myślałem nad połączeniem mały bojler z mniejszym przepływomierzem. Bojler 120l dla 4 osób był by pewnie optymalny rozwiązaniem.

Witam

Też myślę o takim rozwiązaniu.

Mam bojler 300 l, niestety odległy zwłaszcza od kuchni, gdzie ciepłą wodę używa się najczęściej, w sposób mało przewidywalny.
Mam oczywiście cyrkulację, jednak od jej załączenia do pojawienia się ciepłej wody mija minimum 2 minuty.
Ciągłe działanie cyrkulacji powoduje znaczne straty na bojlerze pomimo dość starannej izolacji rur. Programator czasowy pompy cyrkulacji mam, jednak we wskazanym zakresie nie spełnia on swojego zadania. Rozwiązanie z czujką - niezależnie od tego jak sterowaną jest również mało ergonomiczne.

Wymyśliłem zatem by przed kuchenną wylewką zainstalować niewielki (4-5kW) ogrzewacz przepływowy, którego zadaniem będzie chwilowe podniesienie temperatury wody z 23-24* - taką mam po dłuższym postoju w rurach, do ok. 38-40*
Warunek - musi być sterowany elektronicznie, by mógł podawać wodę o precyzyjnie ustalonej temperaturze, a zwłaszcza .wyłączać się po dotarciu ciepłej wody z bojlera.

Elektronicznych podgrzewaczy przepływowych jest pełno, jednak najczęściej o dużej mocy - łazienkowych. Z interesującego mnie zakresu znalazłem jedynie Clage MCX. Cena niestety powala.

Czy ktoś z zainteresowanych spotkał się z innym podgrzewaczem spełniającym wskazane wyżej oczekiwania?

Pozdrawiam

Pratchawiec

JarekKRK45
26-10-2016, 15:03
A może wystarczy 15 kw i było by po problemie ... https://www.emultimax.pl/pl/p/Przeplywowy-podgrzewacz-wody-WARMTEC-OptiShower-15kW400V/1489

Adam626
26-10-2016, 22:41
ja zainstalowałem bojlerek 5l, grzeję do 36C, poniera w sumie około 0,4wh/dobę (straty+grzanie)

asolt
26-10-2016, 23:40
.... Rozwiązanie z czujką - niezależnie od tego jak sterowaną jest również mało ergonomiczne.



Dlaczego jest mało ergonomiczne?, czujka w połaczeniu z przekaznikiem czasowych powoduje w przypadku kuchni tylko kilkukrotne max 12-15 krotne załaczenie cyrkulacji na dobę po 2-3 minuty czyli łaczny czas pompy nie przekracza 1 godz. a zwykle jest to 30-40 min. Warunek poprawnej pracu układu jest pompa cyrkulacyjna duzej mocy, najlepiej 25-6. Sprawdzone w realu. Po co kombinowac z podgrzewaczami, koszt sterowania plus mocnej pompy jest mniejszy niz podgrzewacza.

Pratchawiec
24-11-2016, 00:01
Witam

Też myślę o takim rozwiązaniu.

Mam bojler 300 l, niestety odległy zwłaszcza od kuchni, gdzie ciepłą wodę używa się najczęściej, w sposób mało przewidywalny.
Mam oczywiście cyrkulację, jednak od jej załączenia do pojawienia się ciepłej wody mija minimum 2 minuty.
Ciągłe działanie cyrkulacji powoduje znaczne straty na bojlerze pomimo dość starannej izolacji rur. Programator czasowy pompy cyrkulacji mam, jednak we wskazanym zakresie nie spełnia on swojego zadania. Rozwiązanie z czujką - niezależnie od tego jak sterowaną jest również mało ergonomiczne.

Wymyśliłem zatem by przed kuchenną wylewką zainstalować niewielki (4-5kW) ogrzewacz przepływowy, którego zadaniem będzie chwilowe podniesienie temperatury wody z 23-24* - taką mam po dłuższym postoju w rurach, do ok. 38-40*
Warunek - musi być sterowany elektronicznie, by mógł podawać wodę o precyzyjnie ustalonej temperaturze, a zwłaszcza .wyłączać się po dotarciu ciepłej wody z bojlera.

Elektronicznych podgrzewaczy przepływowych jest pełno, jednak najczęściej o dużej mocy - łazienkowych. Z interesującego mnie zakresu znalazłem jedynie Clage MCX. Cena niestety powala.

Czy ktoś z zainteresowanych spotkał się z innym podgrzewaczem spełniającym wskazane wyżej oczekiwania?

Pozdrawiam

Pratchawiec

Witam

Zrealizowane

Stiebel Eltron DEM 4. Praktycznie taki sam jak Clage. Koszt 550 zł + dodatkowy wężyk 15 zł.

Po 2-3 sekundach mama w kuchni wodę o temp. ca 45*.

Pozdrawiam

Pratchawiec