PDA

Zobacz pełną wersję : Kocioł turbo i wyprowadzenie spalin przez ścianę



darekm
17-03-2005, 09:50
Zastanawiam się nad takim rozwiązaniem. Wiem, że jest ono dopuszczalne ale czy ktoś może już tak zrobił i mógłby podzielić się doświadczeniami z użytkowania takiego systemu? Chodzi mi o ew. brudzenie elewacji czy nieprzyjemny zapach w pobliżu wylotu.
Wszelkie inne uwagi również mile widziane :wink:

krust
17-03-2005, 11:11
Kotły turbo to b.dobre rozwiązanie gdy nie masz dwóch kominów-jeden wentylacyjny, drugi spalinowy. Dlatego taki kocioł jest droższy. Ze ścianą nie będzie problemu bo musisz ten komin wyprowadzić ponad dach, natomiast ssaanie odbywać się będzie zza ściany. Tylko kotły małe mniej niż 5 kW można wyprowadzić przez ściane ale też pod pewnymi warunkami np. sąsiad.

Metal
17-03-2005, 11:38
Mam Vitopend 100 Viessmanna (na propan) z "kominem" wyprowadzonym przez ścianę. Sterczy sobie jakieś 50 cm od ściany. Niektórzy twierdzą, że wygląda paskudnie, ale ja się z tym nie zgadzam. Nie mam jeszcze wykończonej ostatecznie elewacji: poprzedniej zimy był goły BK, a teraz jest tynk cementowy. Żadnych śladów na ścianie nie widzę. Jedyny efekt na zewnątrz, gdy kocioł "chodzi", to szum w rurze - smrodów żadnych nie stwierdziłem. Trzeba tylko rurę zabezpieczyć przed ptactwem, bo jak kocioł długo był wyłączony, to osiedlił się w nim jakiś wróbel.

To co pisze krust o maksymalnej mocy kotła przy takim rozwiązaniu, to nie prawda. Zdaje się, że ta granica to 20 kW, ale pewny nie jestem. Na moją instalację mam projekt i instalował mi go autoryzowany przedstawiciel - żadnej fuszery, pełny legal.

darekm
17-03-2005, 11:52
Limit 5kW dotyczy budynków wielorodzinnych. W przypadku jednorodzinnego jest to 20kW, tak jak napisał Metal.
Jak wspominałem w pytaniu nie chodzi mi to czy jest to zgodne z przepisami tylko o opinie i doświadczenia użytkowników takiego systemu.
Zastanawiam się nad rezygnacją z budowy komina spalinowego dla takiego kotła.

adamuss
17-03-2005, 12:11
ja mam.
Jest doasyć odstający od ściany, więc nie brudzi jej. Poza tym to kocioł kondensacyjny, więc spaliny są czyściutki (białe) i nie śmierdzą. Chociaż staną w takim obłoczku to nic specjalnego, ale przeca nie musisz tego robić.
Co do wyglądu - rzecz gustu. Ludzie się dziwują bardzo, ale co tam, wyszło taniej niż komin standardowy (wkład).
Aha, ja wstawiłem kocioł do starego domu, więc trudniej byłoby adaptować komin, jednak gdybym się budował, to może podjąłbym inną decyzję - nie wiem. W każdym razie możliwość wypuszczenia komina za ścianę bardzo mi pomogła w wyborze kotła.
Pozdrawiam.

echo
17-03-2005, 12:44
Mam kondensata (jeszcze nie zamontowany) i też przymierzałem sie do przewodu powietrzno-spalinowego przez ścianę.
Przeczytałem troche na ten temat, byłem w zimie u gościa, który pokazywał mi skutą lodem końcówkę tego przewodu (problemy z poborem powietrza i wyrzutem spalin) i ... zrezygnowałem.
Do komina 14x14 pójdzie wkład z nierdzewki fi 80 (wyrzut spalin), a powietrze do spalania będzie czerpane z szachtu kominowego. Rozwiązanie to poleca też wielu instalatorów.

neuron
17-03-2005, 13:06
Mam przez ścianę, w następnym domu będę miał fi 80 w szachcie wentylacyjnym. Jedno i drugie jest dobre.

Przy wyjściu przez ścianę istotna jest orientacja względem najczęstszych wiatrów. Skierowanie rury pod wiatr powoduje nawiewanie wilgotnych spalin na elewację cow dłuższym okresie czasu może wywołać
1. kłopoty z tynkiem jeśli jest nasiąkliwy
2. kłopoty z podbitką jeśli płaszczyzna dachu jest niezbyt odległa
Widziałem w sieci zdjęcia - nie są zachęcające.

Zamarzanie wlotu powietrza zimą jest konsekwencją sitek siatek i innych takich wynalazków. Powietrze na wlocie ma tendencję do wytrącania wilgoci co w ujemnych temperaturach oznacza szronienie
Rura musi być otwarta i nie będzie kłopotów. Ruda spalinowa powinna być pocholona do wewnątrz by nie powstawały na ziemi twory lodowe
O ile pamiętam te rosnące z dołu to - jak poinformował mnie invx - stalaktyty
W zeszłym roku miałem takiego - 1,3m wysoki.

invx
17-03-2005, 13:15
O ile pamiętam te rosnące z dołu to stalagnaty stalagnat to jak sie polacza :wink: a z dolu to jest stalaktyt a od gory stalagmit :wink:

1950
17-03-2005, 13:40
invx wyjąłeś mi to spod klawiatury, a maksymalna moc kotła przy wyrzucie spalin przez ścianę to 21 kW a zresztą tutaj jest to wszystko napisane "Warunki Techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie"
§ 175. 1. Indywidualne koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe lub oddzielne przewody powietrzne i spalinowe od urządzeń gazowych z zamkniętą komorą spalania mogą być wyprowadzone przez zewnętrzną ścianę budynku, jeżeli urządzenia te mają nominalną moc cieplną nie większą niż:


1) 21 kW - w wolno stojących budynkach jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej,


2) 5 kW - w pozostałych budynkach mieszkalnych.


2. Wyloty przewodów, o których mowa w ust. 1 pkt 2, powinny znajdować się wyżej niż 2,5 m ponad poziomem terenu.


3. Odległość między wylotami przewodów, o których mowa w ust. 1, powinna być nie mniejsza niż 3 m, a odległość tych wylotów od najbliższej krawędzi okien i ryzalitów przesłaniających nie mniejsza niż 0,5 m.

Grzesiek13
17-03-2005, 18:26
1950 powienieneś napisać 'Invix wyrzygałeś mi to spod klawiatury" :lol:

neuron
18-03-2005, 07:40
Marycha i stalaktyty, czy trunki i ... ?
Ja rozumiem, że to mieści się w Wymianie Doświadczeń ale ma malo wspólnego z kotłami turbo przez ścianę wyprowadzonymi.
:wink:

darekm
18-03-2005, 08:06
Mam przez ścianę, w następnym domu będę miał fi 80 w szachcie wentylacyjnym. Jedno i drugie jest dobre.

Przy wyjściu przez ścianę istotna jest orientacja względem najczęstszych wiatrów. Skierowanie rury pod wiatr powoduje nawiewanie wilgotnych spalin na elewację cow dłuższym okresie czasu może wywołać
1. kłopoty z tynkiem jeśli jest nasiąkliwy
2. kłopoty z podbitką jeśli płaszczyzna dachu jest niezbyt odległa
Widziałem w sieci zdjęcia - nie są zachęcające.


Mam coraz większe obawy co do takiego rozwiązania. Z jednej strony rezygnacja z komina jest kusząca: więcej miejsca no i koszty.
Z drugiej strony u mnie wyjście byłoby od strony zachodniej a to główny kierunek wiatru.
Czy mógłbyś podać adres, gdzie widziałeś te zdjęcia?

neuron
18-03-2005, 09:41
Nie jestem instalatorem.
Moja opinia jest wynikiem obserwacji pracy urządzenia.
Sam mam takie wyprowadzenie 1 m długie ale od wschodu i to osłoniętego, a tynk jest małoprzepuszczalny dla wody.
Zdjęcia widziałem na niemieckiej stronie na temat sposobów wyprowadzania spalin. Nie pamiętam adresu. Na zdjęciach były widoczne zniszczenia na elewacji w promieniu ok. 0,5 m od wyprowadzenia, ale i rura nie była zbyt długa 0,5 m.
Może wyjściem jest zastosowanie odpowiedniej końcówki na rurze spalinowej. - coś w stylu kapelusza tylko pionowo.
Nie zniechęcaj się pogadaj z instalatorem, czasem warto powalczyć, może ściana w innym kierunku, może spalinowy długi na 1,5 m.

szczek
18-03-2005, 13:43
Jeżeli piec turbo to do 21 kW może być przez ścianę, jeżeli powyżej to przez dach