PDA

Zobacz pełną wersję : Sterownik i dmuchawa do S6WC Classic 20 kW



kosok
25-10-2016, 21:19
Witam wszystkich.

Potrzebuje zakupić sterownik wraz z dmuchawą do kotła Ogniwo S6WC Classic 20 kW.
Jeśli chodzi o sterownik to jestem już raczej zdecydowany na ST-28, tylko no właśnie: są 3 wersje tego sterownika:
ST-28
ST-28 Sigma
ST-28 zPID
I pytanie czy warto dokładać i zakupić zPID? A może jeszcze jakiś inny? Różne opinie czytałem o PID. Raz że oszczędny, a raz że zużywa więcej paliwa, stąd moje pytanie czy warto?

A co do dmuchawy to nie mam żadnego typu. Czy dmuchawa może być też lepsza, gorsza? Czy mógłby mi ktoś jakąś polecić do mojego kotła?

Kocioł ogrzewa około 220m^2 (parter+poddasze) nieocieplonego domu. Paliwo - węgiel i flot(dopóki mi się nie skończy), później już tylko węgiel.

מרכבה
25-10-2016, 21:24
Ten piec pod węgiel nie potrzebuje żadnych wodotrysków !cdn
http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19172-przer%C3%B3bka-kot%C5%82a-ogniwo-s6wc-20-kw-z-g%C3%B3rnego-spalania-na-dolne-spalanie/
Wydając na jakieś dmuchawy itp .. wydasz 1/2 ceny bufora .. który Ci będzie potrzebny choć by teraz.
Bo budynek w takim okresie potrzebuje ile ? przy +10 + 15 st? 3-4 kW

kosok
26-10-2016, 11:29
Na taką przeróbkę póki co nie będę się porywał. Chciałem ten piec trochę "usprawnić" aby dłużej trzymał i żeby rodzice nie musieli tam tak często chodzić w okresie zimowym jak jestem np w pracy. Według Ciebie to zły pomysł?

מרכבה
26-10-2016, 11:43
Tak -akurat nie mój tylko teściów S6WC 17 miałem na podorędziu .. i żeby na teraz go zmniejszyć ( moc) to wkładasz cegłę szamotową na tylną ściankę kotła
nawet 2 rzędy ( można związać, itp) wtedy rusztem delikatnie góra dół .
Zasypujesz węgiel - odpalasz od góry, dolna klapa na 1-2mm górne drzwiczki chwilę otwarte.
Obrotowa zasuwka/przymyk w górnych drzwiczkach otwarte. 10-12 godzin pali się bez zaglądania, temperatura trzyma jak w zegarku.
Teraz potrzeba by Ci było zrobić 1/2 komory zasypowej. Elektroniki nie potrzeba zupełnie żadnej, nic, nawet miarkownik ciągu jest zbędny w tym piecu .
wypraktykujesz ile Ci powietrza potrzeba w dolnej klapce .. jakieś 1-2mm jak wspominałem.

Robiłem jeszcze tak . wiaderko metalowe, kończyło się palić .. żar do wiaderka, na pole. Nowy załadunek węgla, żar z powrotem na górę i
odpalanie nowe, lub żar wystygł, do nowego zasypu ( co 4 rozpalenie z wysianych resztek popiołu miałem nowy załadunek).
Wiaderko nawiercone fi 6-8 .. do odsiewu popiołu od resztek koksu.
Czas operacyjny jednego rozpalenia ? około 15-20min i tak 2 razy dziennie.
Pierwsze to zmniejszenie komory zasypowej, abyś nie wsypał teraz 25 kg węgla i tego nie odpalił ..
teraz potrzeba Ci spalić 1-1,2 kg węgla przez godzinę .. to zasyp wychodzi jakieś do 12 kg węgla.

Problem z tym piecem jest taki, że dobrze używany, z zabezpieczeniem powrotu np

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/2b0ac41f500c.jpg taki zakupiłem wczoraj do układu .. masz na kotle stale 72 st ..to nie znaczy że tyle będzie później na instalacji ..
bo ona się wymiesza z powrotem z grzejników ..
ale piec tak zabezpieczony i tak palony "posłuży wnukom"

kosok
26-10-2016, 13:26
Czyli co...kocioł 20 kW na dom 200m^2 jest przewymiarowany? Jest to dom z lat 70-tych. W wielu poradnikach piszą, że właśnie około 20kW powinno być na dom 200m^2...hmm.
A co by się stało jakbym wrzucił te 25 kg węgla i odpalił? :), albo jak wrzucę 12 kg bez zmniejszenia komory zasypowej?

מרכבה
26-10-2016, 14:00
Nie jest przewymiarowany, chodzi o to że jest dobry idealny na mróz -20 np.
20kW=-20 15 kW=-10 10 kW = 0st 5 kW =+10st 0 kW=20st ..

A co by się stało jakbym wrzucił te 25 kg węgla i odpalił? , albo jak wrzucę 12 kg bez zmniejszenia komory zasypowej? co się stanie
2 wyjścia ... będzie ukrop w domu, drugi zaczniesz szukać sposobów kiszenia opału ..lub nie daj Boże ukisisz tak że naprodukujesz masę CO - tzw czadu..
i jak masz około 12 -13 st na zewnątrz to potrzeba Ci raptem ile 3 kW mocy i piec na takich mocach przy dużym zasypie się dławi .. jest na to sposób .. gródka węgla co godzina..
brak komfortu takiego użytkowania pieca..
Stąd dobry jest bufor ciepła, dajesz kotłowi szansę .. pracować jak by było -20 ..
czyli najsprawniej jak potrafi.

Jarecki79
26-10-2016, 14:21
Kosok, Ty chcesz sobie kocioł usprawnić

Nie zagłębiam się w szczegóły konstrukcyjne kotła Ogniwo z braku czasu

Ogólnie jednak, aby paliło się dłużej, trzeba palić właściwie i odpowiednim paliwem
Jak można zasypać i odpalic paliwo od góry, to na tym zyskasz na stałopalności, czystości spalania, pozbędziesz się dymu z komina

http://czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w-piecu/rozpalanie-od-gory-instrukcja-krok-po-kroku/


wersja do wydruku:
http://czysteogrzewanie.pl/wp-content/uploads/2013/01/ulotka_4xA5.pdf


Czym sterować.....
jak nie masz talentu i ręki do obsługi miarkownika czy klapki w kotle, to masz dwie opcje, które mają sens:
1. Elektroniczny miarkownik ciągu Unister
2. Montaż sterownika z pid-em i odpowiedniej dmuchawy np. proton pid +rv-14r, tutaj to tak z mocnym przymrużeniem oka jak kocioł jest na grube sorty paliwa, bardziej oko otwarte jak max. palisz groszkiem gk.I czyli do 31,5mm średnica ziaren

מרכבה
26-10-2016, 15:04
Piszę z doświadczenia z tym kotłem - no może nie 20kW ale 17 kW.
Nie potrzeba zupełnie żadnych steorwań do palenia od góry.
Ale warto dać jak pisał Kolega Jarecki unistera i podłączyć do niego zdalny sterowniki ..
z prostej przyczyny, jak się grzeje wodę w baniaczku .. bez automatyki - warto widzieć temperaturę.
I pi pi pi pi się drze w razie potrzeby.
Ale palenie przy mroziskach, od góry w tym piecu jest proste jak bułka z masłem

kosok
31-10-2016, 19:06
Dziękuje za pomoc. Narazie wypróbuje palenie od góry z samym miarkownikiem a jak pójdzie słabo to zakupie dmuchawę i sterownik zPID.

Mam jeszcze jedno pytanie, ponieważ zakupiłem sterownik Tech St-21 do sterowania samą pompą CO ponieważ stary był uszkodzony i wskazania temperatury na kotle i na sterowniku są różne, a dokładnie:
- gdy kocioł jest wygaszony to temperatura na wskaźniku kotła i sterowniku jest taka sama
- gdy kocioł jest odpalony to temperatura na wskaźniku kotła jest zawsze o około 5-10st większa niż na sterowniku

Czy ta sytuacja jest normalna? Mi się wydaje że wskazania powinny być zawsze takie same i na kotle i na sterowniku. A może ta różnica bierze się stąd, że ta temperatura jest czytana z innego miejsca kotła?

Poniżej wrzucam zdjęcia jak to wygląda.
371647371648371649

Mario1969/1
31-10-2016, 19:35
Gdzieś w którymś temacie było poruszane odnośnie temperatury i były różne poglądy . Osobiście uważam, że temperatura jest zależna właśnie miejsca gdzie posadzone są termometry. Prosty eksperyment. rura w kształcie "Y" podajesz wodę od góry z prawej gorącą z lewej zimną. Badając dokładnie temperaturę wody w rurze dopiero na pewnej odległości temperatura wody będzie taka sama z prawej i lewej. dodaj do tego zakamarki płaszcza kotła jak i już różnice temperatur w komorze spalania i wymienniku.

מרכבה
31-10-2016, 19:44
Dziękuje za pomoc. Narazie wypróbuje palenie od góry z samym miarkownikiem a jak pójdzie słabo to zakupie dmuchawę i sterownik zPID.
nawet miarkownik nie potrzebny, to naprawdę pali się bardzo dobrze tym systemem. Teraz wypadało by dać rząd szamotek od tyłu .. aby trochę kocioł
okiełznać, jak będzie zimniej, to wtedy cała komora może być potrzebna.
W tym piecu palenie od góry to czysta poezja, odpalasz od góry, patrzysz czy węgiel się zapalił, dolne drzwiczki otwarte przez około godzinę, później zamknięcie klapka dolna na 1-2mm uchylona dołem .. kółko powietrza w drzwiczkach załadowczych otwarte na full.
Tyle i aż tyle .winno się palić 10-12 godzin ,... jak by komputerem sterowane .. idealnie trzymanie temperatury, nie potrzeba niczego... totalnie nic.
Jedynie wypada pompką sterować.

temperatura jest wyższa w zegarze manualnym, który jest w płaszcz wpięty, niż temp na unisterze .. który do palenia górnego jest niepotrzebny... sterownik pompki .. aby nie gnać poniżej 35 st np i tyle do tego kotła potrzeba.
Miarkownik jest też nie potrzebny. Zresztą zobaczysz..

kumii
02-11-2016, 11:13
מרכבה wita. Wszystko pięknie ładnie, a jak ja mam kocioł z dmuchawa i sterownikiem. W drzwiczkach nie mam żadnych klapek,to jak rozpalić od góry żeby świetnie hulalo,skąd powietrze pierwotne i wtórne jak się nie ma klapek w drzwiczkach

Mario1969/1
02-11-2016, 12:32
kumii https://www.youtube.com/watch?v=tLmsxPrurPQ

kosok
03-11-2016, 12:53
Dziękuje :)

kumii
03-11-2016, 17:07
Dzięki za cenne informacje, ale dalej coś jest nie tak. Tak ładnie piszą że powinno trzymać 8-24 godz.a palac popołudniu o godz 17:30 temp. Na piecu 55stopni przy zaladunku ok.48kg paliwa to po piątej rano następnego dnia 32 stopnie popiolu i szlaki równo z drzwiczkami od popielnika(rusztu)

מרכבה
03-11-2016, 17:25
Nie wiem jakim sposobem to zrobiłeś, ale 17'stkę załadowałem odpaliłem i rano było tyci tyci popiołu.
to jest naprawdę przaśny piec do palenia od góry.

kumii
03-11-2016, 18:07
No jak. Zaladowalem węgiel z mialem,dmuchawa 30% obroty przysłona otwarta na 50 % szyber(czopuch) otwarty ale nie na max i tak mi się porobiło.

מרכבה
04-11-2016, 07:24
A no Kolega miał władował .. on tam jest nieskazany, lub w mniejszych ilościach .. on jest problemem.
Czopuch winien być otwarty na maksa, zresztą przy paleniu od góry klapka w czopuchu jest potrzebna ..
a ośmielę się powiedzieć że jest całkowicie zbędna, bo reguluje się dopływem .. a nie odpływem..
jak ktoś jest na diecie to nie zatyka mu się .. no 4L

Jarecki79
04-11-2016, 09:11
ehh ślepy radził głuchemu

Ty miałeś mało popiołu, bo paliłeś drewnem, z czego chciałeś mieć popiół?
Zrozum wreszcie,że to konstrukcja na miał i on jest podstawowym paliwem i spala się w konkretny sposób a odpad z niego zależy od tego, jaka jest jego jakość/cena za tonę. Drugim paliwem, co może w takim kotle stosować z dmuchawa jest groszek typ Gk.I i tyle.
Reszte może spalac w kombinacji, którą podawałem wczesniej. Nie dorabiaj tutaj dziwnych filozofii, bo ich nie ma.

Kumii
z miału jest więcej popiołu, ok. 15litrowe wiadro po zasypie, od danego węgla tj. miału i tego czegoś co pokazywałeś wyglądającego na kęsy węglowe zależy ile i jakiego będzie odpadu.
Lepszy miał- mniej popiołu, drobniejsze spieki, gorszy miał - trafić możesz takie tanie guano, gdzie wyjmiesz tyle rozrośniętego popiołu, co węgla wsadziłeś do kotła.....