PDA

Zobacz pełną wersję : Strop Teriva - opieranie belek na ścianie z bk?



LUK74
17-03-2005, 12:07
Jak opierać belki stropowe na murze z bk 24 cm odmiana 600?
Czy można układać je bezpośrednio na scianę, czy trzeba robić "opuszczany wieniec" jeżeli tak - to jak wygląda w praktyce wykonanie takiego wieńca (na czym opiera się belki jeżeli wieniec ma być wylewany razem ze stropem)???

arek_s
17-03-2005, 12:26
ja mam oparte bezposrednio na bk - chociaż sa powiazane ze zbrojeniem i zalana razem z wieńcem. Ostatnio był u mnie jakiś majster i krytykował to rozwiązanie ale nie bardzo rozumiem dlaczego i czy wogóle miał racje...
Tak mam w projekcie i tak zostało to zrobione - konstruktor rozbił obliczenia i widocznei wyszło mu że dla mojego budynku takie rozwiązanie jest wystarczające.

Generalnie jest tendencja do robienia coraz większej ilosci wieńców, zbrojeń itp. a czasem jest to poprostu nieuzasadnione racjonalnie, na zasadzie co dwie czapki to nie jedna :)

amar
17-03-2005, 13:48
Dla celów poznawczych pooglądaj rysunki umieszczone na stronie: www.prefbet.pl/im_detale.htm
Belki stropowe opierają sie na deskowaniu od wewnętrznej strony ściany. Newralgiczny moment to zalewanie stropu, bo beton niechętnie spływa pod belki i tworzą się niewypełnione pustki. W związku z tym trzeba mu pomóc np. kawałkiem pręta.

kciuk
18-03-2005, 08:52
Ytong dopuszcza opieranie belek bezpośrednio na bloczkach w swoich zaleceniach wykonawczych (Zeszyt techniczny nr 9: Zalecenia wykonawcze), które są do pobrania tutaj:
http://www.xella.pl/html/pol/pl/service_service.php?area_code=2&service_area_id=81&service_group_id=80&language_id=10&countries_id=9&last_main_area_code=2

pattaya
18-03-2005, 18:58
Można oprzeć na BK ale wtedy podparcie musi być większe.Zdaje się minimum 10cm.

am00
18-03-2005, 21:54
Już któryś raz piszę o tym: są specjalne kształtki wieńcowe, które pozwalają zrobić wieniec opuszczony i są jednocześnie szalunkiem traconym.
patrz tutaj (http://www.konbet.com.pl/oferta1.htm)
Szalenie ułatwia to montaż stropu.

jacekkkk
22-03-2005, 21:35
aby wieniec był opuszczony w stosunku do stropu np.4 cm jak u mnie, na ścianie kladzie się klocek np drewniany gr takiej na ile ma być opuszczony wieniec i na klocek kładzie się belkę stropową a szczelinę jaka powstaje pomiędzy stropem a ścianą szaluje się

-migele-
22-03-2005, 21:58
belki stropu nie powinny sie opierac bezposrednio na bloczkach z betonu komorkowego
nalezaloby zastosowac poduszke betonowa - podewke z betonu gr. 4cm

Wwiola
23-03-2005, 08:38
Na mojej "słuzbowej" budowie ostatnią warstwe pod stropem wymurowaliśmu z cegły pełnej (tak nam wychodziło z wysokości więc i tak musielismy to zrobić) i to również jest poprawne rozwiązanie.

Porky
23-03-2005, 14:33
W jednym ze starszych numerów muratora obydwa rozwiązania podawane są jako prawidłowe. Jednak wg mnie wieniec opuszczony jest lepszym rozwiązaniem
- beton, który dostaje się pod belki pozwala na dokładniejsze zakotwienie całości konstrukcji stropu w wieńcu. mniejsze ryzyko wystapienia spękań. (spód wieńca jest powierzchnią ciągłą, zaś przy oparciu bezpośrednim od razu mamy przewy pomiędzy betonem i belkami)
- wykonanie wieńca opuszczonego pozwala zniwelować nierówności poziomów w poszczególnych częściach ścian. Belki ustawiamu na "zero" a wienie wyjdzie jak wyjdzie, czyli nieraz 4 cm a nieraz 2 lub 6.

zibi2
23-03-2005, 14:43
u mnie zrobili tak:
belki stropu opierasz na takich "poprzecznych deskach" na stemplach, których góra powinna wystawać kilka cm ponad powierzchnię ściany. Wzdłuż ściany przybijasz dookoła deski żeby beton się nie wylał.
i już

pozdr