PDA

Zobacz pełną wersję : piec kondensacyjny a sprzęgło hydrauliczne



lakis1
17-03-2005, 13:22
Czy prawdą jest, że przy piecach kondensacyjnych nie stosuje się sprzęgła hydraulicznego ponieważ obniżenia to temperaturę powrotu.
Obecnie jestem na etapie wykonywania kotłowni, posiadam piec Vaillanta eco Vik 36,6 kW i rozgałęzienie na 2 obiegi z mieszaczem (budynek mieszkalny + gospodarczy) 3/4 ogrzewania i 1 obieg na grzejnik + reszta (zasobnik z obiegiem) łącznie 5 pomp.
Przy zapytaniu hydraulika o zastosowaniu sprzęgła w celu zrównoważeniu przepływów otrzymałem odpowiedź jw. :-?
Czy to prawda?

1950
17-03-2005, 13:27
nie prawda!!!!!!!! :evil: skoro masz kocioł kondensacyjny to on będzie miał tym większą sprawność im niższa temperatura powrotu. bzdury Ci wciska.

tom soyer
17-03-2005, 13:30
w kotlach kondensacyjnych zalezy nam wlasnie na niskiej temp powrotu. w tych kotlach (z racji niskich parametrow pracy) nie grozi ich uszkodzenie ani korozja, szczegolnie w tych niezeliwnych.
a sprzeglo hydrauliczne jest wlasnie jednym z elementow ochrony powrotu przed niska temperatura.

przeplywy w twoim przypadku nalezaloby ustalic za pomoca zaworow i nastaw pomp (jesli maja taka mozliwosc).

(masz bardzo fajny uklad ogrzewania)
pzdr

lakis1
17-03-2005, 13:36
Przepraszam ale chyba źle go zrozumiałem.
Tłumaczy to tak. W celu zrównoważenia przepływów w sprzęgle, miesza się czynnik grzewczy zasilania i powrotu co powoduje podwyższenie!!! temperatury wody a dla kondensatu z 2 obiegami podłogowymi jest to nie wskazane.

1950
17-03-2005, 14:23
podejrzewam że Twój instalator nie do końca rozumie ideę sprzęgła hydraulicznego bo prawdę mówiąc trzeba się z problemem przespać, przeważająca część definicji sprzęgła hydraulicznego dla osoby nie wtajemniczonej i próbującej zrozumieć co to takiego jest niejasna i tłumaczona bardzo zawile. jak dotąd najlepszą definicję podał VPS cytuję
"Odnośnie twojego pytania zastosowanie sprzęgła bardzo ogólnie ujmując ma na celu bezkonfliktową pracę pomp obiegowych, niezależnie od tego ile pomp pracuje jednocześnie. Każdy obieg, kotłowy,grzewczy grzejniki, podłogówka itd, jest zamykany poprzez sprzęgło i stanowi oddzielną pętlę strumienia czynnika grzewczego z własną pompą.
Sprzęgło jest tym elementem instalacji, w którym ślizgają się po sobie (bez strat tarcia) strumienie wszystkich obiegów. Ich wydajność nie ulega zmianie pod wpływem innych pomp. W tym przypadku przy pomocy elementów regulacyjnych zmienia się tylko zamierzone parametry i tylko w obiegu regulowanym. Bez większych trudności można przewidzieć reakcję danego obiegu na regulację.
Sprzęgło hydrauliczne (wajha) uzgadnia instalację pod względem hydraulicznym: eliminuje zakłócenia i przywraca w całości rolę i funkcję każdego z elementów instalacji, pompa pompuje, zawór reguluje, grzejnik grzeje. Jest to główna funkcja sprzęgła."
i chwała mu za to. znam ludzi z branży którzy mówią że są specjalne sprzęgła dla kotłów kondensacyjnych, to nieprawda, żeby sprzęgło dobrze pracowało w układzie z kotłem kondensacyjnym musi być spełniony jeden warunek moc każdej pompy zainstalowanej po stronie odbioru ciepła musi być większa od mocy pompy kotłowej, w przeciwnym wypadku rzeczywiście będzi podnoszona temperatura powrotu wody kotłowej co jest niewskazane przy kotle kondensacyjnym

VPS
17-03-2005, 16:06
Oj nie rozumie Twój instalator zasady działania sprzęgła - ja kiedyś też nie rozumiałem.
Twój kocioł ecoVIT 366 o pojemności wodnej 100 litrów jest jednym wielkim sprzęgłem.
Dlaczego ja tego kotła nie montuję :lol: :lol:
lakis1
Jaką masz automatyką ?
Zapewne VRC 630

1950
17-03-2005, 16:08
daj mu linka na forum

VPS
17-03-2005, 16:13
Kiedyś tak zrobiłem na ogólnym forum.
Nigdy więcej :evil: tylko priv

Grzesiek13
17-03-2005, 19:01
Sprzęgło przy kondensacie , oczywiście jest nie wskazane bo podnosi temperature powrotu. Ale w przypadku kiedy obieg kotła ma przepływ objętościowy mniejszy niż strumień objetościowy obiegu grzewczego musimy zastosowac sprzęgło. Pomiędzy sprzęgłem a kotłem montuje sie zawór dławiacy i reguluje obieg grzewczy do odpowiednich przepływów i możliwie tak aby temperatura powrotu obiegu grzewczego była zbliżona do temperatury powrotu miedzy sprzęgłem a kotłem.

1950
17-03-2005, 19:11
Grzesiek sprzęgło nie podniesie temperatury powrotu gdy moc pomp obiegowych będzie większa niż moc pompy kotłowej i to jest pewnik

Grzesiek13
17-03-2005, 19:17
To wiem, ale jeżeli pozamykaja się zawory strefowe, to wzrośnie nam powrót na sprzegle.

VPS
17-03-2005, 19:31
Grzesiek
Ja czegoś tu nie rozumiem.
W jaki sposób podniesie się temp powrotu, jeżeli pozamykaja się zawory strefowe. Wtedy nie ma wogóle obiegu.
Na sprzęgle musi być zamontowany czujnik temp jeśli on odczyta że ma kocioł grzać to grzeje, jeśli zawór jak piszesz zostanie zamknięty to nie ma grzanie bo nie potrzeba i nie ma powrotu. Zgadzasz się?

1950
17-03-2005, 20:00
VPS, Grzesiek najprawdopodobniej mówił o sprzęgłach bez czujnika jak choćby Meibes, ale mimo wszystko i tak nie podniesie to za bardzo powrotu, praktycznie rzecz biorąc to naprawdę rzadka sytuacja że wszystkie zawory strefowe się zamkną

VPS
17-03-2005, 21:57
Problem również z tym co zauważyłem jest taki, że instalatorzy dokładnie nie wiedzą kiedy należy zastosować owe sprzęgło.
Żeby wiedzieć kiedy należy zastosować sprzęgło trzeba znać zasadę jego działania i oczywiście znać wartości hydrauliczne całego układu.
Tu właśnie kłania się projekt instalacji, właściwie powinienem napisać, że w zdecydowanej większości jego brak niestety.

Grzesiek13
18-03-2005, 18:10
VPS wszystko OK, ja akurat lubię montować sprzęgła. 1950 słusznie zauważył problem dotyczy kotła bez czujnika temperatury sprzęgła.
Podniesienie temperatury powrotu nastapuje poprzez zawór nadmiarowo-upustowy. Oczywiście stany takie są chwilowe, ale wystepują.

czajnik
19-03-2005, 12:57
Przy kotłowniach o mocach znamionowych od kilkuset kW i przy układach kaskadowych, gdzie mamy na przykład układy ze sprzęgłem i indywidualne pompy kotłowe, lub też gdy występują bardzo duże różnice ciśnień dyspozyzyjnych pomiędzy poszczególnymi obiegami grzewczymi, (na przykład obieg c.t. do central wentylacyjnych i c.o. do kilku grzejniczków) to może taka akademicka dyskusja ma sens, ale tu chyba jest mowa o domach jednorodzinnych, czy może się mylę? Jakież to pompy musiałyby być zamontowane w domu jednorodzinnym, żeby jedna porywała czynnik grzewczy drugiej? Przy założeniu oczywiście, że wszystko jest prawidłowo zwymiarowane?

1950
19-03-2005, 18:05
czajnik a może mi powiesz jak rozwiązałbyś taką instalację, kocioł Inovens De Dietrich do tego kominek z płaszczem wodnym, podłogówka na zaworze trójdrogowym który musi być sterowany z kotła a to warunkuje zasilanie kotła przez cały czas, automatyka kotła nie pozwala na wyłączenie palnika przez urządzenie zewnętrzne jak choćby w Viessmannie i co to już nie jest akademicka dyskusja zastosowałem SH i wszystko gra a pompy w układach ogrzewania pracują na trzecim biegu i temperatura powrotu do kotła nie jest podnoszona przez SH

czajnik
19-03-2005, 18:23
Właśnie, i to by było na tyle. Pozdrawiam, nie tylko 1950, ale również wszystkich forumowiczów.

JAK
15-09-2005, 11:12
Podniosę ten temat. Na stronie www.termomodernizacja.com.pl znalazlem cos takiego: http://tiny.pl/qpkq
Skolei na stronie producenta takich sprzegieł (www.termen.com.pl) jest informacja, ze sa używane w instalacjach sredniej i dużej mocy http://tiny.pl/qpkj

Moj instalator odradza mi zastosowanie sprzęgla jako zbędny wydatek. Czy możecie mi łopatologicznie wyjaśnić jakie zalety ma stosowanie sprzęgła?

Zrozumiałem z jego wypowiedzi, że przy rozruchu pieca i zimnym domu cała energia pójdzie w podłogówkę (ma być zawór mieszający i osobna pompa). Ale stopniowo podłoga zacznie się przymykać (choćby dlatego, zeby nie przegrzac instalacji) i coraz większa energia zostaje skierowana na grzejniki.

Jeżeli sprzęgło wyrównuje różnice w przepływach na poziomie 10-30% to sens stosowania go musi być bardzo precyzyjnie przeanalizowany i poparty konkretnym projektem, bo w skrajmym przypadku może okazać się konieczne zastosowanie wymiennika płytowego. I tak można komplikować pewnie dalej...

Założenie jest takie, że podłogówka znajduje się na około 80m^2 powierzchni domu, reszta grzejniki, około 100m^2. Instalacja współpracuje z piecem gazowym, kondensacyjnym i regulatorem pogodowym.
Mój schemat instalacji będzie prawdopodobnie zbliżony do zamieszczonego na stronie firmy Letorex z Gdańska: http://www.letorex.com.pl/rysunki/por_sch_2b.jpg z tą różnicą (może zasadniczą?),że piec będzie wiszący.

1950
15-09-2005, 21:29
JAK a gdzie Ty masz tam sprzęgło?

JAK
16-09-2005, 09:04
Na schemacie nie mam sprzegla, a zalaczony wyzej schemat jest do konstruktywnego skrytykowania. Instalator tez tego sprzegla nie proponuje, bo uwaza, ze bez niego wszystko dziala bez zarzutu a nawet lepiej - bo taniej (ma autoryzacje producenta kotlow na ich instalacje i uruchomienie wiec chyba kompletnym lamerem nie jest).

Dlatego chcialem dowiedziec sie jakie bardzo konkretnie zalety daje stosowanie sprzegla a szczegolnie jakie konkretne wady ma instalacja wykonana wg. tego schematu.

Wczoraj w infolinii Vaillanta dowiedzialem sie, ze jak go nie zastosuje to bede mial szumy w kaloryferach tak straszne i niespodziewane, ze nie da sie mieszkac.. Ale przemyslalem to sobie wieczorkiem i stwierdzam, ze u mnie nie ma to zastosowania, bo szumy moze beda, ale na rozdzielaczu w kotlowni.. termostat kaloryfera pusci tyle wody ile bedzie chcial.
Uslyszalem rowniez, ze ukladem latwiej jest regulowac co wydaje mi sie oczywiste: dozbroic kotlownie w rozmaite gadgety i wtedy mozna wszystko super regulowac. Ale moze wtedy taniej wyjdzie wstawienie dwoch piecow zamiast kotlowni uzbrojonej w czujniki, sterowniki, sprzeglo, pompy i wymienniki :wink:

Dlatego jak ktos wie.. jak bardzo zle bedzie dzialala instalacja bez sprzegla z kotlem wiszacym z mieszaczem do podlogowki niech napisze. Im prosciej tym lepiej, nie bedzie pytan dodatkowych (np. dlaczego sprzeglo a nie juz wymiennik ciepla).

1950
16-09-2005, 13:11
słuchaj instalatora

Dr.opsik
08-04-2006, 16:13
Witam serdecznie
Odświeżyłem dosyć stary wątek, ale po dosyć dokładnym przejżeniu tematów nie jestem w pełni uświadomiony co do problemu który mnie nurtuje.
A mianowicie chciałbym się dowiedzieć czy jest konieczne sprzęgło hydrauliczne w mojej instalacji która ma byc instalacją podłogową w CAŁOŚCI domu (ok 200m2 pow.), żadnych grzejników, kominków z płaszczem wodnym itp, zasilana ma być kotłem kondensacyjnym Vitodens 200 z zasobnikiem 200ltr jakiejś innej niż Viessmann firmy. Jeden z wykonawców twierdzi że potrzebne sprzegło (ok 2000zł!) ponieważ kocioł nie poradzi sobie z tą masą wody którą trzeba ogrzać, inny twierdzi że wręcz przeciwnie???
Korzystając z okazji moze jeszcz pytanie czy moge wykorzystac przewód kominowy fi 130 do spalin (zredukowałbym go w ten sposób że skropliny spływałyby do kotła), biorąc powietrze do spalaniaz kotłowni.

Zgóry dziekuje za cierpliwość :)
pozdrawiam serdecznie
Artur

1950
08-04-2006, 19:16
w przypadku tylko podłogówki, w całym domu:
i gdy spelniasz, jeden z tych warunków,
- różnica temperatury zasilania i powrotu, mniejszą niż 10 C,
- przepływ przez instalację, większy niż 1000 l/h
- pojemność wodna instalacji, większą niż 150 l.
to powinieneś, zastosować sprzęgło hydrauliczne

Dr.opsik
08-04-2006, 19:44
Bardzo konkretna odpowiedź, dziekuję :).
Czyli niestety Artur musi dopłacić 2000 zł :(.

pzdrw

CitroCerber
03-02-2010, 21:13
Przepraszam ale chyba źle go zrozumiałem.
Tłumaczy to tak. W celu zrównoważenia przepływów w sprzęgle, miesza się czynnik grzewczy zasilania i powrotu co powoduje podwyższenie!!! temperatury wody a dla kondensatu z 2 obiegami podłogowymi jest to nie wskazane.

Wiem, że temat stary, ale dla "nowobudujących" itp. osób warto go odświeżyć ;)

To co mówił ów instalator chyba mija się z prawdą - jeśli tak jest jak on mówi(ł) to dlaczego jeden z producentów podaje następujący schemat jako przykładowy:

http://farm5.static.flickr.com/4036/4327933587_cc7f43dc80.jpg

jak widać jest i kondensat i dwa obiegi (a na dodatek oddzielnie sterowane) :)

aadamuss24
04-02-2010, 01:04
Dziwny ten schemat. Nie wiadomo jakie zawory mieszające na podłogówkę i to jeszcze wszystko na jednej pompie. pozdr adam

CitroCerber
04-02-2010, 13:36
Dziwny ten schemat. Nie wiadomo jakie zawory mieszające na podłogówkę i to jeszcze wszystko na jednej pompie. pozdr adam

Producent kotła nie sprzedaje zaworów mieszających i przy tym schemacie wyraźnie było to napisane - stąd brak oznaczeń

Poza tym - co dziwnego, że to na jednej pompie - na każdy obwód dajesz osobną pompę? Nie spotkałem jeszcze czegoś takiego :)

Poza tym - jak dobrze obejrzysz schemat, to zobaczysz, że jest zaznaczona druga ;)

out
04-02-2010, 14:14
a ja się zastanawiam dla czego dany jest jeszcze zawór 3d za sprzęgłem zaraz ?

out
04-02-2010, 16:08
a co do samych sprzęgieł to trochę teorii jest tutaj :

http://www.sinuspolska.com.pl/Hydrauliczna%20Separacja.ppt

aadamuss24
05-02-2010, 00:19
Pompy w kotle nie liczę a innej nie widzę. Zawór za sprzęgłem jest chyba dlatego, że to on decyduje o temperaturze wpływającej na obydwa obiegi grzewcze, a sterowanie temp. tych obiegów odbywa się przez termostaty pokojowe uruchamiające lub nie zawory jakieś tam. pozdr adam

Damon
05-02-2010, 08:43
Nasza aktualna kotłownia nie ma sprzęgła, było zakupione, ale już instalator mówił, że odchodzi się od instalacji sprzęgła w przypadku pieca kondensacyjnego, potwierdzili to automatycy, którzy spinali całość do kupy z kominkiem z płaszczem, finalnie zwróciliśmy sprzęgło i wtedy w hurtowni gdzie kupowaliśmy komplet osprzętu kotłowni powiedziano, ze faktycznie znacznie rzadziej niż kiedyś kupowane są sprzęgła razem z kondensatem. Nie potrafię przytoczyć fachowych argumentów dlaczego sprzęgło nie jest potrzebne, ale ponoć nie jest ;). Cała instalacja bez sprzęgła chodzi bez zarzutu.

out
05-02-2010, 08:53
Serwis24

na schemacie pompa jest i w kotle jak i za sprzęgłem.

A co do zaworu, to na poszczególne obiegi też są zaworu 3d. Dla tego nie rozumiem po co ten zawór za sprzęgłem.

Damon

Możesz wsadzić schemat twojej instalacji ?

michalsiak
05-02-2010, 09:21
Ja mam kotłownię ze sprzęgłem. Mam tam wpięty kondensat, kominek w układzie zamkniętym (bez wymiennika). Wyjście jest na 2 obiegi grzewcze (podłogowe i grzejniki) i zasobnik.
Wszystkim steruje automatyka kotła

michalsiak

CitroCerber
10-02-2011, 21:31
Ja mam kotłownię ze sprzęgłem.

A jak duże jest to sprzęgło (wymiary)?

Ja wracam do tematu, bo zabieram się powoli do poddasza, więc pojemność układu będzie teraz 2x tego co mam teraz (80.38 m3) i chyba wypadałoby wpiąć sprzęgło. Przy obecnych cenach wydatek poniesiony na jego zakup nie jest aż taki duży. ;)

Mam rysunek z rozpiski producenta kotła:
http://farm6.static.flickr.com/5172/5434531074_f5a12ba909.jpg

i prawdopodobnie takie właśnie zastosuję.

bartekw.
11-02-2011, 11:31
Jestem po wymianie sprzęgła. Pierwotnie instalator zamontował mi sprzegło z trójników miedzianych fi 42, ale po wyliczeniu przeze mnie średnicy sprzegła wyszło, że do kotła 24 kW powinienem mieć sprzegło o średnicy 60 mm. Obecnie mam wstawione sprzegło o wym. 80x80 mm i wys 52 cm za 130 złotych (to nie pomyłka). Większe sprzęgło chyba (bo jeszcze nie miałem okazji dłuzej obserwować temperatur) nie rozwiazało mojego problemu zbyt wysokiej temperatury powrotu zwiazanej prawdopodobnie ze zbyt dużą wydajnością pompy w obiegu kotłowym. Mam kocioł MCR 24 sterowany Easymatic'iem z pakietem AD 222 (do podlogowki) podłączony do sprzegła hydraulicznego z trzema obiegami: podłogówka z pompą Grundfos UP 15-13 B, nagrzewnica centrali went o mocy 5 kW z pompą Grundfos UPS 25 40 i c.o. z pompą Grunfdosa ALPHA + 24 40. Pompa w kotle to tez Grundfos , ale UPR 15-60. Przy poprzednim sprzęgle radziłem sobie w mało elegancki sposób, mianowicie dławiłem powrót obiegu kotłowego na zaworze kulowym. Próby wymiany pompy w kotle nie przyniosły rezultatów, bo kocioł jest jeszcze na gwarancji, a z drugiej strony dział techniczny Grundfosa przyznał się, że nie ma planów tej pompy, więc nie wie, czy można zostawić korpus, a wymienić jedynie silnik z wirnikiem. Wychodzi więc na to, że prawdopodobnie będę musiał pozostać przy tym mało eleganckim rozwiazaniu, tj. dławieniu na zaworze kulowym. Chyba, że ktoś z Was ma jakiś pomysł ?

CitroCerber
11-02-2011, 12:54
po wyliczeniu przeze mnie średnicy sprzegła wyszło, że do kotła 24 kW powinienem mieć sprzegło o średnicy 60 mm.

Powyżej masz rysunek z oryginalnej dokumentacji ;)


Obecnie mam wstawione sprzegło o wym. 80x80 mm i wys 52 cm za 130 złotych (to nie pomyłka).

Wiem - takie są teraz ceny sprzęgieł - mocno spadły. :)


Przy poprzednim sprzęgle radziłem sobie w mało elegancki sposób, mianowicie dławiłem powrót obiegu kotłowego na zaworze kulowym.

Faktycznie mało elegancki - zawór kulowy nie służy do tego - on ma właściwie dwie pozycje - otwarty i zamknięty, wszelkie inne znacząco wpływają na jego trwałość.


Pompa w kotle to tez Grundfos , ale UPR 15-60.

UPR 15-60 CES A02 konkretnie ;) Wszystkie symbole są istotne, bo UPR 15-60 jest kilka modeli i mają różne wykonania (zależnie, który producent jej używa)


Próby wymiany pompy w kotle nie przyniosły rezultatów, bo kocioł jest jeszcze na gwarancji, a z drugiej strony dział techniczny Grundfosa przyznał się, że nie ma planów tej pompy, więc nie wie, czy można zostawić korpus, a wymienić jedynie silnik z wirnikiem.

Nie ma, bo to pompa niedostępna bezpośrednio u nich (sygnowana dodatkowo logo Remeha) bo jest wykonana konkretnie pod montaż w kotle (inna, specyficzna obudowa wirnika) - co nie zmienia faktu, że wiele firm z branży CO/CWU stosuje pompy z typoszeregu UPR/UPER (np. Termet czy Brötje). :) Co ciekawe, to pompy mają dostępnych więcej prędkości niż wykorzystywane - jak się przyjrzysz obudowie to zauważysz, że opisują tylko bieg II i III, co nie zmienia faktu, że wewnątrz puszki przyłączeniowej dostępne są wszystkie :)

bartekw.
11-02-2011, 13:07
Możesz podesłać link do dokumentacji ?
A jak zmienić bieg na mniejszy ?

CitroCerber
11-02-2011, 13:19
Możesz podesłać link do dokumentacji ?

Nie mogę, bo oficjalnie DTRki do niej brak - jest to tzw "Proprietary device" i producent kotła nie udostępnia dokumentacji (nie licząc wykresu wydajności)


A jak zmienić bieg na mniejszy ?

Zmieniając połączenia wewnątrz puszki przyłączeniowej, ale obstawiam, że tak jak w przypadku innych pomp zbliżonych do tej wydajność pierwszego biegu będzie bardzo niska.

Tu masz link do forum elektroda dla pompy bardzo podobnej do tej. (http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=473972)

bartekw.
11-02-2011, 13:37
Dzięki. Czytałem te posty z elektrody. Ale tak naprawdę nie wiem, czy mam te same piny. Nie dowiem sie tego bez wyciagnięcia całej pompy. Póki co w trakcie sezonu grzewczego nie chcę się w to bawić-za duże ryzyko, jakby coś nie poszło. Tym bardziej, ze idą mrozy. A może Ty masz dostęp do tej dokumentacji ? Równolegle odpowiedzi na to pytanie szuka Hycel. Może coś wykombinujemy.

CitroCerber
11-02-2011, 13:47
Dzięki. Czytałem te posty z elektrody. Ale tak naprawdę nie wiem, czy mam te same piny. Nie dowiem sie tego bez wyciagnięcia całej pompy.

No niestety - nie da się zajrzeć do puszki bez wykręcania/luzowania pompy, bo śruba jest tak umieszczona, że jej nie sięgniesz.


Ty masz dostęp do tej dokumentacji ?

Niestety nie - tylko wykres.


Równolegle odpowiedzi na to pytanie szuka Hycel. Może coś wykombinujemy.

Wiem - też mu wysyłałem linki do elektrody :)

bartekw.
11-02-2011, 14:00
A'propos wykresu i obliczeń sprzęgła. Wyszło mi, że przepływ przez sprzegło przy mocy 24 kW i delta T = 10 K powinien być 2,1 m3/h, czyli duży zważywszy na osiągi tej pompy. A jednak coś jest nie tak, bo róznica między zasilaniem, a powrotem jest dalej ok 6 K.

Pytanie, czy 10 K nie powinno być osiagane przy max. mocy kotła pracujacego przy -20 C ? Kiedyś widziałem taki wykres temp. zasilania i powrotu i tam właśnie tak było (były to bodajże materiały Viessmana o technice kondensacyjnej).

CitroCerber
11-02-2011, 14:04
A'propos wykresu i obliczeń sprzęgła. Wyszło mi, że przepływ przez sprzegło przy mocy 24 kW i delta T = 10 K powinien być 2,1 m3/h, czyli duży zważywszy na osiągi tej pompy. A jednak coś jest nie tak, bo róznica między zasilaniem, a powrotem jest dalej ok 6 K.

Jak dla mnie to sugeruje to zbyt małą wydajność obwodu odbierającego - nie da rady podkręcić tamtych pomp?

bartekw.
11-02-2011, 14:13
Pompa od podłogówki jest bez regulacji, pompa od wentylacji włącza się sporadycznie. A pompa od C.O. to Grundfos Alpha + ustawiona w pozycji środkowej, która zgodnie z instrukcją jest optymalna dla 80-90 % domków. Jak ustawię tą pompę na max. to szumią mi grzejniki, bo już takie próby robiłem.

CitroCerber
13-02-2011, 07:05
Pytanie, czy 10 K nie powinno być osiagane przy max. mocy kotła pracujacego przy -20 C ? Kiedyś widziałem taki wykres temp. zasilania i powrotu i tam właśnie tak było (były to bodajże materiały Viessmana o technice kondensacyjnej).

U mnie osiągam 9K przy założeniu, że jest włączona tylko pompa wbudowana w kocioł (po włączeniu drugiej WILO RS-25/4 spada do 7-8K), długość rurek podłogówki wliczając w to odcinki dolotowe to około 400m - temperatura zewnętrzna nie ma większego wpływu. Dom z piwnicą, nad piwnicą 10cm styropianu, temperatura w piwnicy nigdy nie spadła poniżej 11 stopni (właściwie cały czas się taka utrzymuje w ujemnych temperaturach na zewnątrz)

bartekw.
13-02-2011, 11:14
Ciekaw jestem jakie temperatury powrotu będziesz miał po zamontowaniu sprzęgła. W sprżegle temperatura powrotu na kotle zależy od zapotrzebowania na ciepło obiegu po stronie wtórnej. Może być większa, bądz równa temp. powrotu obiegu wtórnego. Zasada działania sprzęgła została bardzo fajnie opisana na stronie sinuspolska.com.pl.

P.S. Chylę czoła przed rannym ptaszkiem, który wstaje w niedzielę tak wcześnie rano.

CitroCerber
13-02-2011, 11:46
Ciekaw jestem jakie temperatury powrotu będziesz miał po zamontowaniu sprzęgła.

Zobaczymy - najpierw muszę zrobić resztę (drugi poziom) podłogówki :)


P.S. Chylę czoła przed rannym ptaszkiem, który wstaje w niedzielę tak wcześnie rano.

:D

CitroCerber
16-02-2011, 20:29
nie rozwiazało mojego problemu zbyt wysokiej temperatury powrotu zwiazanej prawdopodobnie ze zbyt dużą wydajnością pompy w obiegu kotłowym.


Tak mi się dzisiaj nasunęło - a może zainstalować grzejnik na powrocie w obiegu sprzęgła po stronie kotła? :)

bartekw.
17-02-2011, 10:18
Wydaje mi sie, że zawór nadmiarowy, który proponował Hycel jest lepszym rozwiązaniem, bo co ten grzejnik miałby grzać ? U mnie po założeniu większego sprzęgła sytuacja się unormowała, tj. w zależności od zapotrzebowania delta T dochodzi też do 10 K (przy temp. zewnętrznej -8 C i włączonych wszystkich pompach), a nawet je przekracza.
Przy okazji na stronie: www.zsr.nowytarg.pl/projekt/joomlape/.../technologia%20kotlowni.pdf jest zamieszczony projekt kotłowni, w którym podane są wzory na przepływ przez sprzegło i jego średnicę. Z tych wzorów wyszło mi, że u mnie przepływ przez sprzęgło wynosi 2,1 m3/h, co przy osiagach pompy kotła jest OK. Moje problemy z gorącym powrotem wynikały prawdopodobnie ze złego doboru sprzęgła.

bartekw.
28-02-2011, 21:20
Właściwy dobór sprzęgła to jednak podstawa. Przy -8 C delta T była 10 K.

CitroCerber
28-02-2011, 22:11
Właściwy dobór sprzęgła to jednak podstawa. Przy -8 C delta T była 10 K.


Ja bez sprzęgła jestem w stanie uzyskać ∆T≈12 K w temperaturze -3°C :)

bartekw.
01-03-2011, 09:47
Ja bez sprzęgła jestem w stanie uzyskać ∆T≈12 K w temperaturze -3°C :)
To znaczy, że masz stosunkowo duże zapotrzebowanie na ciepło przy stosunkowo wysokiej temperaturze zewnętrznej.

CitroCerber
01-03-2011, 21:43
To znaczy, że masz stosunkowo duże zapotrzebowanie na ciepło przy stosunkowo wysokiej temperaturze zewnętrznej.

Wiem :) tego typu sytuacja występuje przy starcie po dłuższej przerwie .

Krzysztof BB
17-11-2011, 12:27
Nie bardzo rozumiem Waszzamiar obniżania TP. Ok rozumiem że sprawnośćc pieca wtedy rośnie ale czy rzeczywiście zużycie gazu spada? O to przecież nam chdzi mniej zużyć gazu czyż nie?
Temperatura powrotu sie zmienia- inna jest przy rozruchu a inna po rozgrzaniu układu.
U mnie w trakcie grzania wody w średnio nagrzanym układzie mam 7C różnicy między TZ i TP i wtedy piec pracuje na minimalnej mocy zużywa 0,047m3/5 min.
Jeżeli TP będzie niższa to piec moduluje wyżej i zużywa więcej gazu więc ja nie widze sensu obniżania TP bo co z tego, że podniosę sprawność jak zużycie gazu wzrośnie?
Mając sprzęgło mogę zasilać zawór 3D wodą o temperaturze 38C z minimalnym zużyciem gazu nawet jak woda w ukłądzie podłogówki jes sporo zimniejsza a bez sprzęgła piec modulował na większą moc więc siłą rzeczy spalał wiecej.
Do tego obecnie pracuje mi tylko układ podłogówki jak dołączą grzejniki z poddasza hmmm pobór wody wzrośnie diamtralnie.
Co do pompy to ja mam elektroniczną samoregulującą się i obserwuję, że jak zawór 3d się przymyka to pracuje ona szybciej a jak otwiera to przepływy maleją czyli pompa zwalnia. Be zsprzęgła pompa pieca przepychała tą podłogówki i przepływy były większe.Jak układ podłogówki sie zamykał piec uruchamiał bypass

Wniosek mam taki, że ze sprzęgłem jest znacznie lepiej.

CitroCerber
17-11-2011, 14:07
Co do pompy to ja mam elektroniczną samoregulującą się

Jaki model?


Wniosek mam taki, że ze sprzęgłem jest znacznie lepiej.

Też mam taki cel. :)

Krzysztof BB
22-11-2011, 14:17
Pompa? Wilo Star E coś tam nie wiem czy to jeszcze sprzedają bo kupilem kilka lat temu teraz pewnie są lepsze.

supernik
05-08-2012, 20:21
Siema.
Czytam i czytam i jak zwykle nie ma jednoznacznej odpowiedzi co i jak.

Ale ja myślę, że w przypadku pieca kondensacyjnego sprzęgło podwyższa temperaturę powrotu wodyu do kotła a to przeczy zasadzie pracy kotła kondensacyjnego, który powinien na powrocie mieć minimalną tempereturę bo może być problem z uzyskanime kondensacji.
Za zalety brak potrzeby regulacji hydraulicznej.

CitroCerber
06-08-2012, 10:18
Ale ja myślę, że w przypadku pieca kondensacyjnego sprzęgło podwyższa temperaturę powrotu wodyu do kotła a to przeczy zasadzie pracy kotła kondensacyjnego, który powinien na powrocie mieć minimalną tempereturę

Przy przepływie większym po stronie odbiorników (obwody grzewcze) nie mam takiego problemu - bez problemu osiągam różnicę 10T po stronie kotła.

ermagedon
07-08-2014, 23:28
Przy przepływie większym po stronie odbiorników (obwody grzewcze) nie mam takiego problemu - bez problemu osiągam różnicę 10T po stronie kotła.
Witam forumowiczów,
i prosze o porade w sprawie modernizacji instalacji.
Mój stary vaillant VK + VIH-h 150 po 20tu latach juz dogorywa. Zamierzam zainstalowac nowy kondensacyjny ecokompact VSC_306-4-5_150. z reg. pogodową.
Obieg grzewczy, to sieć grzejników CONVECTOR - jak wiadomo wskazana niska delta, duży przepływ.
Ten przepływ sumaryczny wychodzi na poziomie ok 2,5-3 m3/h (75/65/20 st). Z dokumentacji wynika, że pompka w VSC daje max 1,3 m3/h (przy zerowym oporze przepływu).
Obawiam się, że najdalsze grzejniki będa zimne.
Pomyślałem o zamontowaniu sprzegła np FLAMCO 40 kW z pompką odzyskaną ze starego VK (wilo star RS 25/6).
Podpowiedzcie, czy to maszanse działać i jak tym sterować w połaczeniu z dość wymyślną automatyka kotła
Pozdrawiam

CitroCerber
08-08-2014, 07:17
jak tym sterować w połaczeniu z dość wymyślną automatyka kotła

Najprościej byłoby podpiąć się do pompy w kotle - lub jesli jest - użycie złącza do dodatkowej pompy (ja mam tak u siebie - złącze sterujące kotła skonfigurowane jako sterowanie dodatkową pompą).

ermagedon
08-08-2014, 09:36
Najprościej byłoby podpiąć się do pompy w kotle - lub jesli jest - użycie złącza do dodatkowej pompy (ja mam tak u siebie - złącze sterujące kotła skonfigurowane jako sterowanie dodatkową pompą).

ok, rozumiem! Jest wyjscie na pompę i na dodatkowy czujnik temp. dla sprzęgła.
Czy masz doswiadczenia z ustawieniem przepływów tak, aby płynał kondensat?
Moim zdaniem układ Convectorów ze sprzęgłem sprzyja temu zjawisku.
Mozna mianowicie obnizyć nieco temperature zasilania i utrzymywać wysoki przepływ, co zagwarantuje komfort cieplny w domu i spowoduje kondensację na powrocie do kotła.
Im wieksza róznica przepływów po obu stronach sprzegła, tym lapiej dla sprawności kotła (oczywiscie tak, aby nie szumiało w grzejnikach) ??
Pozdrawiam

CitroCerber
08-08-2014, 10:10
Czy masz doswiadczenia z ustawieniem przepływów tak, aby płynał kondensat?


Ja akurat mam tylko podłogówkę, więc zupełnie inne parametry grzania.

ermagedon
08-08-2014, 10:51
Dzięki, może ktoś ma doswiadczenia z przepływami i wypowie się na powyższy temat?
Pozdrawiam

teres
10-08-2014, 00:16
Moim zdaniem układ Convectorów ze sprzęgłem sprzyja temu zjawisku.
Mozna mianowicie obnizyć nieco temperature zasilania i utrzymywać wysoki przepływ, co zagwarantuje komfort cieplny w domu i spowoduje kondensację na powrocie do kotła.
A moim zdaniem: nie, to o ile uda Ci się obniżyć temperaturę wynika z faktu ile grzejniki będą w stanie oddać energii. Wyobraź sobie 2 układy:
1. z bardzo szybkim przepływem, tak szybkim, że nie występuje spadek temperatury na powrocie - Z/P 50'C
2. z wolniejszym przepływem, wyższa temp zasilania i niższa powrotu: Z/P 60/40'C

W tym drugim będzie lepsza kondensacja, zgadza się? Dodatkowo grzejniki tym więcej oddają energii do otoczenia, im większa jest różnica temperatur grzejnik - powietrze.


Im wieksza róznica przepływów po obu stronach sprzegła, tym lapiej dla sprawności kotła (oczywiscie tak, aby nie szumiało w grzejnikach) ??
Różnica przepływów nie ma znaczenia w tym wypadku - liczy się odbieranie ciepła (a w zasadzie to zdolność oddawania go przez grzejniki do otoczenia).

ermagedon
11-08-2014, 16:47
Dzieki Teres,
zgadzam sie z tym, że przy zerowej delcie nie ma wymiany energii.
Te grzejniki działaja jednak dosc specyficznie.
Z tabel przeliczeniowych wynika, ze np grzejnik o wymiarach 60x115 przy parametrach:
60/55 i przepływie 240 kg/h daje moc 1346W;
60/40 i przepływie 41 kg/h daje moc 955 W.
Obydwie wartości przy temp. otoczenia 20 stC.
Te grzejniki działaja na zasadzi konwekcji ( swobodny przepływ-unoszenie powietrza przez komore grzejnika z lamelkami miedź/aluminium) a nie promieniowania boczna płaszczyzną.. Stąd problem z pompą pieca kondensacyjnego i pomysł ze sprzęgłem opisane w moim pierwszym poście.
Pozdrawiam

teres
12-08-2014, 23:42
Wszystko się zgadza, żeby była większa delta temperatur przepływ musi być wolniejszy, a to prowadzi do mniejszej wydajności grzejnika (za to lepszej kondensacji). Pytanie czy słabszy grzejnik da radę ogrzać pomieszczenie.
Jeśli ograniczy Cię wydajność pompy na kotle, to faktycznie sprzęgło + mocna pompa powinno rozwiązać Twoje problemy.

ermagedon
13-08-2014, 08:07
Tak też uczynię i opiszę efekty na forum.
Pozdrawiam

ermagedon
03-09-2014, 12:53
Kocioł zamontowany ze sprzęgłem flamco. Pompa kotła o parametrach 70/15 zasila w automacie obieg pierwotny, po stronie wtórnej pracuje na II biegu wilo 60/25 odzyskane ze starego vaillanta. Pompa wtórna ma wydajność 2-3 razy wiekszą od tej w piecu. Pierwsze wrześniowe chłody juz przetestowane.
Na krzywej 1.4 i temperaturze zewnetrznej 12 st kocioł podgrzał pomieszczenie o 1,5 stopnia w ok 30 min. Temperatura na sprzęgle wynosiła ok 40 st.
Zużycie dzienne gazu tylko na CWU jest o ok 40% niższe niz w starym kotle VK...
Pozdrawiam