PDA

Zobacz pełną wersję : dziwny bukszpan - poskręcane listki



b2k
18-03-2005, 09:20
Cześć,

Kupiłam rok temu kilka sztuk bukszpanu w różnych szkółkach, i partia z jednej szkółki zachowuje się bardzo dziwnie. Szybko rośnie, prawie jest dwa razy wieksza niz pozostałe, ale listki się dziwnie zwijają. Robaczków żadnych na nich nie zauważyłam. Czy jest to więc jakaś choroba czy taka uroda? Jeśli choroba, to co możnaby z tym bukszpanem zrobić?

Pozdrawiam,
Beti

BobTrebor
18-03-2005, 10:18
może to być miodówka , użyj np Mospilanu , metoda ekologiczna to cięcie

AGI I JARO
16-08-2005, 09:24
Witam.

Mam pytanie co to ta miodówka?. Bo mój bukszpan też ma poskręcane listki na końcu gałązek. A do tego zaobserwowałam małe zielone muszki. Czy to może ta miodówka?? A jeżeli cięcie to tylko tych poskręcanych końcówek? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam
Agi od Jaro

rafaloku
20-09-2005, 12:31
Miodówka bukszpanowa bardzo często atakuje bukszpany, powoduje zwijanie liści bukszpanu w taki sposób, że przypominają one kapuściane glówki, szkodnik podczas żerowania wydziela rosę miodową i wosk w postaci śnieżnobiałych poskręcanych nici, zwalczanie rozpoczynamy w maju, gdy zauważymy pierwsze objawy żerowania miodówki, rośliny opryskujemy preparatem Confidor 200 SL, Mopsilan 20 SP lub Owadofos 540 EC

więcej na temat tego szkodnika:
http://www.ogrody.cvd.pl/pliki/szkodniki/bukszpan5.html

jeżeli nie chcesz stosować chemicznych środków ochrony, można wypróbować preparatów roślinnych przygotowywanych samodzielnie, pomocny okaże się wyciąg z cebuli, wywar z krwawnika pospolitego lub wyciąg z mniszka lekarskiego, jak przygotować i stosować wymieniuone preparaty znajdziesz pod adresem:
http://www.ogrody.cvd.pl/pliki/samodzielnie.html

mam nadzieję że w przyszłym roku uda pozbyć się miodówki i bukszpan będzie wyglądał jak należy :wink:

andrzej49
06-10-2005, 08:28
Wejdź na stronę http://forumogrodnicze.info/index.php Tam jest temat: Diagnostyka roślin, ocena wizualna chorób, roślin - fotografie (Pytania ze zdjęciami cyfrowymi roślin , oceny stanu, wyglądu, chorób.) Może tam dostaniesz odpowiedź po zamieszczeniu zdjęcia?

Wciornastek
06-10-2005, 08:40
Wejdź na stronę http://forumogrodnicze.info/index.php Tam jest temat: Diagnostyka roślin, ocena wizualna chorób, roślin - fotografie (Pytania ze zdjęciami cyfrowymi roślin , oceny stanu, wyglądu, chorób.) Może tam dostaniesz odpowiedź po zamieszczeniu zdjęcia?
Fajnie, tylko dlaczego na tym forum i tak odsyłają do pooglądania stonek mojego instytutu.

andrzej49
06-10-2005, 09:57
Przeczytałem, że coś takiego tam istnieje to podałem by pomóc. Nie sprawdzałem na jakiej zasadzie to działa i gdzie odsyłają. Chyba jednak nigdzie bo w tym temacie nie ma jeszcze postów to znaczy nie ma jeszcze pytań, więc jak mogą odsyłać "...do pooglądania stonek mojego instytutu.."? Chyba przesadzasz :lol:
A tak na marginesie to podaj adres tego instytutu. Z chęcią pooglądam te stronki. :wink:

Wciornastek
06-10-2005, 10:02
Przeczytałem, że coś takiego tam istnieje to podałem. Nie sprawdzałem na jakiej zasadzie to działa i gdzie odsyłają. Chyba jednak nigdzie bo w tym temacie nie ma jeszcze postów to znaczy nie ma jeszcze pytań, więc jak mogą odsyłać "...do pooglądania stonek mojego instytutu.."? Chyba przesadzasz :lol:
A tak na marginesie to podaj adres tego instytutu. Z chęcią pooglądam te stronki. :wink:
No racja może przesada :wink: ale w wielu wypowiedziach potem pojawia się link. Wiem, że czytasz sporo fajnych stronek internetowych i często podajesz do nich linki, to bardzo miłe, o moją wypowiedź potraktuj za żart :wink: Wyślę wspomnainy adres na priva

andrzej49
06-10-2005, 10:04
Będę zobowiązany. Lubię czytać ciekawe i dokształcające stronki. Dziekuję. :D

rafaloku
06-10-2005, 11:35
A to ja też poprosze o adres internetowy tego instytutu !!!
:roll:

Pinus
06-10-2005, 13:02
Wciornastek napisała:

Fajnie, tylko dlaczego na tym forum i tak odsyłają do pooglądania stonek mojego instytutu.
Pewnie nie wiedzą, że ten Twój instytut jest ściśle tajny :D .


Wyślę wspomnainy adres na priva
Błagam prześlij i mnie adres tego instytutu, gdyż też chcę się dokształcić i dowartościować.
Adresu nie zdradzę nikomu podczas tortur - przez sen nie mówię :D .
Najwyżej podam go do wiadomości uczestnikom tego forum :D .

Pozdrawiam

..

baska59
07-10-2005, 08:42
...
Fajnie, tylko dlaczego na tym forum i tak odsyłają do pooglądania stonek mojego instytutu.

To IOR udziela internetowych porad?

A wracając do bukszpanu, to jak w ogóle poprawić kondycję krzaczora?

Wciornastek
07-10-2005, 08:50
...
Fajnie, tylko dlaczego na tym forum i tak odsyłają do pooglądania stonek mojego instytutu.

To IOR udziela internetowych porad?

A wracając do bukszpanu, to jak w ogóle poprawić kondycję krzaczora?
Bywa i tak :wink: że i internet dobry, to w końcu działalność statutowa :wink:
A co do bukszpanu to zobacz post piętro wyżej http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?p=846607#846607
i linki w nim podane - nic dodać nic ująć, to prawidłowe zalecenia

Pinus
07-10-2005, 10:04
Właśnie przed chwilą otrzymałem na priv od Wciornastek adres strony Jej instytutu. Oto on: www.ior.poznan.pl
Nie widzę żadnego powodu aby ten adres utrzymywać w tajemnicy - może komuś będzie przydatny.Zresztą znałem go już dawno tylko nie wiedziałem, że o ten chodzi (ten który ja znałem nie był tajny :D ).

Pozdrawiam

...

rafaloku
09-10-2005, 16:38
O rany, to Wciorniastek jest kobietą ? :roll:

Pinus
09-10-2005, 19:25
O rany, to Wciorniastek jest kobietą ? :roll:

Wciornastek to szkodnik roślin (prywatnie owad) :D

Czym jest WciornIastek o którym piszesz to nie wiem :(


...

rafaloku
10-10-2005, 08:08
O tym że wciorniastek to szkodnik - to wiem, nawet dobrze tego gada znam, a Wciorniastek o którego pytałem to urzytkownik tego forum kryjący się za takim właśnie pseudonimem :roll:

Wciornastek
10-10-2005, 08:47
O rany, to Wciorniastek jest kobietą ? :roll:

Wciornastek to szkodnik roślin (prywatnie owad) :D

Czym jest WciornIastek o którym piszesz to nie wiem :(


...
Baba, baba, a ten nick jest historyczny, tak mnie niektórzy w domu przezywajš ze względu na szkody gospodarcze :wink:

Pinus
10-10-2005, 11:17
@rafaloku,

O tym że wciorniastek to szkodnik - to wiem, nawet dobrze tego gada znam, a Wciorniastek o którego pytałem to urzytkownik tego forum kryjący się za takim właśnie pseudonimem :roll:
No jest różnica między wciorniastek a wciornastek o literkę "i" , podobnie zresztą jak między: urzytkownik a użytkownik (też o jedna literkę).

Ten szkodnik roślin a także nick naszej koleżanki z tego forum to jednak Wciornastek (z jedną literką "i").

...

rafaloku
10-10-2005, 11:23
ups... :oops: