PDA

Zobacz pełną wersję : Lany strop a zima..



andrzejek
18-03-2005, 17:31
Widzialem dziś jak na budowie domow wielorodzinnych wylewano z gruszki strop.Od spodu deskowanie, od gory wylany beton w temp. 0 stopni., pielegnowany przez padajacy deszcz ze śniegiem....Teraz jest juz -2 , w nocy ma spaść do -8.Czy to nie stanowi problemu dla wiązania i dojrzewania betonu? Czy jakis praktyk budowlaniec może to skomentować?Z tego co kiedyś czytalem, srodki solne mogą być dodane do zaprawy, by obniżyć temp. zamarzania, lecz nie sa wskazane do elementow zbrojonych, ze wzgledu na póżniejsze ryzyko korozji.Pozdrawiam.

pattaya
18-03-2005, 19:56
Stanowi to problem.

Wojty
18-03-2005, 20:38
Pewnie chłopaki zastosowali jakiś dodatek do betonu przeciewmrozowy (HA-BE Antifrost 15, MC-Rapid ) wtedy mozna betonowac nawet do -15. No i pewnie też cement specjalnie dopierali (o duzym cieple hydratacji). Oczywiscie przy domkach jednorodzinnych to sie moze nie oplacac, ale jak dewelowper buduje "domy na czas" to kazdy dzien zwloki przynosi wieksze straty niz ten dodatek jest warty ;)

Co do wytrzymalosci to i nad tym mozna zapanowac - na naszym Moscie Milenijnym - podwieszonym (Wroclaw ) betonowalno wlasnie przy -15
.
A poza tym, gdzie dzisja w Polsce jest -8?? U nas podobno jest +5 (jutro w nocy bedzie moze dojdzie do -1)

jacekkkk
22-03-2005, 16:25
u mnie gdy wylewali ławy pytałem do minus ilu pracują okazało się że prawie całą zimę . Dopiero przy mrozach około 20 stopni nie pracują . ostatnio miałem okazję zobaczyć jak przy budowie autostrady [okolice Łodzi] wylewali beton pod wiadukty kiedy mi nie chciałoby się wytknąć nosa z samochodu. chyba nadeszly nowe czasy kiedy technologia pozwala na żeczy do niedawna niemożliwe

Barbicha
22-03-2005, 16:47
Jezeli byly uzyte odpowiednie dodatki to problemow nie powinno byc jak wspomnial Wojty