PDA

Zobacz pełną wersję : Pleśń śniegowa na trawie



bianka
18-03-2005, 21:19
Kiedy stopniał śnieg okazało się, że mój trawnik w wielu miejscach pokryty jest białym nalotem. Wyczytałam, że to jest pleśń śniegowa, ale nie wiem co z tym zrobić i czy w ogóle da się coś zrobić?

Redwald
19-03-2005, 07:54
Jak już trawa dobrze wyschnie to się to grabi. U mnie powstawała wtedy, gdy na zimę zostawiałem zbyt wysoką i gęstą trawę. Dokładne zagrabienie przed samą zimą i obcięcię jej na krótko pomogło - w tym roku widzę, że się nie pojawiła.

NatkaB
21-03-2005, 08:27
Jak już trawa dobrze wyschnie to się to grabi.
czytałam że czymś jeszcze się opryskuje...

Wciornastek
21-03-2005, 11:22
Trawa ma dużą zdolność regeneracji - prawdopodobnie jak przeschnie to zacznie rosnąć i wróci do zdrowia. Ale żeby się upewnić wyrwij kępkę i zobacz czy przegniły źdźbła przy ziemi i jak wyglądają korzenie. Jeśli tak to raczej taka trawa wypadnie i trzeba będzie dosiać nową.
Jeśli chodzi o fungicydy to w przypadku zbóż ozimych zaleca się zaprawianie ziarna. Gdy już peśń sniegowa jest to trudno trzeba liczyć na regenerację. Wczesnowiosenne zabiegi opryskiwania są nieskuteczne choćby ze względy na temperaturę a dodatkowo ponieważ w większości przypadków to chorobę powodują grzyby z rodzaju Fusarium to z nimi i tak jest cyrk ze zwalczniem i ciągle brak dobrych fungicydów.[/list][/code]

NatkaB
21-03-2005, 11:36
Trawa ma dużą zdolność regeneracji - prawdopodobnie jak przeschnie to zacznie rosnąć i wróci do zdrowia. Ale żeby się upewnić wyrwij kępkę i zobacz czy przegniły źdźbła przy ziemi i jak wyglądają korzenie. Jeśli tak to raczej taka trawa wypadnie i trzeba będzie dosiać nową.
Jeśli chodzi o fungicydy to w przypadku zbóż ozimych zaleca się zaprawianie ziarna. Gdy już peśń sniegowa jest to trudno trzeba liczyć na regenerację. Wczesnowiosenne zabiegi opryskiwania są nieskuteczne choćby ze względy na temperaturę a dodatkowo ponieważ w większości przypadków to chorobę powodują grzyby z rodzaju Fusarium to z nimi i tak jest cyrk ze zwalczniem i ciągle brak dobrych fungicydów.[/list][/code]
dzięki! Jestem pod wrażeniem tak kompetentnej wypowiedzi! Wciornastek, czy mógłbyś mi jeszcze doradzić kiedy mogę zacząć wysiewać trawę. Mój trawnik zakładany był w ubiegłym roku. Trawa jest dość rachityczna - gdzieniegdzie są puste placki. Chciałabym obsiać te puste miejsca trawą Barenbrug Rapid (regenerator). Czy migę też wysiać na istniejącą już trawę?

Wciornastek
21-03-2005, 11:59
Z terminem siewu to tak , że jeśli podlewasz to w czasie całego okresu wegetacyjnego. Tak więc praktycznie nazwijmy to "jak tylko możesz wyjść na pole". Dosiać możesz tylko rodzaj dosadzanej zależy od tej którą poprzednio miałaś bo to niezbyt eleganco wygląda jeśli w delikatnej trawce nagle pojawiają się place innego pokroju (sama sobie kiedyś taki numer wywinełam bo nie mogłam dosta tej trawy co poprzednio).

NatkaB
23-03-2005, 14:02
Z terminem siewu to tak , że jeśli podlewasz to w czasie całego okresu wegetacyjnego. Tak więc praktycznie nazwijmy to "jak tylko możesz wyjść na pole". Dosiać możesz tylko rodzaj dosadzanej zależy od tej którą poprzednio miałaś bo to niezbyt eleganco wygląda jeśli w delikatnej trawce nagle pojawiają się place innego pokroju (sama sobie kiedyś taki numer wywinełam bo nie mogłam dosta tej trawy co poprzednio).
melduję, że trawka cała (ufff!) dokładnie wygrabiona, resztki liści i pleśń śniegowa - usunięte :) Zabieram się za nawożenie, a po Świętach - wysiew :)