PDA

Zobacz pełną wersję : Pytanie o instalację



MD.
28-10-2016, 09:28
Mam następującą wątpliwość. Mam w instalacji bufor 1000 l podłączony do sprzęgła 70 kw. Kominek ładuje bufor, potem pompa tłoczy wodę z bufora na sprzęgło, a za sprzęgłem kolejna pompa, która tłoczy wodę do podłogówki. Przy tej pompie za sprzęgłem mam zawór mieszający afriso 20-43 stopnie. Wymyśliłem, że przed sprzęgłem dam również taki zawór mieszający ponieważ nie chcę aby woda 70 stopni była tłoczona na sprzęgło (wszędzie mam niskotemperaturowe ogrzewanie). Niestety po odpaleniu instalacji pompa przed sprzęgłem mi się zapowietrzyła.

Czy ktoś może mi uświadomić, czy ten zawór termostatyczny przed sprzęgłem i za sprzęgłem może robić problemy z zapowietrzaniem? Pierwotnie nie miałem zaworu mieszającego przed sprzęgłem ale stwierdziłem, że bez sensu tłoczyć 70 stopni na sprzęgło .Dlatego go tam dałem i dupa blada...

asolt
28-10-2016, 09:47
Mam następującą wątpliwość. Mam w instalacji bufor 1000 l podłączony do sprzęgła 70 kw. Kominek ładuje bufor, potem pompa tłoczy wodę z bufora na sprzęgło, a za sprzęgłem kolejna pompa, która tłoczy wodę do podłogówki. Przy tej pompie za sprzęgłem mam zawór mieszający afriso 20-43 stopnie. Wymyśliłem, że przed sprzęgłem dam również taki zawór mieszający ponieważ nie chcę aby woda 70 stopni była tłoczona na sprzęgło (wszędzie mam niskotemperaturowe ogrzewanie). Niestety po odpaleniu instalacji pompa przed sprzęgłem mi się zapowietrzyła.

Czy ktoś może mi uświadomić, czy ten zawór termostatyczny przed sprzęgłem i za sprzęgłem może robić problemy z zapowietrzaniem? Pierwotnie nie miałem zaworu mieszającego przed sprzęgłem ale stwierdziłem, że bez sensu tłoczyć 70 stopni na sprzęgło .Dlatego go tam dałem i dupa blada...

Po co sprzeglo za buforem, sam bufor jest przeciez jednoczesnie sprzegłem.

MD.
28-10-2016, 10:05
W sprzęgło mam wpięte dwa źródła zasilania. Z bufora i z pieca gazowego. Cel był taki, żeby piec gazowy nie musiał grzać bufora. Zanim nie wstawiłem tego zaworu to wszystko działało wyśmienicie.

Teraz tak się zastanowiłem bo nie do końca wiem jak działa sprzęgło. Te zawory afriso wyczytałem, że mają jakieś zabezpieczenie na wypadek braku zimnej wody, że blokują przepływ. Zawór jest przy sprzęgle. Czy możliwe jest, że powrót był niewystarczająco zimny i zawór się całkowicie zamknął i przez to pompa się zapowietrzyła?

Czy w ogóle możliwe jest, że robi się jakaś różnica przepływów przed sprzęgłem i za sprzęgłem? Czy sprzęgło tworzy obiegi zamknięte czy np. możliwe że pompka przed sprzęgłem pociągnie powrót z zza sprzęgła? Pytania może dziwne ale jestem laikiem i próbuje zrozumieć sytuację.

MD.
28-10-2016, 10:46
Jeszcze przy okazji chciałem zapytać o zawór termostatyczny afriso 20-43 stopnie. Jak on dokładnie działa? Czy gdy nie ma wystarczająco zimnego powrotu to się blokuje całkowicie? Czy tworzy obieg wewnętrzny?

qwa
29-10-2016, 06:49
W systemie brakuje zaworów zwrotnych.
Na wyjściu wody z pieca gazowego montujemy zawór zwrotny.
Na wyjściu wody z buforu montujemy zawór mieszający z regulacją temperatury.
Na wyjściu wody zmieszanej z buforu pompa i na tłoczeniu jej montujemy zawór zwrotny.
Wytworzone ciepło ma drogę tylko do odbiorów.

MD.
29-10-2016, 10:41
Jest dokładnie tak jak napisałeś. Zawory zwrotne wszędzie są zamontowane. Po prostu nie opisuję całej instalacji bo chodziło mi o jej mały wycinek. Po odpowietrzeniu pompy jak narazie problemy zniknęły. Ale też temperatura w buforze nie była zbyt duża. Jest jeszcze opcja, że to zapowietrzenie to może niekoniecznie wina zaworu mieszającego a po prostu w instalacji może znalazł się jakiś bąbel powietrza i trafiło na pompę.