PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki macie metraż kotłowni?



MarzenaTG
28-10-2016, 10:44
Wczoraj wypłynął tu na forum problem, którego się nie spodziewałam. Mianowicie kupiliśmy dom (niewykończony), który przewidywał ogrzewanie na ekogroszek. Nie mamy gazu. Zastanawiałam sie czy jest sens robic to teraz, przed zimą (instalacja CO). I nagle słyszę, że moja kotłownia się nie nadaje, gdyż nie będą zachowane warunki techniczne do użytkowania kotła.

Chodzi o to, że moja kotłownia ma 4m2, natomiast:

" kotły o nominalnej mocy cieplnej do 10 kW można instalować w pomieszczeniach niemieszkalnych, których kubatura wynosi co najmniej 4 m3 na 1 kW mocy cieplnej kotła i nie jest mniejsza niż 30 m3."
Te pomieszczenie w Pelikanie ma 4 m2. Przy wysokości parteru 2,8 m to jest tylko 11,2 m3

I dalej Warunki techniczne:
odległość kotła od przegród pomieszczenia kotłowni powinna umożliwić swobodny dostęp do kotła w czasie czyszczenia i konserwacji. Odległość tyłu kotła od ściany nie powinna być mniejsza niż 0,7 m, boku kotła od ściany nie mniejsza niż 1,0 m, natomiast przodu kotła od ściany przeciwległej nie mniejsza niż 2,0 m.

Dzwoniłam do firmy, która montuje CO i powiedzieli mi, że nie mam się tym kierować i bez problemu w tej kotłowni piec może sobie stać i być użytkowany. Nie wiem już nic :((

Bejaro
28-10-2016, 10:50
Masz w PnB ogrzewanie groszkiem i tak małą kotłownię przeszło w Starostwie? Projekt to jedno adaptacja drugie.

Panowie piec wstawią tylko to kominiarz musi podpisać papiery do odbioru budynku......

MarzenaTG
28-10-2016, 11:06
No przeszło. O to chodzi że przeszło, mam odbiory tego budynku: elektryczne i kominiarskie.

Bejaro
28-10-2016, 11:17
No przeszło. O to chodzi że przeszło, mam odbiory tego budynku: elektryczne i kominiarskie.

Wczoraj pisałaś że dom nieocieplony i chcecie wykańczać to już nie rozumiem, bo dom odebrany to elewacja i podłączone media zgodnie z tym co jest w pozwoleniu.Chodzi i o odbiór końcowy budynku pozwolenie na użytkowanie.

Jeśli to ten projekt

https://www.studioatrium.pl/projekty-domow/S-GL-572-Pelikan-Bis,629.html

Tam w komentarzach jest napisane kotłownia w tym projekcie jest zaprojektowana do gazu.

Masz wszystkie dokumenty tego budynku ?Bo kupiliście w trakcie budowy?

MarzenaTG
28-10-2016, 11:30
Piszę jak jest - dom ma odbiory i co wiecej - pozwolenie na użytkowanie. Do uzyskania pozwolenia były potrzebne odbiory elektryka i kominiarza, mapki powykonawcze od geodety, wykonanie szamba, podłączenie wody do domu. Wniosek został złożony i przyjęty bez zastrzeżeń. Tyle w kwestii papierów.

Dzwoniłam do firmy handlujacej kotłami i powiedzieli że nie słyszeli o takich normach (jak pisałam wyżej) i że tylko musi być wentylacja sprawna w kotłowni i już :)

Arturo72
28-10-2016, 12:30
Piszę jak jest - dom ma odbiory i co wiecej - pozwolenie na użytkowanie. Do uzyskania pozwolenia były potrzebne odbiory elektryka i kominiarza, mapki powykonawcze od geodety, wykonanie szamba, podłączenie wody do domu. Wniosek został złożony i przyjęty bez zastrzeżeń. Tyle w kwestii papierów.

Dzwoniłam do firmy handlujacej kotłami i powiedzieli że nie słyszeli o takich normach (jak pisałam wyżej) i że tylko musi być wentylacja sprawna w kotłowni i już :)
Aż się uparlas na ten węgiel i to w tak małej kotłowni ;)
Panom od kotłów powiedz że są nieukami i ja bym już ich sobie odpuścił :)

Bejaro
28-10-2016, 13:00
Formalnie raczej nic Ci nie grozi bo dom na papierze masz jako istniejący budynek.

Na tym kto odpowiada za montaż w kotłowni niedostosowanej wymiarami się nie znam to się nie wypowiadam, za wentylację sprawną i przeglądy właściciel.

Może warto sprawdzić warunki gwarancji aby nie okazało się że kocioł zamontowany w takim miejscu nie traci gwarancji.

Znam przypadki że z powodu braku aktualnego przeglądu komina były problemy z wypłatą ubezpieczenia tutaj też może być problem z powodu kubatury.

Decyzja należy do Was, na temat stosowania tego rozwiązania opałowego w sensie wygody i innych nie zabieram głosu.

Greengaz
28-10-2016, 13:28
@MarzenaTG
Zdaje się, że ustawodawca w ramach nowelizacji i wprowadzania ciągłego bałaganu w przepisach 'zapomniał' o kotłowniach 10 - 20-kilka kW, dla których to mocy nie określił wymogów dla pomieszczeń z kotłem.
Jeśli Ci bardzo zależy odszukam artykuł na ten temat.

Inna rzecz to zasadność kotła na węgiel w tym domu / i w ogóle/.

klaudiusz_x
28-10-2016, 16:50
Kiedyś tak było że minimum 2,5m wysokości i 30m3 + jakaś minimalna powierzchnia.
Natomiast chcąc składować węgiel przy kotle, powierzchnia kotłowni musiała być jeszcze większa.
Aktualnie nie wiem czy się coś zmieniło.
Dodatkowo zetka jest wymagana i WG + drzwi p-poż.
Mój przedmówca da Ci pewnie znać.

gawel
28-10-2016, 17:03
Ja mam kotłownię 0 m2